Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedně

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182656/chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4.5253

The Boy on the Wooden Box (2011)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)

Trustty
včera

Člověk může přečíst milion podobných příběhů a pocit z nich je stále stejně tísnivý a skličující. Opět krásně napsaný smutný příběh. O skutcích pana Schindlera bylo již mnohokrát psano...byl a i nadále zůstavá hrdinou oné doby. Doporučuji

Ketrin.TR

Člověk může přečíst sebe větší hromadu knížek o hrůzném životě Židů v období války a stejně z toho bude pořád otřesen. Vzpomínky chlapce na dřevěné bedně vás naplní neskonalým smutkem z té vší nespravedlnosti, utrpení a zoufalství. Smutkem, že tohle zlo se opravdu dělo. Krásné vyprávění, které vzniklo z tak děsivých a temných časů.

Veronika2017

Pro mě jedna z nejlepších i nejsmutnějších knih...

Gaeberys

Kniha se zbytečně nezabývá detaily, příběh ubíhá plynule. Vděčné téma 2.světové války, které se neomrzí. Příjemný nepříjemný příběh

Andrea2811

Velmi dobře a čtivě zpracovaná kniha.

_Michelle_

Mrazivé téma zpracované s citem, tak bych charakterizovala knihu Chlapec na dřevěné bedně. Myslím si, že je velice dobře, že takovéto knihy vznikají, a že si připomínáme, že mír není samozřejmostí a zachovaní rodové linie může být vlastně dílem obrovského štěstí. Netuším, jestli dnešní děti, které jsou často zcela pohlceny konzumním způsobem života, dokáží porozumět alespoň zlomku toho, co je v knize popisováno, ale asi je třeba zkoušet jim předávat i tyto informace, aby se hrůzy minulosti již nikdy neopakovaly. Tímto samozřejmě nechci tvrdit, že dokáži zcela pochopit rozsah a hloubku hrůz, kterým byl autor knihy vystaven (myslím, že to dokáží jen lidé, kteří vše vytrpěli na vlastní kůži), jen chci říci, že když má někdo vše (či téměř vše) asi si jen s velkými obtížemi dokáže představit, že kdysi v blízkém Polsku vyrůstal chlapec, který neměl v podstatě nic.

Zelza

Velmi ctive napsana kniha o zidovskem diteti, ktere prezilo valku.

barus.rydlova

Velice čtivá a zajímavá knížka myslim že by toto téma měl číct každý aby věděl co se v té době dělo a vážil si víc svého života

Landys
31.12.2017

Vyprávěnípodle skutečného příběhu. Knížka se čte dobře. Za mě doporučuji.

melien
30.12.2017

Příběhy z dob valky jsou vždy dech berouci, nikdo z nás si nedovede představit co vše museli prožít. Je dobré si to připomínat!!

JIVaJaH
28.12.2017

Další výpověď o době, do které bychom se nechtěli vrátit.Četlo se dobře.

jelad
13.12.2017

Chlapec na dřevěné bedně - to je další částice do ohromného a přesahujícího příběhu Oscara Schindlera, který za hradbami svého smaltovaného království, s nacistickou páskou na košili, uchránil více než tisícovku Židů před plynovými komorami. Kdekoliv se objeví tato postava, běžný člověk přestává chápat. Nezištnost a neohroženost jeho chování je odzbrojující a razantně vystupuje i ve vyprávění malého polského Žida Leiba Lejzona (autor Leon Leyson). Oscar Schindler pro sebe krade celou knihu, jeho charisma přesahuje stránky textu, to k němu - jako ke spasiteli - směřují všechny tragédie, kterými si klouček od začátku války až do jejího konce prošel. Naděje a východisko se zhmotňuje v jediném muži a jeho seznamu. Oscar jako zachránce se chápe hlavní kladné role, přičemž znovu a zase upozorňuje na pravý význam hrdinství - dělat to nejlepší (ne)možné v těch nejhorších chvílích.

Aveli
11.12.2017

Nádherně napsaný krutý příběh války. Knížka se četla naprosto sama. Ačkoli projednává o hrůzách boje o holý život, je tak mistrně napsaná, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Doporučuji všem přečíst, aby si každý uvědomil, že nikdo není černobílý, nikdo není jen hodný nebo jen zlý. Stejně jako pan Schindler, který dělal to nejlepší v té nejhorší době.

