vendulanovotna vendulanovotna komentáře u knih

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Druhý díl této fantastické série bych jednoduše popsala, že akce střídá akci, hned o d začátku. Děj má spád, kolikrát jsem nečekala ani budoucí vývoj takový, jaký byl. Ač je to pohádka a tak nějak tušíme, že to "nakonec dobře dopadne", i tak je to napínavé a čtivé na každé stránce. Asi bych snesla, kdyby tentokrát ubylo romance a lásky, ale budiž i tak pět hvězd. Jsem vděčná za příběh, který mě odnese do skvělého fantasy světa a těším se, co přinese poslední díl...

18.07.2018 5 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Megan Hess

Nádherné ilustrace, božské stříbrné hrany stránek, nejdůležitější body ze života Coco Chanel a jejího impéria. Co více si mohu přát. Lahoda pro oko. Navíc jako milovnice Karla Lagerfelda oceňuji i zahrnutí jeho samotného jako pokračujícího návrháře značky do knihy. Nyní dílo vrátím do městské knihovny, ale hned si ji jdu objednat do své vlastní, protože tento skvost tam nemůže chybět v žádném případě!

28.01.2018 5 z 5

Hygge - Cesta ke štěstí Hygge - Cesta ke štěstí Marie Tourell Soderberg

To jsem se tak chtěla dozvědět, co to to "Hygge" vlastně je. Štěstí ve své nejčistější podobě, v maličkostech každodenního života, ale přitom stále vzácné.
Pojmenovaný pocit pohody a tepla rodinného krbu se vším, co k tomu patří. Být sám sebou, mít klidně hloupé fóry, cpát se sladkým jak neurvalí v šílených chlupatých ponožkách. Útulno. Je to milé.
Kniha nádherně vizuálně zpracovaná, obal, vnitřní fotky, formáty, ozvláštněno třeba playlistem a recepty a tipy do interiéru, které mohou znamenat hygge. Díky za vysvětlení. :)) Žít hygge!

27.01.2018 5 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Vizuálně nádherná kniha, zlato-smaragdová obálka, krásné kresby uvnitř i úprava začátku každé povídky, zkrátka pastva pro oko.

Povídky mají každá originální námět, líbí se mi, že konce nejsou předvídatelné a také, že z každé si lze vzít nějaké moudro a dokonce jsem se občas i zasmála nad vtipným sepsáním klidně i něčeho smutného.

Některé se mi líbily více než ostatní, jelikož měly lépe popsaný a širší děj než "jen tak jednoduše". Konkrétně za ty top považuji První ymbryna, Cocobolo, O dívce, která dokázala zkrotit noční děsy a O chlapci, který dokázal poručit moři.

V době přečtení mám za sebou teprve první knihu "Sirotčince", nevím, jestli je to dobře nebo špatně nebo jedno. Každopádně moje sestra se nad povídkami rozplývala, že "to bylo zmíněno v knize a to taky...", takže se těším na provázanost s dalšími díly.

22.10.2017 5 z 5

Po delší době kniha, kde mám chuť číst okamžitě další díl. Hezky popsaný fantastický svět s podivnými dětmi, výborně zvolená lokalita ostrova. Špetka pohádky, trochu lásky, hodně dramatu ve věčném boji mezi dobrem a zlem, nic mi nechybělo. Čtivý akční příběh a ty fotografie - opravdový poklad.

22.09.2017 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Velmi originální nápad, zajímavé téma, s nímž jsem se doposud nesetkala. Nejsem si jista, zda jsem vše pochopila na 100 % (některé fyzikální jevy), nicméně mi to pro vstřebání děje stačilo a navíc to dodalo knize na dramatičnosti. Dovedla bych si představit i jiný závěr, možná i vícero závěrů, jenž by mohly ještě zdůraznit závažnost a následky rozhodnutí. Rozhodně mě kniha podnítila k přemýšlení... 90 %.

26.07.2017 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Řekla bych věrný obraz člověka s tímto druhem poruchy. Na jednu stranu smutné, na druhou zase úsměvné :) a ten důkaz na závěr, to je skvělé dokreslení ! Zajímavé a pro mě nevšední čtení.

