Místodržící

Místodržící https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485113/bmid_mistodrzici-x0k-485113.jpg 4 116 22

Materia Prima série

< 2. díl >

Varšava pod německou okupací, pokračuje první světová válka. Němci ustoupili, ale na obranu toho Polákům nechali hodně. Rusové vědí, že je město klíčem k ovládnutí Evropy – potíž ale je, že je také plné odhodlaných, pořádně naštvaných a ozbrojených lidí, připravených za nově získanou vlast položit život. Ale tento střet nerozhodnou jen pušky a bajonety. Do hry vstoupí i magické formule a slova moci. Obě strany mají lidi, kteří jednou mávnou a vojáci padají k zemi jako zralé hrušky. Alchymista Rudnicki musí učinit nejtěžší volby svého života, a za každým jeho rozhodnutím může číhat smrt. Aby toho nebylo málo, z enklávy vycházejí bytosti, proti nimž vypadají démoni jako obyčejné krysy. A to je teprve začátek.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Fobos
Originální název:

Namiestnik , 2017


více info...

Přidat komentář

bleekemolen
08.04.2024 4 z 5

ne a ne a ne.. nechtěl jsem tu knížku mít rád

Náhodně jsem ji pořídil ve výprodeji za 49,- Kč, později dokoupil a přečetl první díl. Ten mě rozhodně nenadchnul a nebýt mého prokletého smyslu pro povinnost bych býval Místodržícího už ani nevzal do ruky.

Przechrzta (radši přes ctrl+c z vedlejšího okýnka) se pravděpodobně naučil symbolu "napisz ku*wa dobrą książkę" a na výsledku je to zatraceně znát. Postavy uz nejsou ta zmatená trdla, naopak se naucily logice a konečně dává jejich chování smysl. Děj krásně odsýpá a čtenáři se hlavou míhají majestátní vzducholodě vystřídané obrněnými vlaky a do toho se bizarní nadpřirozené postavičky chtějí kamarádit s naším panem Alchymistou. I vztah Rudnicki - Samarin se postupně vyvíjí a stává se jakýmsi odrazem politické situace.

Przechrzta překvapil a našim severním bratrům možná roste další legenda.

TynaBehuncikova
17.02.2024 4 z 5

Úplný souhlas s komentářem pode mnou. Je to prostě super čtení. V tomto díle se už rozjede i válečný konflikt, což já osobně moc ráda nemám, ale tady mi to vlastně vůbec nevadilo, protože to nebyl žádný krvák. Oceňuju vývoj postav, jak Samarin tak Rudnický mi přirostli k srdci.


r0st4
27.01.2024 4 z 5

Mě to prostě baví :) Celkově se mi ta série nějak trefila do vkusu a jsem rád, že druhý díl na tom nic nezměnil. Nejsem slepý k nedokonalostem (občas zvláštní tempo; vedlejší dějové linky, které nikam nevedou atp.), ale já se bavím. Nemálo díky Przechrztovu velmi čtivému stylu psaní. Trojku jsem už začal a snad se někdy v budoucnu dočkáme i Materie Secundy :)

Nifredil
24.01.2024 4 z 5

Píši až po čase a teprve až když mám dočtenou celou sérii, takže si dovolím napsat, že tohle přece jen trpí neduhem druhých dílů, které bývají často takovým překlenutím k dílům třetím. Je to bohužel tak, přestože to drží standard poměrně vysoko. Co využil autor naplno je budování jednotlivých postav, díl dovolil rozvinout motivy a navázal krásně na jedničku. Líbilo se mi, jak začal být celý svět propracovaný, jak se postupně dozvídáme více o fungování enkláv a potkáváme s některými i historickými postavami. Tahle hra na kdyby je vcelku povedená, i když tedy pořád ten úžasný spád prvních dvou kapitol prvního dílu prostě nenabírá a je to pro celou sérii obrovská škoda.

tlllk
03.12.2023 4 z 5

Príbeh si drží vysoký štandard, prišlo mi trochu ľúto že tak nenadväzuje na prvý diel. Akoby tam chýbalo pol knihy, význam niektorých dejových línií zoslabol, niekde úplne vyhasol. Keď som sa konečne zorientoval, už to nabralo rýchli spád. Keď som zistil že ďalším dielom to končí, hneď som utekal na web kúpiť pokračovanie.

stanislav0373
27.11.2023 5 z 5

Úžasné pokračování ještě úžasnější série. Materia prima mě neskutečně nadchla, způsob psaní autora i to, jakým způsobem nám dávkuje děj je spolu s charakterem postav naprosto fenomenální. Alternativní historie první světové války, navíc říznutá magií, z pohledu různých stran, včetně démonů, je sice těžké sousto, nicméně zde se dílo skutečně podařilo. Kniha si drží napětí, spád i tajemno a já se jen těším, jak to nakonec vše dopadne.

