stanislav0373 stanislav0373 komentáře u knih

Poměrně syrová, přímá zpověď člověka, kterého si všichni nějakým způsobem idealizujeme, protože je to přece Chandler z Přátel. Ten vtipný. Zde ale odhalíme mnoho bolavého, nepříjemného, ryze osobního. Chtělo to obrovskou kuráž to o sobě napsat, sdělit světu, že jste byl občas kolosální kretén. Podělit se ale i o radost, o výhody, plynoucí z popularity, o celý život. A vše, co k němu patří.
Ve zkratce se jedná o příběh smutného veselého kluka. Nebýt toho, že Matthew Perry nedávno zemřel, mohla mít kniha daleko pozitivnější poselství. Asi víte, jak to myslím...

13.01.2024 5 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Na tuto knihu se mi v knuhivně prášilo již dlouhou dobu.. Kupil jsem si ji v nadšení, že si ji hned přečtu. Ale jak to tak bývá, nestalo se. Teď jsem ale v roli slaměného vdovce přemýšlel, co bych si tak mohl přečíst. A mé oči sklouzli k této modré obálce...

Přiznám se, že jsem film neviděl. Málo kdy vidím film dřív, než čtu knihu. A taky moc nekoukám na filmy... Takže to pro mě bylo velké očekávání něčeho, o čem jsem neměl tušení.

Po dočtení jsem knihou vážně nadšený. Obrovská čtivost a exkurze do věku, který jsem částečně zažil, do světa, kterého znám (hlavně DnD). Obrovské plus. Celkový příběh bych mi ale občas přišel trošku zkrácený (zejména, questy, souboje a možnosti v OASIS), dalo by se napsat trošku víc, ale chápu, že ne všichni by tím byli nadšeni jak já. Nicméně tento mix fantasy a sci-fi mi příjemně vyplnil víkend a já jsem rád, že jsem se ke knize konečně dostal. Ač se může zdát, že je děj předvídatelný (ano, je), plný klišé a obsahuje klasický YA románek, přesto je to úžasná kniha plná popkultury mého mládí.

13.01.2024 4 z 5

Zajatci Minecraftu Zajatci Minecraftu Petr Heteša

Poměrně zvláštní, jednoduchá jednohubka z hranatého světa Minecraftu. Pozitivní je, že i pro mě, Minecraftového panice, je to srozumitelné.

Na to, že jsem knihu četl jsem si vzpomněl až teď, měsíc po dočtení, když jsem si audioknihu kopíroval na Google disk. Takže žádná mega pecka... Proto se omlouvám za nic neříkající komentář.

11.01.2024 3 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

(SPOILER) "A byl jsem vyčerpaný ztrátou krve, nevyspáním a bitím. A taky jsem v poslední době viděl nějak moc penisů."

Klasická "Kotleta". Zlatá trojice: Sex, hlášky a krev. I když by to možná může někomu připadat po těch letech nudné, stejné či otřepané, já osobně jsem rád, že vím do čeho jdu. Navíc má každá kniha trošku jiný náboj a poměr ve zlaté trojici se trošku mění. A jsem občas rád, že se to vše dokáže odehrát i v jedné větě...

Černá smečka slibovala uzavřený příběh v novém světě. Uvidíme, jak moc se to vyplní. Celkově jsem se u knihy bavil, odpočinul si, rozšířil si obzory a to zejména o švédském alkoholu. A také o vztahu mezi polskou církví a egyptským islámem. Do dnešního moderního světa k nezaplacení.

SPOILER

++++++
Nápad vymítání démonů a jejich věznění, potřeba páchat zlé skutky, aby člověka nevyčichali a šedá zóna abnormálů mi přijde perfektní, tajemná a zábavná. Byla by obrovská škoda to nechat jen tak ležet. Takže doufám, a konec tomu i trošku napovídá, že se se Smečkou ještě potkáme.

To, že mi František pohaní TD, Jamesona i medového Jacka neberu osobně, neboť fakt, že je alpa top jsem ale věděl již dřív. Pro inspiraci přikládám domácí recept na Alpské víno a Vítr z hor:

Alpské víno:

Potřebujeme: Alpu, laciné červené víno
Postup: Obě ingredience smícháme v libovolném poměru, odpovídajícímu naší chuti a stavu našich zásob. Čím víc alpy, tím víc chlap!

Vítr z hor:

Potřebujeme: Alpu, Zelenou (ideálně Božkov)
Postup: Do panáku nalijeme podměrečného panáka zelené a dolijeme alpou. Svým dechem pak oblažujeme okolí v naději, že si dá někdo s námi.

Celkově jde o skvělé čtení na zvednutí nálady, u některých stran se zvedá i něco jiného. Ale co naplat. Jsme lidi, ne?