29.06.2017 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kniha, pro níž stojí za to napsat komentář.
Ač zasazené do války, nemohu knihu ohodnotit jinak nežli krásnou. Příběh nádherně promyšlený, do detailu popsaný...
Líbí se mi drobné radosti, malá vítězství a různá podoba lásky v kruté době...
A i když píšu povětšinou dlouhá hodnocení, zde mi zkrátka nějak došla slova.

19.06.2017 5 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Na knihu mě upozornil, jak asi mnoho z vás, trailer v kině. Působivý obal, velmi čtivá. Téma aktuální a poutavé. Překvapující, avšak na druhou stranu hodno očekávání, kam až život v zajetí sociálních sítí může dospět. Fanatismus postav "v Kruhu" versus pravý reálný život... pevně věřím, že ve realitě to dopadne jinak. Rovněž mi nepřišlo, že by byl závěr "nedotažený", směřování je jasné.

22.05.2017 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Velmi zajímavě pojatá kniha. Moc čtivá, variabilní každým příběhem.
(Ne)sebevědomí má spoustu podob...

Jednoznačně nejvíc sklíčená jsem byla z prvního příběhu "slabé" ženy a manipulativního chlapa. Na jednu stranu se mi nechtělo číst, viděla jsem tam tu bezmoc a také uvědomění, že tohle se děje prostě běžně, ač to zdravý rozum člověka mimo začarovaný kruh nedokáže vstřebat. Konec mě překvapil. Čekala jsem ho přesně obrácený - ve většině skutečných příběhů nejspíš reálný.

Druhý příběh mi přišel už "lehčí", trochu úsměvný i. Zkrátka nechápu, jak je něco takového možné. Ano, děje se to všude po světě, i v mnohem horších podobenstvích... Zde mi situace ženy přišla o mnoho závěžnější vzhledem k dětem, tam už nebylo tak jednoduché vzepřít se a odejít... Prostě život.

A třetí příběh mi přišel asi nejzajímavější. Hodil se mi do knihy, přišel mi jiný a o to lepší. Přerod člověk, postupné získávání moci a během vteřiny zase naprostá bezmoc. Smutné prostředí příběhu, zkaženost lidí, obraz dnešního byznysu...

12.05.2017 5 z 5

Láska s chutí makronky Láska s chutí makronky Sarah Vaughan

50 % .. bohužel, nemohu hodnotit více hvězdami. Co se týká názvu knihy, už zde jsem měla pochybnosti. Když čtete knihu, která se vám nechce vytahovat v autobuse (malichernost, ale jo), tak už to asi o něčem svědčí.

Kniha je skvěle systematická, současnost a minulost pěkně prolnuté, k tomu na začátek každé kapitoly a oddílu pekařský odstavec. Tyto části byly napsány opravdu procítěně, naprosto dobře jsem si ty různé zákusky, chleby, nákypy, čajové tartaletky a podobně dokázala představit, i to, jak se správně dělá těsto. :)) Co dále oceňuji jsou, podle mého, dobře a vyváženě vybrané charaktery postav s příběhy opravdu ze života a je tam ukázaná láska v mnoha podobách...

Nicméně celkově mi to přišlo celé dost povrchní, povšechné, příběh jedné postavy skoro vůbec nenastíněný. Obecně se mi téma reality show zdálo velmi zajímavé a lákavě a těšila jsem se... a jsem zklamaná, jelikož si neodnáším z příběhu samotného téměř nic.

03.05.2017 2 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Ready Player One. Jednou větou – dechberoucí příběh o honbě za výhrou v dokonale popsané virtuální realitě.

Nejdříve k té realitě. Již mnohokrát jsem slyšela pojem virtuální realita, nicméně až tato kniha mi ukázala, jak tento jev může fungovat. Dokázala mě přesvědčit, že něco takového opravdu může zachvátit svět a že lidé budou žít jen v onom světě a reálném budou pouze přežívat, živořit a plnit si pouze základní fyziologické funkce. Musím rovněž podotknout, že si dovedu představit, že se to brzy stane skutečností… což je na jednu stranu neuvěřitelné (ale proč nemít slunce a azuro každý den že? J). Ale na druhou stranu to bude velká škoda…

Příběh velmi propracovaný, dobře promyšlený, dvě strany – ti dobří a ti špatní. Vše se mi líbilo. Honba za vejcem, střet super korporace, která jde přes mrtvoly a fér „studenty“, kteří oplývají neskutečnou odvahou a věří, že dobro zvítězí nad zlem… Velmi povedené.
Jediné, co bych s klidem vypustila, je romatická vsuvka.. naopak je zde hezky ukázáno, jak láska, i virtuální, může způsobil problémy v každé oblasti. A taky to, že ve finále je to to, co člověka přiměje žít i v reálném světe.

