VasnivaCtenarka VasnivaCtenarka komentáře u knih

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

Musím říct, že čtení této knihy jsem si opravdu užila. Byl to moc hezký příběh, který mne velmi pohltil. Chtěla jsem vědět, jak to všechno spolu souvisí. Hlavní hrdiny si zamilujete – jsou to laskaví lidé se srdcem na dlani. Ty vedlejší hrdiny, kteří představovali mnohdy záporné charaktery, ty nebudete mít rádi ani za mák. Přesto do příběhu dokonale zapadají.

Kniha se čte jako po másle. Sednete si s knihou a jen se necháte v klidu vtáhnout do děje. Musím však napsat, že jsem v knize objevila pro mne pár hluchých míst, které, domnívám se, mohly být z knihy vypuštěny. Příběhu samotnému nijak nepomohly a ani jej nijak nezkrášlily. Ale to bylo jen pár momentů, které nijak nezničily požitek z četby.

Kniha si mne získala především svou překvapivou a ne úplně vždy předvídatelnou zápletkou a samozřejmě tajemstvím, kterým je opředená až do samého konce. Osudové zvraty, napětí, tajemství – to vše kniha v sobě má, proto si vás získá.

29.04.2020 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Spousta z nás už viděla film, takže víte, co v sobě příběh ukrývá. Musím napsat, že kniha je daleko obsáhlejší a má maličko jiný děj. Když srovnávám film a knihu, kniha mi přišla lepší. A to nejsem člověk, který tvrdí, že knihy jsou vždycky lepší než film – kdepak.

Jak jsem již napsala – kniha je pohodová a úsměvná. Je to více méně pojaté jako vyprávění, přímou řeč tam najdete jen velmi, velmi sporadicky. Ale kupodivu mi to vůbec nevadilo. Celá kniha totiž působila jako jedna přímá řeč i s minimem přímé řeči.

Děj měl docela spád a situace byly okořeněné vtipnými hláškami. Charaktery postav byly skvěle popsané opět díky vtipným hláškám. Poměrně rychle jste si oblíbili některé postavy, jiné vám naopak lezly na nervy, další jste nechápali a další jste chápali až moc dobře. Třeba paní Tichou a její “vrtulku na prdeli”.

A jestli bych knihu doporučila? Ano, pokud budete chtít něco oddechového a nic náročného. Od knihy nic neočekávejte – jen prosté pobavení.

23.04.2020 4 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Anders de la Motte - to je prostě spisovatelský Bůh. Je to člověk, který je políbený múzou a talentem. A tak jako u ostatních knih z knižní série Roční období, i v Zimním ohni předvedl svůj spisovatelský talent.
Čtení jeho knih mě baví. Do čtení jste vtaženi tak rychle, že knihu prostě nelze odložit. Jeho cit pro detail a popisování událostí a postav je obdivuhodný.
Máte-li rádi dobré detektivky, tak se rozhodně nebojte sáhnout po této. Vím totiž, že vás zaručeně nezklame. Tak ať se líbí :)

21.02.2020 5 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Tato kniha je druhým dílem knižní série Roční období. Knihy na sebe nijak nenavazují. Pokud bych měla srovnat první a druhý díl této série, musím uznat, že tato kniha je opravdu výborná, o chlup lepší než první díl. Skvělá detektivka. Perfektně vykreslené postavy. Moc hezký příběh. Tak barvitě popsaný děj, že když čtete, tak si příběh představujete jako film. Kniha je to poměrně hrubá a trošku to může odrazovat, ale věřte, že když se začtete, máte ji přelouskanou raz dva. Knihu můžu opravdu doporučit. Je to moc povedená záležitost a rozhodně můžu říct, že si autor zaslouží ocenění, které získal. Opravdu moc fajn čtení a já jdu shánět další díl :)

18.12.2019 4 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Kdo by neznal stejně jmenovaný film, že? A kdo by ten film neměl rád, že? :) Na tuto knihu jsem se chystala opravdu dlouho. Když jsem ji někde na internetu našla za velmi dobrou cenu, okamžitě jsem po ni lapla a hned se pustila do čtení.
Musím uznat, že kniha je stejně kouzelná jako film. Konec mě ale úplně překvapil. Doslova. Vůbec jsem nečekala, že kniha bude mít jiný konec než film. Jste zvědaví? Tak si knihu přečtěte :)

