Umění války

kniha od:

Umění války https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30105/bmid_umeni-valky-dOB-30105.jpg 4.2 654

Proslulé pojednání mistra Suna o válečném umění se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů i po více než dva a půl tisíci let, které uplynuly od jeho napsání. V čem spočívá jeho obliba? Paradoxně nikoliv v jeho válečnických aspektech, nýbrž v inspirativní síle pro taktické jednání s lidmi. Jeho myšlenky ocení každý člověk, neboť taktika je nutná v manželství, partnerství a vlastně ve všech vztazích, v nichž nechceme jen stále ustupovat nebo se podřizovat záměrům druhých. Stejně tak moudrost mistra Suna osloví manažery, pro které je vedení a motivování lidí i boj s konkurencí podstatnou náplní práce. Mistr Sun učí člověka důkladně zhodnotit situaci i naděje na prosazení vlastních záměrů. Základem válečného umění totiž není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Historie , Vojenství

Vydáno: , B4U Publishing
Originální název:

孫子兵法 - Sun-c' ping-fa (Sūnzi bīngfǎ)


více info...

Komentáře (121)

Komentáře 121 Recenze 1

Andys02
Andys02
20.11.2023 3 z 5

Kniha je dobře čtivá. Pro mě to bylo docela odreagování. Jen nemůžu říci, že by mi to dalo více, než jen dobrý pocit ze četní.

sArKa236
sArKa236
04.11.2023 5 z 5

Knížka se čte rychle, a přesto že byla naspána už před nějakou dobou, pořád v ní najdete věci, u kterých se pozastavíte a uvědomíte si, že jsou vlastně stále platné.
Doporučuji k odpolednímu čaji.


heavy66
heavy66
25.10.2023 4 z 5

Knížka se dobře čte a myšlenky mistra Sun-c nám připadají blízké a nadčasové, protože jsou jasné a logické, neboli zjevné pravdy. Vlastně ani nevíme, zda byl mistr úspěšný nebo neúspěšný válečný poradce, tak doufám, že dnešní armádní důstojníci, alespoň od spřátelených armád, studují podle modernějších učebnic a postupů!

I vojevůdci moderní doby měli zajímavé výroky, které vyjadřují jejich přístup k válčení, jejich úspěchy a popularitu mezi vojáky.
Malý kvíz - kdo to řekl?
1„Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou.“
2 „Velení je silnou kombinací strategie a charakteru. Pokud musíte jednu z nich obětovat, zbavte se strategie.“
3 „Chcete-li přežít, můžete přistoupit na spojenectví se Sovětským svazem jen tehdy, jste-li hodně silný a hodně daleko.“
4 „Chlapi, to chcete žít věčně?“

JiříŠkorpík
JiříŠkorpík
27.09.2023 4 z 5

Nemyslím si, že lze většinu mouder z této knihy, jak je mnohdy publikováno, přenést i na jiné lidské činnosti v současné době. Největší přínos myšlenek vidím v tom, jakým způsobem, prakticky vědeckým, jsou složité postupy a zásady převedeny do jasných pouček. V té době byly takové vědecké popisy známé pouze v antickém Řecku.

Pasadenka
Pasadenka
15.09.2023 4 z 5

Sun-c a jeho klasické dílo je legendární. Jeho starověké poznatky z oblasti vojenství jsou dnes již jistě zastaralé, ale jak říkají mnohé moudré hlavy, principy zůstávají platné dodnes. V tak krátkém rozsahu knížka přímo vybízí k opětovnému a pomalému čtení a zamyšlení, než, že by mělo valný smysl ji přečíst jednou a pak se k ní nikdy nevrátit. S vědomostmi zde získanými pak přemýšlivý čtenář získá nadhled při sledování bitev, nebo čtení o nich a může zasvěceně vysvětlovat, proč je jasné, že armáda nemá vodu, když se první příchozí po ní lačně vyhrají. Tyto a jiné postřehy jsou pro běžného čtenáře perličkami, nicméně moudra, typu: snaž se, abys byl tím, kdo zvolí kdy a kde se bude válčit se v přeneseném významu dají aplikovat do jakéhokoli lidského jednání. Rozhodně je důvod, proč tyto zlomky přežily do dnešních dnů a stále jsou populární. A ti, co mají pochyby, podívejte se na epizodu: Čtení pro mne není 29 série 15 díl Simponovi a pak pochopíte. :)

petrarka72
petrarka72
25.08.2023 4 z 5

Praktická příručka strategie nejen válečné. Lze aplikovat na jakýkoli významnější životní konflikt.

