Persepolis

Souborné vydání autobiografického příběhu, v němž se s autorkou přenesete do jejího dětství a dospívání, do doby islámské revoluce v Íránu a do doby, kdy její vlast válčila s Irákem. Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Ve Francii žijící, ale v Íránu narozená autorka nás nejdříve provede svým dětstvím stráveným v Teheránu za doby islámské revoluce a války s Irákem a dále líčí svůj pobyt na francouzském gymnáziu ve Vídni, následný návrat do vlasti, poslední pokus sžít se s režimem, který nemůže mít pro samostatné osobnosti jejího typu, navíc ženského pohlaví, pražádné pochopení, a svůj definitivní odchod do Francie. Zatímco hlavním tématem první části byl život v totalitním režimu, ve druhé je jím tedy to, jak se člověk v takovém režimu vychovaný vyrovnává s náhle nabytou svobodou: tedy další téma, které mnozí Češi důvěrně znají....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/156869/persepolis-156869.gif 4.7407

Persepolis 1.

Literatura světová, Komiksy, Historie
Vydáno · BB art

Kniha Persepolis

katallinka

Moc dobrý komiks. Ze začátku jsem byla naprosto nadšená. Od poloviny mi byla strašně nesympatická hlavní hrdinka a konec opět skvělý. Takže ta mě velké doporučení.

Allys

Persepolis je veľmi silným príbehom z iránskeho prostredia, ktorý je rozprávaný z pohľadu malého dievčatka, neskôr mladej ženy. Sleduje a popisuje zmeny, ktoré sama nechápe a nechápu ich ani jej rodičia. Komiks je podaný svižne, inteligentne a pravdivo. Toto je však jeden z mála prípadov, kedy sa mi viac páči filmové spracovanie. Pôvodne som chcela dať plný počet hviezdičiek, ale 5* získal film.

Gooverka

Komiks bych doporučila všem, protože dává ucelený obraz toho, jak se lidem žije v Iránu a odkrývá alespoň pro mne nové informace z tohoto koutu světa. Příběh je vyprávěn z pohledu rodiny, která rozhodně nelpí na tradiční íránských hodnotách a patří i do té vzdělanější vrstvy, i proto je osud hlavní hrdinky odlišný od mnoha jejích vrstevníků. Četla jsem všechny díly Persepolis a šla jsem do toho s tím, že se bude jednat o autorčin subjektivní pohled, což bych ale komiksu ani autorce nikdy nevyčítala. Pro člověka jako já, který měl jen malé povědomí o tom, co se vlastně v Íránu děje, bylo vše vysvětleno jednoduše a srozumitelně.

SuperSojka
22.11.2018

V komiksech se moc nevyznám, ale tenhle mě okouzlil. Sympatická rázná hlavní hrdinka, přelomové události kolem íránské revoluce a války s Írákem zachycené v každodenním životě Íránců, hlavě tedy hrdinčiny rodiny, logicky koncipované kapitoly atd. Zábavné, poučné, dojemné.

Glivuska
28.08.2018

Geniální komiks, grafika, texty, myšlenka. Viděla jsem i film, který mě taktéž okouzlil.

adorjas
20.07.2018

Verím, že komiks budú vysoko hodnotiť ľudia z generácie mileniálov. Útlak, teror, atď.- nič, čo sme nevideli u Židov počas 2.sv.vojny. Zvláštne je, že vzorce sa takto opakujú...

Amalberga
21.06.2018

Film mě daleko víc dojal a dostal. Proto se cítím trochu zklamaně.

mirektrubak
12.06.2018

V jednoduchosti je krása.
Zdálo by se, že tak závažné téma, jakým je život v kruté náboženské diktatuře, si vyžaduje serióznější formu než komiks v podobě jednoduchých obrázků. Ale je to právě naopak – prostota vyprávění i kreseb umožní odstranit vše přebytečné a dovolí ukázat realitu bez balastu zbytečných slov. Působivě a s velkým emocionálním dopadem. S postavami, které jsou sice kreslené a černobílé, ale přesto velmi živé.
Dětský úhel pohledu nabízí dvojí druh emocí. Jednak naději – je zřetelně vidět, že i v těžkých společenských situacích je stále prostor pro běžnou radost z mezilidských vztahů, pro lásku i pro humor (malá Marjane má velký talent na pozorování okolí a lakonické komentáře). To je povzbuzující. Ale je zde také neustále přítomno vědomí, že dětská léta skončí, že se jedná pouze o jakýsi půjčený čas nevinnosti, že si režim, ve kterém Marjane dospívá, vybere svoji daň. Že dřív nebo později už nebude možné se konfrontaci vyhnout.

V druhé části je Marjane dospívající žena. Zde se nálada trochu mění a pro čtenáře může být náročnější udržet si k ní sympatie. Na první pohled totiž vidíme nevděčnou holku, která si neváží pohostinnosti evropské civilizace a která nejeví přílišnou ochotu k asimilaci. Může dokonce naplňovat i stereotyp nekompatibilního přistěhovalce z jiné kultury, který přes všechnu naši snahu nemá šanci být jako jeden z nás – a na spisovatelce Satrapi je sympatické, že se tuhle část svého příběhu nesnaží lakovat na růžovo a je dost sebekritická.
Pro mě má tahle část jiné hlavní téma – ukazuje se zde, jak je pro každého člověka důležité, aby zažil pocit přijetí, aby byl respektován takový, jaký je.

Četl jsem Persepolis už kdysi, viděl i film, teď jsem se vrátil po letech ke knize a znovu jsem zažíval tu zvláštní, trochu nepochopitelnou, kombinaci dojetí, vzteku, naděje a smutku. A znovu si připomněl, jak podobné jsou si osudy lidí v různých částech světa. Jak diktátorské režimy používají podobné metody, ať už je to fašismus, komunismus nebo fanatická teokracie. Ale jak lidé v každé situaci vždy nějak dokážou dát průchod lidskosti. „Nějak to selže, něco vás zdolá, život vás zdolá,“ říká zlomený a ponížený Winston Smith ve slavném Orwellově románu. Postavy z knihy Persepolis dávají téhle poslední naději za pravdu.