20.11.2019 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tuto knihu jsem četla až poté, co jsem shlédla stejně pojmenovaný film. Knížka se četla velmi dobře, příběh je to dojemný, laskavý a emotivní. Dokonce i moje maminka, která velmi nerada čte, tuto knížku přelouskala jedním dechem :) A věřte mi, že to už něco znamená :) Knížce tedy můžu dát pouze a jen pozitivní hodnocení! Děkují autorce za příjemnou chvíli :)

20.11.2019 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

RECENZE AUDIOKNIHY:
více na www.vasnivactenarka.cz

Máte-li rádi drsné thrillery s detailním popisem hrůz, které mohou lidé páchat na druhých lidech, pak budete z této série nadšení. Pokud však máte slabší povahu, raději se knihám vyhněte obloukem, protože by vám to nemuselo udělat dobře na duši.

Poslech Dvojitého kříže vám bude trvat necelých 13 hodin. A věřte mi, že nebudete chtít přestat poslouchat. Příběh má výborný spád a když si k tomu ještě přidáme hlas Jakuba Saice, který opravdu umí krásně interpretovat, pak touhle audioknihou nemůžete šlápnout zkrátka vedle! Audiokniha má 70 kapitol. Některé jsou krátké třeba i 3 m, ale jiné trvají podstatně déle (20 minut). Ale to nehraje při poslechu žádnou roli, protože budete hltat každé slovo pana Saice.

Chris Carter umí výborně popsat nejen hrůzy trestných činů, ale také osobnost hlavních hrdinů a vůbec celé prostředí. Ocitnete-li se s Robertem na místě činu, každá vaše buňka bude nasávat atmosféru. Ucítíte zápach v nose, mrazení v zádech atp.

No zkrátka tenhle audioposlech přidávám opět do seznamu mých TOP audioknih, které jsem doposud poslouchala

Pokud dáte na mě, věřím, že si to taky užijete plnými doušky. Mohu jen a jen doporučit

08.09.2023 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Dokonalou tmu jsem si tentokrát pustila v audiopodobě. Díky Janu Šťastnému jsem si příběh užila plnými doušky. Nakladatelství Voxi mi tak udělalo nesmírnou radost. Celý poslech trval 14 hodin a 26 minut.

Jestli Helen Fieldsová díky svému umu vdechuje život svým hrdinům, pak Jan Šťastný to posouvá ještě o třídu výše. Jeho hlas a práce s ním je brilantní. Je to doslova pastva pro uši!

A jestli bych audioknihu/knihu doporučila? No jistě! A začněte hezky od prvního dílu, abyste si celou sérii mohli dostatečně užít. Věřte mi, že nebudete litovat. Opravdu se jedná o jednu z nejzdařilejších knižních sérií, které jsem kdy četla!

27.06.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Já osobně jsem k českým autorům lehce skeptická, většinou dávám přednost zahraničním autorům, ale musím uznat, že Kateřina Surmanová mne velmi mile překvapila.

Ten příběh byl opravdu skvěle promyšlený, všechny postavy jsem měla moc ráda. Příběh měl na můj vkus možná trošku pomalejší rozjezd, ale jak se to rozjelo, tak to byl fičák. A opravdu musím přiznat, že jsem chvilkama měla až husí kůži. Některé kapitoly a momenty byly popsány tak dobře, že jsem se ocitla v tom domě já, a já jsem se krčela vedle vyděšeného psíčka a bála jsem se s ním. Takových momentů jsem při poslechu zažila několik. Občas se mi zdálo, že jsou pasáže zbytečně dlouhé, ale vzhledem k naprosto výborné interpretace Vasila Fridricha mi to vůbec nevadilo. Milovala jsem dialogy, které mi díky jeho práci s hlasem přišly naprosto uvěřitelné, kolikrát mi vykouzlily i úsměv na rtech. Ten poslech byl opravdu vyjikající, za to si zaslouží pan Fridrich opravdu klobouk dolů. Takže pokud kniha měla nějaké malililinké nedostatky, tak interpretace v podání Vasila Fridricha všechno odstranila a bylo to zkrátka “žůžo”. Ten poslech si zkrátka užijete, stejně jako si užijete četbu, pokud sáhnete po papírové nebo elektronické knize.

