Jako v zrcadle, jen v hádance

kniha od:

Jako v zrcadle, jen v hádance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11470/bmid_jako-v-zrcadle-jen-v-hadance-yiB-11470.jpg 4.5 223

Dívka Cecilka je těžce nemocná. Nechce si ale připustit, že už se neuzdraví, a nechce to dovolit přiznat ani ostatním členům rodiny. Potom se u ní objeví anděl, který si s ní povídá, hraje, poslouchá ji, ptá se na život lidí na zemi, bere ji ven na sáňky a lyže, když v noci rodiče spí – a Cilka si pomalu uvědomuje, že její smrt je na téhle zemi nevyhnutelná. Učí se od anděla, jak se odpoutat, jak se rozloučit, jak se těšit na svět, který se před ní otvírá.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Novely , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

I et speil, i en gate , 1993


více info...

Komentáře (35)

Komentáře 35 Recenze 1

Zemlja
Zemlja
30.08.2023 3 z 5

Vážný pomalý příběh o umírání. Můžete si vybrat, jestli tam ten anděl doopravdy je.

MoonR
MoonR
09.11.2022 3 z 5

Na Gaarderovi mi je veľmi sympatické, že ťažké témy dokáže nadľahčiť tak, že sa stávajú akoby pierkom poletujúcim vo vzduchu - pričom si ho môžete všimnúť alebo nie. Je na vás ktorú rovinu príbehu si vyberiete. Mne sa kniha veľmi páči z roviny fantázie "poskakovať z jedného asteroidu na druhý" alebo "keď potrebujem byť na chvíľu sám (50 či sto rokov), odletím na nejakú malú planétku..", "..tancujem balet na mesiaci" :) .. Ďalej, je veľmi zaujímavé - keď sa snaží anjel zistiť aké je to byť človekom - vtedy sa stávajú z najjednoduchších procesov (v základoch) absolútne fascinujúce a niekedy i nevysvetliteľné "veci". Odrazu si uvedomíte, že na niečo také jasné a bežné, je ťažké odpovedať. Napr. ako popíšete niekomu kto vôbec necíti aké je to zažiť zmysly (hmat, chuť,.. apod.)? A! :) veľmi sa mi páči veta "Zem sa krúti a krúti, aby sa všetci ľudia mohli dívať všetkými smermi do vesmíru." Tu je hneď jasné, že tí ľudia, ktorí majú fantáziu (lebo mnoho ľudí si myslí, že fantázia je výlučne "detská záležitosť"), majú vždy aspoň o jeden svet viac ako tí ostatní (a tak niektoré ťažké "veci" získavajú zrazu úplne iný rozmer).


helusa2
helusa2
10.02.2022 5 z 5

Tento autor mě ještě nikdy nezklamal… Taková přirozeně nenásilná duchovní literatura :-)
Do knížky se mi dlouho nechtělo, protože mi bylo jasné, jak příběh dopadne - a já jako “samodojímací žena” jsem byla dojatá předem…
Bylo to krásné a jemné. Jako andělské pohlazení :-)

Josh
Josh
20.01.2022 5 z 5

Kniha pro čtenáře od 12 let je docela přesné, menší děti mají sice mnoho otázek, ale neumí je tak plně a v kontextu chápat. V knize jich je plno, stejně jako emocí hlavní hrdinky Cecílie, i její rodiny… Příběh sám o sobě však nemá věkové omezení, ani u těch menších - kdy však spíše než číst by mohl být převyprávěn v určitých rysech. Setkání se smrtí se totiž nevyhýbá ani dětem, stačí jen jejich malý křeček nebo myš a rodiče už si neví rady. Cilčin kamarád Ariel dává nejen zajímavé otázky, ale i odpovědi. Děti nás často překvapí svým pohledem, který je buď černý nebo bílý, kdežto my dospělí už to máme životem promíchané, a často nejasné i nám samým. Filozofii, náboženství, skoro vědu z toho děláme my, ne děti.

Eduarda
Eduarda
15.03.2021

Vůbec nemůžu hodnotit. Nejde mi to. Neumím dát hvězdy tomuto tématu, navíc jsem při čtení měla dojem, že čtu úplně jinou knihu, než je popsaná v anotaci. Vlastně závidím všem, kterým se kniha trefila do rozpoložení, a kteří si z ní dokázali vzít to, co já tam spíš jenom tuším. Třeba jednou, jindy...

poppins
poppins
08.03.2021 5 z 5

Sníh, Vánoce, andělé a umírání v jediné dětské knize? To chce velkou odvahu, cít, víru a talent. Jstein Gaarder dokázal, že to vše má. Něžná a citlivá kniha,která pohladí bolavou duši.Pokud ovšem nejste zarytý materialista.