puczmeloun
puczmeloun
18.08.2023 4 z 5

Původně jsem měl přečíst jen půl knihy pro jeden z povinných předmětů na univerzitě, ale kniha je tak zajímavá, že prostě nešlo přestat (první půlka je v jiné knize navíc doplněna komentáři jiných čínských mistrů a příklady z čínské historie, což všemu dodávalo další rozměr*). Zvláště proto, že je dosti krátká, srozumitelná a ve své podstatě velmi čtivá. Navíc je v ní obsažena moudrost používaná dlouhá staletí/tisíciletí a některé z věcí jsou v současných doktrínách či strategiích doteď. Nebo je tam jistá inspirace poznat.

Každopádně:
Ó mistrná vynalézavosti -
úlisná obezřelosti!
Ničeho nezačneš činit
aniž bys dříve nevyužil zvědů

* Sun Tzu: The Art of War. In Mahnken, T. G.; Maiolo, J. A. (eds.): Strategic Studies: A Reader. Routledge, London, New York 2008, s. 53-81.

martin_aston
martin_aston
07.08.2023 5 z 5

Klasika svetovej literatúry. Jednoduché, základné pravidlá fungovania (nielen vo vojne). Pre tých, čo tvrdia, že je zastaralá, či nepraktická, iba jeden citát od Musašiho: "If You Know the Way Broadly, You Will See It in All Things".

J0hn
J0hn
29.07.2023 4 z 5

Kniha mi trochu připomíná normu ISO9001. Skoro každá firma se chlubí, že ji má, málokdo ví co vlasně obsahuje, ale když si ji přečtete, tak zjistíte, že obsahuje jen věci o kterých každý ze selkým rozumem řekne, že jsou jasné, to ani nemuseli sepisovat. A s Uměním války je to podobné, obsahuje rady které jsou logické a nejsou nějak extra objevné, ale takto sesumírované usnadňují jejich používání. A rady tam uvedené se nehodí jen pro středověké válčení, ale i pro moderní život. Co mě zaujalo je, že některé body se opakují ve více kapitolách. Což mi přijde trochu redundantní, zas tolik těch bodů není, aby se museli opakovat.

stanislav0373
stanislav0373
28.07.2023 4 z 5

Jako jo, některá moudra zde obsažená jsou nadčasová, dají se použít i v dnešní době. Část přímo, jiné musíme s troškou fantazie poupravit, aby se hodila.

I když je kniha dle mě trošku přeceněná, škoda času to není a přečíst by si ji mohl každý.

101evca
101evca
04.07.2023 3 z 5

"Vítězí ten, kdo ví kdy může či nemůže bojovat."
"Kdo nezná protivníka ani sebe, ztratí každou bitvu."
I když tato kniha v sobě obsahuje mnoho zajímavých myšlenek, považuji ji za poměrně přeceňovanou.

HanzKaufmann
HanzKaufmann
22.06.2023 5 z 5

SLABIKÁŘ PRO PREDÁTORY!
Čím více budeš rozumět každé větě, každému slovu, tím větší výhodu získáváš v boji o zdroje a o ženy.
Svět se dělí na dva druhy lidí.
1) ti kteří obsahu této knihy nerozumí a jsou ovládáni jinými zbytek svého života s minimem zdrojů
2) na ty, kteří obsahu rozumí a ovládají ty kteří té knize nerozumí.

Jak jednoduché a jak složité zároveň.

d.p.
d.p.
22.06.2023 5 z 5

Nadčasovost mnoha myšlenek této knihy je prostě neskutečná. Do dnešní doby by nejspíš mnoho lidí překvapilo jak moc zpravodajské techniky vyvolávání blbých nálad vedou k možnosti "budoucího osvobození" agresorem. Nikdo nic lepšího prostě zatím nevymyslel.

LukasZdan
LukasZdan
04.06.2023 5 z 5

Jedná se sice o válečnou příručku, ale nelze na to tak pohlížet. Čtenář v tom musí hledat filozofické myšlenky, které lze uplatnit i v životě.

