Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedně

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182656/chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4.5280

The Boy on the Wooden Box (2011)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)

Pazúzu96

Skvěle zpracované očima malého kluka. Je to rozhodně dobrá kniha pro ty, co chtějí pochopit utrpení v polských ghettech a koncentračních táborech. Jsou to vzpomínky a jsou napsané jednoduchou a čtivou formou, takže bych mohl doporučit i menším čtenářům. Aby si mohli představit, v jakých podmínkách jejich vrstevník nedobrovolně vyrůstal a co musel prožít.

TitusPulo

Kniha je o výjimečném člověku a lidech. Klobouk dolů před takovými lidmi. Měl jsem dědu, kterého mi Leon hodně v myšlení a vyprávění připomínal.

Market = )

Jako obvykle pátá * za to, že se jedná o zpracování skutečného příběhu. Za každý takový jsem ráda a jsem i ráda, že bylo tolik menších i větších hrdinů, o kterých se může psát. Myslím, že po přečtení pár tematických knížek si každý udělá hrubou představu o tom, jak to asi chodilo v pracovních a koncentračních táborech (čímž samozřejmě nemyslím, že by pro nás díky tomu bylo jakkoli reálně představitelné, jak strašné to bylo...), protože popis pobytu v nich je v knížkách většinou hodně podobný. Mně přijde strašně důležitý, že tenhle příběh popisuje i dobu před válkou / z jejího začátku (a jak to všechno postupně šlo) a zároveň co se dělo i po válce... Protože všechny hrůzy nezačaly s příchodem na seřadiště u nádraží a neskončily s koncem WW2. Ach jo. Doporučuju.

Enxinka

Hezke zpracovani (jestli se da cokoliv s antisemitistickou tematikou oznacit ze hezke). Neustale jsem si uvedomovala, ze i kdyz pribeh vypravi stary pan tak jej stale popisuje ocima ditete - tak jak mu rikaji jeho vzpominky. Tesi me, ze i clovek s takovou ponurou minulosti dokazal vybudovat stastny zaklad pro dalsi generaci a dokazal zbytek sveho zivota prozit s veselou mysli a pozitivnim duchem.

Lenka1204

Tak tohle byla bomba. Knížku jsem přečetla za dva dny, nemohla jsem přestat číst. Je to napsané tak, že je vidět, že autor si to opravdu prožil. Už jsem pár knížek s nacistickým a válečným tématem přečetla, a tahle knížka se řadí na první příčky. Až děj zapomenu, určitě si jí přečtu znova.

Sotek43

Moc pekne psaná kniha, člověku se nechce az věřit co vše se dá vytrpět a přežít.

zuza_zuzule

Nádherně a velmi citlivě zpracované téma otřesné doby během 2. světové války, kde jako hlavní hrdina vystupuje malý odvážný chlapec židovského původu, který má jako jeden z mála díky své snaze a velkému štěstí šanci přežít holocaust. Knížku jsem měla možnost číst před zhruba 5 lety, přesto ve mně zanechala velmi silné emoce. Doporučuji přečíst všem se zájmem o tématiku židovství, nacismu a 2. světové války.

Trustty

Člověk může přečíst milion podobných příběhů a pocit z nich je stále stejně tísnivý a skličující. Opět krásně napsaný smutný příběh. O skutcích pana Schindlera bylo již mnohokrát psano...byl a i nadále zůstavá hrdinou oné doby. Doporučuji

Ketrin.TR

Člověk může přečíst sebe větší hromadu knížek o hrůzném životě Židů v období války a stejně z toho bude pořád otřesen. Vzpomínky chlapce na dřevěné bedně vás naplní neskonalým smutkem z té vší nespravedlnosti, utrpení a zoufalství. Smutkem, že tohle zlo se opravdu dělo. Krásné vyprávění, které vzniklo z tak děsivých a temných časů.

Veronika2017

Pro mě jedna z nejlepších i nejsmutnějších knih...

Gaeberys

Kniha se zbytečně nezabývá detaily, příběh ubíhá plynule. Vděčné téma 2.světové války, které se neomrzí. Příjemný nepříjemný příběh

Andrea2811

Velmi dobře a čtivě zpracovaná kniha.

_Michelle_

Mrazivé téma zpracované s citem, tak bych charakterizovala knihu Chlapec na dřevěné bedně. Myslím si, že je velice dobře, že takovéto knihy vznikají, a že si připomínáme, že mír není samozřejmostí a zachovaní rodové linie může být vlastně dílem obrovského štěstí. Netuším, jestli dnešní děti, které jsou často zcela pohlceny konzumním způsobem života, dokáží porozumět alespoň zlomku toho, co je v knize popisováno, ale asi je třeba zkoušet jim předávat i tyto informace, aby se hrůzy minulosti již nikdy neopakovaly. Tímto samozřejmě nechci tvrdit, že dokáži zcela pochopit rozsah a hloubku hrůz, kterým byl autor knihy vystaven (myslím, že to dokáží jen lidé, kteří vše vytrpěli na vlastní kůži), jen chci říci, že když má někdo vše (či téměř vše) asi si jen s velkými obtížemi dokáže představit, že kdysi v blízkém Polsku vyrůstal chlapec, který neměl v podstatě nic.

