spencer spencer komentáře u knih

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Myslím, že by se tato kniha měla v životě dostat ke každému, protože obsahuje informace, ze kterých můžeme těžit všichni.
Vysvětluje, že se úplně nedá bojovat proti tomu, zda jste ranní ptáče či noční sova. Mimo jiné se věnuje kofeinu a jeho efektům na naše tělo a samotný spánek. Co mě ale zaujalo nejvíce, byla role spánku při tvoření vzpomínek a zpracovávání nových informací. Díky knize jsem pochopila, proč mi nikdy nešlo se na test naučit ráno a bylo u mě nutné si to alespoň přečíst den předem před spaním.
Opravdu obsahuje plno prospěšných, ale taktéž zajímavých informací o mozku a spánku, které každému laikovi pomůžou pochopit jeho důležitost.

12.01.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Poslední knihkupectví je krásný příběh o tom, jak je důležité si i v nelehkých časech pomáhat. Hlavní hrdinka se těsně před 2. světovou válkou přestěhuje do Londýna a začne pracovat v knihkupectví. Ironií je, že ke knihám nemá žádný vztah. To se ovšem změní v momentě, kdy je jí představen Hrabě Monte Christo. Nejen, že odstartuje její lásku ke čtení, ale také pomůže se záchranou několika knihkupectví.
Příběh vás vtáhne do děje a díky němu si uvědomíte, jak velkou moc knihy mají. Jsou to právě ony, které nám umožňují utéct na míle daleko a zapomenout na zkázu, která se odehrává kolem nás.

11.10.2021 5 z 5

Plán Plán Elle Kennedy

Off-Campus mi bude tak strašně chybět. Ještě že autorka chystá takové menší pokračování v podobě náhledu do života našich hrdinů, protože nevím, co bych si jinak počala.
I když tento díl považuji za nejslabší, líbil se mi. Tucker je prostě chlap, kterého bych si v životě moc přála. Sabrinu obdivuju za to, jak to všechno zvládla a Elle Kennedy děkuju za skvělý čtenářský zážitek.
4,75/5*

08.08.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Abych byla upřímná, kniha by se mi líbila mnohem více, kdyby kolem ní nebyl takový povyk. Měla jsem kvůli tomu celkem vysoká očekávání, která se úplně nenaplnila. Přesto se ale jednalo o zajímavý a poutavý příběh. Autorka má skvělé vypravěčské schopnosti, díky nimž jsem se cítila, jako kdybych byla sama součástí příběhu. I když jsem z ní nebyla nadšená tak moc, jak jsem doufala, rozhodně ji můžu doporučit:)

29.03.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Tahle kniha je skvělá v tom, že opravdu až do poslední chvíle nevíte, co kdo udělal a tedy si nemůžete být jisti vůbec ničím. Není to moje nejoblíbenější kniha od autorky, ale rozhodně nebyla špatná. Jako pokaždé se budu těšit na to, s čím dalším autorka přijde:)

28.09.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Jsem moc ráda, že kniha byla taková, jak jsem ji očekávala. Byla romantická, měla dva opravdu sympatické hlavní hrdiny a různých klišé v ní bylo tak akorát. Taky se mi líbilo, že se zabývá i trošku těžším tématem a díky tomu má v sobě i trochu toho napětí. Pokud hledáte nějakou trochu dramatickou romantiku, rozhodně bych vám doporučila se do této pustit:)

26.09.2020 4 z 5

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Od autorky jsem četla už její předešlou knihu Uvnitř mé hlavy a nečekala jsem, že by ji něco dokázalo překonat.
Tuto knihu jsem si absolutně zamilovala. Sama trpím úzkostmi, takže jsem se mohla s Elizou ztotožnit a příběh pro mě tedy znamenal něco víc. Mám moc ráda knihy, které se vám dostanou pod kůži a porozumí vám. Stále se snažím zpracovat to, že je kniha u konce a že se musím s Elizou rozloučit. Moc doporučuji

21.02.2020 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Knížka se mi moc líbila. Dobře se četla a předešla má očekávání.

02.12.2017 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Petra Soukupová tak, jak ji známe a máme rádi. V románu Nikdo není sám se soustředí na obyčejnou čtyřčlennou rodinu s problémy, které možná znáte ze svého vlastního života. Díky alternujícím se vypravěčům nahlížíme do hlavy každého z nich a vidíme, jak určité situace vnímají jednotliví členové trochu odlišně.

