Chlapec na dřevěné bedně

od:

Chlapec na dřevěné bedně

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182656/chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4.4213
Originální název:

The Boy on the Wooden Box (2011)

Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (52)

Přidat komentář
mafrid
31. října

Vždycky když čtu nějakou knihu na toto téma, otvírá se mi kudla v kapse, zvlášť když jde o děti! Neskutečný!!!

kytarka
22. září

Nevím proč, ale pořád mám v hlavě to jak byl malý kluk nadšený ze zavedení elektřiny v domě a ze splachovacího záchodu! Jak málo tehdy stačilo ke štěstí... tohle je naprosto kouzelné mít radost z maličkostí a vážit si každého dne co jsme na světe živí... je to nádherný příběh malého chlapce, který dospíval během války. O to více je kouzelné, že se jedná o pravdivý příběh.

Annkag
12. září

Tak smutný ale zároven silný príbeh líčiaci nám strach,bolest a zúfalstvo holocaustu.Preplakala som sned celú knihu ale po jej zatvorení som pochopila že nenávist naozaj k ničomu nevedie.Odporúčam ju prečítat i mládeži pretože hoc príbeh v knihe nie je náš vlastný zvláštnym sposobom sa nás dotýka i po rokoch.
Je to presne ako ten citát...,,V okamihu ked stratíme svoju ludskost prestaneme byt človekom.,, A Oscar Schindler ukázal počas tých najtažších rokoch vojny a temnoty ktorá halila ludské srdcia že byt človekom sa dá len musíme kvoli tomu niečo obetovat a dat to tým ktorý to v tom danom okamihu skutočne potrebujú.
Určite sa k nej ešte vrátim a i po rokoch z nej budem mat pocity ktoré mi prezradia že ešte stále žijem a dýcham a uvedomujem si podstatu dobra a zla.I ked niekedy je to poriadne skreslené.

ivesab
18. srpna

Kniha s krásným příběhem, o tom, že i v tak hrůzné době se našli dobří a hodní lidé. Na konci jsem měla až slzy v očích. Moc hezky se to čte.

Markéta:)
09. srpna

Poutavý příběh o tom, že k přežití války musíte mít i velkou porci štěstí. Myslím, že tato kniha dokáže skvěle přiblížit hrůzy, které musel, nejen mladý člověk, prožít. Doporučuji mladším čtenářům, kteří se chtějí s touto tématikou seznámit.

Leniii
31. července

Skutečný příběh očima malého kluka, který si prožil utrpení společně se svou rodinou. Nikdo z nás si nedovede představit, co Leonova rodina a mnoho dalších prožívali..
Kniha je velmi čtivá, zajímavá..vyprávění života malého Leona až do jeho konce...díky za tu knihu!

fis.rena
29. července

Prosté vyprávění skromného a vděčného člověka,od jeho samotného dětství až po úplný konec jeho života v době holocaustu,mi učarovalo. Je to jiné čtení,nebo na mě to alespoň tak působilo...pohled malého chlapce je velice dojemný. Šest let utrpení,které přežila téměř celá Leonova rodina díky panu Schindlerovi. Věta,která mi utkvěla a lépe nemůže být ani řečena,je :" Hrdina je obyčejná lidská bytost,která dělá tu nejlepší věc v té nejhorší době."

mot33
28. června

Velmi čtivé mohu doporučit.

BetkaB.
29. dubna

Také mne zaskočilo řádkování a jednoduchý styl vyprávění. Ale líbilo se mi to. Chvilkami se mi až nechtělo věřit, kolikrát Schindler pomohl jedné konkrétní rodině a kolikrát se hlavní hrdina musel rozhodnout a risknout opravdu všechno. Musel to být opravdu výjimečný kluk. A musela to být opravdu hrozná doba. Tato kniha neměla literární ambice, ale především vypovídající hodnotu. A ten styl k tomu seděl.

