stanislav0373 stanislav0373 komentáře u knih

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Zajímavý příběh dvou lidí, kteří se potkali za zvláštních okolností. I když je za mě děj poněkud předvídatelný a je určen spíše pro čtenářky, obsahuje i několik pasáží akčnějšího rázu, což příjemně oživuje celou knihu.

14.08.2023 3 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Jako jo, některá moudra zde obsažená jsou nadčasová, dají se použít i v dnešní době. Část přímo, jiné musíme s troškou fantazie poupravit, aby se hodila.

I když je kniha dle mě trošku přeceněná, škoda času to není a přečíst by si ji mohl každý.

28.07.2023 4 z 5

Klíč 17 Klíč 17 Marc Raabe

Tak tohle mi opravdu sedlo. Konec byl sice trošku komplikovaný, nicméně musím vyzdvihnout čtivost, dialogy a tajemnost hlavních postav. Nádherně dávkovaný příběh, relativně zvláštní prostředí i pozadí a jemné, ač vtíravé napětí jdou ruku v ruce se zvraty a postupně vyplouvajícími informacemi. A opět jsem rád, že mám druhý díl v knihovně, protože chci vědět, jak to dopadne...

26.07.2023 5 z 5

Královna smrti Královna smrti Miroslav Žamboch

Po přečtení prvního dílu jsem byl zvědav, jak to celé bude pokračovat a skončí. Přeci jen to vypadalo slibně. Bohužel jsem byl zklamán, neboť děj pro mě trošku přimrznul. Byla tam akce, posun, konečný boj, ale nějak mi to prostě nesedělo. Utápění v teoriích, fakt, že jsou sice všichni o kousek lepší, ale stejně boje probíhají stejně a plytčí rozhovory tomu jen nahrály.

26.07.2023 3 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Zpočátku zajímavé, svěží, akční dobrodružství s tajemnou kriminální linkou a skvělým, osobitým humorem.

I když jsem z konce trošku vyveden z míry, hodnotím velice pozitivně.

20.07.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Není to tak dávno, co se kolem Znamenité mrtvoly točil svět. Byla to celebrita mezi knihami, naprostý bestseller. Je opravdu tak dobrá?

V prvé řadě musím říct, že jsem měl po dlouhé době chuť knihu po chvíli odložit a přestat číst. Může za to styl vyprávění, kdy de facto chybí přímá řeč. Dialogy, pokud bych to tak měl nazvat, probíhají nějak takto:

"Pan Urami se zastaví a řekne mu, že chce černé kůže. Jen tohle a žádné další vysvětlování. On mu zalže a prohlásí, že co nevidět dorazí jedna dodávka. Pan Urami přikývne a rozloučí se s ním."

Pro mě, milujícího rozhovory a interakce mezi postavami naprosto nekomfortní věc. Nicméně člověk přivykne všemu a vzhledem k tomu že mě zajímalo, o čem vlastně příběh může vyprávět, četl jsem dál. Nakonec jsem knihu přečetl během večera, neboť porce stran není příliš velká.

Pokud bych to měl jednoduše shrnout, jedná se o zajímavý námět, který je však zpracován neskutečně ploše. Sice je v knize několik dobrých myšlenek, nutících čtenáře se zamyslet nad sebou samým, ale celkově mi přijde kniha dosti ošizená. Je tam mnoho věcí, které by stáli za to rozvinout, dovysvětlit, zdůvodnit a rozkreslit, proto nemohu jinak, nežli knihu shodit do šedého průměru. škoda, neboť potenciál by to mělo...

16.07.2023 3 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Jako prastarý fanoušek upírů jsem si Dracul musel pořídit. Samozřejmě jsem byl trošku skeptický, neboť nové "vrtání" do klasiky nebývá často nejlepší, nicméně na druhou jsem si říkal, že krása obálky za to minimálně stojí.

Prequel Draculy, inu, byl jsem zvědavý jak panic v dámských sprchách, jak se vše mohlo vyvinout. A jelikož jsem si o knize jako vždy nezjišťoval nic (nesnáším spoilery jakéhokoliv druhu), bylo pro mě obrovským překvapením, o kom že vlastně kniha vypráví a jakým způsobem. A to setsakramentsky přijemné.

Přiznám se, že mám tyto staré příběhy rád. Ne snad pro jejich krvelačnost, akci a dramatický spád, ale pro určitou pomalost, archaickou naivnost a neskutečně napínavou, ponurou a temnou atmosféru. Zde jsem byl překvapen podruhé a opět příjemně. Atmosféra je až hmatatelná, popisy dokonalé a v rozhovorech a myšlenkách postav dostává příběh ten správný temný odstín. Když k tomu připočtete skutečný děj, akci a dobrodružství, nebude se vám chtít dát knihu z ruky. Nicméně ale budete muset. Má pět set stran a je těžká...

Třetím dubovým kůlem do mého srdce byl doslov, který byl naprosto skvělý.

Knihu by doporučil i Béla Lugosi. Takže já musím též!

