Loutkář

od:


KoupitKoupit eknihu

Akademik a lingvista Jakop je natolik osamělý, že navštěvuje pohřby cizích lidí. Na smutečních hostinách se dává do řeči s pozůstalými. Díky své sečtělosti a jazykové pohotovosti si pokaždé vymyslí příběh, který jej k nebožtíkovi váže a baví jím ostatní hosty. Přestože je znalcem vztahů a jazyků, sám je z pletiva skutečných lidských vztahů vytržen a má jen jednoho přítele, jejž s oblibou cituje. Ovšem ani Pelle není člověk z masa a kostí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334283/loutkar-sii-334283.jpg 3.4111
Orig. název:

Dukkeforeren (2016)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (32)

Přidat komentář
michaela2338
20.08.2018

S autorem jsem se poprvé setkala díky plovárně Marka Ebena. Už tehdy mne zaujal coby poutavý a chytrý vypravěč. V jeho první knize pro dospělé jsem si překvapivě užívala pasáže o významu a původu slov (oživilo to mé vzpomínky na lingvistická studia). Neméně zajímavé byly postřehy ve vztahu k mýtům, původu stvoření světa a víře. Téma silné potřeby někam patřit bylo zpracováno velmi citlivě a vlastně docela vynalézavě. Pro mě to byla více než uspokojivá literární krmě.

pajaroh
06.08.2018

Osamělý akademik a lingvista žijící v Norsku se zvláštními zvyky - na to jsem se vážně těšila. Ale od první věty mi docházelo, že tento divný styl znám. Nu ano, autor přeceňované Sophiiny volby. I v této knize skřípe jeho urputná snaha o záhadnost (co je Pelle se jen tak mimochodem dozvíme uprostřed knihy). Lingvistické vsuvky by mohly být zajímavé, kdyby se neopakovaly dokola. Podivínské postavy mám ráda, ale divnost této hlavní postavy byla umělá. Jako celý můj dojem z knihy.

Nifredil
26.07.2018

Zvláštní kniha. Čekala jsem něco úplně jiného a dostala hodně nezvyklý příběh. S tak podivným hlavním hrdinou jsem se už dlouho nesetkala. Vzbudil spoustu otázek. Pořád si říkám byl nemocný? Mentálně zaostalý? Nebo jen neschopný s ostatními navázat kontakt? Díky svému dětství? Nevím a v knize jsem odpověď tak úplně nenašla. Tohle autor nechává na čtenáři, ať si domyslí.
Hodně mě mrzí nekompaktnost děje, která mi nedovolila se do knihy pohroužit. Příběh je chvílemi nesourodým slepencem. A ten autorem oblíbený epistolární styl tomu taky moc nepřidal. Jako by vyprávění Loutkáře bylo v určitých momentech sledem několika historek, které zdánlivě nesouvisí a autorovi se je nepodařilo řádně spojit. Je to škoda.

denyjanostik
17.07.2018odpad!

Já bych nerada odsoudila knihu jen proto, že jsem ji asi nepochopila nebo možná nejsem cílová (věkem? vzděláním?) skupina autora, nicméně tohle byl pro mě mordor. První polovina hrozná, druhá teda už lepší, to nic nemění na tom, že se absolutně neorientuju v postavách (rodina Lundinových), věci se tam jaksi divně opakují, skáče pátý přes devátý, no o lingvistických rozborech nemluvě. Asi moje chyba, že jsem si před čtením nepročetla více recenzí, ale zaujal mě námět. Tohle fakt nee.

Teclaireddy
24.06.2018

Zvláštní, některé Gaarderovy knihy mám moc ráda (Tajemství karet, Dívka s pomeranči), některé mne nechávají úplně chladnou (Sofiin svět, Loutkář). Celá kniha na mě bohužel působila trochu sešroubovaně - jednotlivé nápady nebyly špatné, ale celku jaksi chyběla šťáva. Téma osamělého člověka navštěvujícího cizí pohřby je zajímavé, nápad s Pellem rovněž, dokonce jsem i velkou fanynkou etymologie. Ale přišlo mi, že to tam autor vše narouboval trochu silou, něco mi tam chybělo.

mgeisselreiter
17.06.2018

Nebýt té lingvistické onanie, kterou jsem prostě přeskakoval (a možná díky níž byl hlavní hrdina tak osamělý?), jedná o velmi čtivou a zajímavou knížku. Děj nezapře autorovy vášně a koníčky, ostatně jako skoro vždy literatura jen odráží spisovatele. 75%, 17.6.2018.