Silmarien
27. dubna

Pribeh jedneho z "mien" na Schindlerovom zozname. Iste, je to pisane s odstupom a Schindler je tam za hrdinu, ale je to napisane sviezim jazykom a nie je to prilis narocne na citanie (teda stylom, vseobecne citanie o takych veciach podla mna narocne je). Schindler je tam vykresleny velmi zaujimavo - kniha ho neglorifikuje a jasne o nom pise, ze bol nacista, na druhej strane nikdy nezabuda dodat ze pri tom nezabudol byt clovekom. A hoci sa za tie roky vyrojilo xy pochybnych clankov a studii o jeho osobnosti, tak pre tych 1200 ludi, ktori prezili vojnu aj kvoli nemu, bude Schindler navzdy hrdinom.
Ked chce niekto nacat temu holokaustu, tak toto je kniha, ktorou moze zacat. Pre mna je svojim stylom rozhodne "najlaskavejsia".

Edona
06.12.2016

Myslím, že nikdo z nás nemůže posoudit hrůzy, které se děly, nikdo z nás to nemůže plně pochopit. Svým způsobem to ani nejde hodnotit...

Mermaida
22.11.2016

Toto je velice silný příběh. A jak píše JanaT. pod mým komentářem, zde nejde o kvalitu knihy či knihu jako takovou, ale o to co v ní stojí - to o čem je! Myslím, že u takovýchto vzpomínkových audiobografií bychom si měli uvědomit co nám pisatel odkazuje. Je to kus "naší kruté historie", kterou nikdo nikdy neodpáře. A i přesto se to četlo velice dobře a svižně, i když já osobně, jsem v jednu chvíli neměla "sílu" číst dál a musela jsem knihu na pár dní odložit - ale přiznávám se, jsem "slabá" povaha :-) Nakonec jsem knihu dočetla, a smekám. Já osobně bych nechtěla na nic takového vzpomínat, i jen kvůli tomu, abych to celému světu podala v knižní podobě... Rozhodně stojí za přečtení.

JanaT.
07.10.2016

Kdo po této knize sáhne, měl by vědět, že nejde ani o to, jak je to napsané, ale o čem se v ní píše. Není to literárně stylizovaný a předem promyšlený literární počin, jsou jenom to paměti, obyčejné vyprávění osudem zkoušeného člověka, autentické, pravdivé, literárními serepetičkami nepřibarvené, a právě proto tak silné a důležité. Jak je možné, že se tohle všechno mohlo stát? Leysonovi a tisícům dalších. Napište svá trápení a kruté křivdy na vás spáchané na lísteček a tyto lístečky si střádejte 6 let. Nasbíráte tolik, kolik by se vešlo do obálky? Do krabičky od čaje? Nebo snad do dřevěné bedny, na které musel malý Leyson stát, aby dosáhl na stroje v Schindlerově továrně? Leyson svou černou skříňku schovával mnoho let a vytáhl z ní právě tolik, kolik se vešlo na 240 stran.

MonikaV
17.09.2016

Přečteno za 3 hodiny. Velké řádkování mi spíše vyhovovalo, Četlo se to samo, Když se nad tím zamyslím, tak ona to vlastně byla tak trochu zpověď 12-letého kluka, takže co. Vždyť asi tolik mu bylo ne? Tak si to pamatoval. Ve stylu psaní neshledávám nic špatného. Doporučuji k přečtení.

buccaneerka
30.07.2016

Dlouho jsem zvažovala, zda napsat svůj první pocit z knihy - první kapitoly máte pocit, že čtete školní slohovou práci průměrně zdatného 12letého dítěte, a zvažovala jsem, zda to byl záměr autora či vydavatele. Upřímně jsem se obávala, že knihu odložím. Jediné, co mě u ní udrželo dál, byl fakt, že jde o skutečnou výpověď člověka, který zažil vše, co píše. Další kapitoly byly o něco lepší, ale stejně se občas stávalo, že se objevila nějaká věta, která bila do očí svou stylistickou neobratností.

