Stanas513 Stanas513 komentáře u knih

Tak stařík Alan se mi jeví jako směska několika knižních hrdinů. Svým neochvějným klidem mi připomíná Švejka, svou ochotou radit v důležitých objevech Járu Cimrmanna a svým zvláštním způsobem přichomýtnout se vždy někam, kde se dějí "věci", mi přijde jako Forrest Gump. I když je tam spousta protichůdných situací, které by se v běžném životě stát opravdu nemohly, je to čtení vhodné k hezkému pobavení.
Není to tak dávno, co jsem viděla ukázky na film, bohužel jsem se už k filmu nedostala. Vždycky mě totiž zajímá, jak věrohodně filmaři ztvárnili knižní předlohu a tady to mohlo být opravdu zajímavé.

07.03.2024 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Stále jsem se divila, proč je tato kniha mezi nejlépe hodnocenými knihami. Díky Výzvě 2021 jsem si ji vypůjčila a musím říct, že na rozdíl od jiných knih o válce a holokaustu, tato se mi četla skutečně dobře. Nelituji jejího přečtení, i když tento žánr nijak zvlášť nemusím.
A tak jsem si ji zatím umístila do bodu č.14 - pruhovaná obálka.

06.01.2021 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Nejsem si jistá, jestli jsem už od Roberta Bryndzy něco četla, ale toto je první díl série, kterou budu rozhodně číst i dál. Děj má rychlý spád, je dostatečně zamotaný, aby vytvářel domněnku, že bude těžké najít vraha, ale nakonec (a jak jinak) detektivka Erika skutečného vraha najde.

11.02.2024 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Klasická detektivka s ohrožením vyšetřujícího včetně jeho rodiny. Jenom mi zpočátku nebylo dost jasné, proč Kate vyhodili od policie, když dopadla sériového vraha... Kniha se čte dobře.

26.03.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tuhle knihu nechám bez komentáře. Snad jen, že to pro mě byl silný zážitek

14.02.2024 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Pan King nám zřejmě dětinští, ale fakt krásně. Na to, že má kniha přes 700 stran, jsem ji přečetla hodně rychle (samozřejmě s přestávkami). Ale moc se mi líbila. Mě by se asi líbila jakákoliv, třeba i nesmyslná kniha od Kinga, je to prostě můj VIP autor.

02.09.2023 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Četla jsem jako e-knihu, takže večer před spaním. Přesto ve mě četba zanechala pozitivní dojem. Larse Keplera mi doporučili známí a jelikož jsem ho vůbec neznala, vyhledala jsem si první díl s detektivem Joona Linnem. A asi budu pokračovat v sérii. Román je čtivý, s překvapivým závěrem. Vsuvka s vysvětlením minulosti u hypnotizéra se mi líbila, bylo to nutné k vyšetřování.

20.07.2023 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Nesbo se mým oblíbeným autorem asi nestane. Možná to bylo tím, že jsem knihu četla před spaním, takže mi dělalo trochu problém chápat souvislosti, ale fakt je, že příběh se trochu vlekl. Navíc to byla jeho třetí kniha a tím pádem můj třetí pokus o četbu a zdá se, že mě Nesbův styl psaní neoslovil. Uvidím v budoucnu.

12.07.2020 3 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Knihu jsem si vybrala díky recenzím, které jsem na ni četla, ale hned zezačátku mi to připomnělo poručíka Borůvku ze šedesátých let. Typicky česká detektivka. Je fakt, že na Internetu najdeš cokoliv, ale není mi dost dobře jasné, pokud Julie našla číslo mobilu chlápka, kterého chtěla vydírat, proč si také nezjistila, že se jedná o policii. Navíc zjistila i číslo na jeho manželku!? Ale nějak se ten děj v knize musí zkomplikovat, aby byl aspoň trochu věrohodný. Jako detektivka dobrá četba.

10.03.2024 4 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Jako všechny předcházející díly Smrtky se mi i tato kniha moc líbila. Některé povídky představovaly smrtky ještě předtím, než se staly smrtkami, některé povídky byly pokračováním, resp. součástí některého dílu trilogie. Moc se mi líbí ta fantazie a forma, kterou nám pan Shusterman předkládá ve svém díle - i když tato sbírka povídek je psána ve spolupráci s jinými autory.