PS: Trošku jsem byl zaskočen chybou na stranách 334 a 335 (jdou do čtvrtého patra, ale výtahem jedou do pětky. Netuším, proč.) ale třeba je to jen mé nepochopení.
+++++++

05.01.2024 5 z 5

Botanik Botanik M.W. Craven

Craven dokáže překvapit. Za mě naprosto perfektní počtení, absolutní lambáda.
Duo Tilly a Poe funguje naprosto úžasně, čtenář nemá nouzi o jemný humor, který ač se může zdát, že je opakující se v celé sérii, nikdy nevyčpí, napětí, "sakra" efekty a spoustu zajímavostí z některých oborů.

28.12.2023 5 z 5

Našeptávačova hra Našeptávačova hra Donato Carrisi

"...Temnotě můžeš utéct. Ale nemůžeš jí zabránit v tom, aby tě hledala."

Pro mě je tato série srdcovka, naprosto hltám každý příběh a kochám se ze hry, kterou autor se čtenářem rozehrává. Dávkuje přesné množství informací na to, abyste si mohli dovolit dělat závěry, často mylné. A musím přiznat, že i když jsem na něco kápnul, dvakrát jsem naletěl jak malý kluk. Hlavně ten konec...

Inu, kdo nečetl sérii Našeptávače, o mnoho přišel.

19.12.2023 5 z 5

Umělohmotný třípokoj Umělohmotný třípokoj Petra Hůlová

Bohužel, mé očekávání bylo poněkud vyšší, neboť jsem čekal více humoru a zajímavých historek. Nevadí, každá zkušenost je dobrá. Navíc musím uznat, že jsem trošku obohatil svou představivost a jazykový um o "bordelžargon".

18.12.2023 3 z 5

Vězeň č. 1260 Vězeň č. 1260 Jaromír Šavrda

Další z tragických příběhů, jejichž hlavní roli hraje zrůdný komunistický režim. Doporučuji přečíst všem.

Komunisti byly, jsou a budou svině.

18.12.2023 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Po zkušenostech se strašidelnými domy, které mi zapadly do šedého průměru (nečetl jsem všechny) jsem se odhodlal ke čtení Kořisti. Očekával jsem příjemné počtení bez zbytečných duchařin. A po dočtení musím říci, že to nebylo zas tak špatné. Má to napětí, člověk je občas překvapen, situace jsou uvěřitelné. Jen jsem si nedokázal najít hlubší vztah s jakoukoliv postavou, neboť jakožto táborník jsem při čtení dosti trpěl (viz níže).

!!SPOILER!! Nechci hanit, ale vydat se do lesa a neumět přejít řeku, kde je po kolena vody je fakt špatně. Koneckonců jsem nedávno četl Holčičku, která měla ráda Toma Gordona od Kinga a i ta malá městská holka je pro přežití lépe vybavena než parta teenagerů...

18.12.2023 4 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

Nevím, čím to je, ale letos mám na perfektní série dobrou ruku. Třetí díl je naprosto skvělý. Zajímavý svět, jeho zákonitosti, známé a svérázné postavy příběh plynoucí v tak perfektním tempu že čtenáře baví každá strana, každá věta. Trošku akce, nějaké intriky, občasný zajímavý zvrat či nová informace. Neskutečně skutečné. Snad nemám nic, co bych mohl vytknout a doporučuji!

08.12.2023 5 z 5

Naprosto úžasný příběh o síle malé holčičky, nelehkém putování a skutečnosti, že King dokáže napsat skvělou knihu téměř z ničeho.

08.12.2023 4 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Ačkoliv je svět Duny neskutečně poutavý a zajímavý, u Dětí duny jsem se trošku nudil. Intriky, politikaření, filozofování. Bylo tam toho na mě až moc, děj mi pak přišel strašně nekonzistentní. Mnoho vět, mnoho myšlenek, žádný posun.

Samozřejmě, kniha má čtenářům co nabídnout, obsahuje nemalé množství zajímavých myšlenek, nicméně já se tímto dílem s celou sérií prozatím loučím.

01.12.2023 3 z 5

Místodržící Místodržící Adam Przechrzta

Úžasné pokračování ještě úžasnější série. Materia prima mě neskutečně nadchla, způsob psaní autora i to, jakým způsobem nám dávkuje děj je spolu s charakterem postav naprosto fenomenální. Alternativní historie první světové války, navíc říznutá magií, z pohledu různých stran, včetně démonů, je sice těžké sousto, nicméně zde se dílo skutečně podařilo. Kniha si drží napětí, spád i tajemno a já se jen těším, jak to nakonec vše dopadne.

27.11.2023 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

I když nedokážu na první dobrou vyslovit jméno autora, to, o čem píše je přesně čtení pro mě. Nedaleká Varšava, lidstvo objevuje zázraky vědy v podobě elektřiny a telefonu, politický boj mezi Rusy a Poláky a do toho ještě vstoupí svět magie a alchymistické gildy. Krom drobného zpomalení knihy v třetí pětině děj nádherně plynul a čtenář hltal každou řádku, co že nového se zase v tajemné světě objeví.