Počet stran 240 je způsobem velikostí a řádkováním písma jako pro děti mladšího školního věku. Stránky by snesly dvakrát více textu. Na druhou stranu člověk má při čtení pocit, že mu to jde rychle.

Kladně hodnotím obálku a celkové grafické zpracování knihy, které vyvolává jemně pochmurný nádech.

Budu se muset znovu podívat na film, protože kniha mi vykreslila Oskara Schindlera jinak, než jak si ho pamatuji z filmu.

Kniha není z nejlepších, co jsem kdy četla, ale rozhodně to nebyl promarněný čas.

Alienn
24.04.2016

Styl psaní mi úplně nesednul, takže oceňuji spíše to, že jde o skutečný a silný příběh, který za přečtení určitě stojí.

Džena
03.04.2016

Asi som v tom hľadala márne viac umeleckosti, ale pri takom príbehu sa to asi ani nedá...zanechá stopu, smutné

Sarah01
02.03.2016

Jsem překvapená, že někomu popisy válečného života a hrůz v ghettu a pracovním táboře v knize nepřipadaly strašné... pro mě to tedy byla naprostá hrůza, co ti lidé museli vytrpět...vydržet pořádně nejíst několik měsíců, neustále se třást zimou, nemoci se v noci něčím přikrýt, dřít 12 hodin v kuse, umí si to dnes vůbec někdo představit? Nevydržela bych ani týden. Spousta lidi namítá, že osoba Oskara Schindlera je v dnešní době dost idealizovaná, nemyslím si to. Všude se lze dočíst, že Schindler byl velmi rozporuplnou osobností, ale přesto dokázal neuvěřitelné, kolik takových lidí tenkrát bylo? Šokující pro mě je, jak se k Židům chovali Poláci a ani dnes to nechtějí přiznat.
Jsem ráda, že jsem si tuto knížku pořídila do knihovny, na toto by se nikdy nemělo zapomínat. A řádkování neřeším, pro mě naprosto podružná banalita.

luminaria
06.02.2016

Jakou hrůzu a zoufalství museli lidé zažívat v průběhu holocaustu. A kolik z nich nacházelo na samém dně lidské existence odvahu a vůli přežívat dál i navzdory nepředstavitelně krutým podmínkám, to je... víc než obdivuhodné a zaslouží obrovský respekt a úctu.

Petra85
26.01.2016

Uzasna kniha opravdu uzasna

fruitbueno
07.01.2016

Číst o zvěrstvech, které se děly za války a nepropadnout dojetí a obdivu je skoro nemožné. Český rodák Oskar Schindler, ať už byla jeho motivace jakákoli, má ode mě palec hore...

martunka
19.08.2015

Kniha se mi moc líbila. Četla se velmi dobře. Myslím, že je to jedna z těch knih na toto téma, ke které se budu vracet. Obdivuji všechny, kteří prožili tuto smutnou část světových dějin.

LucieAlexandra
23.07.2015

Tuhle a podobné knihy by si měl přečíst každý... Dneska jsem si ji koupila a za pár hodin ji přečetla

Misha11
23.05.2015

Pokud si přečtete informace na obalu knihy, tak víte, jak to skončí. U téhle knížky asi tolik nejde o děj, spíš o hloubku příběhu a zamyšlení se, ale stejně, ti z vás, kteří chtějí být napjatí, tak to nečtěte.
Mně se knížka líbila, skutečný příběh očima malého dítěte, které mnohdy ani nechápalo, o co že to jde. To nadšení z úplných maličkostí, které jsou pro nás naprosto běžné.
Ač to možná vyzní divně, já mám takovéhle knížky ráda. Zajímají mě, zajímá mě ta doba a jsem strašně ráda, když naleznu nějakou další knihu tohoto tématu.
Trošku mi vadilo to, že knížka měla velké řádkování a celkově vypadala jako nějaká knížka pro děti. Ale po chvíli jsem si zvykla a pak jsem se tak začetla, že jsem to vůbec nevnímala. :)
SPOILER (?)
A fotky a další informace o tom, jak autor a jeho rodina žili po válce byly zajímavé, stejně, jako prameny na konci knížky.
Konec případného SPOILERU
Takže pro ty z vás, které toho téma také zajímá a chcete se třeba dozvědět něco o Oskaru Schindlerovi, tak těm z vás knížku doporučuji.