Falda
07.12.2017

Kniha se četla naprosto dobře. Je to hrozné téma, ale krásně napsané kniha. Četla se sama.

Tevik
24.11.2017

Strhující příběh skromného člověka, o hrůzách války.
Tyto příběhy bych dala povinně číst mladým lidem, hned ji předám k přečtení svým dcerám.

mafrid
31.10.2017

Vždycky když čtu nějakou knihu na toto téma, otvírá se mi kudla v kapse, zvlášť když jde o děti! Neskutečný!!!

kytarka
22.09.2017

Nevím proč, ale pořád mám v hlavě to jak byl malý kluk nadšený ze zavedení elektřiny v domě a ze splachovacího záchodu! Jak málo tehdy stačilo ke štěstí... tohle je naprosto kouzelné mít radost z maličkostí a vážit si každého dne co jsme na světe živí... je to nádherný příběh malého chlapce, který dospíval během války. O to více je kouzelné, že se jedná o pravdivý příběh.

Annkag
12.09.2017

Tak smutný ale zároven silný príbeh líčiaci nám strach,bolest a zúfalstvo holocaustu.Preplakala som sned celú knihu ale po jej zatvorení som pochopila že nenávist naozaj k ničomu nevedie.Odporúčam ju prečítat i mládeži pretože hoc príbeh v knihe nie je náš vlastný zvláštnym sposobom sa nás dotýka i po rokoch.
Je to presne ako ten citát...,,V okamihu ked stratíme svoju ludskost prestaneme byt človekom.,, A Oscar Schindler ukázal počas tých najtažších rokoch vojny a temnoty ktorá halila ludské srdcia že byt človekom sa dá len musíme kvoli tomu niečo obetovat a dat to tým ktorý to v tom danom okamihu skutočne potrebujú.
Určite sa k nej ešte vrátim a i po rokoch z nej budem mat pocity ktoré mi prezradia že ešte stále žijem a dýcham a uvedomujem si podstatu dobra a zla.I ked niekedy je to poriadne skreslené.

ivesab
18.08.2017

Kniha s krásným příběhem, o tom, že i v tak hrůzné době se našli dobří a hodní lidé. Na konci jsem měla až slzy v očích. Moc hezky se to čte.

Markéta:)
09.08.2017

Poutavý příběh o tom, že k přežití války musíte mít i velkou porci štěstí. Myslím, že tato kniha dokáže skvěle přiblížit hrůzy, které musel, nejen mladý člověk, prožít. Doporučuji mladším čtenářům, kteří se chtějí s touto tématikou seznámit.

Leniii
31.07.2017

Skutečný příběh očima malého kluka, který si prožil utrpení společně se svou rodinou. Nikdo z nás si nedovede představit, co Leonova rodina a mnoho dalších prožívali..
Kniha je velmi čtivá, zajímavá..vyprávění života malého Leona až do jeho konce...díky za tu knihu!

fis.rena
29.07.2017

Prosté vyprávění skromného a vděčného člověka,od jeho samotného dětství až po úplný konec jeho života v době holocaustu,mi učarovalo. Je to jiné čtení,nebo na mě to alespoň tak působilo...pohled malého chlapce je velice dojemný. Šest let utrpení,které přežila téměř celá Leonova rodina díky panu Schindlerovi. Věta,která mi utkvěla a lépe nemůže být ani řečena,je :" Hrdina je obyčejná lidská bytost,která dělá tu nejlepší věc v té nejhorší době."

mot33
28.06.2017

Velmi čtivé mohu doporučit.

BetkaB.
29.04.2017

Také mne zaskočilo řádkování a jednoduchý styl vyprávění. Ale líbilo se mi to. Chvilkami se mi až nechtělo věřit, kolikrát Schindler pomohl jedné konkrétní rodině a kolikrát se hlavní hrdina musel rozhodnout a risknout opravdu všechno. Musel to být opravdu výjimečný kluk. A musela to být opravdu hrozná doba. Tato kniha neměla literární ambice, ale především vypovídající hodnotu. A ten styl k tomu seděl.