Timkim
Timkim
21.03.2023 3 z 5

Popravdě jsem čekal něco jiného. Tahle kniha je jako manuál na obsluhu myčky. " Když myčka nemyje, zjistěte, zda máte puštěný přívod vody". Jistě, některé myšlenky se dají aplikovat v současné době, ale je jich minimum. A když to převedeme do pohledu manželství a rodiny....nemám potřebu s nimi bojovat. Každopádně určitá moudrá se v tom najít dají.

sabina5156
sabina5156
13.03.2023 4 z 5

Kolem této knihy je velké množství "pravděpodobně", to je důležité si uvědomit. Někteří historici se domnívají, že kniha byla napsaná podstatně později a autorů je celá řada, v závěru to může být pouze kompilací jejich děl. Nemění to samozřejmě nic na hloubce jednotlivých částí "rukověti" ale přisuzovat toto dílo jednomu autorovy nemusí být úplně ideální. Kniha je postavená na několika kapitolách, které odrážejí lidské chování v různých situacích, podstatně zajímavější by tedy bylo, kdyby dílo dala dohromady řada autorů po dobu několika desítek let (popř. století). Každopádně, řada myšlenek v knize je hluboká a lze ji aplikovat na každý aspekt společenského života. Lze ji zařadit mezi knihy s názvem "jak se stát úspěšným" - to znamená, určitou motivační hodnotu to má, myšlenky jsou hluboké a inteligentní ale jsou Vám k ničemu, pakliže k tomu nedojdete sám.

Ashi
Ashi
10.02.2023 4 z 5

Při přečtení to zní tak jasně! Ale normálně bych to do kupy nedala.

jan.para
jan.para
18.11.2022 3 z 5

Kniha, která obsahuje zajímavých myšlenek. Chvílemi mi připomínala Knihu pěti kruhů. Většina z nich ale není v dnešní době využitelná, pokud se nejmenujete Jiří Procházka.

TitusPulo
TitusPulo
05.11.2022 5 z 5

„Strach je opravdový nepřítel, jediný nepřítel.“ — Sun-c'

Vida66
Vida66
14.10.2022 5 z 5

Kniha je plná zajímavých a hlubokých myšlenek. Jen je nutné ji číst jako příručku pro svou životní cestu, zamyslet se nad filozofií jednotlivých pojednání a hledat si pro sebe poučení; nikoliv návod k válčení. Myslím, že se k ní ještě mnohokrát vrátím.

„Musíte si věřit.“ — Sun Tzu
“You have to believe in yourself. ” ― Sun Tzu

Kopta
Kopta
01.09.2022 4 z 5

Legendární dílo, které dneska už ani moc nemá smysl v oblasti reálného strategického myšlení v oblasti války, jako v případě pravděpodobných filozofických úvah a tezí. Občas totiž rady mistra zní dost jednoduše a nenabízející žádný plán. Je to ve stylu, když chceš vyhrát, tak buď dobrý a vyhraj LOOOOOOOL.

Pavel666
Pavel666
25.06.2022 5 z 5

I když tato kniha pojednává o válčení, lze ji využít i v běžném životě. A to i tolik let po jejím vzniku.

Vidlička
Vidlička
27.05.2022 2 z 5

Přes veškerou úctu i snahu, nemůžu dát víc hvězdiček filozofii, která válku zahrnuje mezi umění...

Waldhans
Waldhans
22.03.2022 5 z 5

Krátká jednohubka, která může dát člověku víc, než by čekal. Sun-C' byl mistrem své doby a jeho moudrost se dá využít i dnes.

MorriconeTheGod
MorriconeTheGod
16.01.2022 3 z 5

Klasická záležitost, která přináší vhled do válečných strategií a politiky staré Číny. Ty jsou v mnoha ohledech přenositelné na evropské starověké poměry. Pro našince sice už nenabízí v zásadě nic nového či převratného, ale je aspoň krátká. Psána je vesměs jednoduše a pochopitelně až na některé příliš "čínské" pasáže. Zájemci o čínskou kulturu z ní budou asi více u vytržení než já.

