Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Epesní zakončení trilogie, a i když je najednou všechno rychlé a konec je místy béčkový, je to přece to, kvůli čemu tenhle žánr čteme, takže za mě dost dobrý :)

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Příběh vás strhne a nepustí. Jakkoli se někomu může zdát jednoduše podaný, nemyslím si, že by to bylo na škodu. Přece jen píše Jojo Moyes pro určitou skupinu čtenářek, která očekává určitý styl a je to to, co se jim líbí. Ani mě nijak nevadil. Je to vyvážená směsice sladkobolných řečí, naivity, konfliktů i složitých filozofických otázek.

18.05.2018 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Zajímavě vykonstruovaný příběh, autorka mě (zase) pěkně ošálila. Jen pro mě malé zklamání na konci (takové principiální), ale odpouštím jí :)

26.01.2023 4 z 5

Záhada sedmi ciferníků Záhada sedmi ciferníků Agatha Christie

Svižná detektivka s humornými prvky, která se moc hezky čte. Závěr překvapivý, jak má být :)
Propojení série je velmi volné a jednotlivé díly spolu nesouvisejí, takže se dají číst i samostatně.

26.01.2023 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Vtipná oddechovka, nic jiného nesmíte čekat. Ano, postavy se občas chovají nelogicky a stereotypně a jsou prvoplánově ploché. Když se nad to povznesete a nehledáte za tím víc, je to čtivé :)
4,5*/5*

05.12.2022 5 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Celý děj se točí kolem jednoho domu a autor tak čtenáře zásobí nemalým množstvím architektonických a stavařských popisů, které jsou spolu s jeho nemalou zálibou v obšírných popisech samotného Londýna místy až nudné. Musím říct, že jsem se knihou oproti předchozím dílům trochu prokousávala a někdy se v ději maličko ztrácela. Naštěstí to ale zachrání poslední cca čtvrtina knihy, kdy děj konečně graduje až do samotného bombastického zvratu na samotném konci.

24.08.2021 3 z 5

V klubíčku štěstí V klubíčku štěstí Anna McPartlin

V klubíčku štěstí je nádherný a velmi emotivní román o rodině, vztazích, výchově dětí i péči o prarodiče. I přesto, že čtenář od začátku ví, jak příběh skončí, tragická linka zůstává dlouho zdánlivě skryta v pozadí jiných událostí. Díky pohledům různých zúčastněných stran se dává dohromady postupně skládačka celého příběhu. A čtenář si uvědomí sílu a hloubku prožitků, pochybností a otázek, které dokáží rozervat nejen duši Jeremyho, ale i čtenářovu. Smutný, ale silný příběh, který doporučuji všemi deseti.

23.10.2020

Snílci Snílci Karen Thompson Walker

Snílci nám velmi citlivě dokáží připomenout nedávná nařízení kvůli koronavirové pandemii – nechybí zákazy, izolace nemocných, roušky a ochranné obleky, karanténa, zásahy armády... Samotná kniha se ale nevěnuje ani tak samotné nemoci či jejímu původu, využívá ji spíše jakožto hybatele děje. Autorka se mnohem více zaměřuje na prožívání jednotlivých postav. Vzniká tak zajímavá směsice thrilleru a psychologického románu. I když mi v závěru chybělo více vysvětlení, jako celek se kniha čte velmi dobře. I díky krátkým kapitolám a střídání jednotlivých postav. Ze začátku je potřeba si zvyknout na zvláštní styl vyprávění s minimem dialogů, ale mě se líbilo :)

14.08.2020 4 z 5

Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky P. D. James (p)

Pokud máte rádi jednoduché a dobře vykonstruované klasické detektivní příběhy, mohu sbírku jedině doporučit. Z povídek mi přišlo nejslabší asi Jojo, naopak za nejpovedenější považuji Holčičku, která milovala hřbitovy. Líbily se mi ale všechny :)
4,5/5*

17.04.2020 5 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

Autobiografická díla, natož pak ta s tíživými tématy, se obtížně hodnotí. Komiks Persepolis ve vás ale rozhodně zanechá stopu – je poučný, výstižný, emotivní, ale umí být i vtipný. A připomíná hrůzy, které s sebou totalitní režimy a války nesou, pohledem obyčejného člověka.
4,5*/5* (1. díl 5*, 2. díl 4*)

18.02.2020 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Drsný spasitel je neobvyklou knihou, která vám připomene tvorbu Jiřího Kulhánka nebo Františka Kotlety, rozhodně má ale vlastní šťávu. Autor píše čtivě, vtipně a zejména scény s Micumou a část odehrávající se v Ostravě stojí za to. Vlastně jediné, co bych oželela, je obrovské množství různých kreatur, které ve světě můžete potkat – až se to zdá překombinované, byť svůj smysl to má.

