Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení

Jestli máte rádi vánoční příběhy, vánoční filmy, vánoční pořady v televizi a speciální vánoční díly vašich oblíbených seriálů a především, jestli máte vánoční antologie, pak se do téhle knížky rozhodně zamilujete. Dárek z lásky sepsalo dvanáct těch nejlepších autorů young adult knih a jejich redaktorkou se stala Stephanie Perkinsová, jejíž příběhy o Anně a dalších už dávno znáte. Takže se uvelebte někde, kde máte pohodlí, teď na vás čeká dvanáct důvodů, proč za dlouhých zimních večerů zůstat doma a zamilovat se nad stránky příběhů. Povídky: O půlnocích-Rainbow Rowellová, Dáma a liška-Kelly Linková, Andílci ve sněhu-Matt De La Peňa, Najdeš mě podle Polárky-Jenny Hanová, To je Yulský zázrak, Charlie Browne-Stephanie Perkinsová, Váš záskok za Santu-David Levithan, Krampuslauf-Holly Blacková, Cos to sakra provedla, Sophie Rothová ?-Gayle Formanová, Kyblíky s pivem a jezulátko-Myra McEntierová, Vítejte ve Vánocích, CA-Kiersten Whiteová, Betlémská hvězda-Ally Carterová, Dívka, která probudila snílka-Laini Taylorová. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266602/big_darek-z-prave-lasky-12-zimnich-poli-4go-266602.jpg 3.8338
Literatura světová, Povídky, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

My True Love Gave to Me: Twelve Holiday Stories, 2014

Kniha Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení

tatjana1737

(+ SPOILER) Knihu jsem si půjčila po přečtení první knihy od Rainbow Rowellové, protože tu měla mít povídku. Antologie povídek mají pro mne tu nevýhodu, že nejde o souvislý příběh, střídají se zde různá vyprávění, různé styly a různé příběhy, a jako čtenář ne vždy dostanu to, co by se mi líbilo. Tady jsem ale byla celkově velice spokojená. I když vizuální stránka knihy (s růžovou ořízkou a růžovým okrajem stránek uvnitř) evokuje takové ty zamykací tajné deníčky pro dívky, když nic jiného, objevila jsem zde jména autorů (autorek), kterým u nás třeba nic moc nevyšlo, a tak nejsou tolik známí, ale podle všeho stojí za přečtení.

O půlnocích
Rainbow, jak jsem ji poznala v Eleanor a Parkovi, tohle bylo prostě moc hezké!

Dáma a liška
Zaujalo mě téma, i když bylo pojato hodně ve zkratce, pro fantasy zápletky a víly/elfy mám zkrátka slabost. Toto bych si klidně přečetla rozvedené do nějaké knížky, abych i víc pochopila osobní minulost hrdinky.

Andílci ve sněhu
Četlo se to pěkně, ale za mne to byl jeden z nejslabších příběhů. Asi proto, že mi hodně připomínal jiné příběhy a jiné knihy.

Najdeš mě podle Polárky
Zajímavý nápad Santovy dcery. Celou dobu jsem čekala, kdy "její elf" prozře a pochopí, takže závěr byl pro mě velice nečekaný. (Pořád jsem se ještě nerozhodla, zda nenávidím či miluji otevřené konce.)

To je yulský zázrak, Charlie Browne
Až na šílené jméno hlavní hrdinky mě to bavilo hodně a moc se mi to líbilo. Ačkoli, podobně jako jiné povídky v knize, i v této hrdinové našli lásku velice rychle - mám ráda pozvolnější průběh sbližování, ale uznávám, že povídka je povídka a má kratší rozsah.

Váš záskok za Santu
Tenhle příběh se od ostatních dost lišil a v knize se vymykal, zůstala ve mně po přečtení zvláštní melancholie a přiměl mě přemýšlet.

Krampuslauf
Tady bych si s klidem dokázala představit filmovou podobu příběhu. Tak trochu jsem čekala klišé, že hlavní hrdinka skončí s nadpřirozenou postavou, a o to víc se mi líbilo její závěrečné přání. Taky někdo přemýšlel nad tím, jak dlouho Roth zůstal proměněný?

Cos to sakra provedla, Sophie Rothová?
Další pěkná romantika. Tím, že jsem četla hodně příběhů odehrávajících se v NY a viděla hodně filmů či seriálů, nepřišlo mi, že Newyorčané jsou tak odlišní od zbytku světa, aby se na venkovské univerzitě cítili "v menšině" a jako "ti divní". Jablkový koláč s cheddarem bych si asi nedala, ale potkat takového sympaťáka, navíc s parádním smyslem pro humor (svetry!), bych si dala líbit.
V antologii mě zaujalo (v dobrém) i to, jak je etnicky různorodá: Hispánec, černoch, Asiatka, Židovka... Na jednom místě v jedné knize se to moc nevidí.

