Terez9119 Terez9119 komentáře u knih

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

No tak toto mě ultra bavilo. Kvůli názvu a obálce bych si ten příběh málem nechala ujít! Díkybohu za recenze. Jediné, co mi vadí, je, že je knížka moc krátká. Zasloužila by si ještě jednu dvě zápletky nebo zádrhele, aby neutekla tak rychle. Příběh je ohraný, ale podaný tak neotřele, že v tom vůbec není problém. Bianka je úžasná. Silná, oddaná, sebevědomá a chytrá. Bavila mě celou dobu, jen nakonec se tím zármutkem nechala trochu moc strhnout. A Jax byl prostě creme brulee. Kouzelný a úžasný. Perfektní letní jednohubka, nemohla jsem se odtrhnout a to už se mi dlouho nestalo.

21.07.2021 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

(SPOILER) Od téhle knihy jsem dostala mnohem víc, než jsem čekala. Vztah Justina s Tiffy mi gaslighting připomínal docela brzy, bylo parádní si o tak ukázkovém případu přečíst z pohledu oběti. Řekla bych, že Tiffy to zvládala skutečně dobře na to, co musela mít za sebou. Bavilo mě pomalu rozkrývat její osobnost, protože nejdříve je to o tom, jaká je podle toho, co jí vsugeroval Justin, a teprve později rozkrýváme to, jaká je doopravdy. Je praštěná a přecitlivělá, ale taky statečná, chytrá a moc milá. Už dlouho mě žádná hrdinka s pohnutou minulostí tak nebavila. Leon byl neuvěřitelně milý a sladký, jen mi na něm vadilo, že byl docela posera. Problémy se nevyřeší tím, že se jim vyhýbáte. Linka s Ritchim to celé výborně ozvláštnila. Suma sumárum jsem dostala docela skvělou sladkou romanci s psychologickým pozadím (mohla by sloužit jako učebnice o gaslightingu).

10.08.2021 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

A jsme na konci velké pouti. Jeden velký happy end, ale strašně moc jednotlivých konců :-) První díl pro mě nic nikdy nepřekoná, ale jako zakončení velkolepého příběhu je tato kniha famózní. Nejvíc mě překvapuje, jak málo (hlavních) postav v celém příběhu zemřelo (v porovnání třeba s Hobitem). Není nic, co by mi znemožnilo se k tomuto příběhu pravidelně vracet.

04.03.2021 5 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Na téhle knížce je všechno takové pomalé, křehké, delikátní. Tsukiko je trošku trhlá a obávám se, že oba hlavní hrdinové mají trochu problémy s alkoholem. Sensei je velice milý. To je asi slovo, které ho pro mě vystihuje nejvíc. Konec je dojemný, šťastný a smutný zároveň. Celý příběh je pomalý, skoro nic se v něm nestane, ale nechá ve vás příjemný pocit a malé povědomí o Japonsku, jeho přírodě, literatuře, jídle a pití.

25.02.2019 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Za mě super. Povídky jsou zábavné, a ačkoli na sebe nijak zvlášť nenavazují, tak dávají nahlédnout do celého světa a stačí k představení hlavních hrdinů. Není to žádná vysoká literatura, ani pecka v žánru fantasy, ale na odreagování dobré.

15.01.2023 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Kdysi moje snad první fantasy, díky výzvě jsem se konečně donutila si ho přečíst v originále a stálo to za to. Tenhle relativně drobný příběh má jistě svoje mouchy, postavy trpaslíků nejsou nijak zvlášť rozpracované, celé je to poněkud pohádkové, ALE! Podle mě Tolkien už zde položil základy fantasy tak, jak ji známe dnes. V té knize nás vlastně nic nepřekvapí, protože chápeme logiky a procesy fantasy, jenže za to z velké části vděčíme právě Tolkienovi. Dílo, které vytvořil (+ samozřejmě velký dík Christopherovi, který jeho další příběhy utřídil a vydal), je omračující a já se vždycky budu do Středozemě ráda vracet.

22.01.2020 5 z 5

Absolutně triviální příhody trojice rozmazlených britských gentlemanů. Milé, vtipné, lehké, odpočinkové.

04.01.2022 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Za mě je kniha úžasná. Vtipná, zábavná, s mnoha zajímavými příběhy obalená v tuně lidskosti. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, dokud nebyl úplný konec, který byl lehce předvídatelný ale krásný. Nesnáším ale špatné anotace a tahle je špatná dost. Takže to zkusím sama.

Je to příběh o neúspěšné bankovní loupeži. Nebo možná o rukojmích. Nebo o mostě. Nebo o blbcích.
Individuum s pistolí se uvnitř zamkne s přehnaně nadšenou realitní makléřkou, starým párem v krizi se závislostí na nákupech v IKEA, nesnesitelnou ředitelkou banky, až příliš milou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství a její nekonvenční manželkou, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to individuum vzdá a všechny propustí na svobodu, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. A na podlaze je spousta krve. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč nikdo nespolupracuje? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?

27.02.2021 5 z 5

Baskervillský pes Baskervillský pes Arthur Conan Doyle

Úžasná atmosféra a královsky vykreslený příběh. Vše, co má člověk na SH rád, v koncentrované podobě. Na tento příběh si vždycky znovu a znovu najdu chvilku času.

04.01.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Máme doma Saab, to mluví za vše.

12.03.2021 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Jak nemám ráda Dickense, tak tuhle vánoční sentimentálnost můžu. Nejsou tu ani přílišné popisy, ani rozvláčné pasáže. Všechno hezky odsýpá až k nezadržitelně šťastnému konci. Nejradši mám ale televizní zpracování s Patrickem Stewardem v hlavní roli. Syrová špinavost Londýna tomu podle mě dává tu správnou dickensovskou atmosféru.