25.02.2024 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Tak tedy: kdyby člověk neměl nic jiného na práci a nemusel aspoň chvilku spát, od této knihy se nedá utrhnout. Právě jsem dočetla a zjistila jsem, že mám husí kůži - a není to zimou! Opravdu pěkně vykonstruovaný příběh, děj ubíhá a dochází k překvapivým obratům, hlavně na konci knihy.

07.02.2024 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Tak tahle knížka byla zase WOW! Vím, že jsem tyto dvě novely četla v jiné knize: Čtyři roční doby, ale to už je hodně dávno. Není špatné si připomenout původní hororový styl psaní pana Kinga - Spisovatele s velkým S. Teď, když zjevně pokračuje v psaní thrillerů bez velkých hrůz a soustředí se spíše na psychickou stránku postav, tohle mě zase přesvědčilo o jeho jedinečné tvorbě.

02.03.2023 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Od krále hororů trochu jiný příběh, hororová je tam možná jenom zmínka o obraze, ale s dějem vlastně nemá nic společného. Kniha se mi moc líbila, protože King umí opravdu dobře psát.

09.11.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Knihu jsem četla už dávno, tehdy jsem právě absolvovala operaci žlučníkových kamenů, takže jsem ji měla s sebou v nemocnici. Tenkrát se operace ještě nedělala laparoskopií. Myslím, že díky tomu mám na břiše místo jizvy malé vyhřezlé střevo... :-( Hrozně jsem se nasmála, i když mě všechno bolelo...Úžasná knížka!

04.09.2018 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Klasické pohádky napsané trochu jinak. Docela jsem se bavila a současně přemýšlela o tom, jak by se asi dětičky tvářily na zlou Sněhurku... Žánru fantasy se zrovna moc nevěnuji, ale občas se mi něco dostane do ruky a docela se mi to líbí (jako Zaklínač). Možná budu pokračovat v sérii.

29.01.2023 4 z 5

Později Později Stephen King

Opět mě King nezklamal, přečetla jsem to skoro jedním dechem. Rozhodně jsem se zase hezky bála. Nemyslím si, že by kniha byla nějak "odfláknutá", jak píše někdo níže. Naopak, myslím, že Kingovy horory dostávají jemnější podtón. Je tam taky krev, je tam chlapec, který tu hrůzu prožívá, ale konec je opět otevřený a ano, vyberte si, co bude následovat. Už jsem si zvykla, že si pan spisovatel nechává otevřené dveře...Mě se kniha moc líbila.

25.02.2022 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Knihu jsem dostala k Vánocům a stále ji odkládala (odložená odměna je nejlepší). A když už jsem byla řádně natěšená, dá se říct, že jsem ji přečetla jedním dechem. King je prostě Král a můj NEJ autor. Nevím, jak to dělá, ale umí čtenáře udržet ve stálém napětí. Člověk si nedá pokoj, dokud tu knihu nedočte - a pak truchlí, že už je konec... Mám opět hodně o čem přemýšlet.

10.03.2021 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Krásný román. Doslova nezapomenutelný. Četla jsem ho, to už je dávno, ale vzpomínám si, že jsem se zaboha nemohla prokousat za 40tou stránku. Začínala jsem číst znovu a znovu, snad na popáté jsem se donutila číst dál a už jsem nelitovala. Dnes už si nepamatuji přesný děj, ale pro mě mají velkou hodnotu pocity ze čtené knihy. A tohle byla opravdu jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla, protože husí kůži mám ještě teď...

21.03.2020 5 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

Krátká povídka k zamyšlení nad životem a jeho plynoucím časem. Kdyby se tak člověk narodil už s rozumem...

13.03.2024 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak nějak nevím, co si z této knihy mám vzít. Knihu jsem sháněla dost dlouho, protože jsem si ji prostě musela přečíst, když jsem na ni četla takové ohlasy - jedna z nejděsivějších apod. Na dvěstěpadesáté stránce jsem si pořád říkala, čeho se mám bát a že to děsivé teprve přijde. Možná mě mělo vyděsit, že hrdinové najednou nevěděli, co se s nimi děje ani kolik jich vlastně bylo.
Pokud bych měla hodnotit vyprávění formou reportáže, bylo to dost pravděpodobné a slušně podané. Pokud se ale zamyslím nad hlavní postavou, která ujíždí na tripu a nezná nic lepšího než se zviditelnit na blogu, asi bych o hodnověrnosti příběhu dost pochybovala. Člověk si umí vsugerovat různé věci (nesmysly). Jak říkám, nevím, možné je vše...

03.04.2022 3 z 5