Díky autorovi za skvělý zážitek.

01.12.2016 5 z 5

Knihu jsem si byla půjčit v knihovně. Když jsem ji nemohla najít, bylo mi sděleno, že se nachází v dětském oddělení. Trochu jsem se lekla, že to bude zase nějaká přeslazená hrůza. A ačkoli se opravdu jedná o opravdu krásné, mnohdy až naivní povídky, jsem z nich nadšená a probouzí se ve mně pocit jako když si dávám svařák na vánočních trzích - čiší z nich naděje, láska, dobro a tvoří nádhernou harmonii. Účel knihy splněn a poslání předáno. Četba pro předvánoční čas jako dělaná! :-) Rovněž bych poukázala na estetickou podobu knihy - tyrskysově modrá a k tomu růžové okraje stránek - jí dodávají další jedinečnosti a nádhery.

O půlnocích: 4* Tuto povídku bych klidně považovala za reálnou. Ač byl konec předvídatelný, i tak mě bavila číst. Hezky zlehka vykreslený časový vývoj, síla tradice a samozřejmě láska. Píseň zmiňovanou v povídce hlavním hrdinou jsem si hned po dočtení pustila a naprosto mi dokreslila atmosféru.

Dáma a liška: 4* Povídka tentokrát nereálná, lehce mystická. Nádherná ozvěna minulosti a heslo "láska všechna kouzla přemůže". Co mě nejvíce utkvělo, byl dokonalý popis kousků oblečení hlavních postav.

Andílci ve sněhu: 4,5* Reálná, hezká, milá. Jak chudý chlapec tmavší barvy pleti lásku z vyšší sociální vrstvy našel. Bonus za to, že v této povídce hraje kočka.

Najdeš mě podle Polárky: 5* Ač asi nejvíce "dětská", elfové a Santa a ta "víra", člověk se vrátí do dětských letech a představivost jede na 100 %. Krásně popsaný bál na severním pólu. Velkým plusem je, že ač byla krátká, rozhodně jsem nevěděla, jak povídka dopadne.

To je Yulský zázrak, Charlie Brown: 5* Skutečně možné, hezké, nepříliš zahlcené zbytečnými popisy projevy lásky :)) Nevím, co dodat, snad jen, že bych třeba taky chtěla něco podobného zažít, nejen z čistě romantických, ale i pragmatických důvodů..

Váš záskok za Santu: 5* Milé, čistě o "hraní na Ježíška". Je mi sympatické, že i v knize pro mladší publikum je zakomponovaný homosexuální vztah, líbí se mi, že je to bráno již normálně.

Krampuslauf: 3* Na mě už příliš teenagerovské, navíc motiv fantasy postav mi moc neseděl do celé povídky. 3* za popis nadpřirozených bytostí.

Cos to sakra provedla, Sophie Rothová: 4* Reálná, pěkná, ze studentských let, kdy je seznamování mnohem lehčí než v dospělosti.. :-) Místo Vánoc Chanuka, něco nového se člověk třeba i dozví...

Kyblíky s pivem a Jezulátko: 3* Tuto povídku bych ani neměla hodnotit. Četla jsem ji naněkolikrát, i jsem zkoušela znovu a nějak to prostě nešlo.. ztratila jsem tu pravou nit... plusem vyprávění z pohledu mužského, téma o příčině a nápravách potížisty... třeba se k ní jednou vrátím..

Vítejte ve Vánocích, CA: 5* Ač velká "náhoda", velmi se mi to líbilo. Zapadákov, Vánoce, jídlo s trochou fantazie, a přátelství. Co více si přát.

Betlémská hvězda: 5* Na zčátku opět velká "náhoda" (ano, ale i ty se někdy stávají). Největší štěstí v životě prostě nejsou peníze.. plusy za lokaci povídky - příroda a (hlavně) nebe v Oklahomě a vyzdvihnutí důležitosti rodiny.