01.03.2021 5 z 5

Idol Idol Kristen Callihan

Dlouho jsem nečetla romantickou knížku, která by mi takhle sedla. Měla všechno, co jsem od takové knížky chtěla. Mělo to chytré dialogy a postavy, které si snadno oblíbíte. Všichni kluci ze skupiny jsou skvělí, asi nejvíc se mi líbil Whip. Libby i Killian jsou skvělí a uvěřitelní, myslím, že toto bude nejlepší série o hudební kapele, kterou jsem kdy četla.

14.02.2022 5 z 5

Teda, dostala jsem něco jiného, než jsem čekala, ale stěžovat si nemůžu. Příběh Elizabeth byl hrozný ve všech směrech, ale byl příjemně rozkouskovaný mezi všechny protagonisty. A bez červené linky romantiky by to nebylo ono, že? Ale naštěstí jí tam nebylo tolik, aby byla otravná. Dopisová forma tomu vůbec neubírala na působivosti. Film mě docela zklamal. Kniha byla oproti němu méně dramatická, ale o to milejší.

04.03.2021 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Nemůžu se rozhodnout, kterou Hlídku mám nejradši, ale Nohy z jílu jsou v Top 3. Už jen ta příjemná okolnost, že se Pratchett inspiroval pražskou legendou, přidává příběhu plusové body. Jako vždy perfektně strukturovaný a propracovaný příběh. Kvůli těm jemným detektivním propletencům mám Hlídku tak ráda. A jako třešnička okouzlující Pleskot. Tahle kniha má všechno :-)

23.02.2021 5 z 5

On On Elle Kennedy

Já...ani nevím, co k tomu napsat. Bylo to romantické a zároveň velmi kamarádské a chlapské. A hlavně to bylo výborně napsané, včetně erotických scén. Příběh klidně plynul, žádné velké zvraty se neděly, ani to nebylo potřeba. Trochu jsem se toho obávala, ale úplně zbytečně. Kdo máte rádi série WAGs a Off-Campus, jděte do toho, nebude litovat.

10.10.2019 5 z 5

Ďáblova dcera Ďáblova dcera Lisa Kleypas

Na tohle jsem se těšila už od února, kdy knížka vyšla v angličtině, ale já ji zarputila odmítala číst jinak než v češtině. A výsledek? Jednoznačně moje nejoblíbenější kniha od Lisy. Nejoblíbenější v sérii a nejoblíbenější vůbec. Potřebovala bych dát dvojnásobný počet hvězd, než je možné. Proč? Dva nejlepší hrdinové romantické literatury spolu v jedné knize. West a Sebastian. Jejich interakce s okolím jsou nedostižné. Phoebe je dobrá silná hrdinka. Ze začátku ještě příliš lpí na Henrym a zoufale se drží jeho památky, a řekla bych, že je až dětinská s odmítáním Westa kvůli jeho chování v dětství (vždyť byli děti, proboha), ale postupně dostává vlastní rozum. A West… A bože West… Je ještě lepší hrdina, než jsem si představovala. Ať jde k čertu pan Darcy i všichni ostatní, já chci Westona Ravenela.
Bylo tak hezké potkat všechny staré postavy, ale žádná nemohla zastínit hlavní dvojici, což je jedině dobře. A k tomu ten dokonale rozkošný Justin. Celá tahle knížka vyzařuje neskutečnou pohodu a radost ze setkání dvou sérií a spousty starých i novějších postav. Myslím, že i pro Lisu musela být tohle čirá radost. Budu se k ní určitě vracet a znovu si vychutnávat vtipné dialogy a výbornou energii.

28.08.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Orwell je praotec antiutopie. Všichni ostatní už staví na základech, které on postavil. Mrazivé, nepříjemné, dokonalé.

29.10.2018 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Příšerné čtení, které ale doporučím úplně každému. Vše ozdrojované, precizní práce jako vždy u pana Kmenty.

11.01.2023 5 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

(SPOILER) Po přečtení některých komentářů jsem se bála, že to bude další slátanina, a hlavně obálka by mě i odradila. Ale nakonec se z toho vyklubala parádní knížka, která mě chytla hned od začátku. Je to jedna z těch knížek „u hrdiny je to jasný od začátku, hrdinka k tomu musí dospívat celou knížku“. Vlastně mi to docela připomínalo S láskou Lukov, i když Ivan byl o něco sympatičtější postava. Občas jsem šílela nad tím, jak je Josh k zbláznění roztomilý tím, jak se snaží, a jak to u Lucy naráží na hradbu nepochopení, ale o to příjemnější čtení to bylo. Lucy je sympatická hrdinka, chce, aby ji měli všichni rádi, ale nebojí se Joshovi postavit. Jediný problém je, že od něj pořád čeká jen to nejhorší, je nevděčná a docela nevšímavá, takže mu dost často nechtěně ubližuje. Ale i to se nakonec srovná. No a Josh je veskrze sladký hrdina, jen příliš neví, jak na to. Někde kolem svatby to začalo váznout, autorka chtěla zřejmě budovat sexuální napětí, ale moc se to nepovedlo, bylo to spíš rozvleklé. Ale konec to spravil. Takže vy, kdo máte rádi slow-burn romantiku, do toho určitě běžte, nebudete litovat.

02.09.2022 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Jak celým srdcem miluju první díl a každou malou jednotlivost v něm, tak zbožňuju první část druhého dílu. Příběh Froda se Samem ráda moc nemám, ale vše ohledně Rohanu a Fangornu bych mohla číst znovu a znovu.

23.02.2021 5 z 5