Vampucha
16.11.2023 4 z 5

Troufám si říct, že tato série je pro náročné čtenáře. Pro čtenáře, kteří udrží pozornost ve velmi rozvětveném příběhu a nevadí jim hodně postav se špatně zapamatovatelnými jmény. Protože přesně to tato kniha nabízí. Děj se odehrává převážně v Polsku, místy v Rusku. Postavy jsou Poláci, Rusové, Němci . A podle toho vypadají jejich jména.
Až zde u druhého dílu mi naplno došlo, že kniha popisuje alternativní příběh první světové války, kde jsou uprostřed měst tajemné enklávy plné nebezpečných tvorů z jiných světů. Lidé tak bojují nejen mezi sebou, ale i s těmito tvory, kteří se z enkláv chtějí dostat ven.

První díl byl hodně o enklávách, o získávání jistých schopností, o alchymii, magii To vše je samozřejmě i v Místodržícím, druhém díle této série. Ale mnohem více se zde řeší politika, intriky a samozřejmě válka. Nechybí důležité postavy z prvního dílu, alchymista Olaf Rudnicki ani hrabě Samarin. Navíc tedy osobní vývoj Rudnického je neskutečný, v prvním díle mi byl sympatický. Ale s tím jak získává moc a zkušenosti, mění se i jeho chování a musím říct, že občas mi lezl pěkně na nervy. Jsem zvědavá, kam se jeho osoba posune ve třetím díle.

Poslouchala jsem audioknihu - Excelentní přednes Filipa Jančíka příběhu dodal úplně jiné grády. A já si poslech neskutečně užila. Není to poslouchání k vaření nebo nějaké jiné činnosti, ale ideální na cestování, kdy se můžete plně soustředit. Protože děj se mění z minuty na minutu, doslova. Několikrat jsem se přistihla, že si nejsem jistá a musela jsem se o pár minut vracet.
A teď už jen užít si závěrečný díl, vyhrají lidé nebo démoni a mocné bytosti z enkláv?

Vesmich
10.11.2023 5 z 5

Po přečtení Adepta jsem si nebyla jistá, jestli mě to zajímá dál. Začetla jsem se a zajímalo a zajímá. Jak to být mohlo a nebylo a možná bylo v nějakém jiném Vesmíru..a je to propracované a je to dobré...

parvitas
01.11.2023 4 z 5

Svoju úroveň si zachováva aj druhý diel série. Dvojky zvyčajne bývajú slabšie, ale tu to tak nie je. Tešila som sa na čítanie, na alternatívny svet, kde Poliaci bojujú o nezávislosť a pritom sú medzi dvoma mlynskými kameňmi (cárskym Ruskom a Nemeckým cisárstvom), prvá svetová vojna so vzducholoďami a hromadným umieraním po stovkách a tisícoch... Olaf je znovu v centre diania, aj keď to nemal v úmysle. Opisy cára sú pravdepodobne celkom výstižné (slaboch v rozhodovaní, keď išlo o podstatné vojenské záležitosti). No ja som sa najviac tešila na pátranie po materii prime a slovách moci v enklávach... A že teda tie bytosti v nej boli omnoho desivejšie, ako v prvej časti. Takisto im boli hranice stráženého územia tesné a tak začínajú s ľuďmi vyjednávať. Samarin tu má tiež svoju úlohu a spolu s Olafom im ide mnohokrát o život. Ako predtým.No pritom strácajú priateľov. Táto časť bola lepšia, brutálnejšia a akčnejšia.
4,5*

Dusinof
24.10.2023 4 z 5

Prvni dil, me hodne nadchl. Dvojka je za me bohuzel slabsi. Pomalu, ale s jistotou se vytraci napeti ktere by jinak knihu hnalo kupredu. Je to skoda, protoze prvni dil mel vyborne naslapnuto. 4 hvezdy tentokrat zachranil vynikajici, mozna az excelentni prednes Filipa Jancika.

n.ugettka
09.10.2023 5 z 5

2 roky od prvního dílu jsem se dostala k druhému dílu. Už jsem spoustu jmen a zápletek zapomněla, ale druhý díl mi to osvěžil v paměti. Opět jsem hltala stránku za stránkou. Velmi jsem se těšila na chvilky, kdy si budu moct sednout ke knize a ponořit se do jejího světa. 460 stran uplynulo jako voda a já jsem ráda, že mám hned po ruce i třetí díl.

Boby17
28.09.2023 5 z 5

Úroveň příběhu ve druhém pokračování neupadla, ba právě naopak. V alternativní historii se za pomoci magie na frontě řežou Němci s Rusy a Poláci toho dokázali využít vznikem samostatné republiky. A nemalý podíl na tom má náš hlavní hrdina. Ani hrabě Samarin se nenudí. Víc nebudu prozrazovat, abych kolegy čtenáře neochudil o požitek z čtení. Rozhodně neváhejte, je to super, hned jsem musel přejít na poslední díl.
A koho zajímá autor nádherné obálky, tak tady je jeho adresa: https://www.darkcrayon.com/

jardacze
18.08.2023 5 z 5

Druhý díl série Materia Prima jsem si přečetl už podruhé. Hlavní důvod bylo si připomenout děj před přečtením třetího dílu. I když jsem kostru příběhu znal, tak jsem se opět náramně bavil.
Za mě je tento druhý díl vrcholem téhle série, protože třetí už mám též přečtený, tak mohu porovnávat.
Celá série se dá sehnat za rozumnou cenu a určitě nebudete litovat.
Doufám, že se dočkáme i dalších knih tohoto polského autora.

risha03
14.08.2023 5 z 5

Tohle si musíte přečíst! Slušajus?

