Pan Kaplan má třídu rád

Humoristický román odehrávající se v předválečném New Yorku, dílo, jehož humor spočívá v jazyku. Hrdinou knihy je evropský přistěhovalec, lidový mudrc pan Kaplan, který se, pokud jde o anglický originál, učí v New Yorku angličtině či spíše američtině, pokud jde o český překlad, učí se v témž prostředí češtině. Jde o knihu pro milovníky slov, slovních hříček a jazykových kouzel, o jejímž českém překladu překladatel říká: „Šlo mi o přemetné hry na visuté hrazdě jazyka... můj pan Kaplan je úlitbou na oltáři češtiny.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78438/pan-kaplan-ma-tridu-rad-eCm-78438.jpg 4.1446
Literatura světová, Humor
Vydáno, Práce

The Education of Hyman Kaplan, 1937

Kniha Pan Kaplan má třídu rád

Knihobolka
09.12.2020

Já jí prostě nepřišla na chuť.

raty
07.12.2020

Nádherná hra se slovy a klobouk dolů překladateli.

konicekbily
28.11.2020

Moje jazykové cesty životem nebyly jednoduché, maturoval jsem v roce 1967 z ruštiny a od roku 1991 jsem jedenkrát v měsíci absolvoval intenzivní celotýdenní kurzy němčiny. Ale obchodní partneři z německy mluvících zemí i přecházeli na angličtinu a tak na dalších pět let jsem do sebe soukal jeden týden v měsíci angličtinu - až po FCE! A v těchto kurzech podobných scének bylo spousta. A takový humor vytvořený námi posluchači nám "tatíkům a maminám" tu námahu zpestřil. Rád se k panu Kaplanovi vracím, k dobrému jazykovému humoru a i ke vzpomínkám.

Afilada
14.10.2020

Velké potěšení pro milovníky češtiny. A člověk si sebekriticky uvědomí, jak asi vypadá jeho angličtina, když se objeví v N.Y.

_Michelle_
19.07.2020

Zajímavý jazykový počin autora i překladatele. Setkání s panem Kaplanem dokáže ozvláštnit i všední den. Jeho neutuchající snaživosti nelze než fandit. Byla to fajn četba, ale jelikož už jsem se setkala i s humornější literaturou, dávám tři hvězdičky a těším se, až si přečtu o tom, jak má pan Kaplan stále třídu rád.

MHudec
21.05.2020

Povedená kniha plná inteligentního humoru.Smál jsem se nahlas od začátku až do konce. Je to jedna z mých nejoblíbenějších humoristických knih.

Kabátice
22.02.2020

Četla jsem kdysi a do teď vzpomínám, jak mě kniha dobře pobavila.

mosem
17.01.2020

Tuto verzi, překlad Pavla Eisnera jsem četl souběžně s verzí (a překladem) "Pan Kaplan má stále třídu rád". I když jsem se dobře bavil i na této "eisnerovské" verzi, přece jen verze "přidalovská" zvítězila o 2 hvězdičky. Což je ale spíše dáno časovým odstupem od doby původního překladu, který působí archaicky a krkolomně. Když čtu obdobné pasáže, Eisnerova verze na mne působí dojmem dětského žvatlání a komolení, zatímco ve verzi Přidalově vidím geniálně zachycené vystoupení studenta jazykové školy. Ale za přečtení nesporně stojí obě knihy.