Tebby Tebby komentáře u knih

☰ menu

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tahle kniha je ve svém žánru zvučným jménem. Měla jsem ale poněkud jiná očekávání. Myslím si, že to bylo i dost způsobené názvem knihy a její obálkou - vůbec totiž k obsahu knihy nesedí. Když začínají restrikce, Viole je už 15-16 let, do koncentráku se dostává až jako 22 letá. Ze začátku se hodně rozpovídala o svém mládí a první lásce. Jelikož jsem četla už několik knih na tohle téma, viděla různé dokumenty a filmy, tak většina knihy mě vlastně vůbec nepřekvapila. Nejvíc na mě dolehly dvě kapitoly, kde mluví o Dunaji a kde měla rozhovor se zdravotní sestřičkou, která u Mengeleho sloužila. Ostatní kapitoly se více méně od ostatních knih moc nelišily. Popisovaly prostě ty hrůzy, které se tam děly. Vzhledem k názvu knihy mě ale vlastně nejvíc překvapilo to, že většina těch nejhrůznějších zážitků měla Viola jen zprostředkovaně. Hodně by mě zajímala kniha vyprávěná z pohledu Gizi. Příběh byl čtivý, ale překvapivě ve mě nezanechal takové emoce, jaké jsem čekala, že zanechá. Možná to fakt bylo tím, kolik jsem toho na toto téma už vstřebala. Knihu asi už znovu číst nepotřebuji. 4*

04.05.2024 4 z 5


Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Brožurku jsem si potřebovala do sbírky pořídit, protože mám od Caplinové i všechny ostatní knihy. Musím ale říct, že mě zklamala. Je tam až mooooc velkých náhod, taky jsem čekala, že objeví něco výjimečnějšího, než Pražský hrad, Zlatou uličku a trdelník. Škoda.

20.04.2024 2 z 5


Láska na hraně Láska na hraně Penelope Douglas

(SPOILER) Láska na hraně? No, spíš láska daleko za hranou. Začátek se dost táhl, pak se děj trochu rozjel. Líbilo se mi nevšední téma i prostředí. Nicméně to bylo opravdu nerealistické. Panna co se najednou nemůže nabažit píchání a je jí jedno kdo to bude a 3 chlapi více méně smíření s tím, že mezi nimi prostě koluje. Některé situace byly vyhrocené zbytečně do extrému, aby se pak rychle zázračně vyřešily. Tieran mě chvilkama dost štvala. Nejradši jsem měla asi Noaha, i když i ten měl občas blbý kecy. Ke konci se kniha už strašně vlekla. Vůbec by nevadilo, pokud by byla o 100 stran kratší. A ten přeslazený konec byl ještě snad méně uvěřitelný, než zbytek knihy. Bohužel těmi posledními stránkami se můj pocit z knihy dost zkazil a tak dávám neutrální hodnocení za 3*.

13.04.2024 3 z 5


Eragon: Průvodce po Alagaësii Eragon: Průvodce po Alagaësii Christopher Paolini

Doplňková knížka pro každého milovníka Eragona. Je v ní stručně shrnuto všechno podstatné. Kdyby si chtěl někdo nový nejdříve prostudovat tohoto průvodce, než se pustí do samotné knihy, tak si bohužel většinu nejpodstatnějších věcí vyspoiluje.
Celou tu pár stránkovou knihu jsem si říkala, že když už se do ní autor pustil, mohl tam dát mnohem víc věcí. Například víc informací o kočkodlacích nebo urgalech.
Je to ale krásná milá knížka na jednu polední přestávku. 4*

31.03.2024 4 z 5


Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

(SPOILER) Příběh jsem si vybrala hlavně proto, že je to jedna z knížek, která je v regálu snad každého knihkupectví a ze všech stran se na mě navíc valí samá chvála. Takže proč ne, když se to ještě k tomu hodí do výzvy, hned do několika kategorií.
Přečteno jsem měla za 3 dny a na knížku čekala skoro 3 měsíce, protože je na ni v knihovně fronta. Bylo super, že šlo o netradiční prostřední. Padavku Bee jsem si rychle oblíbila a stejně tak Leviho. Celé vyprávění je hodně čtivé, člověk se nemůže odtrhnout, jenže jsem měla po celou dobu v hlavě červíka, že mi tam prostě něco vadí... Když pak přišla finální zápletka se záporákem, tak jsem jen kroutila hlavou. Jak je možné, že se ti padouši na konci vždy tak rozpovídají. Taky se vždy těším na to, jak autor vyřeší situaci s prvním polibkem. Bohužel tady mě to dost zklamalo. Mohlo to být podchycené trochu lépe.
Plný počet to určitě nebude, ale rozhodně jde o milou oddechovku. 4*
PS: škoda že jim někde Tim utekl na Toma.

