Umělohmotný třípokoj

Koupit

Čtvrtý román mladé prozaičky, autorky úspěšných románů Paměť mojí babičce, Přes matný sklo a Cirkus Les Mémoires, přináší do české literatury téma palčivé a přitom výrazně kontroverzní: vyprávění zachycuje zpověď stárnoucí prostitutky, která bilancuje svůj život, vzpomíná na to, co prožila, a místy s humorem a nadsázkou líčí svá léta strávená vykonáváním nejstaršího řemesla. V psaní Petry Hůlové představuje kniha výrazný posun k výrazové sevřenosti, nová je zde i humorná stránka vyprávění hlavní hrdinky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/5448/umelohmotny-tripokoj-8ae-5448.jpg 2.7149
Romány, Literatura česká
Vydáno · Torst

Kniha Umělohmotný třípokoj

Ljova

Za velmi výstižný považuji předchozí komentář od micha-elly - „pornožvanění“. Zkusím teď svůj, trochu rozsáhlejší komentář.

Knihu považuji za velmi slabou, za jakýsi výtok různých fantazií občas dost násilně stmelených pod určitou jednotící linku (vnitřní monolog prostitutky, která hodnotí svět okolo sebe svýma znečištěnýma očima).

Silné stránky:
- musím přiznat, že napsat něco tak dlouhého asi už chce docela talent, udržet takový žvanivý způsob a styl v jednom slohovém útvaru chce určitou poetickou schopnost, ta kniha má v sobě cosi surrealistického, ten styl je vlastně dost originální a jazykově experimentující,
- možná to není úplně nevěrohodný popis vnitřního světa velmi povrchní a jednoduché ženy.

Slabé stránky:
- navzdory autorčině nesporné schopnosti najít originální styl již vlastně tento styk má úplně tuctový obsah, pokud se vůbec o obsahu dá hovořit (je to vlastně takové toporné, nikam se nevyvíjející, neustálý popis aktuálního okamžiku, který rychle začne nudit),
- popis vnitřního světa velmi povrchní a jednoduché ženy postupně otráví dojem z celé knihy (výsledek působí tak, že jde o povrchní a jednoduchou knihu bez zvláštních kvalit),
- je to vlastně hodně nudná kniha - celá kniha začne postupně působit tak, že je to pořád dokola,
- kniha vlastně vůbec není erotická, člověk je při čtení postupně čím dál více zhnusen (žádná postupně budovaná jemná lechtivost, pouhá obscénnost), aniž by dostával něco na oplátku (žádné obohacení, žádná katarze),
- zvláštní pojmy nebo neologismy vymyšlené autorkou působí časem dost ohraně až otravně,
- autorčin pokus udělat z toho jakýsi úplný výčet bizarních sexuálních preferencí popsaných jejím originálním stylem působí dost uměle, vlastně není zřejmé, proč to vůbec v knize je (jako by tam byla jen touha zkusit o tom v knize napsat – vzrostl počet stran tohoto útvaru, ale to bylo tak vše).

K přečtení nedoporučuji, max. takových 30-50 stran, abyste si povšimli originálního stylu a práce s jazykem, ale pak už je to zbytečně strávený čas.

micha-ella
02.09.2017

Po přečtení knížky Paměť mojí babičce jsem byla nadšená, Stanice Tajga se mi taky velmi líbila, ale tohle? Já bych to nazvala Pornožvanění.

yaoiyuri
28.08.2017odpad!

Celý můj komentář by dal shrnout tímhle: Simpsonovi S17 E02 8:34

Ale ráda ho rozvedu.

„…vyprávění zachycuje zpověď stárnoucí prostitutky, která bilancuje svůj život, vzpomíná na to, co prožila, a místy s humorem a nadsázkou líčí svá léta strávená vykonáváním nejstaršího řemesla…“

Houby. Něco podobného se mi stalo už při čtení Strážců občanského dobra – anotace odpovídá tomu, co je uvnitř knihy, tak z poloviny, tady snad ani to ne. Tahle třípokojová umělotina má k prostitutce blízko asi tolik jako fifity shades k opravdovému BDSM. Jó, kdyby tam nakladatelství napsalo, že se jedná o odvážný a neotřelý „literární experiment“ (za to se dá schovat prakticky cokoliv), „hru s jazykem“ (myslím lingvisticky), že si z nás autorka dělá dobrý den nebo něco podobného, o čtení téhle knihy bych nejspíš ani neuvažovala, ale zase by to bylo upřímné, lidi by věděli, do čeho opravdu jdou, a já bych si ušetřila utrpení se tím prolistovávat až do konce a čekáním na zázrak, který se nekonal.
Tahle kniha totiž není kontroverzní výběrem hlavní „hrdinky.“ Není kontroverzní vůbec. Je prostě špatná, přičemž žádný literární experiment v tom teda osobně nevidím. Jen lacinou obscénnost bez ladu a skladu, snahu šokovat a znechutit čtenáře, nějak mi unikl i ten humor a nadsázka. Nejde ani o to, že tahle kniha nemá „děj“, to nemá spousta knih a dají se číst. S tímhle jsem chtěla seknout už po 12 stránce, přičemž by se v tom vyžil spíš Freud než kdokoliv jiný. Novotvary, které měly text ozvláštnit, mi přišly prvoplánové, vyčpělé, těžkopádné a pokud se na každé stránce objevily minimálně třikrát, ta zvláštnost z nich opravdu rychle vyprchala.

Po skvělé Paměti mojí babičce, povedené Stanici tajga a WTF Strážcích občanského dobra, tímhle nad Hůlovou definitivně lámu čtenářskou hůl.

LucieT.
25.03.2016

Celkem odvážný experiment Petry Hůlové. Tělo jako nástroj obživy, monolog třicetileté prostitutky, která líčí svůj profesní život a sexuální praktiky. Kniha, ve které nehledejte žádnou valnou dějovou linku, hlavní roli tu totiž hrají především genitálie :) Připravte se na výrazy jako "rašple, zandavák, kundaúbor, maminkomrdník, buchtoprdka...", v textu neustále něco "odkapává, vyměšuje, exploduje nebo hobluje", provokativní tok myšlenek, výsmech, ironie. V závěru už opravdu příliš monotónní, ale neurazilo, pobavilo, autorka je prostě svá a klobouk dolů za odvahu :)

Linduska16
11.05.2015

Na mě trochu moc syrové, ale povětšinou výstižné a trefné. Petra Hůlová opět nezklamala, i když "Tajgu" a "Paměť mojí babičce" to rozhodně nepřekoná...

hanoule
07.04.2015

Tak zcela úplně nenadchlo, ale budiž...

koumes731
18.12.2014

Kontroverzní - to je ten přesný výraz. A takové bude asi i hodnocení jednotlivých čtenářů. Za mne 3 *. Oceňuji humor a nadsázku.

anansie
17.12.2014

U téhle knihy zírám, kam autorka chodila na všechno to výrazivo - jazykově naprosto skvost.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Cena Jiřího Ortena česká literatura

Petra Hůlová