Standa24

Přečtené 196Podzimní případ
leden 2021 (06.-09.)
Podzimní případ 2019, Anders de la Motte

Styl vyprávění je velmi podobný jako tomu bylo v knize Konec léta, opět se prolíná historie a současnost, staré nedořešené tajemství, které opět začne vyplouvat na povrch. V Podzimním případu má své nevyřešené tajemství i hlavní hrdinka příběhu. Děj je ještě napínavější a má větší spád než předchozí kniha. Jsem zvědavý, co přinese další...


Deset malých černoušků
leden 2021 (03.-05.)
Deset malých černoušků 2017, Agatha Christie

Nestárnoucí klasika, která se čte jedním dechem od začátku až do konce :)


Kdo chodí úvozem mrtvých
leden 2021 (02.-03.)
Kdo chodí úvozem mrtvých 2015, Adam Kadmon

Většinu míst, na kterých se povídky odehrávají znám, a asi i proto jsem od knížky čekal trochu víc.


Konec léta
prosinec 2020 (30.-31.)
Konec léta 2018, Anders de la Motte

Začnete číst a nemůžete přestat, protože vás autor udržuje v napětí až skoro do poslední stránky, kde se dozvíte pravdu o dvacet let starém temném rodinném tajemství. V angličtině se tento typ knih označuje jako "page-turner".


Katova dcera a hra se smrtí
prosinec 2020 (24.-29.)
Katova dcera a hra se smrtí 2017, Oliver Pötzsch

Začátek je trochu pomalejší, ale druhá polovina knihy je napínavá a má spád. Celkově je to jeden z nejlepších příběhů série.


Falknovská huť
prosinec 2020 (19.-23.)
Falknovská huť 2019, Vlastimil Vondruška

První díl další historické ságy od pana Vondrušky přečtený. Jako vždy se jedná o příjemné oddechové čtení. Líbí se mi, že fiktivní příběh hlavních hrdinů knihy reflektuje skutečné společenské změny tehdejší společnosti a v knize se mihnou i skutečné historické osoby (např. Jan Blažej Santini-Aichel).


Já, rytíř
prosinec 2020 (13.-18.)
Já, rytíř 2020, František Niedl

Další díl dobrodružství rytířů z Vřesova. Kniha má spád a je plná akce od začátku až do konce.


Muž, který sázel stromy
12. prosinec 2020
Muž, který sázel stromy 2006, Jean Giono

Krásná a inspirativní povídka. Poprvé jsem ji četl před mnoha lety, ale stojí za to přečíst si ji znovu, hlavně v této uspěchané internetové době.


Černé lekníny
prosinec 2020 (05.-11.)
Černé lekníny 2017, Michel Bussi

Na knihu jsem narazil díky čtenářské výzvě. Výborně napsané, hlavně ten závěr. Unikátní spojení francouzského venkova, impresionismu a pátrání po vrahovi.


Karanténa
listopad - prosinec 2020
Karanténa 2020, Peter May

Příběh se odehrává během 24 hodin, takže kniha má velký spád. Pomáhá tomu i kulisa Londýna, kde život plyne o mnoho rychleji než na skotksých ostrovech, kde se předchozí knihy, které jsem od Petera Maye četl odehrávaly. Doufejme, že pandemická apokalypsa během které se příběh odehrává zůstane jenom spisovatelovou fikcí a něčeho podobného se nedočkáme i ve skutečnosti.


Duch znojemských katakomb
listopad 2020 (22.-28.)
Duch znojemských katakomb 2019, Vlastimil Vondruška

24. přípěh Oldřicha z Chlumu přečtený. Neurazil, ani nenadchnul. Příběhy za začátku série mi přišly více propracované, teď už mi přijdou tak trochu šité horkou jehlou a objevují se v nich nelogické věci. Možná by měl pan Vondruška snížit rychlost psaní a soustředit se více na kvalitu příběhů než na kvantitu.


Vražda na Velký pátek
listopad 2020 (19.-21.)
Vražda na Velký pátek 2004, L. Harris (pseudonym)

Na knížku jsem narazil díky čtenářské výzvě. Je to taková klidná oddychová detektivka, ale závěr mi přišel překombinovaný.


Luciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí
říjen - listopad 2020
Luciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí 2014, Philip Zimbardo

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo se zajímá o psychologii a společenské vědy a to i přesto, že se nejedná o jednoduché čtení a některé kapitoly nejsou pro slabší povahy. Ale pokud vydržíte až do konce, odměnou vám bude zajímavá závěrečná kapitola, která v kontrastu k předchozím kapitolám, jež se zabývají důvody, proč lidé konají zlo, obsahuje originální zamyšlení o hrdinství mezi obyčejnými lidmi.


Nájezdy synů
říjen - listopad 2020
Nájezdy synů 2019, Lasse Holm

Druhý díl se četl stejně dobře jako díl první. Dvě linie příběhu se v poslední části spojí a dovedou nás k závěru, který je vlastně začátkem dalšího dobrodružství, na které se můžeme těšit v příštím díle. Celý příběh je obohacen o časté vyprávění ság z vikingské mytologie.