Abia
29.04.2018

Moc hezká kniha, náročná na čtenáře. Ze začátku jsem se nemohla nějak začíst nebo možná pochopit hlavního hrdinu, ale čím déle jsem četla, tím víc mě to bavilo a víc jsem toho chápala (tak to zřejmě autor také chtěl). Nakonec jsem chtěla vědět, jak to dopadne a zároveň nechtěla, aby to skončilo. Dokonce i jazykové vsuvky, které mě na začátku snad i štvaly, jsem postupně ocenila jako něco nového, co jsem do dnešního dne nepotkala.

V knize příběh vidím, velmi silný a zajímavý příběh osamělého člověka. Není tam napsán viditelně a to mě na tom hodně bavilo - objevovat Jacoba, skládat sama skládačku jeho života a nechat ho se objevit v celku až na konci knihy. Konec jsem čekala jiný, což je pro mě plus, protože mám ráda nepředvídatelné knihy.

Becky99
05.03.2018

Velice nepředvídatelná kniha. Z počátku mě nebavila, ale když se do děje vžijete a soustředíte se na detaily, ke kniha velmi zajímavá a spojitost příběhů je geniální. Nerozumím tomu, proč má tak nízké hodnocení. Chápu, že většina běžách čtenářů si zde asi nenajde žádný příběh, ale myslím, že o něj ani tak nejde. Kniha je psána jako deník nebo v podstatě zpověď, proč je Jakop takový, jaký je. Některé dějové linie jsou zpočítku nesouvislé, ale na konci knihy zapadají do sebe. Konec je zvláštní a nečekala bych ho, ale také musím říct, že jiný si zde ani nedokážu představit. Kniha je velmi povedená a byl jsem uchvácena etymologií všedních slov. Styl jakým se Jakop zaobírá historiií jazyka je velmi poutavý. Rozhodně doporučuji.

Bílá paní
12.02.2018

Nepochybně zvláštní kniha. Tolik mě nepřekvapuje její nižší hodnocení, ale mně se líbila. Když pominu to, že jako studentka lingvistiky Jakopovo nadšení sdílím, tak jsem už z principu trochu předpojatá - člověk musí přistoupit na to, že je hlavní hrdina nespolehlivý vypravěč a já mu upřímně už ani na konci knihy 100% nevěřila. Je excentrický, těžce pochopitelný, ale ve svojí skoro hmatatelně patologické samotě neuvěřitelně realistický. Na knihách si subjektivně cením, když ve mně zanechají nějaký pocit, což se Loutkáři povedlo - může za to mně blízké téma rozdvojenosti, samotářství, toho, že vám život proklouzává mezi prsty, zato vaše postavy/masky tím víc ožívají. Ale kde je ta hranice mezi vámi a jimi? Nakonec lžeme stejně jenom sami sobě.
No, dost (pseudo)filosofie, kniha stojí za přečtení, ale nesedne každému. Moje první zkušenost s Gaarderem byla zvláštní a trochu matoucí, ale rozhodně ne poslední :)

Marekh
04.02.2018

Kniha se mi celkově líbila, zajímavý námět. Nevadil mi ani jazykový rozbor různých slov.

Corso
14.01.2018

Dal by som kludne dve hviezdy, za trest. Ale kto ma Gaardera rad, nech tam ma tie tri. Josteinovi idu tieto smutne tragicke postavy. Ale Loutkar urcite nie je z tych jeho najlepsich. Fakt fakt len pre urcity uzsi okruh citatelov, nie je tak privetivo ctiva ako Sofiin svet, Mysterium passiansu alebo nebodaj detska Mysterium vianoc. Docital som... vdaka tomu ze som sa obcas v praci nudil a mal som ju v mobile. Inak hoci pomerne kratka, a miestami putava, celkovo zanechala divny pocit zbytocneho citania. Mozno to ma aku-taku pointu, ale predvidatelnu. Celkovo pre mna kniha, pri ktorej sa tesim na dalsiu knihu.
PS: Potesila zmienka o Slovensku :)

qydko
09.01.2018

Vlastně moc nevím, co si o Loutkáři myslet. Napsaný je krásně, o tom žádná, ale nějak mě nezaujal.

toulava
17.11.2017

Z Gaarderových knih pro dospělé je určitě jedna z těch slabších. Neskrývá přiliš podnětů pro filozofické zamyšlení a v lecčem je direktivní stejně jako proslovy hlavního hrdiny o původu slov. Konec je sice nakonec překvapivý, stejně jako u Principálovy dcery, ale už u něj nezůstává čtenáři rozum stát.

