Talys Talys komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Po dlouhé době česká kniha, která mě opravdu zaujala, vtáhla do děje a nepustila, dokud jsem nedočetla poslední stránku. Osudy lidí žijících v česko-polské komunitě jsou zachyceny s realistickou upřímností a čtenář, který věří na šťastné konce se dočká nejednoho překvapení. Z několika hrdinek paní Lednické na mě nejvíce zapůsobila Julka, která svým nezdolným charakterem, opravdovým přístupem k sobě samé a morální odpovědností nezakládající se v náboženské víře předběhla dobu. Těším se na další knihy od této autorky!

08.04.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Od prvních stránek mě to pohltilo a vynořila jsem se po dvou dnech. Skvěle napsané, akční. Hlavní postava zaujme svou nezdolností, odvahou učit se a statečností. Hrdinské putování jak má být. Těším se na další díl.

21.09.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Přečteno jedním dechem... smutný, silný příběh obsahující naději, že pokud člověk po něčem touží, je třeba za tím jít. A chránit u toho své blízké. Aljaška není pro lidi, kteří p ř e d něčím.

08.09.2020 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Dočteno kvůli čtenářské výzvě. Děj odehrávající se v současnosti je místy těžko uvěřitelný, pro mě někdy zbytečně morbidní, a zdlouhavý. Mnohem opravdověji působí deníkové záznamy, které ve měn vzbudily daleko více emocí a námětů k přemýšlení než příběh přestárlé supeženy jménem Bo. Hvězdičky jsou za deníkové záznamy a závěr knihy.

10.12.2019 2 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Po dlouhé době kniha, která mě okouzlila a krásný pocit z ní stále přetrvává. Jednoduché, průzračné a zároveň mnohovrstevné. Všechny příběhy jsou spjaté s tématem přijmout a nechat jít.

06.10.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Četla jsem před lety, nyní jsem se k této kultovní sérii vrátila a udělala jsem dobře. Obdivuji způsob, jakým Sapkowski v úvodním dílu zpracoval pohádkové motivy a představil čtenářům Geralta z Rivie. Hvězdička navíc za to, že jde o poctivou fantasy a žádnou romantiku ve fantasy převlečení.

17.01.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Realita života nemilovaného dítěte, nepřijetí a tresty pro malichernosti probíhající jako něco samozřejmého. Bylo mi při čtení hořko. S těmi dětmi pracuji a vím, že jich je u nás opravdu mnoho.

01.08.2020 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Pět hvězdiček vzhledem k tomu, že očekávání bylo splněno. Romantická oddechová pro mrazivé zimní odpoledne. Někdy to člověk prostě potřebuje, a na sv. Valentýna obzvlášť:)

14.02.2021 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Skvělá románová studie OCD a zároveň křehký příběh o tom, co je skutečně důležité.

17.10.2020 5 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Kdybych nepotřebovala doplnit Čtenářskou výzvu, asi by to nebyla moje první volba. Teď sáhnu i po ostatních Šmídových knihách. Zjistila jsem, že jsem čistokrevný druh horačky a jen doufám, že - vzhledem k aktuální situaci - se do slovenských a jiných hor budu moci vrátit co nejdříve.

16.10.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Další pecka od pana Backmana. Několik rukojmích a poměrně nešikovné lupičské individuum. Každého z nich něci trápí, po něčem touží a občas ho svírá úzkost. A spojuje je most.

08.09.2020 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Krásný romantický příběh o skutečné lásce, která trvá celý život.

03.01.2020 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

To tedy byla jízda, téměř se od toho nedalo odejít. Kniha je plná emocí - bezmoc, strach, veliký hněv, ale i naději a soucit ve světě, kde se chyby neodpouští a život jednotlivce bez rodiny má nulovou hodnotu, pokud neumí něco výjimečného, a tak životy mnohých končí ještě dříve než měly možnost vůbec začít. "Měli jste víc než patnáct let na to, abyste dokázali, co ve vás je, a neudělali jste to. Neobviňujte svět z vlastních mizerných rozhodnutí."

13.07.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Poetické a kruté, o nezničitelném lidství a moci slov. Zlodějka knih ... jsem ráda, že jsem ji přečetla a zároveň nevím, jestli ji někdy budu mít sílu číst znovu.

18.05.2019 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Krásné podobenství o tom, jak lze osobnostně dozrát na základě hluboké bolesti. Poselství, že Bůh je jeden bez ohledu na to, kolik jmen má.

22.01.2019 4 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Paříž 19. století, doba, kdy prfesionální péče o psychiatrické pacienty a jejich léčba byla teprve u svého zrodu. Doba mužů. Knihy se odehrává v prostředí špitálu Salpetriére, kde byly internovány nejen ženy se skutečnými psychickými poruchami, ženy traumatizované, ale i ty, které se staly svým mužským autoritám něčím nepohodlné. Ženy s vlastním názorem, toužící po nezávislosti. Přesně tak se sem dostává jedna z hlavních hrdinek knihy, Eugénie, a setkání s místní ošetřovatelkou, Geneviéve, jim oběma změní život. Prostředí i popis přístupu personálu k pacientkám je vylíčen poměrně realisticky, příběh dýchá chvílemi beznadějí, chvílemi naopak tušením bezpečí a potřebou vzájemné péče. Velmi vydařená prvotina autorky.

20.10.2020 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Autentické vyprávění svědka vyhlazování polských Židů za druhé světoví války, chlapce, který se dostal na proslulý Schindlerův seznam. Je i o tom, jak těžké bylo najít slova a začít o bolestných zkušenostech mluvit.

17.10.2020 5 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Jedna z knížek, ke které se ještě někdy určitě vrátím. Nejedná se o typickou YA romantiku. Je vůberc možné znovu se scelit po neočekávaně krutém nárazu střetu s traumatizující realitou života nebo po tom, kdy člověku osud krok za krokem bere to, na čem záleží? Nemilosrdné, drsné, a přesto se za tím vším skrývá naděje na uzdravení.

06.03.2020 5 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Krásné, dojemné, inspirativní...

29.07.2023 5 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Nadčasová studie psychologie patologické žárlivosti. Tolstoj umí v čtenáři vzbudit emoce a vyzývá ho k diskusi o morálních otázkách platných v každé době.

17.09.2021 5 z 5