1casper
05.05.2015

Snad každý zná příběh Oskara Schindlera. Tento příběh je vyprávěn očima malého kluka, později dospívajícího. Neskutečné, co ti lidé museli zažívat.... neskutečné, jak Oskar Schindler riskoval.Smekám. Jsem ráda za tyto knížky a za připomínání této těžké doby. Lidé rádi zapomínají a zlehčují.......

Akjadzord
04.05.2015

Tato kniha nebyla jenom o válce, ale také o životě před ní..a to mě hodně dostalo. Číst o nadšení malého kluka, když poprvé rozsvěcel a zhasínal světlo...nebo když k nim domů poprvé zavedli toaletu. Nebo nadání hlavního hrdiny pro jazyky. Díky moc za vydání této knihy!!

Janule164
22.03.2015

Silný příběh rodiny, kterou zachránil Oskar Schindler. Styl vyprávění mě příliš nezaujal, přesto stojí za přečtení.

Miška.Miška
14.03.2015

Knihu jsem přečetla za jediný den. Osud této rodiny mě chytil za srdce. Ze sedmi člené rodiny, přežilo pět lidí. NEUVĚŘITELNĚ!!! Především odvaha malého Leona mě dostala. Díky odvaze a síle co v sobě našel, přežil .....
Opravdu silný příběh.

Nielada
14.03.2015

Knihu jsem přečetla téměř najednou. Musím se přiznat, že formát knihy mě také překvapil, ale naopak celkem mile, protože jedním z mých záměrů před přečtením knihy bylo zjistit, jestli by náhodou nebyla vhodná pro starší děti. Je vhodná a to velmi. Líčení událostí působí jako když posloucháte vyprávění pamětníka, na konci knihy zjistíte proč. Výhodou je to, že popis krutých osudů a zážitků není tolik drastický, je spíše věcný, což považuji vzhledem k dětskému čtenáři za velké plus. Kniha je pro děti vhodná i svou délkou a větší velikostí písma. Velmi doporučuji všem, nejen starším dětem.

Chemiczka
01.03.2015

Z téhle knihy jsem trochu rozpačitá. V první chvíli mě zaskočilo rozložení textu, respektive řádkování a velikost písma jak pro děti prvního stupně (ale zase tím knížka naskočila až na téměř 204 stran). Obdobnou tématiku čtu už velmi dlouho a možná pro to je pro mne těžké najít něco co zaujme. Celkově mi to přišlo jako historie jedné rodiny během druhé světové války v Polsku - bohužel na mě žádný způsobem citově nepůsobili ani popisy související se smrtí, týráním věznů - bylo to jak kdyby si jen tak četla obyčejné nezajímavé nic.
Předpokládám, že kniha vznikla na základě spíše "přednášek" p. Leysona, při nich jistě intenzita vzpomínek působila jinak než psané slovo, které je oproštěné od jakéhokoliv citu. Ihned mi vyšlo na mysl, že je to další z knížek vydělávající na závažném a hodně probíraném tématu (viz. kniha Všichni jsme nosili hvězdu - o spolužácích Anny Frankové). Vzhledem, že jsem samozřejmě také viděla filmovou verzi Schindler's list nebylo v knize pro mě asi nic nového......a vlastně nebýt filmu tu knihu bych si asi ani nekoupila.
Vhodná spíš pro mladší ročníky nebo nováčky, kteří s tématem teprve začínají.