Standa24

Podzimní případPodzimní případAnders de la Motte

Styl vyprávění je velmi podobný jako tomu bylo v knize Konec léta, opět se prolíná historie a současnost, staré nedořešené tajemství, které opět začne vyplouvat na povrch. V Podzimním případu má své nevyřešené tajemství i hlavní hrdinka příběhu. Děj je ještě napínavější a má větší spád než předchozí kniha. Jsem zvědavý, co přinese další...

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Nestárnoucí klasika, která se čte jedním dechem od začátku až do konce :)

Kdo chodí úvozem mrtvýchKdo chodí úvozem mrtvýchAdam Kadmon

Většinu míst, na kterých se povídky odehrávají znám, a asi i proto jsem od knížky čekal trochu víc.

Konec létaKonec létaAnders de la Motte

Začnete číst a nemůžete přestat, protože vás autor udržuje v napětí až skoro do poslední stránky, kde se dozvíte pravdu o dvacet let starém temném rodinném tajemství. V angličtině se tento typ knih označuje jako "page-turner".

31.12.2020

Katova dcera a hra se smrtíKatova dcera a hra se smrtíOliver Pötzsch

Začátek je trochu pomalejší, ale druhá polovina knihy je napínavá a má spád. Celkově je to jeden z nejlepších příběhů série.

29.12.2020

Falknovská huťFalknovská huťVlastimil Vondruška

První díl další historické ságy od pana Vondrušky přečtený. Jako vždy se jedná o příjemné oddechové čtení. Líbí se mi, že fiktivní příběh hlavních hrdinů knihy reflektuje skutečné společenské změny tehdejší společnosti a v knize se mihnou i skutečné historické osoby (např. Jan Blažej Santini-Aichel).

23.12.2020

Já, rytířJá, rytířFrantišek Niedl

Další díl dobrodružství rytířů z Vřesova. Kniha má spád a je plná akce od začátku až do konce.

18.12.2020

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Krásná a inspirativní povídka. Poprvé jsem ji četl před mnoha lety, ale stojí za to přečíst si ji znovu, hlavně v této uspěchané internetové době.

12.12.2020

Černé leknínyČerné leknínyMichel Bussi

Na knihu jsem narazil díky čtenářské výzvě. Výborně napsané, hlavně ten závěr. Unikátní spojení francouzského venkova, impresionismu a pátrání po vrahovi.

11.12.2020

KaranténaKaranténaPeter May

Příběh se odehrává během 24 hodin, takže kniha má velký spád. Pomáhá tomu i kulisa Londýna, kde život plyne o mnoho rychleji než na skotksých ostrovech, kde se předchozí knihy, které jsem od Petera Maye četl odehrávaly. Doufejme, že pandemická apokalypsa během které se příběh odehrává zůstane jenom spisovatelovou fikcí a něčeho podobného se nedočkáme i ve skutečnosti.

04.12.2020

Duch znojemských katakombDuch znojemských katakombVlastimil Vondruška

24. přípěh Oldřicha z Chlumu přečtený. Neurazil, ani nenadchnul. Příběhy za začátku série mi přišly více propracované, teď už mi přijdou tak trochu šité horkou jehlou a objevují se v nich nelogické věci. Možná by měl pan Vondruška snížit rychlost psaní a soustředit se více na kvalitu příběhů než na kvantitu.

29.11.2020

Vražda na Velký pátekVražda na Velký pátekL. Harris (pseudonym)

Na knížku jsem narazil díky čtenářské výzvě. Je to taková klidná oddychová detektivka, ale závěr mi přišel překombinovaný.

21.11.2020

Luciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlíLuciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlíPhilip Zimbardo

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo se zajímá o psychologii a společenské vědy a to i přesto, že se nejedná o jednoduché čtení a některé kapitoly nejsou pro slabší povahy. Ale pokud vydržíte až do konce, odměnou vám bude zajímavá závěrečná kapitola, která v kontrastu k předchozím kapitolám, jež se zabývají důvody, proč lidé konají zlo, obsahuje originální zamyšlení o hrdinství mezi obyčejnými lidmi.

18.11.2020

Nájezdy synůNájezdy synůLasse Holm

Druhý díl se četl stejně dobře jako díl první. Dvě linie příběhu se v poslední části spojí a dovedou nás k závěru, který je vlastně začátkem dalšího dobrodružství, na které se můžeme těšit v příštím díle. Celý příběh je obohacen o časté vyprávění ság z vikingské mytologie.

01.11.2020

Pomsta synůPomsta synůLasse Holm

Přečteno během několika volných okamžiků. Výborná knížka, děj mě velmi bavil, doporučuji kažkému milovníkovi historie a hlavně Vikingů. Hned se pustím do dalšího dílu.
PS: Pokud jste fanoučci seriálu Vikingové a Ragnara a jeho synů, tak knížka je úplně jiná a stojí za to si ji přečíst :)

26.10.2020

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpěníJak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpěníZdeněk Šmíd

Na knížku jsem narazil díky čtenářské výzvě. Bylo to příjemné a oddychové čtení, při kterém jsem se pobavil a zopakoval si významné osobnosti a události českých dějin.

