Chlapec na dřevěné bedně

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182656/big_chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4.5601
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Boy on the Wooden Box, 2011

Kniha Chlapec na dřevěné bedně

jarin58
22. listopadu

Báječná autobiografie.

anezur33

Velice dobrá kniha dle skutečnosti.

Edda18

Velmi oceňuji každou autobiografii, právě tak i tuto knihu. Pro mě bylo zajímavé počtení o životě po válce v Americe a nejvíce zapamatovatelné z toho období je pro mě zmínka o pocitech autora, jak nastoupil do dopravního prostředku a sedl si na místo, které bylo určeno pouze černým. Zkrátka nikde to není dokonalé.

Ellis03

Kniha pro mě byla velmi zajímavá a tím jak šlo v podstatě o autobiografii, nějak i to vnímání postav a těch hrůz pro mě získávalo jiný rozměr. Najednou si člověk uvědomuje, ze to byli skuteční jedinci, kteří měli konkrétní jméno, rodinu a život…

Čičolina

Knih o koncentrácích začíná být hodně, některým jde jen o senzaci. Všechno to šílené utrpení je vlastně stejné, nemožné si představit a pro některé nesnesitelné byť se jen dozvídat.
Tato kniha je pro mě jiná, přečten Šindlerův seznam, film probrečený několikrát, takže po vyprávění očitého svědka kontroverzního Spravedlivého mezi národy jsem sáhla s nadšením.
Jak lehko se nám posuzuje a odsuzuje, vzpomínám na hysterii okolo Spilberkova filmu. Ale když se z prasete v žitě stane soucitný hrdina, je to bomba. A silné je i to, jak oběť nacistické zvůle je schopen cítit i s Němci, odmítat kolektivní vinu. Zkusme to srovnat s českým vyrovnáním s Němci ....

Palorizek85

(+ SPOILER) Velmi silné emotivní vyprávění chlapce který si prošel pracovním táborem za WW2. Jsem přesvědčen, že spousta lidí by takovou vnitřní sílu přežít nenašla. ((Smutná je ta apatie lidí okolo a to že lidé se dokáží obrátit soused proti sousedovi jen proto, že někdo řekne "on je špatný, protože se narodil jako Žid/Černoch/Běloch/...".)) Myslím, že ale právě barvitost popisu těch věcí jakoby očima chlapce dodává té knize jistý kozelný nádech.

Mája_pbj

Chlapce na dřevěném bedně jsem přečetla skoro jedním dechem. A to jsem si vždy myslela, že mě knihy, kde se skoro přímá řeč nevyskytuje nebaví. Teď již vím, že to nedostatkem přímé řeči nebylo.

I když jde opět o tématiku holokaustu, je tento příběh lehce z jiného soudku. Oskar Schindler zachránil více něž tisícovku Židů a Leon a jeho rodina měli to štěstí, že k nim patřili také. Člověk by si řekl, výborně, byli zachráněni, tak to se jim asi vedlo dobře, ale vůbec ne. V podmínkách, ve kterých museli vyrůstat byli opět příšerné, avšak náš odvážný chlapec bere téměř vše, co mu osud nadělil, velice pozitivně a svůj život vnímá jako jedno velké štěstí. A to je i nejspíš důvod, proč nám chlapec na dřevěné bedně tak brzy dospěl.

Svatka63

Přestože kniha je napsaná jako vyprávění, téměř bez přímé řeči, četla se velmi dobře. Není to moje první kniha o holocaustu, ale první s přímou účastí o Oscaru Schindlerovi, snad právě proto byla pro mě přínosem.