Kyblíky s pivem a jezulátko
Název šílený, dost mě odrazoval předem, ale příběh pohodový a hezký. Kterak se "zlý hoch" napravil pro pastorovu dceru, ačkoli on vlastně od začátků vůbec nebyl "zlý".

Vítejte ve Vánocích, CA
U tohoto příběhu mě hrozně vadilo prostředí, kde se odehrával, ta bezútěšnost a pocity zmaru hlavní hrdinky. Ač jsem se vůbec nedozvěděla, proč byl Ben (mimochodem, hezké křestní jméno!)* v pasťáku, jeho superschopnost (zde nevím proč překládaná jako supermoc) se mi moc líbila (ač jsem se skepticky ptala, zda by na to vše měl v restauraci suroviny). Rozuzlení, jak to bylo se škudlilstvím otčíma bylo velice pěkné.
(Ještě jsem si nevygooglovala, zda v CA skutečně je či není obec s názvem Christmas.)**
Mimochodem, u této povídky je v obsahu uvedeno chybné číslo strany...

* Vůbec kniha byla dost prošpikovaná vánočními narážkami na Dickense, což z našeho prostředí přece jen tolik neznám.
** Není, cítím se ošizená.

Betlémská hvězda
Zápletku s "hvězdou" na útěku si dovedu přestavit zfilmované jako romantickou komedii pro náctileté. Jen by vedle toho musely paralelně běžet i epizody z Huldina příběhu ;-).

Dívka, která probudila Snílka
Tohle se hodně vymykalo. Dlouho jsem tápala, v jaké části světa a v jaké době se příběh vůbec odehrává, chvílemi mi přišel hodně depresivní, chvílemi surreální, nedokázala jsem odhadnout, co z toho bude. Ale to neznamená, že to bylo špatně.

Za matoucí považuji název antologie, protože obsahuje mnoho povídek, které zadání splňují jen velice vzdáleně. Některé příběhy byly hodně podobné, jiné byly předvídatelné, další naprosto atypické, ale tuhle knížku si dokážu představit ve své knihovničce.

Knihomedvěd

Od této knihy jsem neměla velká očekávání, ale nakonec se mi docela líbila. Je to taková vánoční oddychovka. Nejvíce se mi líbily povídky O půlnocích (Rainbow Rowellová), Andílci ve sněhu (Matt de la Peña), To je Yulský zázrak, Charlie Browne (Stephanie Perkinsová), Cos to sakra provedla, Sophie Rothová? (Gayle Formanová), Vítejte ve Vánocích, CA (Kiersten Whiteová) a Betlémská hvězda (Ally Carterová). Jinak byla kniha hezká, ale je škoda, že příběhy byly celkem krátké.

Damonka12

Milé povídky, které vám navodí vánoční atmosféru. Líbily se mi celkem všechny, kromě té poslední. Kniha by bez ní byla mnohem lepší.

handulli
13.12.2020

Už holt nejsem cílová skupina. Nebavilo mě to, nedočetla jsem.

Bílámiška
15.08.2020

Na vánoční prázdniny hezká knížka, obsahuje různé na sebe nenavazující povídky, každá z jiného těsta, což je zajímavý efekt i změna oproti jiné četbě.
Některé příběhy byly slabší, jiné naprosto kouzelné, další trochu typicky ,,americké".
Ale stalo to za to.
Asi nejvíc doporučuji povídku Dáma a Liška (nebo tak nějak?), nejvíc se mi vryla do paměti ;-)

Bebe2004
11.05.2020

Kniha se příjemně četla. Jednotlivé příběhy byly zajímavé, navíc jsem většinu autorů znala, takže jsem tušila, co mohu očekávat. Z mě milá kniha k uvolnění.

bookwoman
13.04.2020

Protože je tady dvanáct příběhů, je jasné, že některé si mi líbily víc a některé méně. Nejvíc se mi líbil příběh Vítejte ve Vánocích, CA, povedených příběhů tam však bylo víc, a nejméně se mi líbil poslední - Dívka, která probudila snílka, u kterého jsem se musela trochu nutit, abych ho dočetla. Knížku jako celek hodnotím třemi hvězdičkami, protože jsem ji četla, pak jsem ji odložila a dočetla ji až za nějakou dobu, takže mě ty příběhy asi zase až tak nezaujaly. Nicméně myslím, že když knížku budete číst o Vánocích, nebo před Vánoci, tak Vám může dodat vánoční náladu.

