Babišovo Palermo I přehled

Babišovo Palermo I
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474532/bmid_babisovo-palermo-i-uYF-474532.png 4 241 241

Projekt Babišovo Palermo mapuje politický život Andreje Babiše v letech 2014 až 2021. Přináší souhrn skutečných důvodů jeho vstupu do politiky a detaily fungování strany ANO. Na rozdíl od knihy Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a která se věnovala zejména zrodu oligarchy, jeho kontroverznímu podnikání a klientelismu, je Babišovo Palermo dramatickým popisem chyb a omylů v jeho politické kariéře. Je také o jeho metodách „zaklekávání a ojebávání“ a též o nových kmotrech ANO.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Babišovo Palermo I. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (53)

Metuje
14.05.2024 3 z 5

Moje první čtenářská zkušenost s Jaroslavem Kmentou. Ačkoliv jsem nikdy nebyl příznivcem Andreje Babiše (především kvůli svému ročníku narození, kdy mi v době jeho vzestupu bylo 12), Kmentovy knihy jsem vždycky vnímal s určitou úrovní odporu. Představoval jsem si, že jde o dalšího pouhého příživníka na vlně nenávisti vůči AB, podobně jako redakce webu Forum24. Po vydání knihy Boss Babiš jsem si stále říkal, že přeci AB nemůže být tak hrozný, že už by přeci dávno seděl ve vězení. S přibývajícími roky a vydanými knihamy JK jsem si přidal právě tuto knihu do seznamu knih, které si chci přečíst, a až po 3 letech jsem se k tomu skutečně dostal.

Kniha mě už po prvních padesáti stranách chytila a nutila načínat další a další kapitoly, Kmenta je zkrátka profesionál a píše jako po másle. Přišlo mi však, že v druhé polovině trochu ztrácel dech, zbytečně se některé skutečnosti opakují dokola anebo v rámci jedné výpovědi jednoho politika autor téměř v každé vědě zmíní, že se jedná o výpověď "nejmenovaného bývalého ministra Babišova kabinetu". Celkově však kniha obsahuje velké množství údajů a stojí za ní bezpochyby hodiny únavné novinářské práce.

Po dočtení tak hodnotím knihu jako velmi povedenou, už mám na poličce i druhý díl, do kterého se, až přijde čas :), rád pustím. Pravděpodobně si však kniha najde čtenáře bohužel pouze mezi odpůrci/lidmi indiferentními k osobě AB, přičemž nejdůležitější čtenářstvo zůstane nezasaženo.

brunettlibrary
13.04.2024 3 z 5

Kniha je velmi zajímavá, je vidět, že se autor v Babišově životě opravdu povrtal. Bavily mě pasáže, kde Kmenta popisuje Babišův vzestup a další postup v politice. Trochu mi vadilo, jak se zaměřuje pouze na chyby, ráda mám vždycky před sebou celkový obraz a tedy i ty pozitivní stránky. Co mě nebavilo, bylo připodobňování Babiše k fiktivním nebo historickým postavám. Tohle mi přišlo zbytečný a jen na natáhnutí stránek. Knihu jinak doporučuji, pokud vás zajímají největší osobnosti současné politiky.


VikyKleinik
21.03.2024 4 z 5

Povinná četba každého Čecha (zvlášťe pak toho, kdo politiku moc nesleduje nebo dokonce voličem ANO). Jsem totiž přesvědčen, že kdyby si třeba jen tuhle knihu přečetli ti jeho voliči, kteří jsou třeba jen trošku nakloněni jinému názoru, tak by museli uznat, že Babiš jim reálně nijak nepomáhá.

Babišovo Palermo mapuje Babiše od jeho vstupu do politiky, ale dotýká se i věcí, které podrobněji rozebírá kniha Boss Babiše, která mapuje, jak Blbiš k penězům přišel před tím, než se do politiky dostal. Tahle kniha se navíc poslouchá/čte podstatně lépe, protože není tak informačně zahuštěná jako Boss, kde se Kmenta prohraboval každým jedním detailem v kontextu komplikovaných kauz, což sice má svou hodnotu, ale mě to ubíjelo a ztrácelo, protože dokážu snadno prokouknnout, že je Blbiš křivák a nepotřebuju se takhle prohrabovat nějakou jeho komplikovanou korupční kauzou.

Palermo je tedy čtivěji napsáno a lépe podáno, což je nejspíš dáno předmětem zkoumání.
Kmenta odkrývá rozpory mezi tím, co Babiš tvrdí a za co tvrdí, že bojuje a tím, jaké je skutečnost. Dotýká se i různých větších či menších kauz, podvodů, projevů, trapasů i momentů, kdy z Babiše spadne fasáda usměvavého dědy z lidu a bojovníka proti korupci, načež se projeví onen hrubý gauner a mafián. Skrze toto všechno Kmenta odkrývá něco z pokřiveného vnitřního světa našeho sebestředného sektáře, prolhaného gaunera a zlodějského oj*bávače (- všechny typy přívlastky dokonale sedí).
Také ale odkrývá něco ze smýšlení jeho voličů. To vše slušně a s velkým pochopením i vhledem. O tom samotném by samozřejmě šlo taky napsat samostatnou knihu, ale Kmentovi se daří sem tam vytušit něco podstatného z jejich vnímání.
Tím vším se kniha stává poměrně plnohodnotným pojednáním na téma Babiš. Druhý díl je ještě přede mnou, ale tento první snad již poskytuje vše podstatné pro ty, kteří chtějí vědět, ale nepotřebují se nechat zahltit všemi podrobnostmi.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Babišovo Palermo I v seznamech

v Právě čtených14x
v Přečtených303x
ve Čtenářské výzvě41x
v Doporučených13x
v Knihotéce120x
v Chystám se číst114x
v Chci si koupit36x
v dalších seznamech3x