Audioknihu Šepot z lesa vydalo nakladatelství Témbr a celý příběh se dá zařadit to kategorie hororů. Krásných 19 hodin a 6 minut budete moci poznávat hlavní hrdiny a život na vesnici v Orlických horách.

Šepot z lesa od Kateřiny Surmanové vám mohu opravdu doporučit. Bylo to skvělé… a pokud si na tomto příběhu smlsnete, stejně jako já, v podobně audioknihy, určitě doporučuji poslouchat příběh hezky k večeru, v přítmí… ať máte husí kůži i vy.

Bylo to skvělé a děkuji jak jak autorce, tak i interpretovi. Odvedli jste oba skvělou práci. A samozřejmě děkuji nakladatelství Témbr, protože bez nich by to zkrátka nešlo. Skvělé to bylo!

08.01.2023

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Andělé smrti, které jsem si poslechla jako audioknihu, slibují opravdu výjimečně kvalitní posluchačský zážitek. Musím uznat, že tento první díl knižní série Inspektorka Lottie Parkerová je mimořádně povedený. Ať už co se týče samotného příběhu a jeho propracování a promyšleností, tak i co do vyprávění Lukáše Hlavici, který této audioknize propůjčil svůj hlas.

14.08.2022 5 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Celý příběh je inspirován skutečnou událostí, jen autor Wojciech Dutka pozměnil jména hrdinů.
Kniha je rozdělená do 4 větších částí, z nichž každá má několik kapitol.
Já osobně už nemám příliš ráda knihy z 2. světové války. Jsou to více méně stále se dokola opakující tatáž zvěrstva, která se tam děla. Ale v tomto příběhu mi to při čtení zase tak moc nevadilo. Ano, i v tomto příběhu jsme byli svědky naprosto nelidských momentů, ale těmto momentům nebyla věnována plná pozornost autora. Pomáhaly jen dokreslovat prostředí, ve kterém se oba hlavní hrdinové nacházeli.

Autor nás velmi vkusně přenesl do světů obou hrdinů. Díky detailnímu zpracování životních příběhů hrdinů a současně také jejich vnitřních světů jsme mohli okusit a snad i trošku pochopit jejich chování a to, jaký vliv prostředí mělo na jejich psychický vývoj.

Stejně tak dobře autor propracoval popis prostředí, které je obklopovalo. Tady mám možná jedno malé ale, které vlastně ani nevím, jestli je “ale”. Přišlo mi, že autor prostředí popsal velmi věcně. Surově, ale věcně. Prostě tak, jak to bylo. Na jednu stranu je to dobře, protože jsme nebyli zase tak moc šokováni z těch hrůz, které se tam dějí, na druhou stranu tady byla promarněna příležitost napsat knihu tak, abychom byli opravdu hluboce zasaženi bestiálními činy, které se tam dějí. To si už musí asi každý sám zvážit, čemu by dal spíše přednost.

Musím uznat, že přestože má kniha něco málo přes 430 stran, četla se velmi dobře a hlavně rychle. Styl psaní Wojciecha Dutky je poměrně jednoduchý, trefný a výstižní. Díky tomu jste měli pocit, že žádná věta v knize nebyla zbytečná.

Knihu hodnotím jako velmi krásné a povedené dílo a jsem velmi ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Kniha je totiž příběhem o tom, jak snadné je ztratit lidskost v nelidských podmínkách a také jak láska může pomoci tuhle lidskost v sobě zase objevit.

Knihu rozhodně doporučuji.

01.04.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Kavárna v Kodani nabízí odlehčený, odpočinkový a romantický příběh, který vás potěší. Je to vlna roztomilosti, pohody, dobré kávy, skořicových šneků a poznávání Kodaně.

Přestože má kniha poměrně dobré ohlasy, já se domnívám, že je to taková jednoduchá záležitost, spíše takový lepší průměr. Zápletka je docela jasná, ale při čtení vám to ani vadit nebude, protože jde právě o tu laskavost, kterou v knize můžete cítit.

Je to opravdu odpočinková četba, kterou zvládnete přečíst za jedno dvě odpoledne. Je to opravdu milý příběh.

