Macocha

Koupit

Nový, bezpochyby nejosobitější a nejosobnější text Petry Hůlové prakticky rezignuje na vyprávění příběhu a v mnoha ohledech překračuje četná tabu dosud v literatuře ctěná. V monologu autorky, která se bez ohledu na počáteční ambice stane úspěšnou spisovatelkou druhořadé literatury, kráčíme od jednoho bolestného zauzlení k druhému: od rozpadu manželství, přes milostně-nenávistný vztah k vlastním dětem, které jí ani v dospělosti nedokáží odpustit, až k reflexi vlastní tvorby. Reálné se zde stýká s představami a jen zvolna hledáme nitky, podle nichž se ve spleti košatých obrazů dobíráme toho, co je příčinou a co následkem, co neotřele žitou skutečností a co alkoholovým excesem. Tématům, kterých se zde autorka dotýká, se v životě vyhne málokdo. Zřídka je však někdo vyřkne s tak bezohlednou upřímností, s tak jasnou rezignací na konvence a s tak omračujícími jazykovými schopnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/199161/macocha-ul6-199161.jpg 2.991
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Torst

Kniha Macocha

kuruteku
05. březnaodpad!

Ne. Nešlo to. Dostal jsem se za třetinu a pořád nic, věty, jejichž účelům jsem neporozuměl, děj, který neexistoval. Vydržím hodně, ale ani nálada nebyla. Zkusím od autorky ještě něco, ale bojím se, že pro mne tudy cesta nevede.

huhuhu

"Odpudivost vypravěčky a rozvrácenost jejího vyprávění dosahují takové míry, že text se místy vzpírá čtení." (recenze M. Kittlové na iliteratura.cz)
Vidím to také tak. Styl by mi zase až tak nevadil, s četbou i takového textu jsem schopná si poradit, ale obsah mi vůbec nesedl a hlavní postava už vůbec ne. Bylo to na mě moc šílené, kontroverzní a zbytečně vulgární.
P.S. Zajímalo by mě, kdo byl předobrazem slavného spisovatele T. K. (pokud někdo)

Hanka_Bohmova

Jako když vás na rodinné či firemní veselici jeden obtížný účastník zatáhne do kouta a tam to do vás začne valit. Všechno. Kdybyste měli pomoct, nevíte ani, odkud začít, ale naštěstí pomáhat nemusíte, postačí vyslechnout tu stoku důvěrností - anebo léty vypilovanou sebeprezentaci? Na konci si gratulujete, že už to máte za sebou, a možná ve vás zůstane zárodek pochybností: Není něco podezřelého na tom, že můj život funguje, že jsem šťastná? Nějaký omyl? Hrůzy teprve přijdou? Nebo je to póza, kterou jsem oklamala i sama sebe? Nebo jsem prostě hloupá - blažená prostota?

JitkaJak
15.12.2018

Super čtivo, jen ta obálka mi nesedí, nemám pocit, že by ke knize právě taková patřila.

Pavlice126
04.12.2018

Tak bohužel... Vlastně nemůžu moc hodnotit, protože jsem nedošla ani do čtvrtiny, ale mě to prostě sr.lo.Nepřečetla jsem jedinou větu souvisle, plynule, neustále jsem se vracela a louskala věty jak prvňáček. Přišlo mi, že to čtu jak po čtyřech pivech. Odložila jsem.

petrarka72
14.11.2018

Průměrná kniha, ale nadprůměrné divadelní představení (Studio hrdinů ve spolupráci s HaDivadlem, listopad 2018).

anntine
30.04.2018

Knížka mě zaujala hlavně originálním stylem, který není zrovna na první pohled nejlehčí na čtení, postupně jsem si na něj však zvykla. Právě jazyk a autorčino vyjadřování mi zčásti vynahradily i absenci nějaké větší zápletky. Příběh je sice na první pohled ponurý, myslím si ale, že když se čtenář soustředí na detaily a jednotlivé nitky, z novely si odnese mnohem víc než jen tuto svrchní vrstvu.

Chesterton
08.03.2018

Oslí můstky a slovní hříčky jsem našla, ale nestačí to. Svébytná autorka asi nikoli pro mne. Chybí mi trpělivost a textu radost. Po dočtení mi přišla pod ruku Ariel od Sylvie Planth. Zvláštní srovnání. Tragické, ale přesto pestré a hlavně elegantní básně, jejichž ponurostí často probleskuje radost ze života. V Macoše je nadbytek myšlenek, zběsilostí, deprese a až přebytečné vulgarity. Je to mlhovina, spletitá pavoučí síť v jejíž složité bezvýchodnosti lze snadno ztratit radost i smysl života :((