Standa24 Standa24 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi nadčasová kniha. Hrůzy války si je bohužel třeba připomínat i v této době. Nedávno jsem viděl nové filmové zpracování knihy na Netflixu, ale jak to tak bývá, kniha se mi líbila více.

25.11.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velice silný a velice smutný příběh, který je ale svým způsobem i krásný.

05.12.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Zajímavý historický román odehrávající se na Česko-polském pomezí na přelomu 19. a 20. století. Osudy jednotlivých postav se postupně prolínají a zažíváme s nimi jejich každodenní radosti a starosti (tedy spíše ty starosti). Z historického hlediska mě zaujalo připomenutí tzv. Sedmidenní války mezi Československem a Polskem v roce 1919.

08.05.2020 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Severské krimi jsou většinou velmi drsné, temné a ponuré. Smrt přichází na prohlídku se takto rozhodně charakterizovat nedá. Sice nechybí vraždy a napínavé okamžiky, ale děj příjemně plyne a atmosféra příběhu je spíše pohodová. Těším ne na pokračování série.

02.12.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Knihu bych rozdělil na dvě části - Kyino dětství a dospívání v bažině a pátrání po vrahovi Chase Adrewse. Na první pohled naprosto odlišné věci se v knize postupně propojují a tím hlavním pojítkem je bažina a příroda. Pro mě byl zajímavý i náhled do společnosti a maloměstských vztahů v jižanské Severní Karolíně v 60. letech minulého století.

23.04.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nestárnoucí klasika, která se čte jedním dechem od začátku až do konce :)

05.01.2021 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Další skvělé pokračování série, kterou beru spíše jako příjemně napínavé oddechové čtení, než detektivní thrilery. Francouzská atmosféra je v této knize ještě zvýrazněna prostředím vraždy šéfkuchaře špičkové michelinské restaurace. A nebyl by to Enzo, kdyby do jeho života a do vyšetřování výrazně nevstupovaly ženy :) Vraha jsem si tentokrát tipnul správně poměrně brzy.

20.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Mohu jen souhlasit s tím, co zde už bylo napsáno. Stejně jako v prvním díle jsem se dozvěděl několik informací z československé a československo-polské historie, o kterých jsem dříve nevěděl. Vše je poutavě prezentováno na osudech běžných lidí.
Kromě toho mi přišel velmi zajímavý i osud hraběcího rodu Larischů a našel jsem si o něm více informací na internetu.

21.03.2021 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásná a inspirativní povídka. Poprvé jsem ji četl před mnoha lety, ale stojí za to přečíst si ji znovu, hlavně v této uspěchané internetové době.

12.12.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Velmi silný a dojemný příběh o vůli přežít na místě, kde je přežití skoro nemožné ...

31.08.2019 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Knihu jsem poprvé četl již před řadou let. Nedávno jsem narazil na knihy Večer a jitro a Ohnivý sloup a rozhodl jsem se vrátit i k první knize ze série o Kingsbridge.
Je to historický román se vším všudy a i přes svoji délku se čte velmi dobře. Jak už jsme u Kena Folletta zvyklí, příběh hlavních hrdinů je zasazen do skutečných historických reálií, tentokrát hlavně do Anglie 12. století. Během několika desítek let sledujeme osudy hlavních hrdinů a zvraty v jejich životech. Všechny spojuje stavba katedrály v Kingsbridge, kterou někteří milují a jiní nenávidí.

13.10.2023 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Na knihu jsem narazil díky seriálu na Netflixu, i když jsem jí nakonec přečetl dříve než dokoukal seriál. Jak tomu většinou bývá, kniha byla o trochu lepší než seriál, ale oboje se mi velmi líbilo. Je to velmi temný až brutální thriller, který je napínavý od začátku až do konce. Jsem zvědavý, jestli se dočkáme pokračování, jak naznačuje konec knihy.

12.10.2021 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

O královně Alžbětě a její době toho již bylo napsáno a natočeno mnoho. V tomto románu se zdařile prolíná historická fikce s reálnými postavami a událostmi. Autor věnuje dost prostoru nejen dění v Anglii, ale také ve Francii, Španělsku, Nizozemí a Novém světě, což pomáhá čtenáři pochopit tehdejší náboženské konflikty mezi katolíky a protestanty v širším kontextu. Závěr knihy naznačuje, že bychom se mohli dočkat i dalšího pokračování série, jejímž společným jmenovatelem je město Kingsbridge.

08.05.2023 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Druhý díl se mi líbil ještě více, než díl první. Lukáš se v Itálii ocitá v mnoha nebezpečných situacích, ale ze všech se (byť někdy i s velkou dávkou štěstí) dostane. Příznivce dalších knih od pana Niedla potěší i setkání s hrdinou jiné série - Hynkem Tasem z Boru.

05.03.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

K Platnéřovi jsem se dostal po přečtení několika dalších knih od F. Niedla a opět jsem nebyl zklamán. Příběh příjemně plyne, nechybí napětí ani náhled do fungování cechů na konci 14. století. Jen je škoda, že text neprošel větší korekturou a obsahuje občasné chyby.

01.03.2023 4 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Knihu jsem četl už několikrát, poprvé když jsem studoval na gymnáziu. Tentokrát jsem se k ní vrátil hlavně díky čtenářské výzvě. Kniha může posloužit jako první zdroj informací o dějinách filosofie pro středoškolské studenty nebo jako doplňující zdroj informací. Navrhoval bych doplnit ještě kapitolu o Schopenhauerovi a Nietzschem.

06.12.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasová kniha, jejíž poselství je aktuální v každé době.
PS: Přečteno v originále.

05.07.2021 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Je to již mnoho let, co jsem četl Pilíře země, teď se k sérii postupně vracím. Jsem rád, že jsme se s autorem mohli vrátit v čase na přelom prvního tisíciletí a dozvěděli se o počátcích města Kingsbridge. Jelikož z tohoto období neexistuje mnoho přesných historických pramenů, mohl Ken Follett ještě více než v jiných románech postavit příběh na fiktivních postavách. Možná i proto je závěr knihy takový jaký je. V reálném životě by osudy hlavních postav asi takto neskončily.

01.06.2023 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

I když se jedná o historickou fikci, román se poměrně přesně drží historických reálií. O období vlády Jana Lucemburského a mládí jeho syna Karla (Václava) IV. bylo již napsáno mnoho knih, ale pan Vondruška vyniká tím, že historii, která pro někoho může být i nudná, ve svých románech dokáže přiblížit velmi poutavou formou.

24.02.2023 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšil, oblast Krkonoš, kde se děj převážně odehrává mám skoro "za humny". Chvíli mi trvalo, než jsem se začetl, ale pak se mi kniha četla snadno. Děj krásně plynul, hlavně díky krátkým kapitolám. Dějiny rozvětvené rodiny Hollmanů jsou zasazeny do skutečných historických reálií 1. poloviny 20. století. Soužití Čechů a Němců v pohraničí je náročné téma a autorka se s ním vypořádala velmi dobře a dokázala čtenáře vtáhnou do děje. Ocenil bych popisky u jednotlivých fotografií a možná i přesnější historickou dataci v textu.

11.11.2022 4 z 5