Bauriska
Bauriska
21.02.2021 4 z 5

Smutné, přesto nádherné čtení. Kniha dokazuje, že mnohdy jsou děti, co se týče života, mnohem moudřejší než dospělí.

Monika1717
Monika1717
12.03.2020 5 z 5

Krásná kniha o tom, jak dětem a nejen jim přiblížit konec života a těžkou nemoc.

annapurna
annapurna
17.10.2018 5 z 5

Další příběh z pera Gaardera, který nám přiblíží nelehkou situaci v životě jedné rodiny. Ariel a Cilka krásně popisují, jak funguje svět na Zemi a mimo ní?
Jako mnohokrát mě norský velmistr dojal, místy až k slzám. Jsem jen trochu přecitlivělé stvoření.. :)

Chesterton
Chesterton
02.08.2018 3 z 5

Velice jemné a decentní čtení o přechodu ze života.
Asi bych se nebála číst dítěti, které bych dobře znala. Obtížné téma laskavě podané. Severské národy nějak lépe než my umí brát tyto věci jako přirozenou součást života.
První stránky mi hodně živě připomněly vlastní dětská stonání.
Velice blízká mi byla postava babičky.
"Kvůli myšlence, která nám utekla se nemáme rmoutit. Je jako ryba, co se vysmekne z háčku. Hledá potravu ve větší hloubce. Když se znovu objeví, je vykrmenější."
Postavička plešatého anděla mě moc bavila! Ocenila jsem přirovnání, že podobné jako neschopnost pochopit hmotný svět ze strany anděla je naše tápání ve světě duchovním.
Také vše prostupující vděčnost je nespornou kvalitou příběhu.
NARODIT SE JE JAKO DOSTAT DAREM CELÝ SVĚT.

Cink262
Cink262
26.06.2018 5 z 5

Kdysi dávno jsem asi jako desetiletý četl tuto nádhernou knihu. Příběh nesoucí název s jasným biblickým odkazem ve mě zanechal vzpomínky spíše pocitové než dějové. Vždy si vzpomenu na obraz malé nemocné holčičky, která snad stejně jako čtenář nevěří, že brzy opustí tento svět. Dveře - přicházející rodiče. Okno - anděl. A hlavně trocha dětského pláče i očekávajícího úsměvu.
A jak příběh dopadl? Taky už nevím, ale očekávám, že špatně, pokud to moje mysl vyčlenila z vědomí.

A jak jsem si na ní nyní vzpomněl? Zableskla se v poličce a já si jí všiml.

Pokud chcete pomoci dítěti či sobě s přijetím existence otázky smrti, tak neváhejte a sáhněte po této knize.

Betyna79
Betyna79
07.05.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Dcera ji dostala v jedenácti letech jako odměnu ve škole. Nejsem si jistá, že je pro tenhle věk úplně vhodná. Při jejím čtení jsem měla prapodivnou sladkobolnou náladu a na samém konci jsem se neubránila slze. Přesto je to krásné čtení.

veriszv
veriszv
21.04.2018 4 z 5

Jemný příběh o životě a smrti, ale dětem bych ho asi nečetla...

tonysojka
tonysojka
08.03.2018 5 z 5

Krásnosmutněradostné úvahy o Bohu,životě a smrti. Pro děti. V nás.

Pett
Pett
21.02.2018 4 z 5

Jostein vytřepal z božího rukávu andělský příběh o nemocné zatrpklé Cilce, které visí na krku celý svět a nejde jí smířit se s myšlenkou, že z něj krůček po krůčku odchází... je to přeci taková nespravedlnost... tiché vyprávění o lidské podstatě... o dětech v nás... o životě... o smrti... o světě... pohladilo... děkuji za Tebe, Arieli! Pofoukal jsi jednu bolavou duši a naplnil ji nadějí, že i její nejbližší takto láskyplně vystoupili z řady a stali se z nich skvostně odění motýli za zrcadlem...