28.03.2024 4 z 5


Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

(SPOILER) Jednohubka na jedno až dvě upršené odpoledne. Podle hodnocení jsem asi od knížky očekávala trochu něco víc. Prvních pár stran se docela vleklo. Pak se příběh ale rozjel a svištěl až téměř do konce. Moc nerozumím tomu, proč tolik autorů potřebuje dát na posledních pár stránek ještě nějaké drama, když to stejně za dalších pár stránek opět vyžehlí, aby kniha dopadla dobře. Taky se mi moc nechtělo věřit tomu, že by se Denis tak rychle vyrovnal s tolika novými pocity a stejně Vendy, že by dokázala být i nadále tak přátelská a obětavá. Kniha také nepřišla s ničím úplně novým nebo šokujícím. Nicméně příběh byl fajn, takže se k němu třeba někdy ještě vrátím. Lepší průměr, takže 4*.

24.03.2024 4 z 5


Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Konečně! Konečně je po dvou měsících a týdnu mé utrpení u konce. Sérii Smrtky mám ráda, ale tohle mi nesedlo, ale jakože vůbec. Na tuto knihu jsem se těšila, ale nakonec jsem litovala, že jsem se do ní pustila. Vůbec jsem se nedokázala začíst a nutila se u knihy zůstávat aspoň ještě o chvilku déle, abych ji nakonec dočetla. Vůbec mě nezajímalo, jak většina příběhů dopadne. Taky mi přišlo, že byly příběhy hodně spjaty s uměním, které mi nic neříká. Poslední tři kapitoly se to jakš takš snažily zachránit, ale bohužel tahle kniha je pro mě ve finále jedno velké Ne. Škoda. 2*

21.03.2024 2 z 5


Zlatá vstupenka Zlatá vstupenka Brendon Burchard

Skvělá knížka. Když jsem na ni tehdy dostala doporučení, říkala jsem si, že mám zrovna knih dost. Zůstalo to ve mně ale hlodat a pak už nebyla k sehnání. Jsem ráda, že se to mámě po 3 letech podařilo.
Knihu jsem začala nyní číst, abych se dostala ze čtecí stagnace, kterou na mě uvalilo Kosení. Ze začátku jsem vůbec nechápala, o co jde. Ale od konce jsem se pak už nemohla odtrhnout. Určitě se k ní a jejím myšlenkám vrátím, abych si je mohla poznamenat. Zatím 4*

10.03.2024 4 z 5


V pravý čas V pravý čas Danielle Steel

(SPOILER) Knihu jsem si vybrala do výzvy, ale ach jo... Už na začátku knihy jsem získala dojem, že je příběh vyprávěn jen tak nějak povrchově. Říkala jsem si, nevadí... Autorka má asi nějakou hlavní myšlenku, ale chtěla k tomu dodat kontext a historii... Takže jsem čekala... A čekala... Po nějaké době se kniha trochu rozjela, začala mě i bavit... Jenže zhruba v půlce knihy se to zlomilo a už to šlo jen z kopce. V knize se hodně věcí opakuje... Stále dokola. Někdy dokonce pár řádků od sebe... Když však autorka do jedné kapitoly nacpala skok snad o 10 let... Tak si říkám, že ať už je té knize konec. Nemohla jsem se taky ubránit dojmu, že se snažila zabít všechny její nejbližší, aby měla Alex opravdu ten nejsmutnější osud... Škoda. Myslela jsem si, že by mě knihy od Steelové mohly bavit... Ale když většinu knihy čekáte na polibek od toho pravého... A nakonec je to stylem: "... prudce ji objal a pak poprvé políbil. Nebránila se." ... Asi není vše úplně ok. Ještě jednou škoda. 3*

16.02.2024 3 z 5


Kdyby kočky mohly mluvit Kdyby kočky mohly mluvit Romana Junková

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy a do 30 strany jsem četla poctivě... Knížka je považovaná za naučnou a označená osobní rozvoj. Zajímalo by mě, kdo to tak vymyslel... Dle mého měla být zařazená jako dětská a věkovou kategorií tak pro 8leté... Protože dle mého slova jako panička, kočička, mistička, kožíšek, pelíšek... Do naučné prostě nepatří.

