Umělohmotný třípokoj

Koupit

Čtvrtý román mladé prozaičky, autorky úspěšných románů Paměť mojí babičce, Přes matný sklo a Cirkus Les Mémoires, přináší do české literatury téma palčivé a přitom výrazně kontroverzní: vyprávění zachycuje zpověď stárnoucí prostitutky, která bilancuje svůj život, vzpomíná na to, co prožila, a místy s humorem a nadsázkou líčí svá léta strávená vykonáváním nejstaršího řemesla. V psaní Petry Hůlové představuje kniha výrazný posun k výrazové sevřenosti, nová je zde i humorná stránka vyprávění hlavní hrdinky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5448/umelohmotny-tripokoj-8ae-5448.jpg 2.7165
Romány, Literatura česká
Vydáno, Torst

Kniha Umělohmotný třípokoj

Afilada

Hůlová píše o sexu a prostituci ! Skvělé, Hůlová fakt umí psát, vynikající jazyk, doporučuji. Je zajímavé a snad i poučné trochu se přiblížit k tomu, co se asi honí v hlavě "profesionální" ženy.

lencin

Prostitutka vypráví o svém pohledu na svět mužů a žen. Umělohmotný třípokoj je její byt, kde přijímá zákazníky. Nečím až syrové.
(2006)

filolozka2020

Toho, na co mě nalákala anotace, se mi bohužel nedostalo. Knihu jsem po pár desítkách stran odložila, což dělám nerada a zřídka.
Pro mě to byl nudný zmatený sprostý monolog nezajímavé plytké ženy.
Vzhledem k tomu, že se autorka nebojí novotvarů a neobvyklých označení, mohlo to být zajímavé alespoň jako jazykový experiment, ale to by se tato zprvu neotřelá pojmenování nesměla opakovat do úmoru, protože pak ztrácí svůj vtip a působí už jenom trapně a otravně.
Dávám jednu hvězdičku za pokus o originalitu a za odvahu vyrazit s takovou knihou na český knižní trh.

mrufino

Zvláštní úlet. Zvláštní slova pro popis pohlavních orgánů a soulože. Mezi tím úplně jasné popisy různých praktik. Celou knihou protkává linka odporu k pedofilům a úchylům.

Nyxx

Moc jsem nepochopila, co chtěla autorka říci. Děje je tam minimum, téměř celou knihu vyplňují úvahy prostitutky. To by samo o sobě nevadilo, naopak by se to dalo využít k plastickému vykreslení osobnosti a příběhu vypravěčky včetně motivace k provozování nejstaršího řemesla. Místo toho se ale autorka rozebírá sex ze všech stran a hlavní hrdinku vykresluje jako povrchní bytost, možná ztělesnění mainstreamové představy o prostitutkách, která se ovšem s realitou poněkud míjí. Kdesi jsem četla, že hlavní roli v knize hraje jazyk. Ten je skutečně hravý, plný různých příměrů a přezdívek, autorka se asi při psaní dost bavila, ale pro mě to byl dost ubíjející mix, brzy jsem začala mít pocit, že čtu pořád to samé.

Netuším, kdo píše všechny ty stručné obsahy ke knihám. Hlavní hrdince je třicet, rozhodně bych ji neoznačila za stárnoucí.

St.Evelin

Ehm... Jakože... Cože?!? Tuhle knihu jsem prostě asi nepochopila. Anotace říká, že se jedná o: "zpověď stárnoucí prostitutky, která s humorem a nadsázkou popisuje příhody při vykonávání nejstaršího řemesla."
Jako za mě jedno WTF. Kniha není ani kontroverzní, ani vtipná a za mě vlastně ani zajímavá. Celý text je poskládaný bez ladu a skladu, kniha nemá vlastně ani žádný děj. S knihou jsem chtěla prásknout do knihovny asi po 20 stranách, ale bohužel, dočítám všechny knihy. Byť má kniha asi 150 stran, tak jsem se s ní trápila týden. Co je obdivuhodné, tak fakt, že někdo dokáže napsat v tomto stylu celých 150 stran, to by se dalo považovat za lingvistický experiment, ale jinak prostě ne.

Sidonka3

Tento román je u většiny lidí považován za nejslabší dílo jinak uznávané české autorky. Kdosi vnímavější než já kdysi řekl, že hlavní postavou v Umělohmotném třípokoji není člověk, ale jazyk. Když to budu brát po stylistické stránce, je to báječná kniha a hra s jazykem.
Když to budu brát po příběhové stránce či jako zajímavou, autentickou zpověď prostitutky, musím jít s hodnocením dolů. Byť je tam třeba humor a nadsázka nebo je to třeba svébytná osobní odpověď intelektuálky na to, že je mezi čtenáři poptávka po erotickém románu.

misa1974
25.12.2019odpad!

Tuto knihu mi nahodne vybrala čtečka,No běs děs!

Lucemburská zahrada
Lucemburská zahrada