Umění války

Umění války

Proslulé pojednání mistra Suna o válečném umění se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů i po více než dva a půl tisíci let, které uplynuly od jeho napsání. V čem spočívá jeho obliba? Paradoxně nikoliv v jeho válečnických aspektech, nýbrž v inspirativní síle pro taktické jednání s lidmi. Jeho myšlenky ocení každý člověk, neboť taktika je nutná v manželství, partnerství a vlastně ve všech vztazích, v nichž nechceme jen stále ustupovat nebo se podřizovat záměrům druhých. Stejně tak moudrost mistra Suna osloví manažery, pro které je vedení a motivování lidí i boj s konkurencí podstatnou náplní práce. Mistr Sun učí člověka důkladně zhodnotit situaci i naděje na prosazení vlastních záměrů. Základem válečného umění totiž není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30105/umeni-valky-dOB-30105.jpg 4.4255

Art of war / 孫子兵法

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, B4U Publishing

flanky

Krásně napsaná dobová kniha, u které si však myslím, že je nadužívána. Samozřejmě chápu, že se mezi řádky dá nalézt mnoho informací, které lze aplikovat i dnes, a to v různých případech, nicméně dle mého názoru jsou to dobové poučky a měly by tak být i brány. Veškeré aplikace do dnešních situací jsou pouze snahy vysvětlit si názory a poučky člověka, který byl válečník a snažil se svým nástupcům vštípit pár pravidel k válčení. Nic víc, nic míň. Takže pokud někdo určité verše dokáže promítnout do vztahu, zaměstnání či výchovy, je to pouze jeho interpretace. Autor rozhodně takto nepřemýšlel a jeho motiv byl mnohem prostší.

Rihatama

Se zájmem jsem se začetla do filozofie válečného umění z pera mistra Suna z období 500-300 let př.n.l. Všechno souvisí se vším a přesah myšlenkového, filozofického podtextu je tím, co vidím poplatné i dnešku. Nikoli však pro ryze vojenské účely, ale pro ty obecně manažerské. Současné armády jaderného věku pracují s vysoce technologicky vyspělými, samonaváděcími zbraněmi, daleko méně početnými vojsky, zato vysoce specializovanými a rychlými mobilními jednotkami atd. Tomu odpovídají i vojenské strategie a taktiky. Jde o útlé dílko. Doporučení a rady jsou absolutně zhuštěny. Příliš čtivá proto kniha není a myslím, že by jí (z dnešního pohledu) prospěly krátké ilustrativní příběhy. Ovšem mistr zjevně neplánoval vytvořit literární dílko, ale vojenskou příručku "do kapsy". A přece mne nakonec zaujala. Slovu "nepřítel" jsem přiřadila význam slova jiného, např. "konkurent" atp. Kapitola o využívání zvědů ukazuje, že tady jsme se už nic moc nového naučit nemohli :-).

"Lehkomyslnost, zbabělost, netrpělivost, přehnaný smysl pro čest, přehnaný soucit s vojáky. To je pět kardinálních chyb vojevůdce."
"Znáš-li nepřítele i sám sebe, můžeš bez obav svést sto bitev."
"Jestliže neznáš ani sebe ani nepřítele, prohraješ v každé bitvě."
"Příležitost porazit nepřítele nám dává sám nepřítel."
"Zvednout suchou větévku není důkazem síly."
"Schopnost nedělat chyby je zárukou vítězství." ..........

Pazúzu96

Přečetl jsem téměř jedním dechem. Přesně jak říká anotace kniha není jen o válečnickém umění, ale mnoho rad mistra Suna je aplikovatelných i v soukromém a pracovním životě. Vřele doporučuji :-)!

PolarBee

Ackoliv mam metafory rad, nevimim prilis velkou aplikovatelnost techto valecnych pravidel a rad v beznem zivote.

smazenaryba

Valný zmysel čítať túto knihu bude mať len vtedy, ak s ňou budete aktívne pracovať a uvažovať nad aplikáciou do reálneho života (ako aj ďalšie podobne ladené knihy). Prelistovanie a odloženie knihy vám nedá nič. Je škoda, že kniha nie je prekladaná príbehmi, ktoré by názorne ukazovali, ako tie či oné múdrosti vznikli, či ako boli využité v praxi. Určite sa veľa príbehov dochovalo. V tom prípade by mala kniha aj zábavný/historický charakter, čo takto nemá. Jediný krátky príbeh je zaradený v úvode a je dosti brutálny (v pravom slova zmysle). Komentár sa týka knihy z vydavateľstva Citadella, iné vydania sú možno obsahovo bohatšie. Treba spomenúť pekné grafické spracovanie.