DarthSoren
DarthSoren
12.01.2022 5 z 5

Na tom, že je Umění války klasikou čínské literatury se shodneme asi všichni. Podle komentářů však vidím, že část čtenářství čekala něco jiného a zůstala po přečtení zklamána. Co se dá pochopit. Co se ale nedá pochopit jsou některé... řekněme jízlivé komentáře vůči čtenářům, kterým se tahle knížka líbí a nacházejí v ní inspiraci, nadčasovost, hlubší smysl a podobně. Chápu, že se Umění války nelíbí všem, ale proč ze sebe dělat trolla na seriózním diskuzním fóru o knihách?
Ale k věci: Je to knížka o válečné strategii? To zajisté ano. Tudíž je vhodná pro všechny vyžívající se ve válečných konfliktech, taktice a pro všechny, kdo by měli zájem začít válku (jenom to proboha nezkoušejte, pls). To, že Umění války popisuje, jak se má zdatný vůdce armády chovat, aby si zajistil vítězství však neznamená, že kniha nenabízí nic, co by si člověk nemohl aplikovat v každodenním životě. Jenom pro ilustraci, některé rady by se podle mého názoru mohli hezky využít při pracovním pohovoru, rada neodkrývat své trumfy hned, ale až když mají nejlepší účinek detto. A co pak moduro, že armáda může být jen tak dobrá, jak dobří jsou jen členové. To platí beze všeho i na současné firmy a společnosti. Jste manažer? Chovejte se ke svým zaměstnancům jako vůl a můžete se rozloučit s úspěchem své společnosti. Špatná morálka vašich pracantů vám to spočítá. Buďte přísný, ale spravedlivý, čas od času svě zaměstnance pochvalte a motivujte, a bude se vám dařit. I tohle si člověk dokáže v Umění války vyčíst.
Já dávam 5 hvězdiček. Samozřejmě, ne všechny rady se dají aplikovat do všedné současnosti a Umění války je správné považovat za vojenský manuál, ale hele... je to východní literatura a ta jde ruka v ruce s filozofii, a osobnostím rozvojem, takže si z knížky vemte to, co je podle vás relevantní.

ZajdaPajda
ZajdaPajda
03.01.2022 5 z 5

Věnována~ mé Maličkosti k narozeninám s velmi důvtipným důvodem:). Při ranních cestách do práce vlakem o páté, posloužila jako dostatečný mozkoprobírač. Myšlenky pana Sun-C' naplnily prázdná a temná místa mého já, která tam vznikla v důsledku neuvážených životních rozhodnutí a bezohlednosti. Způsob, jakým je kniha napsána je příjemný a ponouká člověka samotného k akci, ke změně, k prozření a vidění trochy války i v běžném každodenním životě. Pak už je jen na nás samotných, jak jeho moudrá slova uchopíme...

NikiMedy
NikiMedy
26.12.2021 5 z 5

Klasika, kterou by měl mít doma každý. Tuto knihu jsem sháněla již dlouho a jako studentka mezinárodních vztahů jsem v knihkupectví nemohla odolat a toto vydání nekoupit. Myslím, že z překladu z angličtiny se do češtiny dostaly všechny důležité pointy a rady jdou vztáhnout na spoustu věcí, tak jinak boj v jakékoli podobě :) Protože život je boj.

slawa.cap
slawa.cap
03.12.2021 3 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Jsem trochu zklamán, ač "naučná literatura" čekal jsem trochu příběhové podání, třeba aspoň osvětlení pojednání na nějakém historickém příkladu, nebo povídce. Prostě proto, že asijské knihy nejdou nikdy k věci a téměř vždy mluví v jinotajích.
Stejně tak je kniha poplatná době a dnes ve válečnictví rozhodně nemůže fungovat. Minimálně proto že mistr Sun vysvětluje že boje vysílí ekonomiku země, dnes víme že minimálně některým zemím ekonomika stoupá když bojují v zahraničí.
Na druhou stranu je tu na pár stránkách opravu velká spousta informací a jsou podané tak nějak nenuceně a přesto dostatečně důrazně.

Koza3
Koza3
12.09.2021 2 z 5

No nevím. Možná si v tom každý dokáže najít rady do současného života, ale mě to příšlo, že v tom hledáte moc velkou složitost. Kniha je psána jednoduše (teda měl jsem českou verzi z anglického překladu, takže tam asi nejsou ty čínské speciality podchyceny) a povídá o tom, jak zvládnout válku a vyhrát. Pokud tam vidíte nějaké taktiky do života s partnerem nebo do práce, tak Vás trošku lituji, protože to zřejmě nemáte v životě jednoduché :-) Přelouskal jsem to za pár dní a asi si z toho nic nevezmu...