Silmarien
27.04.2017

Pribeh jedneho z "mien" na Schindlerovom zozname. Iste, je to pisane s odstupom a Schindler je tam za hrdinu, ale je to napisane sviezim jazykom a nie je to prilis narocne na citanie (teda stylom, vseobecne citanie o takych veciach podla mna narocne je). Schindler je tam vykresleny velmi zaujimavo - kniha ho neglorifikuje a jasne o nom pise, ze bol nacista, na druhej strane nikdy nezabuda dodat ze pri tom nezabudol byt clovekom. A hoci sa za tie roky vyrojilo xy pochybnych clankov a studii o jeho osobnosti, tak pre tych 1200 ludi, ktori prezili vojnu aj kvoli nemu, bude Schindler navzdy hrdinom.
Ked chce niekto nacat temu holokaustu, tak toto je kniha, ktorou moze zacat. Pre mna je svojim stylom rozhodne "najlaskavejsia".

Edona
06.12.2016

Myslím, že nikdo z nás nemůže posoudit hrůzy, které se děly, nikdo z nás to nemůže plně pochopit. Svým způsobem to ani nejde hodnotit...

Mermaida
22.11.2016

Toto je velice silný příběh. A jak píše JanaT. pod mým komentářem, zde nejde o kvalitu knihy či knihu jako takovou, ale o to co v ní stojí - to o čem je! Myslím, že u takovýchto vzpomínkových audiobografií bychom si měli uvědomit co nám pisatel odkazuje. Je to kus "naší kruté historie", kterou nikdo nikdy neodpáře. A i přesto se to četlo velice dobře a svižně, i když já osobně, jsem v jednu chvíli neměla "sílu" číst dál a musela jsem knihu na pár dní odložit - ale přiznávám se, jsem "slabá" povaha :-) Nakonec jsem knihu dočetla, a smekám. Já osobně bych nechtěla na nic takového vzpomínat, i jen kvůli tomu, abych to celému světu podala v knižní podobě... Rozhodně stojí za přečtení.

JanaT.
07.10.2016

Kdo po této knize sáhne, měl by vědět, že nejde ani o to, jak je to napsané, ale o čem se v ní píše. Není to literárně stylizovaný a předem promyšlený literární počin, jsou jenom to paměti, obyčejné vyprávění osudem zkoušeného člověka, autentické, pravdivé, literárními serepetičkami nepřibarvené, a právě proto tak silné a důležité. Jak je možné, že se tohle všechno mohlo stát? Leysonovi a tisícům dalších. Napište svá trápení a kruté křivdy na vás spáchané na lísteček a tyto lístečky si střádejte 6 let. Nasbíráte tolik, kolik by se vešlo do obálky? Do krabičky od čaje? Nebo snad do dřevěné bedny, na které musel malý Leyson stát, aby dosáhl na stroje v Schindlerově továrně? Leyson svou černou skříňku schovával mnoho let a vytáhl z ní právě tolik, kolik se vešlo na 240 stran.

MonikaV
17.09.2016

Přečteno za 3 hodiny. Velké řádkování mi spíše vyhovovalo, Četlo se to samo, Když se nad tím zamyslím, tak ona to vlastně byla tak trochu zpověď 12-letého kluka, takže co. Vždyť asi tolik mu bylo ne? Tak si to pamatoval. Ve stylu psaní neshledávám nic špatného. Doporučuji k přečtení.

buccaneerka
30.07.2016

Dlouho jsem zvažovala, zda napsat svůj první pocit z knihy - první kapitoly máte pocit, že čtete školní slohovou práci průměrně zdatného 12letého dítěte, a zvažovala jsem, zda to byl záměr autora či vydavatele. Upřímně jsem se obávala, že knihu odložím. Jediné, co mě u ní udrželo dál, byl fakt, že jde o skutečnou výpověď člověka, který zažil vše, co píše. Další kapitoly byly o něco lepší, ale stejně se občas stávalo, že se objevila nějaká věta, která bila do očí svou stylistickou neobratností.

Počet stran 240 je způsobem velikostí a řádkováním písma jako pro děti mladšího školního věku. Stránky by snesly dvakrát více textu. Na druhou stranu člověk má při čtení pocit, že mu to jde rychle.

Kladně hodnotím obálku a celkové grafické zpracování knihy, které vyvolává jemně pochmurný nádech.

Budu se muset znovu podívat na film, protože kniha mi vykreslila Oskara Schindlera jinak, než jak si ho pamatuji z filmu.

Kniha není z nejlepších, co jsem kdy četla, ale rozhodně to nebyl promarněný čas.