Freiherr
24.12.2017

Knihu jsem přečetl na jeden zátah a musím říci , že mě nadchla. Je zajímavé srovnávat způsob boje na území Číny s tehdejší Evropou. Mnohé v knize vyslovené myšlenky jsou použitelné i do dnešního uspěchaného světa - právě v tom spočívá jedinečná nadčasovost díla.

EXITn1
23.12.2017

Přečetl jsem ji jednou celou a potom ještě po kouscích několikrát znovu. Vždy objevím něco nového. Až si ji budu číst za 10 let, zase pochopím další moudra co mi dnes unikají.
Obsah Umění války se dá aplikovat do běžného života, podnikání..., ale nestačí si knihu jen přečíst. Z mé zkušenosti vyplíva, že nejdříve musím něco zažít a na tom si uvědomím moudro z knihy a pochopím ho.

Shindo
04.12.2017

Útla knižočka, ktorú zhltnete za jedno dopoludnie. Myslím ale, že miestami preceňovaná - hlavne v tých kadejakých "XY pro manažery" publikáciách, no aj tak ju možno aplikovať v rozličných situáciách, hoci treba brať ohlad na to, kedy, akým štýlom a pre koho bola kniha napísaná. Pre mňa osobne je tento preklad najlepší z tých, ktoré som doteraz čítal.

Murus
03.12.2017

Nejsem moc na styl psaní, který se používal v době psaní této knihy. Je velmi dobrá a jde vlastně o takové shrnutí toho, jak využít vlastností zjištěných u cizího člověka. Nemusí se to vztahovat přímo na válečnictví, ale třeba i na to, jak se chovat při konverzaci. To přece je takové slovní bojiště nebo ne? Závěrem doufám, že si kniha udrží svoji nadčasovost.

pejty
12.10.2017

Na tuto knížku jsem se chystal již dlouhou řádku let a teď jsem se k ní konečně dostal. Dnes jsem jí přečetl za necelou hodinu, ale již teď vím že si jí přečtu znovu a tentokráte budu při čtení mnohem pozornější, neboť tato kniha je plná moudrosti, kterou bych si aspoň z části chtěl osvojit. Neskutečně nadčasová kniha.

Jacck
16.09.2017

Kniha napsaná 500 let před Kristem a stále má co říct a stále oslovuje lidi i dnes? Ano. Tato kniha patří dodnes mezi základní výukovou literaturu ruských tajným služeb (viz KGB přeběhlík Yuri Bezmenov), dodnes ji studují firmy a řídí pode ní svou strategii při boji s konkurencí atd. Tato kniha je totiž nadčasová kniha o konfliktech, válce, soupeření a o taktikách a strategiích. A lidi se za těch 2500 let nezměnili, proto je ta kniha pořád nadčasová.

Tatsume
31.07.2017

Knihu jsem četla už kdysi, jakožto součást povinné literatury. Nedávno jsem dospěla k závěru, že nastal čas si ji přečíst znova, protože jsem si z ní už nic nepamatovala. Zároveň zařazeno do knižní výzvy.

Vesmich
06.05.2017

Inu je to srozumitelná příručka pro výcvik vojska, která čerpá z ještě starších zkušeností, než je sama, už tak úctyhodně věkovitá. Poslouchala jsem ji v audioverzi, čtenou Pavlem Rimským při sekání zahrady a dodávala mi sílu a bojovnost. Inu, je to velká zahrada, terén nepřehledný a večer se blížil. I díky Mistru Sunovi se mi podařilo protentokrát zvítězit a cítím se připravena na další bitvu na stejném území!

Mabie
29.03.2017

Děkuji kamibe za odkaz na Jonha Huntera a jeho Hru na světový mír, kde knihu zmiňuje. Inspirovalo mě to a knihu si určitě přečtu.

cziss
25.02.2017

Než jsem knihu přečetl, čekal jsem od toho něco jiného. Nejde o žádný návod na vítězství a až na pár míst, nedává žádné konkrétní informace či rady. Těch pár konkrétních rad, byste možná ještě využily ve středověku, ale dnes? Je to spíš soubor jakýchsi vágních pouček (na většinu by asi stejně každý přišel sám...), které můžete dnes využít spíš jako návod, či způsob, jakým přemýšlet o problémech. Nicméně, je to napsané tak, že nakonec každý si z toho něco odnese.