Autorka Julie Caplin tento první příběh ze série Romantické útěky dobře promyslela a i když byl docela předvídatelný, tak se četl moc dobře. Hluchá místa jsem v něm téměř nenacházela a čtení bylo takové… přívětivě zábavné. Příběh v sobě ukrývá i pár zvratů a vy budete netrpělivě očekávat, zda se Kate a její milý tedy dají dohromady či nikoliv.

Julii Caplin musím také pochválit za propracovanost samotných postav. V průběhu čtení si zamilujete všechny novináře a jediný, kdo vás bude v příběhu obtěžovat, je kolega od Kate, který ji vyfoukl povýšení.

Celou skupinu cesta do Kodaně sblíží a vytvoří se mezi nimi kouzelné přátelství, a tak Kate podrží v době, kdy to bude potřeba.

Kniha dle mého nemá žádná velká negativa. Spíše mi přijde taková… možná trošku tuctová. Proto ji ubírám pár hvězdiček. Ale to nic nemění na tom, že je to příjemný čtivý kousek, který vás neurazí, ale nejspíše ani nenadchne. Ale vykouzlí vám příjemný pocit.

Knihu mohu jednoznačně doporučit romantickým duším. Je to prostě taková mírumilovná, laskavá a příjemná jednohubka.

29.03.2021 3 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Tak na tuhle knižní sérii budu vzpomínat dlouho! I na tento konkrétní díl. J. D. Barker odvedl opravdu skvělou práci, jaká se v knižním světě vidí ne příliš často. Tleskám a dávám klobouk dolů, protože tohle bylo nezapomenutelné dílo, ke kterému se v budoucnu klidně velmi ráda zase vrátím.

V knize Šesté dítě J. D. Barker dotáhl celý příběh Opičího vraha ke konci. Ale i v tomto díle si se svými čtenáři zase pěkně pohrál a celý příběh krásně zašmodrchal. Vlastně ne, autor příběh zašmodrchal už v druhém díle (Pátá oběť), v tomto díle to zase hezky pomaloučku, polehoučku všechno odšmodrchává. Ale dělá to takovým způsobem, že jste celou dobu napjatí a pořád si kladete dotaz “Kdo je sakra ten opičák?!” Sami nevíte, komu můžete věřit. Kdo za tím stojí? Kdo je zlý? A co když je opičáků více?!

V recenzi na druhý díl jsem psala, že se v knize vyskytuje příliš mnoho osob a že je děj překombinovaný. Můžu říci, že v tomto třetím díle J. D. Barker tyto postavy zmiňuje velmi často, ale tím, jak se celý příběh a pozadí vražd odkrývá, nám hezky všechno začne do sebe zapadat. Takže pokud vám přišel druhý díl stejně jako mé maličkosti mírně chaotický, tak třetí díl vám myšlenky a souvislosti hezky urovná.

Jsem nadšená z toho, jak dokázal J. D. Barker tak složitý příběh bravurně zakončit, aniž by se do toho sám nezamotal. Opravdu má autor můj obdiv.

I tato kniha se pyšni spoustou krátkých kapitol, které nás udrží v ději tady a teď. V každé kapitole se dozvíme, co který detektiv či padouch dělá, takže ani zde vám neunikne žádný detail, díky kterému tak můžete s detektivy pátrat po opičákovi a zapojovat své šedé buňky mozkové. Díky tomu se i vy sami stanete detektivem. A taky zločincem, kterému začnete konečně pomalu a jistě rozumět.

Promyšlenost děje byla naprosto dokonalá, úžasná a fenomenální. Opravdu se divím, že to autor dokázal tak krásně zakončit. Já bych takový příběh nebyla schopna ani vymyslet, natož tak skvěle pomyslet a dokončit, aniž bych se do toho sama nezamotala. Věřím, že sepsání tohoto díla autorovi zabralo skutečně mnoho a mnoho let. A je to znát! Ta péče o postavy a o děj samotný je z knihy vyloženě cítit. Je v tom cítit neuspěchaná, pečlivá a systematická práce.

Tempo knihy mi přišlo poměrně rychlé. Rychlé, napínavé a plné zvratů. V každé kapitole se stalo něco, co bylo pro příběh nepostradatelné.

Popis osob a prostředí i zde bylo dokonalé, čímž si autor udržel opět vysoko nasazenou laťku.

