Místodržící

Místodržící https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485113/bmid_mistodrzici-x0k-485113.jpg 5 130 130

Materia Prima série

Varšava pod německou okupací, pokračuje první světová válka. Němci ustoupili, ale na obranu toho Polákům nechali hodně. Rusové vědí, že je město klíčem k ovládnutí Evropy – potíž ale je, že je také plné odhodlaných, pořádně naštvaných a ozbrojených lidí, připravených za nově získanou vlast položit život. Ale tento střet nerozhodnou jen pušky a bajonety. Do hry vstoupí i magické formule a slova moci. Obě strany mají lidi, kteří jednou mávnou a vojáci padají k zemi jako zralé hrušky. Alchymista Rudnicki musí učinit nejtěžší volby svého života, a za každým jeho rozhodnutím může číhat smrt. Aby toho nebylo málo, z enklávy vycházejí bytosti, proti nimž vypadají démoni jako obyčejné krysy. A to je teprve začátek.... celý text

Literatura světová Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Fobos

Namiestnik , 2017

xbenakk
26.10.2022 5 z 5

A to je jako co tohleto! To pan Przechrzta myslí vážně? Jako v nejlepším přestat? Sakra pes, já jsem napnutý a pokračování nikde? Politika, intriky, akce, krásné ženy, poměrně reálné vystižení vztahů Poláků a Rusů, historicky si autor taky ani moc nevymýšlí, cara vystihl jako slabocha poměrně solidně ... a Fobos asi třetí díl nevydá, protože to pro něj jistě nebude ziskové, což je pro nás, milovníky fantasy, obrovská škoda. Člověk aby se kvůli třetímu dílu snad naučil polsky.
Kniha na mě zpočátku působila pomalým rozjezdem, ale pak se vše velmi rychle rozjelo, akce stíhala akci a politika a intriky jely na plné obrátky. Něktré části jsou poměrně humorné a vtipné. Překlad se opravdu povedl, jen autor mohl přihodit řekněme dalších cca 280 stránek navíc a vůbec by se nic nestalo. Nepřišlo mi, že by v knize byla zbytečná věta navíc. Holt pan Przechrzta není Balzac, aby všechno okecával a popisoval snad i výšivku na spodničce, ale píše skvěle. Jak jsem se už někde zmiňoval, mé hodnocení je devět a půl pračky Whirpool, doporučuje 11 z 10 odborníků a nadšený Karel.

Tenebris_Draco
08.10.2022 4 z 5

I další díl jsem si neuvěřitelně užila. Poslední asi tři knihy před tímto dílem jsem se nemohla začít a měla jsem tak krizi.
Jenže v tom mi pomohla tato kniha. Nabitá akcí, intrikami, zdánlivě klidného místa, které se pak promění v něco mnohem jiného. Nové postavy jsem si oblíbila a Rudnickiho, ještě mnohem víc.
Tudíž velice doporučuji a těším se na další díl!
Jinak vřele doporučuji číst knihu v tomto období (kdy je venku takto ošklivo), jelikož v knize je to ponuré, tak se to skvěle doplňuje.

Ramiel
09.06.2022 5 z 5

Doufám, že už se intenzivně pracuje na překladu dalšího dílu.

maja8148
15.05.2022 5 z 5

Adept byl pro mě největší překvapení loňského roku a rozhodně jedna z nejlepších knih jaké jsem kdy četla. Tedy je jasné, že jakmile vyšla dvojka, tak jsem ji ihned musela koupit a pustit se do ní. A rozhodně mohu říct, že pokračování se neskutečně povedlo! Setkáváme se se všemi postavami z prvního dílu i se spoustou nových a jsme ve středu politického dění první světové války. A k tomu řešíme i spousty jiných problémů, kterých neustále přibývá a mění životy, názory i postoje lidí. A to je dobře. Jedině některé postavy nedostanou tolik prostoru kolik bych si já osobně přála, ale to z pochopitelných důvodů. Prostě je příběh nepotřebu a možná by mu to i uškodilo (to neznamená, že mně nechybí). Kniha by se dala sama o sobě rozdělit do dvou částí - první je nabitá akcí a odehrává se v Petrohradě a druhá - odehrávající se ve Varšavě - je plná politiky a intrik (ale ano i zde se akce dočkáte, jen té politiky je tam daleko více). Což příběh dělá daleko zajímavější, protože i minule se sice točil kolem i politiky, ale ta byla na vedlejší koleji, zatímco zde se dostane během děje plynule na první kolej. Opravdu už se nemohu dočkat až u nás vyjde další díl.

alternativní historie magie polská literatura alchymie fantasy

Adam Przechrzta
polská, 1965