Pomsta synů
říjen 2020 (20.-26.)
Pomsta synů 2018, Lasse Holm

Přečteno během několika volných okamžiků. Výborná knížka, děj mě velmi bavil, doporučuji kažkému milovníkovi historie a hlavně Vikingů. Hned se pustím do dalšího dílu. PS: Pokud jste fanoučci seriálu Vikingové a Ragnara a jeho synů, tak knížka je úplně jiná a stojí za to si ji přečíst :)


Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění
říjen 2020 (14.-19.)
Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění 2002, Zdeněk Šmíd

Na knížku jsem narazil díky čtenářské výzvě. Bylo to příjemné a oddychové čtení, při kterém jsem se pobavil a zopakoval si významné osobnosti a události českých dějin.


Ledové sestry
říjen 2020 (04.-11.)
Ledové sestry 2017, S. Tremayne (pseudonym)

Za mě výborný psychologický thriller. Děj má spád, napětí se postupně zvyšuje až se na závěr dozvíme, jak to skutečně se smrtí jednoho z dvojčat bylo. Zajímavé je střídání Sarah a Anguse jako vypravěčů příběhu. Oceňuji i lokaci příběhu na skotských Hebridách, které jsem si oblíbil již z knížek Petera Maye. Drsné prostředí ostrovů bylo výbornou kulisou pro finále knížky.


Temná komora Damoklova
? - říjen 2020
Temná komora Damoklova 2010, Willem Frederik Hermans

Kniha se četla velmi dobře, děj je plný dialogů a rychle odsýpá. Hlavní hrdina se zapojí do protiněmeckého odboje a postupně se stále více zaplétá do sítě agentů a špiónů až nakonec ztrácí přehled o tom, kdo je kdo, co je realita a co je výplodem jeho fantazie.


Rožmberská trilogie
srpen - září 2020
Rožmberská trilogie 1995, Jiří Mařánek

Knihu jsem poprvé četl již před mnoha lety a teď jsem na ni, trochu náhodou, narazil znovu. Všechny tři příběhy se mi líbily, i když je každý jiný. Oceňuji, že kromě historického kontextu, do kterého jsou příběhy zasazeny, věnoval autor velkou pozornost i vnitřní charakteristice hlavních postav.


Nemesis
červenec - srpen 2020
Nemesis 2000, Agatha Christie

Od A. Christie jsem četl již několik detektivek, tato však byla první se slečnou Marplovou. Musím říci, že příběhy s H. Poirotem se mi líbí mnohem více. Až na posledních pár desítek stran mi přišlo čtení velmi zdlouhavé a místy až nudné. Až závěr stál za to. PS: Přečteno v anglickém originále.


Husitská epopej VII.: 1472–1485. Za časů Vladislava Jagellonského
červenec 2020 (07.-19.)
Husitská epopej VII.: 1472–1485. Za časů Vladislava Jagellonského 2018, Vlastimil Vondruška

Epopej dočtena. Celá série se mi četla velmi dobře, příběhy několika generací rodiny Prokopů pěkně plynuly a u čtení jsem si vždy odpočinul. Na druhou stranu jsem si díky epopeji připomenul některé významné události a osobnosti husitské doby.


Odpojený muž
květen - červenec 2020
Odpojený muž 2017, Philip Zimbardo

Profesor Zimbardo se ve své knize zabývá zajímavým a aktuálním tématem vlivu internetu a online světa na naši společnost. Kniha bohužel není napsaná tak, aby po ní sáhla široká veřejnost, což může být škoda.


Skleněný pokoj
červen - červenec 2020
Skleněný pokoj 2009, Simon Mawer

Knihu jsem přečetl v angličtině a moc se mi líbila. Oceňuji hlavně dvě věci - jak si autor hrál s jazykem a do angličtiny přimíchával česká (a německá) slova. Dále bylo také velmi zajímavé podívat se na československé dějiny 20. století očima zahraničního autora.


Vzpoura goliardů
červen 2020 (04.-18.)
Vzpoura goliardů 2017, Vlastimil Vondruška

Příběh se mi líbil, jenom závěr byl moc překombinovaný.


Poslední cantilena, Tajemství Tudorovců
květen - červen 2020
Poslední cantilena, Tajemství Tudorovců 2010, Vlastimil Vondruška

Oba příběhy se mi líbily. Mám rád britskou historii a proto oceňuji, že se Jiří Adam z Dobronína vydal i do Tudorovské Anglie. Bylo to zajímavé zpestření.


Velhartické pastorále, Vražda v lázních
květen 2020 (11.-21.)
Velhartické pastorále, Vražda v lázních 2009, Vlastimil Vondruška

První příběh měl trochu pomalejší začátek, ale celkově se mi oba příběhy líbily. Příjemné oddychové čtení.


