Psí vojáci

„Jmenuju se Rex. Jsem hodný pes.“ Rex je ovšem také dva metry vysoký, neprůstřelný, ježí se těžkou palebnou výstrojí a vybavený simulátorem hlasu vyvolávajícím strach. Rex je geneticky upravená forma života, speciálně vyvinutá zbraň určená k šíření zkázy. Je to bioform. Vyvinul ho jeho Pán spolu s dalšími bioformy z jeho Smečky v anarchistické enklávě mexického státu Campache pro boj v jeho špinavé ilegální válce. V Rexově Smečce bojuje Drak (ještěr), Meda (medvědice) a Včelky (roj včel). Každý bioform má dostatečnou inteligenci pro plnění rozkazů a čip zpětné vazby, který ho odmění, když svůj úkol splní. Rex je pes a jediné, po čem touží, je být hodný pes. Stačí jediné, splnit vše, co po něm Pán chce. A Pán říká, že musí zabíjet nepřítele. Mnoho nepřátel. Ale jak má poznat, kdo je nepřítel? Co se stane, když se vše zhroutí, bitvy jsou prohrány a válka ztracená? Pán je souzen jako válečný zločinec? Pamatuje Ženevská konvence na práva zbraní? Jsou-li zároveň živými bytostmi. Má Rex a jemu podobní právo existovat? A co se stane, když se Rex vysmekne z vodítka?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412421/big_psi-vojaci-lLG-412421.jpg 4.445
Literatura světová, Sci-fi

Vydáno: , Planeta9

Dogs of War, 2017

Kniha Psí vojáci

lampernaqui

Přečetl jsem si název Psí vojáci, podíval jsem se na ozbrojeného psa na obálce a očekával jsem zábavné akční scifi béčko, plné stříleček a ničení nepřátel. A taky jsem přesně tohle dostal... jenže v polovině knihy nastal najednou obrat a příběh se zaměřil jiným směrem. Akce zmizela a začaly se klást otázky. A právě díky této změně je knížka mnohem zajímavější.

robin9739
25.04.2021

Většina moderních lidí není stvořená pro války a zabíjení. Vojáci vracející se z válek trpí různými posttraumatickými syndromy, někteří se vracejí doslova jako trosky. Pro stát je velmi nákladné ale i těžké takového člověka zařadit zpátky do normálně fungující společnosti. Člověk také nemusí uposlechnout rozkaz, může podat svědectví o válečných zločinech nebo dezertovat. Proto vznikly v laboratořích Bioformové to nejlepší z lidí, strojů a zvířat. Logika a inteligence lidí, hardware a software, který se dá jednoduše vymazat a ovládat. Zvířecí smysly, cit pro hierarchii a poslušnost. Na špici toho všeho stojí člověk. Hlavní hrdina Rex je bioform, dokonalá zbraň s tváří a tělem obrovského psa.
Co se ale stane, když našeho poslušného pejska s celou jeho zvířecí jednotkou odstřihnou od jejich pána (člověka)? Dostane se jim svobodné vůle?

Po anotaci jsem si říkal, že dostanu sci-fi řežbu s obřím psem utrženým ze řetězu v hlavní roli. Jenže není tomu tak, máme tu ukázku bojových schopnosti a možnosti jenž bioformové mají. Dále dostáváme ale střet lidské inteligence a zvířecích půdu. Je to pěkný pohled na dvě odlišné mysli v jednom mozku. Navíc podporované nejmodernějším softwarem. Kniha má spád a bavila mě. V první třetině dostaneme spoustu akce, a v druhé více filozofování nad tím, že zvíře může žít jako člověk ale celý svůj život fungoval jako něčí zbraň a nese si z tohoto počínání své následky. V poslední třetině se nám příběh zkomplikuje stále je zde nosnou silou Rex a jeho vnitřní boj o to být poslušný pes anebo být svobodný pes. Navíc se zde přesuneme do globálního měřítka už nepůjde jen o jednoho bioforma, půjde o všechny, o jejich práva a jejích přežití.
Za mě originální, uvěřitelné sci-fi. Které více méně nemá hluchá místa. Psané to je lehce spousta zajímavých nápadů. hlavně se nám autor snaží v pozadí sdělit že i když vytvoříme život automaticky to z nás nedělá bohy jenž budou určovat život myslícím stvořením
Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Frankenstein_09
13.03.2021