Zelza

Velmi ctive napsana kniha o zidovskem diteti, ktere prezilo valku.

barus.rydlova

Velice čtivá a zajímavá knížka myslim že by toto téma měl číct každý aby věděl co se v té době dělo a vážil si víc svého života

Landys
31.12.2017

Vyprávěnípodle skutečného příběhu. Knížka se čte dobře. Za mě doporučuji.

melien
30.12.2017

Příběhy z dob valky jsou vždy dech berouci, nikdo z nás si nedovede představit co vše museli prožít. Je dobré si to připomínat!!

JIVaJaH
28.12.2017

Další výpověď o době, do které bychom se nechtěli vrátit.Četlo se dobře.

jelad
13.12.2017

Chlapec na dřevěné bedně - to je další částice do ohromného a přesahujícího příběhu Oscara Schindlera, který za hradbami svého smaltovaného království, s nacistickou páskou na košili, uchránil více než tisícovku Židů před plynovými komorami. Kdekoliv se objeví tato postava, běžný člověk přestává chápat. Nezištnost a neohroženost jeho chování je odzbrojující a razantně vystupuje i ve vyprávění malého polského Žida Leiba Lejzona (autor Leon Leyson). Oscar Schindler pro sebe krade celou knihu, jeho charisma přesahuje stránky textu, to k němu - jako ke spasiteli - směřují všechny tragédie, kterými si klouček od začátku války až do jejího konce prošel. Naděje a východisko se zhmotňuje v jediném muži a jeho seznamu. Oscar jako zachránce se chápe hlavní kladné role, přičemž znovu a zase upozorňuje na pravý význam hrdinství - dělat to nejlepší (ne)možné v těch nejhorších chvílích.

Aveli
11.12.2017

Nádherně napsaný krutý příběh války. Knížka se četla naprosto sama. Ačkoli projednává o hrůzách boje o holý život, je tak mistrně napsaná, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Doporučuji všem přečíst, aby si každý uvědomil, že nikdo není černobílý, nikdo není jen hodný nebo jen zlý. Stejně jako pan Schindler, který dělal to nejlepší v té nejhorší době.

Falda
07.12.2017

Kniha se četla naprosto dobře. Je to hrozné téma, ale krásně napsané kniha. Četla se sama.

Tevik
24.11.2017

Strhující příběh skromného člověka, o hrůzách války.
Tyto příběhy bych dala povinně číst mladým lidem, hned ji předám k přečtení svým dcerám.

mafrid
31.10.2017

Vždycky když čtu nějakou knihu na toto téma, otvírá se mi kudla v kapse, zvlášť když jde o děti! Neskutečný!!!

kytarka
22.09.2017

Nevím proč, ale pořád mám v hlavě to jak byl malý kluk nadšený ze zavedení elektřiny v domě a ze splachovacího záchodu! Jak málo tehdy stačilo ke štěstí... tohle je naprosto kouzelné mít radost z maličkostí a vážit si každého dne co jsme na světe živí... je to nádherný příběh malého chlapce, který dospíval během války. O to více je kouzelné, že se jedná o pravdivý příběh.

Annkag
12.09.2017

Tak smutný ale zároven silný príbeh líčiaci nám strach,bolest a zúfalstvo holocaustu.Preplakala som sned celú knihu ale po jej zatvorení som pochopila že nenávist naozaj k ničomu nevedie.Odporúčam ju prečítat i mládeži pretože hoc príbeh v knihe nie je náš vlastný zvláštnym sposobom sa nás dotýka i po rokoch.
Je to presne ako ten citát...,,V okamihu ked stratíme svoju ludskost prestaneme byt človekom.,, A Oscar Schindler ukázal počas tých najtažších rokoch vojny a temnoty ktorá halila ludské srdcia že byt človekom sa dá len musíme kvoli tomu niečo obetovat a dat to tým ktorý to v tom danom okamihu skutočne potrebujú.
Určite sa k nej ešte vrátim a i po rokoch z nej budem mat pocity ktoré mi prezradia že ešte stále žijem a dýcham a uvedomujem si podstatu dobra a zla.I ked niekedy je to poriadne skreslené.

ivesab
18.08.2017

Kniha s krásným příběhem, o tom, že i v tak hrůzné době se našli dobří a hodní lidé. Na konci jsem měla až slzy v očích. Moc hezky se to čte.

Markéta:)
09.08.2017

Poutavý příběh o tom, že k přežití války musíte mít i velkou porci štěstí. Myslím, že tato kniha dokáže skvěle přiblížit hrůzy, které musel, nejen mladý člověk, prožít. Doporučuji mladším čtenářům, kteří se chtějí s touto tématikou seznámit.

Leniii
31.07.2017

Skutečný příběh očima malého kluka, který si prožil utrpení společně se svou rodinou. Nikdo z nás si nedovede představit, co Leonova rodina a mnoho dalších prožívali..
Kniha je velmi čtivá, zajímavá..vyprávění života malého Leona až do jeho konce...díky za tu knihu!

fis.rena
29.07.2017

Prosté vyprávění skromného a vděčného člověka,od jeho samotného dětství až po úplný konec jeho života v době holocaustu,mi učarovalo. Je to jiné čtení,nebo na mě to alespoň tak působilo...pohled malého chlapce je velice dojemný. Šest let utrpení,které přežila téměř celá Leonova rodina díky panu Schindlerovi. Věta,která mi utkvěla a lépe nemůže být ani řečena,je :" Hrdina je obyčejná lidská bytost,která dělá tu nejlepší věc v té nejhorší době."

mot33
28.06.2017

Velmi čtivé mohu doporučit.