Umění války

Proslulé pojednání mistra Suna o válečném umění se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů i po více než dva a půl tisíci let, které uplynuly od jeho napsání. V čem spočívá jeho obliba? Paradoxně nikoliv v jeho válečnických aspektech, nýbrž v inspirativní síle pro taktické jednání s lidmi. Jeho myšlenky ocení každý člověk, neboť taktika je nutná v manželství, partnerství a vlastně ve všech vztazích, v nichž nechceme jen stále ustupovat nebo se podřizovat záměrům druhých. Stejně tak moudrost mistra Suna osloví manažery, pro které je vedení a motivování lidí i boj s konkurencí podstatnou náplní práce. Mistr Sun učí člověka důkladně zhodnotit situaci i naděje na prosazení vlastních záměrů. Základem válečného umění totiž není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30105/big_umeni-valky-dOB-30105.jpg 4.3535
Literatura naučná, Historie, Vojenství

Vydáno: , B4U Publishing

Art of war / 孫子兵法

Kniha Umění války

Waldhans

Krátká jednohubka, která může dát člověku víc, než by čekal. Sun-C' byl mistrem své doby a jeho moudrost se dá využít i dnes.

MorriconeTheGod

Klasická záležitost, která přináší vhled do válečných strategií a politiky staré Číny. Ty jsou v mnoha ohledech přenositelné na evropské starověké poměry. Pro našince sice už nenabízí v zásadě nic nového či převratného, ale je aspoň krátká. Psána je vesměs jednoduše a pochopitelně až na některé příliš "čínské" pasáže. Zájemci o čínskou kulturu z ní budou asi více u vytržení než já.

DarthSoren

Na tom, že je Umění války klasikou čínské literatury se shodneme asi všichni. Podle komentářů však vidím, že část čtenářství čekala něco jiného a zůstala po přečtení zklamána. Co se dá pochopit. Co se ale nedá pochopit jsou některé... řekněme jízlivé komentáře vůči čtenářům, kterým se tahle knížka líbí a nacházejí v ní inspiraci, nadčasovost, hlubší smysl a podobně. Chápu, že se Umění války nelíbí všem, ale proč ze sebe dělat trolla na seriózním diskuzním fóru o knihách?
Ale k věci: Je to knížka o válečné strategii? To zajisté ano. Tudíž je vhodná pro všechny vyžívající se ve válečných konfliktech, taktice a pro všechny, kdo by měli zájem začít válku (jenom to proboha nezkoušejte, pls). To, že Umění války popisuje, jak se má zdatný vůdce armády chovat, aby si zajistil vítězství však neznamená, že kniha nenabízí nic, co by si člověk nemohl aplikovat v každodenním životě. Jenom pro ilustraci, některé rady by se podle mého názoru mohli hezky využít při pracovním pohovoru, rada neodkrývat své trumfy hned, ale až když mají nejlepší účinek detto. A co pak moduro, že armáda může být jen tak dobrá, jak dobří jsou jen členové. To platí beze všeho i na současné firmy a společnosti. Jste manažer? Chovejte se ke svým zaměstnancům jako vůl a můžete se rozloučit s úspěchem své společnosti. Špatná morálka vašich pracantů vám to spočítá. Buďte přísný, ale spravedlivý, čas od času svě zaměstnance pochvalte a motivujte, a bude se vám dařit. I tohle si člověk dokáže v Umění války vyčíst.
Já dávam 5 hvězdiček. Samozřejmě, ne všechny rady se dají aplikovat do všedné současnosti a Umění války je správné považovat za vojenský manuál, ale hele... je to východní literatura a ta jde ruka v ruce s filozofii, a osobnostím rozvojem, takže si z knížky vemte to, co je podle vás relevantní.

ZajdaPajda

Věnována~ mé Maličkosti k narozeninám s velmi důvtipným důvodem:). Při ranních cestách do práce vlakem o páté, posloužila jako dostatečný mozkoprobírač. Myšlenky pana Sun-C' naplnily prázdná a temná místa mého já, která tam vznikla v důsledku neuvážených životních rozhodnutí a bezohlednosti. Způsob, jakým je kniha napsána je příjemný a ponouká člověka samotného k akci, ke změně, k prozření a vidění trochy války i v běžném každodenním životě. Pak už je jen na nás samotných, jak jeho moudrá slova uchopíme...

NikiMedy
26.12.2021

Klasika, kterou by měl mít doma každý. Tuto knihu jsem sháněla již dlouho a jako studentka mezinárodních vztahů jsem v knihkupectví nemohla odolat a toto vydání nekoupit. Myslím, že z překladu z angličtiny se do češtiny dostaly všechny důležité pointy a rady jdou vztáhnout na spoustu věcí, tak jinak boj v jakékoli podobě :) Protože život je boj.

slawa.cap
03.12.2021

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Jsem trochu zklamán, ač "naučná literatura" čekal jsem trochu příběhové podání, třeba aspoň osvětlení pojednání na nějakém historickém příkladu, nebo povídce. Prostě proto, že asijské knihy nejdou nikdy k věci a téměř vždy mluví v jinotajích.
Stejně tak je kniha poplatná době a dnes ve válečnictví rozhodně nemůže fungovat. Minimálně proto že mistr Sun vysvětluje že boje vysílí ekonomiku země, dnes víme že minimálně některým zemím ekonomika stoupá když bojují v zahraničí.
Na druhou stranu je tu na pár stránkách opravu velká spousta informací a jsou podané tak nějak nenuceně a přesto dostatečně důrazně.

Koza3
12.09.2021

No nevím. Možná si v tom každý dokáže najít rady do současného života, ale mě to příšlo, že v tom hledáte moc velkou složitost. Kniha je psána jednoduše (teda měl jsem českou verzi z anglického překladu, takže tam asi nejsou ty čínské speciality podchyceny) a povídá o tom, jak zvládnout válku a vyhrát. Pokud tam vidíte nějaké taktiky do života s partnerem nebo do práce, tak Vás trošku lituji, protože to zřejmě nemáte v životě jednoduché :-) Přelouskal jsem to za pár dní a asi si z toho nic nevezmu...

Radesan
12.08.2021

Pořád se v hlavě nemohu zbavit porovnávání Mijamota Musašiho a Sun-c', kdy jeden pojednává spíše o pohledu jednotlivce, zatímco ten druhý spíše o taktice v rámci státu, celých armád a osobní filosofie při vedení celých organizací. Mijamoto je mi tak nějak blíže. Kniha rozhodně za přečtení stojí, některé věci jsou spíše všeobecné, ale rozhodně by tato kniha neměla chybět v knihovně žádného milovníka strategie.