Bubetka79
02.11.2017

Knihu bohužel odkládám nedočtenou. Četla se rychle, ale to je tak jediné plus. Možná v 17 letech ještě nechápu její význam, či jsem bohužel brzy přišla na to, že v ní žádný není. Je mi líto, nebaví mě natolik, abych ji dočetla s to se mi stává málokdy.

viva71
07.09.2017

U každé dočtené knížky dokážu říct jak na mě zapůsobila, někdy jedním slovem a někdy mnoha větami ať už v pozitivním či negativním smyslu. U téhle knížky nedokážu říct NIC. Netuším o čem byla a dočetla jsem ji jen proto, že mi ji daroval někdo hodně blízký a záleželo mu na tom. Netvrdím, že je špatná, jen tématicky a stylem psaní vůbec nebyla pro mě.

BlaniVan
06.09.2017

Gaardera mám jako spisovatele moc ráda, ale tahle kniha pro mě byla zklamáním. Prostě jsem se do ní nemohla začíst. Některé pasáže byli tak zdlouhavé, že jsem je přeskakovala a bohužel musím přiznat, že jsem jí nestihla ani dočíst.

šejnohojc
15.08.2017

Knihy Gaardera se mi líbí moc, ale tahle mě nezaujala a dočetla jsem ji jen z úcty ke spisovatelovi.

Pozde
12.08.2017

Mně se knížka líbila moc. Hluboce lidská a plná podnětů k přemýšlení. Etymologie a filologie jsou moje další koníčky a o to víc jsem si to užívala. Myslím, že se ke knížce ještě někdy vrátím.

Gabba99
11.08.2017

Zvláštní kniha, že začátku a jsem měla problém se začít, prvních 80 stran bylo nutné přelouskat, ale pak nabral příběh spád. Z hlavní postavy byla cítit až hmatatelná samota a donutí to člověka zamyslet se, jak si takový člověk musí ve světě připadat opuštěný. Zároveň mě bavily popisy původu slov mimo jiné i autorova jména. Celkově mě kniha přišla slabší oproti předchozím.

jitus.drahotska
05.08.2017

Bohužel, nedočteno.

vlkcz
27.07.2017

Velice zvláštní kniha. Dopis, přitom v podstatě sbírka povídek se stejným hlavním hrdinou, s několika dějovými zvraty a překvapivým závěrem.
Trochu na překážku mi byly jenom poněkud nudné popisy rodinných a příbuzenských vztahů jednotlivých postav, ale to je možná dané tím, že stejné věci mě matou i v reálném životě.
Chápu taky, že někoho mohou dráždit i lingvistické a etymologické pasáže, ale přes to všechno jde o vysoce nadprůměrnou literaturu.

Alethea_k
16.07.2017

Dala jsem knize šanci (100 stran) a musela jsem ji odložit. Možná jen ke mně přišla ve špatnou dobu, ale nelíbilo se mi na ní snad vůbec nic. Děj neměl žádný spád, prakticky nedocházelo k žádnému posunu (jak "akčnímu", tak myšlenkovému) a mě vlastně vůbec nezajímalo s kým se náš podivný hlavní hrdina scházel na pohřbech. Prostě NE!!! Mnohem lepší se mi zdá kniha Dívka s pomeranči.

Kuki007
08.07.2017

NEČTĚTE ANOTACI! Jsem si teda skoro jistá tím, že člověk, který se začal prokousávat komentáři už ji přečetl, ale přece jen, kdyby se mezi vámi našla výjimka ... Hned vysvětlím proč.
Jsem z téhle knihy naprosto unešená. Musím uznat, že prokousat se prvními sto stranami bylo těžké a lingvistické odbočky mě nebavily a nakonec jsem je začala přeskakovat. Ale ten příběh ... právě proto, že jsem si anotaci přečetla ve chvíli, kdy jsem byla skoro za polovinou knihy, čekalo mě překvapení, které už vám vyzradí ona nešťastná anotace. A tak jsem si to dokázala daleko více užít.
Řekla bych, že tato kniha by mohla být jedním z nejkouzelnějších příběhů o osamělosti. Bohužel za prvních sto stran a etymologické vsuvky musím hvězdičku ubrat. Každopádně se už moc těším, až začnu číst Sofiin svět. :)

Veroba
05.07.2017

Miluju knihy J.Gaardera a tato kniha mě v tom jen utvrdila.Žádný veselý příběh,ale vyprávění,které člověka (zvláště osamělého) zasáhne.Samota byla v příběhu téměř hmatatelná.

