Chlapec na dřevěné bedně

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182656/chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4.5535
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Fortuna Libri (ČR)
Orig. název

The Boy on the Wooden Box, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (154)

Kniha Chlapec na dřevěné bedně

Přidat komentář
JaninaV.
01. září

Emotivní příběh z pohledu chlapce (dítěte) z Schindlerova seznamu. Kniha přečtená jedním dechem, hezky se čte, hodně silný příběh, nechyběly slzy. Určitě doporučuji k přečtení, i když ve mě tento příběh bude ještě dlouho.......dávám plný počet hvězd.

pydla
05. července

Chlapec na dřevěné bedně, je poutavý příběh vyprávěný z pohledu dítěte s celou svou dětskou duší a pohledem na svět. Jde o dojímavé vyprávění samotného autora, který zažil a přežil koncentrační tábor díky Schindlerovi a kniha je takovým poděkováním právě Schindlerovi a jeho seznamu. Škoda jen, že se autor nepouští do větších detailů, ale chápu, že pro něj sepsání svých vzpomínek muselo být bolestné. I přesto jde o pěknou knihu, kterou přečtete jedním dechem.


HaHy7
30. června

Kniha vypráví pravdivý emotivní příběh jedné židovské rodiny během 2. sv. války pohledem malého chlapce. Jsou zde popisovany osobní zkušenosti s Oskarem Schindlerem. Po přečtení mě kniha přiměla k přemýšlení nad obsahem, životními hodnotami a významem rodiny. Pan Leyson, který vypráví příběh svého dětství usiluje o zachování a přenášení vzpomínek na holocaust dalším a dalším generacím, aby se nezapomnělo. Má můj velký obdiv.

Nunynka
20. června

Poutavý příběh od kterého se nedalo odtrhnout. Kniha,která se rychle přečte,ale myslíte na ni ještě hodně dlouho. Knihy o holocaustu moc nečtu a tato byla nenáročná a přesto vypovídala o všem. O Oskaru Schindlerovi jsem slyšela,ale nikdy jsem pořádně nevěděla kdo to vlastně byl. Teď bych si o něm určitě ráda doplnila znalosti.

Val
13. června

Přečteno za jeden večer. Příběh židovského chlapce, kterého i s částí rodiny zachránil před smrtí Oskar Schindler. Velmi poutavě líčen i život před válkou a následně další , velmi plodný a zřejmě i šťastný život až do autorovy smrti .

maruska6760
07. května

Miluju knihy, co se týkají této tematiky. Baví mě se dozvídat něco o dřívější době. Četla jsem Mengeleho děvče a spousty jiných knih, proto mi tato knížka nepřijde nijak hrozná v tom co se tam děje. Ale je hrozný ten příběh sám o sobě. Ta představa, že to vypráví malý chlapec je šílená. Neuvěřitelně si ti lidé v té době museli zkusit. A velký obdiv má u mě taky jejich zachránce, který bydlel jen kousek od nás. S každým dalším člověk, kterého se snažil zachránit, nasazovat svůj vlastní život. Kniha je velice zajímavá a je tam dost věcí k zamyšlení. Má neuvěřitelně silný příběh.

Ťapulka
24. dubna

Můj syn se mě zeptal, proč čtu další knihu o holocaustu. Odpověděla jsem mu, že takových knih není nikdy dost a že na ty hrůzy se nesmí zapomínat. Každá ta kniha má samozřejmě spoustu společného, ale každá nese svůj vlastní příběh, který čtenáře dojme k slzám, připomene, jak jsou leckteré problémy maličké a na čem opravdu záleží. Každý ten příběh je hodný obdivu k těm, co to zvládli, k těm, kteří to nevzdávali, těm, kteří se snažili přežít. Tato kniha byla silná i tím, že je vyprávěná dítětem a přitom nic nepřikrášluje, nezjednodušuje, neobaluje a příběh běží i dál, nekončí s koncem války, ukazuje, jak těžký život Židé měli i po ní, jak se k nim chovali lidé, kteří nebyli nacisté... I když je kniha plná hrůz, snad nejhorší mi přijde str. 119 - "Nevěděli snad, že my jsme trpěli jen pár bloků od nich? Jak to mohli nevědět?"
Tak proto čtu stále další knihy o holocaustu - my to musíme vědět, naše děti to musí vědět, tohle už se přece nesmí nikdy stát.

knihovnička007
21. dubna

KDOKOLI ZACHRÁNÍ JEDINÝ ŽIVOT, JAKO BY ZACHRÁNIL CELÝ SVĚT.

Leon Leyson se narodil v polském městě Narewka židovským rodičům Chaně a Mošovi jako nejmladší z pěti dětí. Jako tříletý se musel smířit s tím, že se jeho otec kvůli práce odstěhoval do Krakowa. Až po pěti letech tatínek našetřil tolik peněz, aby se za ním odstěhovala i celá rodina, ale to již byl rok 1937 a spolu vydrželi jen rok...
Co vše musel Leib Lejzon udělat, aby přežil všechny nástrahy. Tolik úsilí štěstí, náhody a také Oskara Schindlera, u kterého jeho tatínek Moše pracoval...

Tolik smutku a nakonec i naděje. Ani rok 1945 nebyl konec všech utrpení... Krátká, ale smutná kniha. Když desetiletý kluk je rád, když najde pár slupek z brambor a suší si ji, aby nezemřel hlady...
Úplně jsem viděla film Schindlerův seznam, jak "Amon" seděl v táboře na balkóně domu a střílel do lidí.,,,

1 ...

Doporučujeme

Utekl jsem z Osvětimi
Utekl jsem z Osvětimi
Útěk z Osvětimi
Útěk z Osvětimi
Dítě zvané „To"
Dítě zvané „To"
Démon alkohol
Démon alkohol