Evelik
Evelik
08.12.2017 4 z 5

Přečtena za 2 večery. Krásná,bavila mě celá. I pasáže ó bohu. Myšlenky k přemýšlení. Děkuji!

vendysantos
vendysantos
08.12.2017 5 z 5

Nádherná knížka plná filosofických úvah a zajímavých myšlenek. Myslím, že ač je to pohádka, ne všechny děti by ji pochopily. Krásné a zároveň smutné.

gossipavlina
gossipavlina
26.11.2017 4 z 5

Moc se mi líbily ilustrace, jsou takové snové. Odpovídají celkovému duchu příběhu. Knížka je též snová, nadpozemská. Andělská. Místy příliš filozofická, na to, že je primárně určená pro dětského čtenáře.

Madlobina
Madlobina
20.11.2017 5 z 5

Potrebovala som pohladiť po duši a našla som tu správnu knihu.

MOu598
MOu598
17.08.2017 4 z 5

Četla jsem v únoru 2016. Podle mých poznámek:
Knížku bych asi dětem nečetla, možná starším.
Sladkobolné.

Simikik
Simikik
11.06.2017 5 z 5

Miluji spisovatele Josteina Gaardera, takže když jsem objevila jeho knihy v knižním výprodeji ve skladové hale Jeneč, ani vteřinu jsem neváhala. Kniha je to tedy dětstká s nadějí a očekáváním smrti. Je ale napsána mile s Boží přítomností. Četla jsem ji jen po večerech před spaním na odreagování a zalíbila se mi.

popeluška
popeluška
18.05.2017 5 z 5

Kniha je krásná ale taky smutná....ale i tak jsem si ji maximálně užila. Ilustrace jsou naprosto úžasné :-) za mě plný počet *****

Elisry
Elisry
07.02.2017 5 z 5

Tak tajemná, kouzelná, smutná a krásná...úžasné ilustrace jen podtrhují snovou atmosféru. Hovory o bohu mohou někomu připadat nudné, avšak v této knížce můžete přeskakovat a vůbec nic se nestane.
Knihu jsem dostala jako dítě a vracím se k ní stále...nejraději o Vánocích.

MartinaF
MartinaF
12.11.2016 4 z 5

Po přečtení mám rozpačité pocity - líbila se mi kniha nebo ne? Příběh samotný ano, ale nějak jsem nemohla přelouskat dlouhé pasáže o Bohu, o životě a vesmíru vůbec. Přesto je to krásná kniha, u které se musí trochu přemýšlet.

Jingle
Jingle
03.04.2016 4 z 5

Zajímavá kniha, dobrý námět (smutné příběhy vždycky chytí za srdce, zvlášť, pokud jde o děti) a několik zajímavých myšlenek. Přesto si nemůžu pomoct, že tato kniha cílovou skupinu (děti nad 12 let) spíše mine (s přihlédnutím k naší ateistické společnosti). Pro mě tam bylo pár hlušších míst, asi proto, že se ústřední myšlenky opakovaly, nicméně i tak je to zajímavá, "citlivá" kniha.

Jostein
Jostein
02.03.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako malá, byla pro mě ta úžasná, že jako velká jsem si jí prostě musela pořídit!
Dodnes, když mám prapodivnou náladu, si tuhle knihu otevřu.

Barbastelle
Barbastelle
22.11.2015 3 z 5

Protože to nebylo první setkání s Gaarderem, chybělo mi okouzlení jeho myšlenkami a trocha toho údivu, ale pořád se mi to docela líbilo.

Lily28
Lily28
12.10.2015 4 z 5

Kniha je podľa vydavateľstva pre deti od 12 rokov. Neviem nakoľko by ich oslovila, aké hlboké by bolo porozumenie? Pre mňa to bol nádherný zážitok, za ktorý ďakujem.

alasdaira
alasdaira
01.09.2015 5 z 5

Nemohu si pomoci, ale navzdory hodnocení jiných Gaarderových děl mi příběh Cilky a jejího anděla přijde nejsilnější a nejopravdovější. Snad díky (nebo kvůli?) zkušenosti s nemocí a bolestí. Vždy se snažím držet si odstup od hlavních hrdinů a prostě číst očima kritika, jak mě k tomu vychovali, ale u Cilky to prostě nešlo. A těším se, až se Pavlova předpověď z 1. listu Korintským naplní.

triatlet
triatlet
27.12.2014 5 z 5

Příběh posunují dopředu dialogy Cilky a anděla. Autor dokáže, podobně jako i v dalších svých knížkách, nenásilnou formou předat zajímavé myšlenky. Moc hezké ilustrace Jindřicha Jelena.