Jako v zrcadle, jen v hádance

Dívka Cecilka je těžce nemocná. Nechce si ale připustit, že už se neuzdraví, a nechce to dovolit přiznat ani ostatním členům rodiny. Potom se u ní objeví anděl, který si s ní povídá, hraje, poslouchá ji, ptá se na život lidí na zemi, bere ji ven na sáňky a lyže, když v noci rodiče spí – a Cilka si pomalu uvědomuje, že její smrt je na téhle zemi nevyhnutelná. Učí se od anděla, jak se odpoutat, jak se rozloučit, jak se těšit na svět, který se před ní otvírá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11470/big_jako-v-zrcadle-jen-v-hadance-yiB-11470.jpg 4.6210
Literatura světová, Novely, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

I et speil, i en gate, 1993

Kniha Jako v zrcadle, jen v hádance

helusa2

Tento autor mě ještě nikdy nezklamal… Taková přirozeně nenásilná duchovní literatura :-)
Do knížky se mi dlouho nechtělo, protože mi bylo jasné, jak příběh dopadne - a já jako “samodojímací žena” jsem byla dojatá předem…
Bylo to krásné a jemné. Jako andělské pohlazení :-)

Josh

Kniha pro čtenáře od 12 let je docela přesné, menší děti mají sice mnoho otázek, ale neumí je tak plně a v kontextu chápat. V knize jich je plno, stejně jako emocí hlavní hrdinky Cecílie, i její rodiny… Příběh sám o sobě však nemá věkové omezení, ani u těch menších - kdy však spíše než číst by mohl být převyprávěn v určitých rysech. Setkání se smrtí se totiž nevyhýbá ani dětem, stačí jen jejich malý křeček nebo myš a rodiče už si neví rady. Cilčin kamarád Ariel dává nejen zajímavé otázky, ale i odpovědi. Děti nás často překvapí svým pohledem, který je buď černý nebo bílý, kdežto my dospělí už to máme životem promíchané, a často nejasné i nám samým. Filozofii, náboženství, skoro vědu z toho děláme my, ne děti.

Eduarda
15.03.2021

Vůbec nemůžu hodnotit. Nejde mi to. Neumím dát hvězdy tomuto tématu, navíc jsem při čtení měla dojem, že čtu úplně jinou knihu, než je popsaná v anotaci. Vlastně závidím všem, kterým se kniha trefila do rozpoložení, a kteří si z ní dokázali vzít to, co já tam spíš jenom tuším. Třeba jednou, jindy...

poppins
08.03.2021

Sníh, Vánoce, andělé a umírání v jediné dětské knize? To chce velkou odvahu, cít, víru a talent. Jstein Gaarder dokázal, že to vše má. Něžná a citlivá kniha,která pohladí bolavou duši.Pokud ovšem nejste zarytý materialista.

Bauriska
21.02.2021

Smutné, přesto nádherné čtení. Kniha dokazuje, že mnohdy jsou děti, co se týče života, mnohem moudřejší než dospělí.

Monika1717
12.03.2020

Krásná kniha o tom, jak dětem a nejen jim přiblížit konec života a těžkou nemoc.

annapurna
17.10.2018

Další příběh z pera Gaardera, který nám přiblíží nelehkou situaci v životě jedné rodiny. Ariel a Cilka krásně popisují, jak funguje svět na Zemi a mimo ní?
Jako mnohokrát mě norský velmistr dojal, místy až k slzám. Jsem jen trochu přecitlivělé stvoření.. :)

Chesterton
02.08.2018

Velice jemné a decentní čtení o přechodu ze života.
Asi bych se nebála číst dítěti, které bych dobře znala. Obtížné téma laskavě podané. Severské národy nějak lépe než my umí brát tyto věci jako přirozenou součást života.
První stránky mi hodně živě připomněly vlastní dětská stonání.
Velice blízká mi byla postava babičky.
"Kvůli myšlence, která nám utekla se nemáme rmoutit. Je jako ryba, co se vysmekne z háčku. Hledá potravu ve větší hloubce. Když se znovu objeví, je vykrmenější."
Postavička plešatého anděla mě moc bavila! Ocenila jsem přirovnání, že podobné jako neschopnost pochopit hmotný svět ze strany anděla je naše tápání ve světě duchovním.
Také vše prostupující vděčnost je nespornou kvalitou příběhu.
NARODIT SE JE JAKO DOSTAT DAREM CELÝ SVĚT.

Malý princ
Malý princ