Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/546/bmid_sofiin-svet-DOr-546.jpg 4 1482 218

Norský učitel Jostein Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.

Literatura naučná Filozofie Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden , 1991

st.me
07.07.2011 odpad!

Na obálce knihy je napsáno "Román o dějinách filosofie", což je dost výstižné shrnutí děje. Doslova!
Ztěžka jsem se prokousávala každou stránkou a přistihla se, že po jejím přečtení si toho moc nepamatuju.
Do výkladu dějin filosofie se promítá příběh dívky jménem Sofie. A to byl důvod, proč jsem se rozhodla knížku dočíst. Teď svého rozhodnutí lituju. Ani dějiny ani příběh samotný nestojí za moc. Většinou jsem se nudila, ale věřila, že konec přinese obrvské rozluštění. Chyba lávky. Nic takového se nestalo. Konec je hrozný, jakoby autorovi došel už tak mělký dech.
Cílová skupina čtenářů, jsou podle autora pravděpodobně středoškoláci, ale já pochybuju, že by mě tato kniha oslovila, kdybych právě teď studovala střední.

Kenika
03.06.2011

Velmi poutavá a nápaditá kniha. Filosofické pasáže mě zaujaly více než Sofiin příběh, na ten už jsem asi příliš "stará":) Výborně se mi osvědčila při přípravě na maturitu, pomohla mi utřídit mé znalosti a obohatit je. Vřele doporučuji.

Litta
23.05.2011 5 z 5

Gaarderovi a Sofii díky - už jako malou mě přivedli k filosofii. A to velmi poutavě a především nezapomenutelně.

Danafantom
04.05.2011 2 z 5

Chtěla jsem být "vzdělaná", ale čtení mě nebavilo a Sofiin příběh mě připadal čím dál tím víc křečovitý. Podle nadšených ohlasů jsem asi čekala, že by mě knížka mohla posunout dále v mém pátrání, jak ten svět vlastně funguje, a k pojmenování mého světonázoru, ale připadá mi, že Sofiin svět byl napsán poněkud prokřesťansky, a to mi vůbec nesedlo. A co se týče filozofie, nejsem o nic "moudřejší" než předtím - k mým chatrným základům to nic nepřidalo. Škoda...

Ivik774
11.04.2011 5 z 5

Knížka velice hezky pojatá. Přišla jsem na ní od kamarádky, když jsem potřebovala na přijímačky vedět trochu o filozofii a tato knížka mě velice dobře ponaučila. Nevěřila jsem, že by se dal takhle skloubit příběh a ještě se k tomu něco naučit. :)

Kvothe
08.04.2011 5 z 5

Myslím, že v knize je vše úmyslné a do posledního detailu dokonale promyšlené. Nejen, že se jedná o románovou učebnici filosofie, zároveň tato kniha také sleduje své vlastní velmi hluboké motivy a je doslova dechberoucí. Pokládá úžasnou (ačkoli třeba ne naprosto originální) myšlenku, kterou vyjadřuje autorstvím knihy. Sofie ví, že o ní někdo píše a je si vědoma svého "Boha", dcera tohoto "Boha" mu však ukáže, se může stát také jen pěšákem na šachovnici - nad tím jedním bohem může existovat další a nad ním další...to je jen jeden můj nápad - asi v tom každý může vidět něco jiného :-)) - Shrnuto: Skvělá kniha, která už se stala téměř klasickou literaturou. Doporučuji!!!

Teru
30.01.2011 5 z 5

Kniha, která změnila můj život.

Monnyska
24.01.2011 5 z 5

Dosud jsem nečetla knihu o filosofii, ale díky Ježíškovi, který mi knihu přinesl pod stromeček jsem se začetla. Dočetla jsem knihu až do konce. Myslím, že jsem se z knihy naučila víc, než za celý život a to spisovatelovi moc děkuji. Vyvolat u čtenáře pocit k zamyšlení "Kdo jsem?" je pocit nejen hezký, záludný, ale i mrazivý :-)
Co bych knize vyčetla, je jedna kapitola, která tam vůbec nemusela být "Zahradní slavnost", přišla mi strašně přehnaná, taková nedomyšlená (možná byla myšlenka dobrá) .... ale to je jen jedna kapitola ze všech, protože jinak si myslím, že kniha nemá žádnou chybu :-)

Tizoun
23.01.2011 5 z 5

Dílo, které ve mně probudilo nezkrotný zájem o filozofii, poněvadž je to nejen učebnice filozofie, ale také samo obsahuje velkou myšlenku a mnoho mezi řádky skrytých nápadů k zamyšlení. Na konci už možná trochu autorovi docházel dech, ale jinak se jedná o skvěle zpracovaný příběh v netypickém severském prostředí. Doporučuji.

sissv
10.12.2010 5 z 5

Výborná kniha. Vřele doporučuji všem. :-)

Kermisee
20.11.2010 5 z 5

Opravdu skvěle napsáno.
Velmi mě mrzí, že v období, kdy jsem ji četla, jsem měla tak málo času a tudíž jsem celý týden rozblajzla tak do měsíce, ale i tak.
Všechno je tak krásně popsáno, pro laika nebo i pro člověka, který se o filosofii lehce zajímá je to určitě skvělá příručka. ;)
Ten konec byl opravdu, tak trošku zvláštní, ale...asi to tak nějak souhlasilou s celou témou této knihy. Člověk se na konci zamyslel.

Lemonie
30.11.-0001 5 z 5

Vzhledem k časové tísni (1 den) jsem musela některé stránky přeskočit, ale i tak na mě knížka silně zapůsobila. Uvažuju, že si ji pořídím do své sbírky.

Janek
30.11.-0001 5 z 5

První kniha o filozofii, kterou jsem četla. A bylo to mé důležité probuzení. Napřed jsem přelouskala Sofiin svět z knihovny, hned poté jsem si koupila vlastní knihu a začala jsem číst okamžitě od začátku. Ke knize jsem se po letech ještě asi dvakrát vrátila. Doporučuji.

Senza Jenka
30.11.-0001 4 z 5

Dějiny filozofie v kostce, i když vyústění příběhu mě trochu zklamalo.

Hellboy
30.11.-0001 5 z 5

Vynikající učebnice dějin filosofie, ale také překvapivě dobrý příběh!

bovinka
30.11.-0001 5 z 5

Je mi líto, že jsem tuhle knihu neměla před maturitou. Perfektní zpracování

lenikaspi
30.11.-0001 5 z 5

Nejlepší knížka! Dějiny filosofie napsané zábavným způsobem tak, že si to možná přečtou i lidé, kteří by se o to jinak vůbec nezajímali a do toho zajímavé osudy Sofie.. určitě přečtěte :)

Zmražená Opic
30.11.-0001 5 z 5

Jostein Gaarder napsal vážně skvělou knihu. Při jejím čtení jsem ale některé stránky s dějinami filosofie přeskočila, protože mě víc zajímalo, co se stane Sofii (po které jsem mimochodem pojmenovala křečka :) ) a Hildě...