Miliarda
03.12.2016

Znáš - li nepřítele i sebe, můžeš bez obav svést sto bitev. Pokud znáš sebe, ale nikoliv nepřítele, jednou vyhraješ, podruhé prohraješ. Jestliže neznáš sebe ani nepřítele, prohraješ v každé bitvě. Stěžejní myšlenka celého velmi čtivého díla, která nedopadá jen na umění válečné, ale i na mezilidské vztahy. V případě, že se čtenář do knihy ponoří a zamyslí se nad jejím poselstvím, zjistí, že myšlenky v ní užité jsou vysoce nadčasové a lze se jimi řídit jak ve válce, tak i v běžné mezilidské interakci. Jasných 5 hvězd.

Lightman
28.10.2016

Vskutku nadčasové dílo. Pokud se kniha čte a přemýšlí se u ní, může člověku pomoct i v běžném životě.
"Schopný vojevůdce si podrobí oddíly nepřítele bez boje, uchvátí jeho města bez obléhání a porazí jeho království bez zdlouhavého válčení" ... k tomu nemám co dodat.

RickyRicardo
25.09.2016

Knížka hezká. Sice jsem skoro vůbec nechápal co chce autor říct, ale když jsem to pochopil, tak to byla fakt jízda. Příště sáhnou, ale po něčem jiném.

Rawen616
31.08.2016

Přes 2000 let starý text, který je stále aktuální a využitelný jak na poli válečném tak i na poli vztahů či vedení firem. Co chcete víc?

Romcha
26.07.2016

Velice mě zaujalo jak taková kniha a vůbec myšlenky v ní sepsané před více jak tisíce lety mohou být poplatné stále i aktuálnímu životu a jsou nadčasové.

braunerova
25.04.2016

Proč proboha vydání z roku 2005 nepřepíšou do moderní češtiny? Nejsem historik, bláboly viz níže nehodlám číst:

"Vladař musí arci znáti úkoly patera zvědů. Proniknuv jimi vskutku důkladně, o služby špehů obrácených je opře. Pročež neopomene obrácené špehy velkodušně a štědře obdařiti."

Jury
03.03.2016

Tohle byla nejlepsi naucna kniha jakou jsem kdy cetl...dle meho nazoru by si ji mel precist kazdy clovek, protoze i kdys to tak vypada nezameruje se jen na valku, ale i na to jak byt spravny velitel a i na to jaky ma clovek byt pokud ma veleni nejen v boji, ale i v cemkoli jinem v zivote...za me maximalni spokojenost a urcite se k tomu jeste budu vracet ;)

mamamama1
04.02.2016

Dodatek: Četla jsem vydání z roku 2005. Překlad Oldřicha Krále bude třeba lepší.

mamamama1
04.02.2016

Nevím, asi nejsem naladěná na tuto všeobecně kladně hodnocenou knihu. Snaha o archaický jazyk ji činí obtížně srozumitelnou. Za mnohem zajímavější považuji připojenou studii Jaroslava Průška.

lik009
17.05.2015

Velmi zajímavá kniha, ve které najdete mnoho poučnó a rad pro život. Určitě stojí za přečtení.

darthvader77
03.03.2015

Skvost všech skvostů, tahle kniha je povinností pro každého hráče jakékoliv strategické hry, ale myšlenky v ní uvedené, nám dají spoustu rad, jak se chovat ve válce, která trápí nás všechny a to válce vztahové. Pozorný a důvtipný čtenář tedy dokáže transformovat myšlenky z knihy do svých reáliích a to se může dozajista hodit.

MyDay
11.02.2015

Zatím si nedovolím knihu hodnotit, budu si ji muset ještě párkrát přečíst a zamyslet se :)

Honzajs
28.12.2014

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Myšlenky v knize se dají přenést i do dnešního běžného života.

Kdybych mohl dám hvězdiček šest.

Serja
19.10.2014

Sun-c’ musel být frajer!

SuperFrankie
24.07.2014

Znám-li nepřítele a znám-li sebe sama, zvítězím, ni pohroma jediná mi hrozit nemůže. Znám-li síly Nebes a Země, vítězství mé bude úplné.

O Mistru Sunovi se vypráví anekdota, jak král chtěl vyzkoušet jeho nauku na ženách a dal mu dva oddíly žen ze svého harému, pod vedením dvou nejoblíbenějších milostnic. Sun je poučil o základních cvicích, ale na jeho rozkazy odpovídaly ženy jen smíchem. Tu Mistr Sun poručil stít hlavy oběma milostnicím. Král se za ně přimlouval, ale marně. Potom už ženy cvičily bez chyby, a tak se král přesvědčil o správnosti jeho metody. Ustanoval Mistra Suna vojevůdcem a ten na západe rozdrtil mocný stát C'u (na středním Jang-czď) a na severu zastrašil Č'ia Čin.