Knihu jsem dočetla se smutkem v duši, že už příběh končí. Chtěla bych číst další a další pokračování. Sám autor napsal na konci knihy ve své poznámce: “Není to lehké loučení.” Není, opravdu to není lehké loučení ani pro čtenáře.

10.08.2020 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Kniha Počátek má poměrně mnoho krátkých kapitol, které jsou obohacené o články z konspiračního webu. To dodává knize zajímavost a jistou originalitu.

Přestože mne příběh bavil, nemůžu si pomoci a nenapsat pár kritických bodů, které mne na knize zklamaly. První věc, která mne při čtení zarazila, bylo na můj vkus zbytečné protahování. Nevím, co tím chtěl autor docílit, ale když skončila další kapitola a já měla pořád pocit, že jsem se nic nedozvěděla, tak jsem tu a tam už koulela očima. Polovina knihy mi přišla taková zbytečně táhlá. Až teprve v druhé polovině se tempo trošku urychlilo a přibyl tam tu a tam nějaký zvrat.

Co se zvratů a napětí týče, tak ve srovnání s předchozími knihami mi přišlo, že Počátek byl o ně trošku ochuzen. Předchozí knihy mi přišly živější, pestřejší, promyšlenější (to rozhodně!!!) a bylo tam více zvratů a napětí.

A co mne při čtení také trošku mrzelo bylo to, že v knize nebylo příliš mnoho symbolů, což bych právě s ohledem na povolání mého milovaného Langdona čekala.

Ale i přesto se v knize dozvíte nové informace. To je další věc, kterou na knihách od D. Browna miluji. Zbožňuji inteligenci, moudrost a gentlemanství pana Langdona.

Počátek není špatná kniha. Nejspíše se nebudete zase tak moc nudit. Je třeba však počítat s tím, že některé pasáže jsou, alespoň podle mne, zbytečně natažené, ale jinak se to četlo moc dobře. V porovnání s ostatními knihami ze série však musím napsat, že se jedná o nejslabší kousek. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Ovšem čekala jsem více, mnohem více.

13.07.2020 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tento napínavý příběh vás polapí a nepustí. Rozjezd je poněkud línější a zpočátku se vám může zdát, že se neorientujete v postavách. Nenechte se tím odradit- v postavách se začnete za chvíli vyznávat a budete vědět kdo ke komu patří. Díky línějšímu začátku dostanete příležitost nasát tu správnou atmosféru hotelu a nálady v něm. Přiblížíte se k postavám. A pak, až se děj začne skutečně odehrávat, budete napjatí jako kšandy. Budete mít o hlavní postavy strach. Budete každou chvíli podezřívat někoho jiného.

Postavy jsou popsané, řekla bych, celkem standardně. K některým si vypěstujete bližší vztah, k jiným už méně. Určitě si i vy najdete oblíbence ze skupinky hostů.

Co se však Shari Lapeně v tomto příběhu opravdu povedlo, bylo to napětí, které dokázala vykouzlit svými písmenky. To napětí se stupňovalo tak krásně pomalu, ale jistě, že mi až bylo líto, když ho hotelu přijela policie.

Rozuzlení – to mi přišlo až příliš jednoduché. Čekala jsem trošku něco nápaditějšího, něco propracovanějšího, ale přesto mi to nevadilo. Vše bylo krásně objasněno a vy pochopíte, jak a proč se věci staly. Závěr samotny – ten byl velmi překvapivý. To se Shari taky povedlo ????

03.05.2020 4 z 5

Hodnotím audioknihu:

Celý příběh se nese v duchu komunismu. Zatímco prví díl poukazoval na lásku Františka a Pauly a vše bylo protkáno jakousi jemnou romantickou linkou, v Sudetském domě 2 je vše protkáno komunistickými hesly. Krutost pohlavárů se vám dostane pod kůži a dýchne na vás ztísněnost této doby. Kdo nehraje s nimi, hraje proti nim – a tuhle hru zkrátka nemůže žádný protivník vyhrát. Členové strany, zejména krutý Tomeček, má na každého něco, co neváhá použít.

A tak se dostane i Františkova rodina do hledáčku Tomečka a jeho blízkých, stejně jako několik Františkových kamarádů. A vězte, že to znamená pro Františka těžké časy.Ještě že má tak oddanou ženu.