19.10.2020

Ledové sestryLedové sestryS. Tremayne (pseudonym)

Za mě výborný psychologický thriller. Děj má spád, napětí se postupně zvyšuje až se na závěr dozvíme, jak to skutečně se smrtí jednoho z dvojčat bylo. Zajímavé je střídání Sarah a Anguse jako vypravěčů příběhu. Oceňuji i lokaci příběhu na skotských Hebridách, které jsem si oblíbil již z knížek Petera Maye. Drsné prostředí ostrovů bylo výbornou kulisou pro finále knížky.

11.10.2020

Temná komora DamoklovaTemná komora DamoklovaWillem Frederik Hermans

Kniha se četla velmi dobře, děj je plný dialogů a rychle odsýpá. Hlavní hrdina se zapojí do protiněmeckého odboje a postupně se stále více zaplétá do sítě agentů a špiónů až nakonec ztrácí přehled o tom, kdo je kdo, co je realita a co je výplodem jeho fantazie.

03.10.2020

Rožmberská trilogieRožmberská trilogieJiří Mařánek

Knihu jsem poprvé četl již před mnoha lety a teď jsem na ni, trochu náhodou, narazil znovu. Všechny tři příběhy se mi líbily, i když je každý jiný. Oceňuji, že kromě historického kontextu, do kterého jsou příběhy zasazeny, věnoval autor velkou pozornost i vnitřní charakteristice hlavních postav.

23.09.2020

NemesisNemesisAgatha Christie

Od A. Christie jsem četl již několik detektivek, tato však byla první se slečnou Marplovou. Musím říci, že příběhy s H. Poirotem se mi líbí mnohem více. Až na posledních pár desítek stran mi přišlo čtení velmi zdlouhavé a místy až nudné. Až závěr stál za to.
PS: Přečteno v anglickém originále.

05.08.2020

Husitská epopej VII.: 1472–1485. Za časů Vladislava JagellonskéhoHusitská epopej VII.: 1472–1485. Za časů Vladislava JagellonskéhoVlastimil Vondruška

Epopej dočtena. Celá série se mi četla velmi dobře, příběhy několika generací rodiny Prokopů pěkně plynuly a u čtení jsem si vždy odpočinul. Na druhou stranu jsem si díky epopeji připomenul některé významné události a osobnosti husitské doby.

19.07.2020

Odpojený mužOdpojený mužPhilip Zimbardo

Profesor Zimbardo se ve své knize zabývá zajímavým a aktuálním tématem vlivu internetu a online světa na naši společnost. Kniha bohužel není napsaná tak, aby po ní sáhla široká veřejnost, což může být škoda.

07.07.2020

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

Knihu jsem přečetl v angličtině a moc se mi líbila. Oceňuji hlavně dvě věci - jak si autor hrál s jazykem a do angličtiny přimíchával česká (a německá) slova. Dále bylo také velmi zajímavé podívat se na československé dějiny 20. století očima zahraničního autora.

02.07.2020

Vzpoura goliardůVzpoura goliardůVlastimil Vondruška

Příběh se mi líbil, jenom závěr byl moc překombinovaný.

18.06.2020

Poslední cantilena, Tajemství TudorovcůPoslední cantilena, Tajemství TudorovcůVlastimil Vondruška

Oba příběhy se mi líbily. Mám rád britskou historii a proto oceňuji, že se Jiří Adam z Dobronína vydal i do Tudorovské Anglie. Bylo to zajímavé zpestření.

04.06.2020

Velhartické pastorále, Vražda v lázníchVelhartické pastorále, Vražda v lázníchVlastimil Vondruška

První příběh měl trochu pomalejší začátek, ale celkově se mi oba příběhy líbily. Příjemné oddychové čtení.

21.05.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Zajímavý historický román odehrávající se na Česko-polském pomezí na přelomu 19. a 20. století. Osudy jednotlivých postav se postupně prolínají a zažíváme s nimi jejich každodenní radosti a starosti (tedy spíše ty starosti). Z historického hlediska mě zaujalo připomenutí tzv. Sedmidenní války mezi Československem a Polskem v roce 1919.

08.05.2020

Katova dcera a ďábel z BamberkuKatova dcera a ďábel z BamberkuOliver Pötzsch

Tento díl měl napětí a spád a navíc jsme se dozvěděli něco více o Kuislově rodině. Pro mě je to zatím jeden z nejlepších dílů série.

20.04.2020

1793: Vlk a dráb1793: Vlk a drábNiklas Natt och Dag

Ze začátku jsem se do knihy nemohl začíst, ale postupně mě příběh začal více a více vtahovat a poslední dvě části jsem přečetl skoro celé najednou. Děj je drsný až syrový a myslím, že dobře vykresluje prostředí Stockholmu konce 18. století. Líbil se mi způsob postupného vyprávění jakoby samostatných příběhů, které se v závěrečné části propojí.

10.04.2020

Pražský rozparovačPražský rozparovačJan Bauer

Historické detektivní příběhy mám rád, ale tenhle byl spíše zklamáním. Velmi mi vadilo používání výrazů "šéfe" a pod.

04.04.2020