Sofiin svět

Norský učitel Jostein Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/546/sofiin-svet-DOr-546.jpg 4.41280
Literatura naučná, Filozofie, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

Sofies verden, 1991

Kniha Sofiin svět

Pebra

Napínavá kniha, o které je dobré s dětmi diskutovat. Mimochodem jsem narazila na zfilmovanou verzi, která je ovšem příšerná.

Kolombus

Dej a odkaz knihy asi najlepšie vystihne samotná myšlienka z knihy: „Člověk si nemůže dokonale uvědomovat, že je, dokud si neuvědomí, že jednou umře. Stejně tak není možné uvažovat o tom, že člověk umře, aby se zároveň nevynořila myšlenka na to, jak je fantastické žít.“
Kniha ma oslovila až na tretí pokus :D V detstve som ju za terno rozhodne nepovažovala, ale na niektoré knihy človek musí jednoducho dozrieť :D a svojho miesta v mojom živote sa dočkala až o pár rokov neskôr.

NinaZPohádky

Zajímavý nápad, ale musím dát jen tři hvězdy... ač ráda filozofuji a čtu převážně knihy s filozofickou tématikou, když listuju v "dětských" očekávám něco trochu jiného. Zde bych zkrátka čekala více příběhu než toho onoho filozofování, ale to vlastně nesnižuje kvalitu knihy, jen jsem měla trochu jiná očekávání.

kedlis

(+ SPOILER) Knihu jsem četla do školy a musím říct, že nápad takto podat základy filozofie se mi celkem líbil. Každopádně jsem se často přistihla, jak se spíše zajímám o příběh Sofie než o filozofy jako takové. Opravdu mi nešlo do hlavy jak se postarší chlápek zajímá o malou holku a její matka to bere docela s klidem, na konci se sice vysvětlilo proč tomu tak bylo, ale kdybych knihu neměla do školy, nejspíš by mě to dost odradilo.

Elea

Úžasná kniha, která ukazuje, že i náročná témata lze vysvětlit srozumitelně a zajímavě. I když si myslím, že přečíst ji jen jednou nestačí.

Kostka_ledu

Když se někde řekne moudrá kniha, vzpomenu si hned na Sofiin svět.
Knihu jsem dostala k patnáctým narozeninám. Jak ikonické, že? Tehdy jsem však zvládla přečíst něco kolem dvaceti stran, než jsem knihu odložila do poličky, kde čekala dlouhých sedm let.
V patnácti letech jsem patrně neměla kapacitu k tomu, abych knihu dokázala opravdu pojmout. Četla jsem jinou literaturu, mým záběrem tehdy byla hlavně beletrie. Ačkoli si myslím, že už tehdy bych byla s to knihu alespoň úměrně věku vnímat, nechtěla jsem. Do určitých věcí je asi třeba dozrát.
Sofiin svět je potřeba brát trochu jako učebnici. Možná budou chvíle, kdy vás výklad bude nudit, ale potom naopak přijdou pasáže, které se nějakým způsobem trefí do vašeho záběru zájmů. Tak to máte se vším. Nesnažím se tvrdit, že kniha bude bavit každého, má však dle mého názoru velký potenciál zaujmout majoritu z cílové skupiny, protože je zkrátka trochu jiná a méně suchá než jiné výkladové knihy.
Co Gaarder kromě kvalitního výkladu dokázal je také zasazení do skvělého příběhu, který má atmosféru. To je u něj ostatně zvykem.
Nechci předstírat, že jsem si stoprocentně zapamatovala vše, co kniha servíruje. Je potřeba k tomu, co čtete, přistupovat vždy trochu kriticky, neb Gaarder prezentuje určité své myšlenky jako ty správné, ale o to asi jde. Trochu se toho dozvědět a trochu si zapřemýšlet.

Angie_Missfit

Na knihu jsem myslela už hrozně dlouho. Několik let jsem si říkala, že bych si ji jako někdo, komu filosofie na škole tvořila většinu studijního plánu, měla přečíst. A konečně jsem se k ní nedávno dostala. Jak to dopadlo? Nedočetla jsem ji. Posiluji tedy ten zvláštní jev, kdy tato bezpochyby populární kniha nechává určitou skupinu čtenářů zcela chladnou. Možná pro mě byla příliš zřejmá, nudná, příliš polopatická a zdlouhavá, nevím. Četla se mi nehezky, musela jsem se k tomu nutit, až jsem se na to po několika kapitolách vykašlala úplně. Nechci tím knihu zcela odsoudit, věřím, že své čtenáře si najde. Já však mezi ně tentokrát nepatřím.

jprst
04.09.2020

Občas se mrknu, co čtou vnučky a u této knihy je musím pochválit za dobrý výběr.