16.01.2024 odpad!


Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Věděla jsem, že existuje pár stránek navíc, ale nečekala jsem, že jich bude 190. Takže jsem pak knihu hltala místo spánku. Přišlo mi to jako skvělé doplnění toho, co mi v původní knize chybělo. Závěr byl super. A vůbec by mi nevadilo nějaké pokračování tohoto pokračování... Například o tom, jak se Ani povedlo zprovoznit knihkupectví a nebo jak vypadal jejich společný život. Ale kdo ví, třeba se někdy dočkám, když už i Elisa dostala vlastní knihu.
Zajímavé bylo, že žádný z náčrtků postav se nepodobal představě, kterou jsem si o nich vytvořila. Třeba Francin jsem si představovala mnohem starší, tak okolo 40.

13.01.2024 4 z 5


Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

(SPOILER) Knihu jsem měla ve svém To-read velice dlouho. Vlastně téměř od chvíle, kdy vyšla. Vzhledem k tématům čtenářské výzvy jsem ji pak oddalovala, protože se mi nikam nehodila.
Teď jsem se do ní však pustila a musím říct, že jsem při ní zažila tornádo emocí.
Například po první kapitole jsem ji chtěla zahodit. Nedokázala jsem se zbavit dojmu, že autorka popsala rodinu Bennetových a tento pocit mě bohužel po celou knihu neopustil.
Měla jsem také problém s hrdinčiným jménem, prostě mi nějak neseděl.
Další v čem jsem tápala, byla doba, do které knihu zhruba zařadit, takže jsem si pak Googlila, kdy vznikla vzducholoď a auta. A také vyhledávací stroj.
Nějak jsem ani nepřišla na chuť Elise, na druhou stranu jsem byla ráda, že si Ani našla kamarádku.
Čím kniha postupovala, tím víc jsem se do ní nořila. Moc se mi například líbila scéna ve skříni.
Ke konci jsem pak měla velký problém ji odložit.
Nicméně konec byl poněkud uspěchaný a mě se opět vybavila Pýcha a předsudek, kde to také bylo trochu uspěchané.
Ke knize se určitě ještě vrátím a jsem zvědavá, co v ní na druhý pohled uvidím. 4,49*

13.01.2024 4 z 5


Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Poslouchala jsem jako audio. Ze začátku jsem měla strašný problém s formátem této knihy, postupně jsem si na ni ale zvykla. Hodně jsem pociťovala, jakoby autor všechno znal nejlépe a ostatní jsou hlupáci, když třeba neví jaký je počet pand ve světě. Postupem se to ale trochu lepšilo. Vyprávěl tam hodně příkladů z toho, co zažil, ale to, co si má člověk zapamatovat bylo stejně ve shrnutí kapitoly. A hlavní myšlenka knihy? Svět je na tom lépe, než si myslíme. 3*

04.01.2024 3 z 5


Trhlina Trhlina Miloslav Topinka

Do knihy jsem se pustila kvůli výzvě. Poezie úplně není šálek mého čaje, jediné básně, které mám ráda, jsou v Kytici. Tahle kniha mi bohužel nic neřekla a myslím, že za pár dnů si ani nebudu pamatovat, že jsem ji četla. Hodnotím proto neutrálně.

Nicméně tahle část mě opravdu pobavila:
"Oči upřené k obloze, čekám až proletí meteor.
Vdechuji vůni syrového dřeva, zkouším to mluvit
ptačí řečí: Kivit-kivit, dya-dya-dya-dýýý,
lilillilillilil, gyrrrrrr-tiri-tir-tir-gyrryrry-rrryrrvuid-
vuid-vuid-geng-geng-klí-klí-klí-klí-lililililu-
lu-lu-lu-glió, glió-gihihi-kar-kar-kara-karakík-
kjík-kjík-dadé-dadé-dadé-chrý, chrý-dydldýdydldý,
dydydiéé-gyrrrr-geng-geng"

01.01.2024 3 z 5


Káju nic nerozhází Káju nic nerozhází Gaby Hauptmann

Knížka z dob ponyklubu. Mám ji doma už dobrou pár řádku let, nicméně jsem si už nepamatovala, o čem je a pořízení nové knihovny byl dobrý důvod pro opáčko.
Knížek z ponyklubu mám několik, vím, že už nejsem cílovka, ale jiné knížky se mi líbily víc... Hodně věcí tam bylo popsáno tak nějak neurčitě... A myslím, že by si kniha pár stránek navíc zasloužila. Kniha nemastná neslaná... kdo ví, co jsem si o ní tehdy říkala.