Šikmý kostel
duben - květen 2020
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Zajímavý historický román odehrávající se na Česko-polském pomezí na přelomu 19. a 20. století. Osudy jednotlivých postav se postupně prolínají a zažíváme s nimi jejich každodenní radosti a starosti (tedy spíše ty starosti). Z historického hlediska mě zaujalo připomenutí tzv. Sedmidenní války mezi Československem a Polskem v roce 1919.


Katova dcera a ďábel z Bamberku
duben 2020 (10.-20.)
Katova dcera a ďábel z Bamberku 2016, Oliver Pötzsch

Tento díl měl napětí a spád a navíc jsme se dozvěděli něco více o Kuislově rodině. Pro mě je to zatím jeden z nejlepších dílů série.


1793: Vlk a dráb
duben 2020 (04.-10.)
1793: Vlk a dráb 2019, Niklas Natt och Dag

Ze začátku jsem se do knihy nemohl začíst, ale postupně mě příběh začal více a více vtahovat a poslední dvě části jsem přečetl skoro celé najednou. Děj je drsný až syrový a myslím, že dobře vykresluje prostředí Stockholmu konce 18. století. Líbil se mi způsob postupného vyprávění jakoby samostatných příběhů, které se v závěrečné části propojí.


Pražský rozparovač
duben 2020 (01.-04.)
Pražský rozparovač 2009, Jan Bauer

Historické detektivní příběhy mám rád, ale tenhle byl spíše zklamáním. Velmi mi vadilo používání výrazů "šéfe" a pod.


Lásky ze školního dvora
březen 2020 (28.-31.)
Lásky ze školního dvora 2020, Ondřej Šír

Knížka se mi velmi dobře četla, možná i proto že prostředí gymnázia je mi blízké a některé postavy mi přišly povědomé. Příběh rychle plyne a občas jsou v něm dějové skoky a drobné nesrovnalosti, ale celkově jsou Lásky ze školního dvora velmi povedeným debutem.


Husitská epopej VI.: 1461–1471. Za časů Jiřího z Poděbrad
březen 2020 (12.-28.)
Husitská epopej VI.: 1461–1471. Za časů Jiřího z Poděbrad 2017, Vlastimil Vondruška

Příjemné čtení o nelehké době vlády Jiřího z Poděbrad, které mi připomnělo moji maturitu z dějepisu :-) Jen v těch postavách rozvětveného rodu Prokopů se těžko orientuji.


Masa a moc
leden - březen 2020
Masa a moc 2007, Elias Canetti

Před lety jsem na tuto knihu narazil jako student na gymnáziu a teď jsem se k ní po čase vrátil. Není to lehké čtení, kniha má obrovský přesah - od sociologie, psychologie až k historii a antropologii. Některé pasáže se mi četly lépe, některé hůře a ne se všemi názory bych zcela souhlasil, ale určitě je to zajímavé čtení.


Kozákov příběh hory
březen 2020 (12.-13.)
Kozákov příběh hory 2018, kolektiv autorů

Knížka přináší ucelené informace o nejvyšší hoře Českého ráje - o Kozákovu. Čtenář se seznámí nejenom s turistickými zajímavostmi na a v okolí Kozákova, ale také geologií, přírodou a historií této bájné hory.


Švábi
únor - březen 2020
Švábi 2013, Jo Nesbø

Knížka se mi četla dobře, ale bylo to tak trochu čekání na posledních cca 100 stran. Vraha jsem si tipnul správně už dlouho před koncem :-) PS: Přečteno v angličtině.


Ďábel Valdštejn
únor 2020 (23.-27.)
Ďábel Valdštejn 2017, Jan Bauer

Tato kniha o Albrechtovi z Valdštejna, jedné z nejvýznamnějších postav Evropy první poloviny 17. století, je velmi poutavá s čtivá. Jakoby to nebyl životopis, ale román.


Netopýr
únor 2020 (12.-21.)
Netopýr 2013, Jo Nesbø

K Netopýrovi jsem se dostal až po přečtení všech knih s Harrym, které se odehrávají v Norsku. Noži, který jsem četl naposledy, se to nevyrovná, ale v druhé půli knihy už jsem poznával Harryho, jak ho známe z pozdějších dílů. PS: Přečteno v angličtině, australská angličtina byla příjemným zpestřením :-)


Nitranská brána smrti
únor 2020 (07.-11.)
Nitranská brána smrti 2016, Vlastimil Vondruška

Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci tentokrát opustili země Koruny české a řeší případ několika vražd z krádeže relikviáře v Horních Uhrách. Knížka se, jako vždy, četla dobře, ale celý případ mi přišel překombinovaný a vyřešení komplikované a nepravděpodobné.


Dívka, která musí zemřít
únor 2020 (01.-07.)
Dívka, která musí zemřít 2019, David Lagercrantz

Kniha se mi četla dobře, beru ji jako hodně volné pokračování původní trilogie. Nejvíce mě bavila dějová linka šerpy Nimy.


Katova dcera a čaroděj
leden 2020 (05.-31.)
Katova dcera a čaroděj 2013, Oliver Pötzsch

Pro mě zatím nejslabší díl série, první dva díly se mi líbily mnohem více.


1