Knihu Sudetský dům 2 vydalo nakladatelství MOBA a díky Audiotéce si můžete tento příběh poslechnout. Vyprávění se ujala skvělá Kamila Janovičová, s jejíž hlasem jsme se mohli seznámit již při poslechu prvního dílu Sudetský dům. Paní Janovičová podala velmi dobrý výkon, její hlas je velmi sympatický a práce s intonací je opravdu obdivuhodná. Kdykoliv na nás mluvila z pozice Tomečka se mi otvírala kudla v kapse – tak moc jsem jí věřila.

S poslechem jsem strávila krásných 10 hodin a 46 minut.

Jsem velmi ráda, že autor již píše třetí díl této série, protože otevřený konec tohoto dílu mne trošku zklamal, ale současně mne nalákal na další pokračování, na které teď budu netrpělivě čekat.

Na druhou stranu – Štěpán Javůrek má na svém kontě několik dalších knih, které budou jistě také tak zajímavé.

Tento poslech hodnotím velmi pozitivně. Není nic, co bych mohla příběhu vytknout. Velmi mne překvapily dialogy, které skutečně vykreslují hluboký totalismus tak, jak to u nás zkrátka bylo. Dobu, kterou si už nikdo snad nepřeje zažít. Dobu temna. Dobu, kdy člověk nevěděl, co bude zítra. Dobu stranických “keců, ze kterých se vám obrací žaludek. Doba, kdy přátelství už téměř přestalo existovat, kdy víra byla nežádoucí a kdy nečestní, krutí a bezcharakterní lidé dostávali funkce, ve kterých využívali svou moc pro ničení čestných, laskavých a charakterních lidí.

Jelikož nečtu (neposlouchám) příliš často české autory, tak se k takovým tématům příliš často při četbě (poslechu) nedostanu. Moc ráda bych ještě upozornila na knihu Lustr pro papeže, která rovněž poukazuje na krutost této doby. Lustr pro papeže byla útlá knížečka s neskutečně silným příběhem podle skutečné události a rozhodně doporučuji si ji všem přečíst, stejně jako mohu doporučit sérii Sudetský dům. Velmi hezké příběhy.

02.11.2023 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

AUDIOKNIHA

Tohle byl jeden z nejlepších poslechů. Děsivé, mrazící a přitom dechberoucí a kouzelné. Dokonalé! Rozhodně doporučuji!
Úplně jiné kafe než její srandovní série Strašidelné domy. :) Výborné!

19.06.2023 5 z 5

Pokoj mrtvých Pokoj mrtvých Franck Thilliez

Franck Thilliez přichází s novou thrillerovou knižní sérii Lucie Henebellová a hned první díl je určen pouze a jen silným náturám. Slabší čtenářské kousky může morbidita a brutalita znechutit. My, kteří však už autora známe, jsme připraveni na jeho styl, takže nás to nepřekvapí.

Jako vždy musím i u knihy Pokoj mrtvých vyzdvihnout skvěle promyšlený příběh. V tomhle je Franck Thilliez skutečný mistr! Kniha vás chytne od prvního momentu a nepustí vás až do konce.

Mladá policistka Lucie Henebellová je posedlá sériovými vrahy a profilováním, takže když se dostane ke svému prvnímu velkému případu, je štěstím sama bez sebe. Dostane se k vrahovi tak blízko, že sama bude velmi překvapená, čeho jsou lidé schopní. Pronikne do jeho mysli a do jeho doupěte, a to mi věřte, že opravdu nečekala, s čím bude mít v tomto případě tu čest.

Tempo příběhu mi přišlo celkem svižné tak akorát. Člověk dostal to, co od autora očekával a nenudil se. Ke konci se nestačil divit, jakou fantazii má sám autor a přemýšlel, zda je tento autor sám mentálně řekněme v jakési normě.

Kapitoly nebyly nikterak dlouhé, což oceňuji. Být autorem, asi bych trošku jinak napsala závěr knihy. Domnívám se, že ten mohl být trošku lépe popsán, proto mu tím ubírám jedno srdíčko. Pravdou ale je, že vzhledem k tomu, že jsem trpěla při čtení této části opravdu celkem krutou bolestí zubů, může se stát, že mé hodnocení nebude zcela objektivní, protože jsem možná nebyla schopna písmenka vnímat tak, jak by si autor zasloužil.