Pod opravdu velmi dlouhé době jediná kniha, kterou jsem četl pouze s drobnými přestávkami od začátku až do konce. I když jde o příběh, který už jste již nejspíš někde v jiném podání nejspíš četli či slyšeli, získal si Tchaikovsky mou pozornost především pro vyprávění skrze hlavní postavu, psího biomecha Rexe, který velmi dětským způsobem podává odyseu sebe a své jednotky.
Dostává se vám tak akorát tolik informací, abyste věděli o tom, co se děje kolem, ale ne zase příliš, aby to rozbilo iluzi o Rexově pohledu na svět a to především na konci, kdy je už velmi znatelné, nakolik byl Rex odsouzen ke svému konci ve světě, který se kolem něho vyvíjí rychleji, než je schopen si chápat.
Rozhodně jsem si Tchaikovskeho Psí Vojáky velmi užil a zařadil jsem je do svých oblíbených knih a mohu jedině doporučit.

martinstefko
11.03.2021

Trochu jsem měl problém s koncem, kdy autor se snažil říct moc a dějově už to ztrácelo, ale i tak se jedná o dobré válečné sci-fi.

Turlogh
15.01.2021

Vcelku vydařený román s hlavním hrdinou vyšlechtěným lidsko-psím cyborgem Rexem, který překoná své vlastní omezení a zařazení a dokáže pochopit, kde je pravda a spravedlnost. Jeho přátelství se členy týmu jímž velí, hlavně Medou a Včelky, se rozvíjí ve velice čtivém a napínavém ději románu. Originální a zajímavé, doporučuji. Howgh.

Kuschleba
01.01.2021

Původně jsem ke knize přistupoval, že to bude klasická military sci-fi, pořádná akční řežba, ve které se mydlí geneticky vyšlechtěné bioformy zvířecích válečníků, ale nakonec se ukázalo, že je to něco úplně jiného, mnohem chytřejšího. Přirovnal bych to k Válce s mloky ale naruby. Představte si, že by Válka s mloky byla celá napsaná z pohledu mloků a navíc by situace byla taková, že by si mloci uvědomovali, že jich není dost, aby mohli lidstvo jen tak spláchnout do oceánů, takže by se rozhodli pro integraci mírovou cestou. Jenže ani to se neobejde bez problémů. Je potřeba vyrovnávat se s veřejným míněním (které má nakokonec stejně mnohem větší váhu než mezinárodní soudní tribunál), s právními spory o to, co je svobodná bytost a co jen lidský výtvor/věc. Přitom hlavní psí hrdina chce vlastně jen jedniné, být hodný pes. Jenže jak být hodný pes, když zde není žádný pán, který by mu říkal, co je dobré a špatné a musí na to přicházet sám? Není asi těžké si představit, že čtenář bude s takovým hrdinou soucítit a fandit mu, i nebohé Frankensteinovo monstrum dokázalo vzbudit v divákovi soucit. Jenže psí bioformové nejsou jedinými protagonisty knihy. Umíte si představit, že budete držet palce třeba takovému roji včel?

uziRM
10.04.2020

Po pár kapitolách jsem se už připravoval na zběsilou, možná trochu i tuctovou, akční nálož s robo/zvířaty, ale nakonec jsem byl celkem i mile překvapen hloubkou příběhu.

Däniken
09.04.2020

Ja Rex, hodny pes, muj pan zly pan! Ma to obcas svoje silne stranky, ale vetsinou jen silene politicke korektnosti pro milovniky psu a kocek.