GreenMagritte
27.06.2017

Loutkář je od začátku nekompaktní, vyprávění je krkolomné a postavu, ke které si lze najít nějaký vztah, aby čtenář pohledal. Etymologické vsuvky jsou v knize k uzoufání nudné a podezřívám autora, že se zkrátka rozhodl se svým koníčkem oblažit své čtenáře a okolo toho vystavěl příběh. Loutkář je popisován jako dojemný a provokativní román. Mně dojemný nepřipadl, a provokativní už vůbec ne. Od začátku jsem měla problém se začíst, protože děj neustále přeskakoval od jednoho pohřbu ke druhému, přičemž bylo od začátku jasné, že žádná z historek není pravdivá.

Mám velmi ráda Tajemství karet a na Loutkáře jsem se těšila, ale nemohu sdílet nadšené recenze. Kniha mě neoslovila, nudila jsem se u ní a nezanechala ve mně vůbec nic. Příběhy v příběhu nejsou uvěřitelné (např. román na stěnách napsaný rtěnkou) a i ty vymyšlené jsou idealisticky přetažené. Pro mnohé bude Loutkář velkým jinotajem, ale pro mě zkrátka ne zrovna podařeným románem.

rybizka
20.06.2017

Nemohu knize upřít originalitu,ale Jakop a jeho příběh mě neoslovil. Ne že by to bylo vyloženě špatné,ale mě to jednoduše nebavilo. Pasáže zkoumající původ a vývoj slov pro mě byly nicneříkající,měla jsem celkově problém knihu dočíst. Nebo jsem to jen možná všechno nepochopila...

Clamera
11.06.2017

Všem doporučuji: Přečkejte prvních sto stran, které vás budou uvádět ve zmatek. Ten příběh za to stojí!

jeani001
31.05.2017

Gaardnerův loutkař se pravděpodobně nestane nejprodávanějším bestselerem, jehož vzestup by měl přímo raketovou dráhu a pokud o něm nevíte, jste vyčleněni ze všech veřejných povrchních debat.
Právě naopak, je to kniha, do které se musíte pomalu zahloubat, proplétat se příběhem, který nám předestírá, a vy se v něm topíte a tápete… pokud ale vydržíte, objevíte nekonečnou hloubku, díky níž pochopíte nejen pravou podstatu příběhu, ale dokonce vám prozradí mnoho o vás samých prostřednictvím příběhu jednoho osamělého starého muže, který zoufale touží po lásce.
Gaardnerův loutkař je knihou, na kterou nikdy nezapomenete.

betys6914
10.05.2017

Vzato kolem a kolem velmi smutná kniha a samotě a touze někam patřit, byť jen na pár hodin. Celé mi to přišlo lehce Irvingovské a to se mi na tom líbilo asi nejvíce.

klodnerovic
08.05.2017

Dosud jsem se, co se komentářů týče, držela zpátky. Nejsem totiž žádný znalec. Ale že jsem člověk, který se stejně tak jako Gaarderův Loutkář často cítí jako osamělý outseider, překročím svůj vlastní stín a něco vám o něm povím.
Milovníky příběhů, které mají spád, nenadchne. Není bystřinou, která by byla s každou další větou dravější a dravější, je poklidnou, majestátní řekou, jejíž hlubiny a proud dokážou pohltit. Otevřete jej, přečtete první stránku, druhou stránku, třetí, čtvrtou a u sté si řeknete „Aha, už tomu začínám rozmět.“ Čte dál, abyste se dozvěděli i to ostatní a … ouha, nic z toho, čemu jste už rozuměli neplatí. Zato vám ale dochází, že to, co se vám na první přečtení zdálo skoro až neučelné či zbytečné, vůbec neučelné nebylo, dochází vám, že to, aby vám to došlo až ex post bylo autorovým záměrem.
Zkrátka a dobře, jde o mistrně promyšlený příběh, který mimo jiné nabízí sondu do toho, jak neblahý dopad na nás může mít skutečnost, že nám nebylo dopřáno luxusu vyrůstat a žít v kruhu (milující) rodiny.
Ale teď už k tomu jinému … Toho, co mě v Loutkáři oslovilo, bylo moc a moc, ale hned po jeho, tj. Jakobově, příběhu mě nejvíc zaujal jeho jazyk. Takovýchto randez-vous s češtinou bych uvítala více ;-).