Přesto mohu knihu doporučit všem milovníkům pořádných a drsných thrillerů. Jsem si jistá, že vaše tajné psychopatické já bude nadšené

10.06.2023 4 z 5

AUDIOKNIHA:

Poslech této audioknihy ve mne zanechal silný dojem. Musela jsem ji rozdýchávat. Za hodinku a půl jste se přenesli do mysli starého člověka, který nezadržitelně zapomíná svou minulost pod vlivem stařecké demence. Je to kniha o vzpomínkách, lásce a rodinné sounáležitosti. Hloubka tohoto příběhu vás zasáhne, přestože musím kriticky napsat, že bych tento příběh, být autorem, pojala asi trošku jinak. Někteří lidé se totiž mohou v příběhu ztrácet. Konec však vše objasní a vám zůstane jen zaražený moment a možná i koulící se slza po tvářit.

Stáří se nevyhne nikomu, pokud dáváte během života na sebe pozor a neskolí vás nemoc ještě před jeho příchodem. Stáří je strašák mnohých lidí. Ale jaké to je, když tělo ještě slouží, ale z mozku se vytrácí vzpomínky na život, na ty důležité životní chvilky, které tvořily vaši osobnost? Které vás formovaly a které vás držely při životě? Jaké to je zapomínat kým jste byl, koho jste miloval, kdo miloval vás… co jste učinil? Ta prázdnota a ztráta orientace je v této knize tak reálná, děsivá a bolestná, že to prostě s citlivou duší musí zamávat ať chce nebo ne.

Přestože jsem po poslechu cítila opravdu velké emocionální vlny, tuhle audioknihu vám musím doporučit. Prostě musím. A pokud nemáte po ruce audioknihu – nevadí, sáhněte po příběhu v jiné podobě. Je to kratičký příběh, který vám z vašeho života ukrojí jen ždibek času, ale můžete díky němu pookřát, můžete se zamyslet, můžete získat kus pochopení, můžete se pousmát a můžete si připomenou lásku ke svým blízkým, pokud ji tu a tam v životě přebije ona stereotypní všednost.

Tuto audioknihu namluvil Pavel Nový, ke kterému jsem měla zpočátku jistou nedůvěru, ale ukázalo se, že jsem se obávala zbytečně. Jeho hlas příběhu opravdu trefně sednul. Celý poslech trvá jen 1:26 h, což je… jeden úklid domácnosti nebo příjemná odpočinková procházka ve všedním dni.

Tuhle audioknihu hodnotím jako velmi povedenou a jak jsem psala výše, určitě vám ji můžu doporučit, i když to byl opravdu velmi zvláštní příběh…. velmi zvláštní.

16.09.2022 4 z 5

Vlak do Paříže Vlak do Paříže Lorraine Brown

Velmi se mi líbí, jak autorka Lorraine Brown popisuje Paříž. Je znát, že všechna ta místa, která v knize zmínila, nejspíše opravdu navštívila. Krásně popsala v celé knize jeden jediný den v Paříži.

Vlak do Paříže je celkem jednoduchá kniha, ale moc hezky promyšlená a naplánovaná tak, že je naprosto uvěřitelná. Zpočátku jsem měla k oběma hrdinům trošku negativní postoj – oba byli na sebe celkem nepříjemní a kousaví, ale čím déle spolu trávili čas a čím více se poznávali, tím více jsem je poznávala i já a na konci jsem je už oba měla ráda.

A to jejich loučení?! Bylo mi z toho smutno… tak smutno!

Tempo v knize bylo přirozené a příjemně rychlé. Pořád se něco dělo, pořád někde byli a pořád se spolu bavili. Hluchá místa jsem tam nezaznamenala, což bylo také velmi příjemné. Děj tedy utíkal a než jste se nadáli, měli jste přečtenou půlku knihy.

Tahle kniha je opravdu takové příjemné letní počtení k vodě, k moři a na dovolenou. Je to nenáročné a odpočinkové čtení, které se vám určitě bude líbit. Je to milé a laskavé. Samozřejmě i předvídatelné, ale to vůbec nevadí. I tak si knihu užijete.

05.08.2022 4 z 5