15.07.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Naprosto skvělá kniha. Odráží smutnou dobu do tváří hlavních hrdinů a hrdinek, pomáhá nám pochopit myšlenkové pochody jednotlivých skupin obyvatel a provádí nás regionem, jehož osud nebyl nikdy jednoduchý.

I přes určitou tíži, tklivost je v tomto románu mnoho věcí, které člověka rozveselí, povzbudí či mu alespoň pomohou srovnat problémy dneška s těmi, kterými si museli projít lidé do roku 1945.

Doporučuji všem.

03.07.2023 5 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Do vod klasiky občas rád zabloudím, nejinak tomu bylo u této knihy, respektive audioknihy ČRo. Stará čeština, postavy vykreslené jinak, nežli dnes a ta atmosféra!

Nejspíše nebude čtením pro všechny, ale své čtenáře si jistě najde i v této době.

19.06.2023 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Místy vtipné vyprávění o životě v komunismu pohledem dětských očí. Příjemná oddychovka, u které se občas nejde nezasmát.

18.06.2023 3 z 5

Příběhy železné opony Příběhy železné opony Luděk Navara

Komunismus byl a je zvěrstvo, tato kniha je tomu dalším důkazem. Jsem rád, že jsem dobu zažil jen jako dítě.

14.06.2023 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Výborné severské krimi s poměrně originální zápletkou i hlavními hrdiny. Nádherné mrazení a spousty otazníků ze začátku jsou slibným začátkem série...

08.06.2023 4 z 5

Příjemný poslech, i když jsem čekal, že rozdíl mezi knihou a filmem bude větší. Ale jo, čím pokročilejší díl, tím více mě příběh baví.

01.06.2023 4 z 5

Tanec papírových draků 2: Hon Tanec papírových draků 2: Hon Petr Brožovský

"Byli jsme rychlejší než panic při masturbaci a tišší než prd v kině."

Skvělé pokračování příběhu party Plzeňských PSZÚ s úchvatným zakončením v podobě doslovu autora.

PS: Jo, a teplý to tak trochu je...

31.05.2023 5 z 5

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

"...Matěj zvracel na záchodě. Nebo se možná dusil vlastním pérem. U lidí, co mají rádi ananas, nikdy nevíte."

Přiznám se, že kdy jsem si knihu kupoval, netušil jsem, do čeho pořádně jdu. Sice se na mě z okolí valilo nemalé množství informací, nicméně pokud je to možné, nevěnuji jim pozornost, neb si rád udělám na knihu či autora názor sám, Navíc sami dobře víte, že občas někomu unikne spoiler a to je pak neštěstí...

POZOR SPOILER

Teď k samotné knize. Jedná se o příjemnou "Kotletovinu", tedy akce, humor a sex aneb Brak v celé své kráse. Přiznám se, že zprvu mi děj silně připomínal Noční Klub od mistra Kulhánka, nicméně Vás mohu ubezpečit, že to není kopie NK.

Celkově se jedná o svěží akční řežbu se svérázným hrdinou, který doporučuji každému k přečtení. Více snad není třeba komentovat...

31.05.2023 5 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leonard Q. Ross (p)

Posloucháno jako dramatizace s M. Donutilem.

Vtipná, oddychová kniha se kterou cestování lépe utíká.

23.05.2023 3 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Je sice pravda, že se v Kingových popisech celkem vyžívám, začátek této knihy byl pro mě vyloženě nudný.
Celkově se však jedná o zdařilé dílo s typickým Kingovským rukopisem.

23.05.2023 4 z 5

Muž z labyrintu Muž z labyrintu Donato Carrisi

Tento díl je v této naprosto fenomenální a originální sérii něco nevídaného. Opět člověka chytne a nepustí. Navíc má jeden z nejúžasnějších konců, které jsem kdy četl. Ted pocit, když dočtete poslední stránku, napijete se vína a koukáte na stránku, snažíc se pojmout to, co jste se dozvěděli... Opravdu neskutečné.

20.05.2023 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

"Vesmír je strašný místo, ale ne tak strašný, abychom mu vyprávěli o Leninovi."

U Fifinčiných prdů, tohle zase bylo dílo! Děj celé série je rozjetý jak Gerasim na večírku Playboye a dokazuje, že tahle parta bytostí si zaslouží pozornost celého vesmíru.

Akce, boje, průsery, překvapení a Aga. A odbory. To je děj tohoto dílu v kostce, i když mě po dočtení hlodala jedna otázka. Co ty kolekce? Dostanou?

20.05.2023 5 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Jízda pokračuje, na Zemi trošku přibrzdí. Dobře našlápnutá série s perfektním dějem.

Když se to tak vezme, tak je to celkem smutný díl, vypovídající o nás a naší povaze. Protože:

1. pořád nadáváme na režim, dříve bylo líp
2. práskači se mají nejlíp, zapomínajíce na slušnost
3. smažák je top!
4. ČD se nezmění, ani kdyby se Enlilové pominuli
5. pejskaři nevyhynou

Osobně je mi líto konce, nicméně i to patří do dobrého příběhu.

12.05.2023 5 z 5