BigFan
30.11.2020

1. O půlnocích, Rainbow Rowell: ⭐⭐⭐⭐⭐
Zatím kniha začína dobře! Rainbow Rowell vůbec nezklamala. Z její povídky jsem sice při čtení byla trochu smutná, ale nakonec vše dobře dopadlo, takže jsem spokojená. Jinak bych jí to neodpustila, protože vánoční příběhy prostě musí být s dobrým koncem! A hlavně jsem si moc oblíbila její postavy!

2. Dáma a liška, Kelly Link: ⭐⭐
Uuf, tak druhá povídka byla naopak velkým zklamáním.
Když je něco romantická povídka, očekávám v ní nějakou chemii. Ale tady to bylo celé ploché, bez emocí, postavy se tam navzájem líbaly out of nowhere a upřímně mi to celé nedávalo moc smysl.

3. Andílci ve sněhu, Matt De La Peña: ⭐⭐⭐⭐
První ze dvou mužských autor v této sbírce se s tím popral moc dobře! Jeho povídka o chudém studentovi měla dobrý námět, byla moc milá, zábavná a hezky se četla.

4. Najdeš mě podle Polárky, Jenny Han: ⭐⭐⭐⭐⭐
Na povídku od Jenny Han jsem se velmi těšila a naštěstí nezklamala. Líbilo se mi, že její příběh byl zasazen do jiného prostředí než tři předchozí a celkově byl moc zajímavý a hlavně originální. Klidně mohl být delší. :D

5. To je Yuleský zázrak, Charlie Browne, Stephanie Perkins: ⭐⭐⭐⭐
Ze začátku jsem nebyla úplně nadšená, ale potom se to o dost zlepšilo a z téhle povídky úplně sálala lidská vánoční dobrota a ochota.
Postavy mi ale úplně sympatické nebyly, z nějakého důvodu se mi nezdálo, že se nechovají na svůj věk (zdálo se mi, že jim je tak 15, ne 19), ale to nevadí, já jsem taky silně nevyspělá.

6. Váš záskok za Santu, David Levithan: ⭐⭐⭐ a půl
Z povídky od druhého a posledního mužského autora jsem měla takové rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbila, na tu druhou mi přišla zvláštní, ze zvláštním příběhem a jednou určitou postavou s divným chováním. Zábavná a trochu vtipná, ale zároveň s lehkým nádechem melancholična. Ale ve výsledku byla fajn.

7. Krampuslauf, Holly Black: ⭐⭐
Tato povídka od Holly Black mi přišla docela dost zdlouhavá, celkově mě nebavilo číst v podstatě o tom, jak nějaké tři holky pořádají silvestrovskou party a moc se mi nehodila ani k povánočnímu času, ani do téhle sbírky.

8. Cos to sakra provedla, Sophie Rothová?, Gayle Forman: ⭐⭐⭐⭐ a půl
Ze začátku jsem si říkala, co se z toho vyvrbí, ale nakonec se mi to moc líbilo. Obě hlavní postavy i jejich vztah mě moc bavili a líbilo se mi, že zde nebyly ústředním motivem Vánoce, ale pro změnu Chanuka.

9. Kyblíky s pivem a jezulátko, Myra McEntire: ⭐⭐
Začátek vypadal velmi nadějně, trochu výtržnický hlavní hrdina mě velmi zaujal, ale nakonec to byla povídka, kterou jsem ze všech louskala asi nejdéle, ačkoliv má 30 stran, a nebavila mě.

10. Vítejte ve Vánocích, CA, Kiersten White: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tady jsem si oblíbila především postavy a chemii mezi Benem a Maríou. A celkově mi povídka přišla sladká a milá.

11. Betlémská hvězda, Ally Carter: ⭐⭐
Tahle mi naopak přišla dost bizární. Moc mi ty události nedávaly smysl a ani jsem si ji nijak výrazně neužila.

12. Dívka, která probudila Snílka, Laini Taylor: ⭐⭐⭐
Pořád se nemůžu rozhodnout, jestli poslední příběh celou knihu uzavřel dobře a uspokojivě, anebo ne. Ohledně této povídky se mi měnily pocity snad s každou stránkou. Chvíli mě to bavilo, říkala jsem si, že je to fakt zajímavé, ale na další jsem zase přemýšlela nad tím, co to sakra čtu a chtěla, aby už skončila. Takže myslím, že rozhodně nesedne všem. Já půjdu zlatou střední cestou.