Dívka, která probudila snílka: 5* Úplně jiná, než všechny ostatní. Protkaná nadějí, že věřit je polovina úspěchu :-) Krásně nadpřirozená, lehce fantasy, to já ráda. Jedna z nejlepších pro mě. Nápadem, popisem, dobro a zlo, zlo přikryté rouškou nevinnosti... TOP.

21.11.2016 5 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Výborné prostředí opuštěného ostrova, vynikající popis atmosféry, když byl tma, nečetla jsem :-) napínavé a představivost na plné obrátky.
Dva příběhy, minulost a přítomnost, konce životů chlapců, u kterých Vás mrazí... velmi čtivý příběh. Jak již bylo zmíněno, jen škoda toho nedotaženého konce...

17.11.2016 4 z 5

Hodnocení nutno rozdělit na více částí.
Obsah - děj se mi líbí, je to pěkně vymyšlené, propojené výborně s minulostí. Líbí se mi to. Nevadí mi posun o tolik let, nedělalo mi problém se přizpůsobit dospělosti hlavních hrdinů. Mělo to hlavu a patu, dokonce lze říci, že kniha i nějak skončila. Příběh za mě hezký, zajímavý a určitě má mnoho dalšího potenciálu. Potěšilo mě to a mile překvapilo. Dobrý návrat k Harrymu.
Forma - zde u sebe vidím problém. Ne, že bych neměla ráda divadelní hry, nicméně knihu Harryho Pottera bych chtěla už vždy číst jako, řekněme, fantasy román, jako knihu s vytříbenými popisy. Ne pouze jako dialogy a sem tam popis okolí/výrazu a podobně. A tímto jsem bohužel značně zklamaná. Nepátrala jsem, zda bude mít "Prokleté dítě" pokračování, ale řekla bych, že spíše ano, a určitě zase ve formě hry.
V tomto shledávám dílo neuspokojivým a jeví se mi z větší části pouze jako "továrna na peníze". Škoda.
Dávám pouze 3*, za propracovaný námět, obal knihy.

30.10.2016 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Opravdu překvapivé, co se může udát na tak malém rozsahu. Bez zbytečných vět, odstavců, stran a kapitol. Velmi překvapivé, syrové, smutné, ale přesto o přátelství...

24.10.2016 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Fyzická podoba knihy - jednoznačně triliarda procent.. krásné obrázky, krásné uspořádání, vazba.. no dokonalost sama. Lákavé.
Uvnitř... bohužel lehce zklamání. Některé příběhy se mi velmi líbily, ty si konkrétně pamatuji doteď (Paříž, Karlovy Vary, To, Strach), nicméně drtivá většina mi splývá. Je to hezké, ze života, napsané s noblesou a lehkostí.. Možná jsem příliš náročná, možná to tak u "sloupků" bývá. Chápu sdělení, které P.S.ka nesou. A o tom to nejspíš je... :)

23.02.2016 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Prvních 200 stran mě to teda vůbec nebralo a kdyby to nemělo tolik procent, tak pak asi ani nedočtu.. nicméně! Konec napínavý, rozluštění překvapivé, originální! Moc se mi líbila "rodinná" atmosféra knihy.. a stálo to zkrátka za to! Zase trochu jiná detektivka. Za ten zdlouhavý začátek 4*.

29.12.2014 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Jsem maximálně nadšená!
Trochu jsem se obávala té obří popularity a obecně boomu Nesbových knih, ale musím uznat, že to je oprávněné! Kniha se četla téměř sama.
Detektivní příběh velmi zajímavý a nepředvídatelný, krásné ozvláštnění děje vsuvkami z osobního života poldy, a hlavně taky pasáže zabývající se australskou původní populací a jejími příběhy.
Prostě detektivka, která má nabídnout hodně co navíc!

29.10.2014 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Ze začátku se mi to zdálo příliš dětské (stavby vět, jednoduše napsané). Pak jsem si buď zvykla nebo se to zlepšilo. Obsahově se mi kniha líbila opravdu hodně! Nicméně, snesla bych mnohem méně "cicmání".

05.07.2014 4 z 5