31.01.2020 4 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Útok na pekárnu je mým prvním setkáním s Haruki Murakamim, a současně setkáním velmi krátkým na to, abych si mohla dovolit jej s někým či něčím srovnávat. Ze samotných povídek mi ale prýští jisté absurdno a nenápadný filosofický přesah směrem k všudypřítomnému konzumu. A podivné snové ladění textu tomu jen přidává na zajímavosti. Každopádně mě to navnadilo se podívat i po jiných Murakamiho knihách, tentokrát delšího formátu, aby stihly opravdu zapůsobit :)
3,5/5*

18.09.2019 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Z dnešního pohledu nám Ema může připadat jako opravdu velmi nesympatická postava. Byť do jisté míry semletá okolnostmi, do nichž se dostává, často si za problémy může sama, chová se naivně, dětinsky, nezodpovědně a své chování má tendenci neustále omlouvat nemocí (samozřejmě patřičně dramaticky a teatrálně).
Je ale na čtenáři, jak moc se jí nechá "znechutit" - po stránce literární je dílo napsáno relativně čtivě, byť do jisté míry trochu rozvláčně. V některých místech by byl také zajímavý pohled "z druhé strany", který by více osvětlil chování ostatních postav.

01.08.2019 3 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Bezesporu se však jedná o jedno z těch důležitějších a vizionářských děl, která se kdy na poli science fiction objevila. V uzavřeném prostředí Bitevní školy, v níž jsou zavřeny desítky nejinteligentnějších a současně nejdominantnějších dětí světa, rozehrává autor skvělou etudu. V ní si pak hraje s psychologií postav všech žáků, ale i těch několika málo učitelů, kteří mají za úkol ze svých svěřenců dostat maximum v co nejkratším čase a za použití téměř jakýchkoli metod. Druhá, menší, dějová linka, která se věnuje Enderovým sourozencům, byla z mého pohledu slabší, neboť jsem se nějak nedokázala smířit s tím, že by něco podobného opravdu vymyslely zhruba dvanáctileté děti. To už ty strategické hry u cca 8letého Endera mi přišly snesitelnější :) Autor mě rozhodně nalákal k dočtení celé této i Stínové série...
4,5/5*

29.10.2018 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Hořkosladký sourozenecký příběh psaný ze dvou odlišných, a přece tak podobných pohledů, je napsaná tak skvěle, že omluvíte i lehce patetický závěr. Autorka navíc dokáže psát tak, že se od knihy nebudete chtít odtrhnout. Nádhera!

16.09.2018 5 z 5

Letec Letec Jevgenij Vodolazkin

Co se ze začátku může zdát těžko vstřebatelné (a vyplývající z příběhu a deníkové formy vyprávění) – nejasný děj, chaotičnost zápisků, přeskakování „od jednoho ke druhému“ – po několika stránkách ani nezaznamenáte. Vzhledem k pojetí je jasné, že v knize je přítomna jistá rozvláčnost a na první pohled nedůležité popisy „nepodstatných“ maličkostí. Postupné skládání jednotlivých útržků myšlenek a dějových zvratů je sice malinko náročné na pozornost, v celkovém důsledku se ale vyplatí. Zejména závěr knihy je velmi emotivní.

07.06.2018 4 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Necelých 50 stránek, z nichž je většina ilustrovaných, přečtete za malou chvilku, budete se k nim ale zaručeně vracet. Skvělá chuťovka s nádherným jazykem (čest překladateli!).

19.05.2018 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Síla příběhu je dána nejen skvělým vypravěčským stylem, ale je postavena také na dobře pojaté psychologii obou hrdinek, jejichž příběh vám nažene husí kůži. Skvělý psychologický thriller, který stojí za přečtení!

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Kniha má spád, napůl očekávaný a napůl nečekaný konec, který vám vyrazí dech, a pohodově se čte.
Co musím vypíchnout jako méně čtivé, je neustálé opakování zvyků amišské komunity (například o "opušťáku", který absolvují mladí Amiši před tím, než svůj život navždy zasvětí komunitě, se mluví opravdu mnohokrát a relativně stejně). Jisté repetitivnosti již známých faktů se autorka neubrání ani v dalších oblastech. Právě to o něco zmírnilo mé celkové hodnocení knihy.

19.05.2018 4 z 5

Mimořádný život Franka Derricka, 81 let Mimořádný život Franka Derricka, 81 let J. B. Morrison

Příběh je protkán krásným lehkým anglickým humorem, nechybí spousta trefných Frankových komentářů, včetně jeho úžasné schopnosti sebereflexe. I když si plně uvědomuje, jak je starý, ještě rozhodně nemíní házet flintu do žita a chce si žít život po svém. I kdyby to měla být jízda na růžovém skůtru po poklidné čtvrti. Jediné, co jej limituje, je fyzická stránka, která mu přece jen způsobuje trošku těžkostí.

Frankův příběh je příběhem stáří - a to jak jeho pozitiv, tak samozřejmě negativ. Je to příběh samoty, ale i přátelství, příběh odloučení od rodiny a vztahu k místu, kde žijeme (i když je tento vztah jakkoli svérázný). Pokud jste se někdy starali o seniory - ať už to byli příbuzní nebo klienti - budete je v příběhu 100 % poznávat. Frank prostě řeší všechny jejich "všednosti" a současně vylíčí křehkost osamocení a hledání vůle k tomu znovu ráno vstát z postele.