Za mě skvělý počin, série má dobře našlápnuto.

Na závěr dvě rady:

1. Mnoho postav, mnoho jmen, navíce s otčenstvem, hodností či titulem. Takže doporučuji objetovat kousek papíru a jména si psát. Já to tak dělám často, nepletou se mi pak postavy (znáte to: na jedné straně mu říkají kapitáne, na druhé Antone Pavloviči, tetička ho oslovuje Tonku, má kamaráda Pavla Antonoviče a pak se v tom vyznejte...)

2. Pokud nemáte po ruce druhý díl, raději nezačínejte číst. :-)

22.11.2023 5 z 5

Hitokiri Hitokiri Oskar Fuchs (p)

Přesně tohle jsem potřeboval. Akci, humor, krev. Sem tam troška živočišného sexu, dobrá...

Hitokiri se skutečně povedlo, akční náběh od začátku až do... dobře, konce nejdou ani Kingovi, takže v tom nevidím takový problém. Příjemný, rázný hlavní hrdina, skvělé lokace (včetně jazyka), propojení božstev a různých kreatur, japonská mystika, fajne baby (tedy pokud zbožňujete konkrétní typ) a tuna zábavy při čtení o dobrodružství mladého liščete.

17.11.2023 4 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Tuto knihu jsem četl asi desetkrát...ideální k diskuzi a podpoře dobré nálady v hospodě. <III>

15.11.2023 5 z 5

Hu! Povídky Dědka Čucháka Hu! Povídky Dědka Čucháka Ondřej Neff

HU! Úžasně načtená audiokniha se Sašou Rašilovem. Kniha lavírující mezi detektivkou, akčním thrillerem, dobrodružstvím novodobého Verna a vtipnou povídkou. Naprostá pohodička pro každého čtenáře či posluchače. Ať už sci-fi rádi máte nebo ne, toto je opravdu lambáda!

15.11.2023 5 z 5

Psí vojáci Psí vojáci Adrian Tchaikovsky (p)

Mé první, doufám však, že nikoliv poslední setkání s autorem. Na knihu jsem narazil náhodou zde, když jsem hledal nějakou čtecí inspiraci. Zanedlouho knihu zakoupil a teď, po dvou letech si ji konečně přečetl.

Níže je můj komentář trošku spoiler (neprozrazuji děj, spíše jen zaměření knihy)

Ačkoliv jsem čekal akční jízdu plnou rozzuřených bojových, geneticky upravených psisek a jiných monster, uvnitř jsem nalezl něco jiného. Samotného mě to překvapilo. Nejdříve negativně (chci akci, ne Nietzscheho!), nicméně při dalším zdolávání stran tohoto zajímavého příběhu na mě vykukovalo spousta otázek, na které se mi autor snažil i svým způsobem odpovědět. Takže jsem místo trhání končetin, vyhřezlých střev a potoků krve dostal zajímavé pojednání o svobodné vůli, autoritách, systému, právu na sebeurčení a svobody jako takové, včetně negativ z toho plynoucích. A musím říct, že se mi to líbilo. Takové moderní zamyšlení nad světem, určené, dle mého skromného názoru, spíše mladší generaci, brilantně však schované pod přikrývkou netradičního akčního hrdiny.

Nebylo to sice, to, co jsem čekal, nicméně kniha je to skvělá. Samozřejmě, dá se tomu ledasco vytknout, nicméně poselství je jasné: zamyslete se.

10.11.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Za mě perfektní kniha na tyto dlouhé večery, které si po podobném čtení přímo říkají. I když se nejedná o literaturu faktu, ale o román (což správně autorka zmiňuje hned na začátku), je příběh ve značné míře uvěřitelný. Prolínání nedávné minulosti s událostmi od padesátých let, doplněn dobovými texty a korespondencí, čtenáři nádherně dokreslí celou dobu a vývoj v Československu.

Během čtení ve mě kniha vyvolala mnoho různých emocí a stavů: smutek, beznaděj, vztek, ale i naději, úsměv a překvapení. Osobně si myslím, že je to spíše kniha pro ženy, nicméně svou zajímavostí může sednout komukoliv.

06.11.2023 4 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Tajemno a napětí se pomalu vkrádá do čtenářovy mysli. Ten ochromen atmosférou starého domu napjatě otáčí listy knihy, aby se dověděl, co skrývá se za...

Tato kniha mi ležela v knihovně dlouho a jsem neskutečně rád, že jsem se k ní mohl dostat a přečetl si ji právě teď. Sedl mi styl vyprávění i určitá klišé, která se v knize objevují. Konec příběhu byl strhující a skvěle podtrhl celý příběh.

27.10.2023 5 z 5