První díl byl excelentní a četl jsem ho jedním dechem. Ale díl druhý? Tam jsem rovnou nedýchal. Jedna zápletka střídá druhou, přičemž naví každá. Prvotřídní fantasy zasažený tentokrát do Varšavy nepatřící carské Rusi, nýbrž Německu. Fantasy na pozadí první světové války, kdy Polsko bojuje o svoji nezávislost. A do toho démoni, démonkyně, magie, alchymie a dva hlavní hrdinové z prvního dílu. Gospodin Rudnicky a prevoschoditelstvo Samarin.

Znovu apeluji, zkuste si tuto sérii přečíst. Já jdu ihned na třetí díl.

Jirka92333
29.07.2023 5 z 5

Naprosto skvělé a originální fantasy!!!! Opravdu jsem si to užil. První a druhý díl jsem koupil v akci. U třetího jsem na slevu čekat nevydržel B-).

M.C.SMITH
06.07.2023 4 z 5

Přečteno jedním dechem.
Kniha mne velmi mile překvapila, akce od začátku do konce a já jsem nemohla jinak než číst stále dál a dál.
Skvělé.

JSmerda
20.06.2023 5 z 5

Druhý díl překonal veškeré moje očekávání :). První díl této série byl skutečně jen taková jednohubka na uvítanou, ale po něm se servíruje opulentní oběd. Děj mě zcela pohltil a to tak, že jsem při čtení v MHD dvakrát během jednoho dne přejel cílovou stanici. Viděno trochu s odstupem - pravdou je, že hlavní hrdinové jsou samí všestraně talentovaní klaďáci bez jediné vady na kráse, poradí si za každé situace a dokáží se vždy správně rozhodnout. Na druhou stranu reálie jsou dobře propracované a příběh odsýpá.

anysekhel
29.10.2022 5 z 5

Druhý díl ještě lepší jak první, aspoň mě se tedy líbil víc. Uuuuž by mohl být třetí. Jsem napnutá jak struna.

xbenakk
26.10.2022 5 z 5

A to je jako co tohleto! To pan Przechrzta myslí vážně? Jako v nejlepším přestat? Sakra pes, já jsem napnutý a pokračování nikde? Politika, intriky, akce, krásné ženy, poměrně reálné vystižení vztahů Poláků a Rusů, historicky si autor taky ani moc nevymýšlí, cara vystihl jako slabocha poměrně solidně ... a Fobos asi třetí díl nevydá, protože to pro něj jistě nebude ziskové, což je pro nás, milovníky fantasy, obrovská škoda. Člověk aby se kvůli třetímu dílu snad naučil polsky.
Kniha na mě zpočátku působila pomalým rozjezdem, ale pak se vše velmi rychle rozjelo, akce stíhala akci a politika a intriky jely na plné obrátky. Něktré části jsou poměrně humorné a vtipné. Překlad se opravdu povedl, jen autor mohl přihodit řekněme dalších cca 280 stránek navíc a vůbec by se nic nestalo. Nepřišlo mi, že by v knize byla zbytečná věta navíc. Holt pan Przechrzta není Balzac, aby všechno okecával a popisoval snad i výšivku na spodničce, ale píše skvěle. Jak jsem se už někde zmiňoval, mé hodnocení je devět a půl pračky Whirpool, doporučuje 11 z 10 odborníků a nadšený Karel.

Tenebris_Draco
08.10.2022 4 z 5

I další díl jsem si neuvěřitelně užila. Poslední asi tři knihy před tímto dílem jsem se nemohla začít a měla jsem tak krizi.
Jenže v tom mi pomohla tato kniha. Nabitá akcí, intrikami, zdánlivě klidného místa, které se pak promění v něco mnohem jiného. Nové postavy jsem si oblíbila a Rudnickiho, ještě mnohem víc.
Tudíž velice doporučuji a těším se na další díl!
Jinak vřele doporučuji číst knihu v tomto období (kdy je venku takto ošklivo), jelikož v knize je to ponuré, tak se to skvěle doplňuje.

Štítky knihy

alternativní historie magie polská literatura alchymie fantasy

Autorovy další knížky

Adam Przechrzta
polská, 1965
2021  81%Adept
2022  89%Místodržící
2023  91%Stín

Kniha Místodržící je v

Právě čtených8x
Přečtených152x
Čtenářské výzvě23x
Doporučených7x
Knihotéce154x
Chystám se číst47x
Chci si koupit17x
dalších seznamech2x