30.12.2023 2 z 5


Vánoční polibek v Notting Hillu Vánoční polibek v Notting Hillu Mandy Baggot

(SPOILER) Knížku jsem si schválně nechávala na vánoční čas, ale teď nevím, co si o ní myslet. Vlastně jsem si tak nějak nebyla jistá po celou dobu čtení. Myslela jsem si, že to bude víc do stylu Kelkové nebo Caplinové... Knížce nemůžu upřít, že je čtivá, stránky hezky plynou... Nicméně mi úplně chyběla jakákoliv chemie mezi Islou a Chasem... Dokonce i mezi Hannah a Rajem. Nelíbilo se mi ani konečné řešení problému. Nicméně dám autorce i další šanci a v mezičase si od ní přečtu další oddechovku. 3,49*

28.12.2023 3 z 5


Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Burtona miluji a knížku jsem si schválně nechávala na Vánoce. Trošku mě zamrzela jeho délka a taky chybějící Sally. Ale jinak boží verše i ilustrace. Už se nemůžu dočkat jeho výstavy v Praze.

24.12.2023 4 z 5


Království popela Království popela Sarah J. Maas

(SPOILER) Čekala jsem velkolepé finále a to se taky stalo. Bohužel ne úplně tak, jak jsem očekávala. Dle mého tam bylo až na moc stránkách bitva... Chápu, schylovalo se k tomu celou sérii... ale prostě byli na pokraji sil, ale dál bojovali... Ráno jim malém probourali bránu ale večer ještě pořád těsně držela... Taky se mi nezdá, že po útoku 100.000 vojáků by všechny hlavní postavy přežily, i přesto, že byli celou dobu v boji... Ne že bych někoho z nich ráda ztratila, ale je to prostě moc nepravděpodobné... Situace s bohy byla dle mého až moc překombinovaná a přehnaná.
I tak jsem si ale díl užila, byť trochu méně, než předchozí. Zvláštní bylo, že elitní voják Vaughan je za celé ty dlouhé měsíce nenašel... Nakonec se mou nejoblíbenější postavou stal Rowan a taky Fenrys. 4* a určitě se někdy časem k sérii vrátím.

14.09.2023 4 z 5


Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

(SPOILER) Četla jsem v tandemu s Říší bouří, dle návodu, který někdo vytvořil. Dohromady mají oba díly 1352, ale já tím prolítla ani nevím jak. Líbila se mi dvojka Sartaq a Nesryn. Myslím, že si zasloužila mít někoho, kdo ji nebral jako jistotu. I když jsem teda dost času přemýšlela, proč se autorka tolik věnuje popisu hor a obecně rukhinů. Samozřejmě nesměla chybět nervy drásající bitka. Kde vše vypadalo beznadějně...
Co se týče linky Chaola a Yrene, tak mi jejich vztah nepřipadal opravdový... Asi by se mi víc líbilo, kdyby byla s Kashinem. Chaol se tady taky projevil jako dobrej negáč... Nic mu nebylo dobrý a utápěl se ve své sebelítosti...
A zakončení? Epické jako vždy, i když mi do toho Duva teda vůbec neseděla. 4,8*

07.09.2023 5 z 5


Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

(SPOILER) Četla jsem v tandemu s Věží úsvitu, dle návodu, který někdo vytvořil. Dohromady mají oba díly 1352, ale já tím prolítla ani nevím jak. U tohoto dílu mi vadilo, že to bylo občas moc překombinované... Jakoby autorka dávala indicie po celou sérii, ale pak se jí toho sešlo prostě moc, že musela vymyslet něco dalšího, aby to nějak poslepovala dohromady. Taky mi přišlo nelogické, jaké intriky a trumfy měla Aelin v rukávu. Jako by byla tou nejbystřejší postavou z celé knihy, i přesto, že má po boku xset let starého partnera a o dalších spolubojovnících ani nemluvím. Asi by mi víc vyhovovalo, pokud by to popouštěla postupně a ne vždycky jako velkou pecku a odhalení. Lorcan a Elide mi k sobě nepasovali. Přišlo mi, jako by autorka potřebovala napárovat každého, kdo jí přijde pod ruku. Stejně tak Aedion s Lysandrou k sobě prostě nešli...
I tak ale měla kniha spád a bavilo mě to. 4,8*

07.09.2023 5 z 5