Hlavním tématem jsou mezigenerační vztahy. Zejména ty mezi rodiči a dětmi. Soukupová je sleduje ve dvou rovinách - stárnoucí rodiče x jejich dospělá dcera a matka x dospívající dcera. Velmi mě zaujal způsob, kterým je poukázáno na měnící se dobu a společnost. Právě tento fakt může za velkou část potíží a nedorozumění vyskytujících se uvnitř příběhu.

Co tuto knihu dělá jedinečnou je právě obyčejnost, jež zachycuje. Věřím, že mnohým čtenářům budou vykreslené situace hodně blízké, zatímco jiní měli to štěstí a nesetkali se s nimi. Styl vyprávění je velmi specifický. Má své kouzlo, ale nebude tím pravým pro každého. Osobně mě ale zaujala jeho uvěřitelnost a syrovost. Nic není přikrášleno a vše je podané tak, jak to je.

Nikdo není sám vám můžu rozhodně doporučit, i když si myslím, že by si příběh zasloužil několik kapitol navíc. Určité události nebyly vůbec dořešeny a zasloužily by si dotáhnout do konce.

11.08.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Existují příběhy, u kterých máte pocit, že jste jejich součástí. Celá tato trilogie k nim patří.

Vítězové jsou stejně jako u předešlých dílů o rodině, přátelství a komunitě. Místu, kam patříme. Fredrik Backman nám ukazuje různé druhy osobností tak, jak jsou. Se všemi jejich silnými a slabými stránkami. Nejvíce oceníte, že vše, co se semele, se může stát v kterémkoliv jiném městě. Ať už jde o ztrátu blízkých, drogy, znásilnění, nefunkční rodiny apod. Nejedná se tedy o lehké čtení, ale věřte mi, že toto město a lidi v něm žijící potřebujete.

Abych byla upřímná, tento díl mi přišel ze všech nejslabší, ale přesto jsem si jej velmi užila. Trochu mě mátla politika a vše vyplívající na povrch okolo klubu a sponzorství. Nicméně mě mrzí, že přišel čas se s těmito postavami rozloučit. Backman je vskutku mistr vypravěč, jenž vás svým stylem snadno pohltí a bude držet vaši pozornost až do poslední stránky. Pokud stále váháte nad tím, zda se do Medvědína pustit, opravdu neváhejte. Je to zážitek, který stojí za to!

4,75/5*

08.05.2023 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

4,5/5*
Ranhojička si zaslouží všechen ten hype, který kolem ní je.
Myslím, že mi právě dokázala, že se příběh nemusí odehrávat na deseti různých lokací a bohatě stačí, když autor či autorka plně využije jedné.

Děj se odehrává ve věznici, ze které není úniku. Hlavní hrdinka Kiva v ní žije od svých sedmi let a posledních deset let se jí daří přežívat jen proto, že je ranhojička. Díky občasným zprávám z vnějšího světa neztrácí víru ve svou záchranu. Když jednoho dne obdrží vzkaz, ve kterém stojí, že má udržet těžce zraněnou královnu rebelů na živu, její cesta na svobodu nabere nečekaně dramatické obrátky.

Tento titul mi připomněl, jak moc mám ráda YA fantasy. Cítila jsem se jako kdysi, když jsem četla podobné počiny z tohoto žánru a i tentokrát jsem se moc bavila! Postavy jsou velmi dobře charakterizovány a Kivu jsem si brzy zamilovala. Druhá část byla napínavá a myslím, že konec překvapil nejednoho z nás. Už se velmi těším, až se pustím do pokračování :)

27.03.2023 5 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Tajná historie je vskutku literární masterpiece, který nahlíží do elitní skupinky excentrických studentů řečtiny na Vysoké škole svobodných umění ve Vermontu. Příběh sledujeme z pohledu Richarda, jejich nejnovějšího člena, který se zaplete do něčeho, z čeho už není úniku.

Hned v prologu se dozvíte, že došlo k vraždě, za kterou může tato skupinka. Přestože víte, k čemu se schyluje, strhující napětí, šokující odhalení a akademická atmosféra vás snadno pohltí. Poetický jazyk Donny Tartt spolu s temnými stránkami osobností jednotlivých protagonistů působí dost autenticky. Knížka je to opravdu zlověstná. Přestože má moderní nádech, každá kapitola obsahuje prvky z řecké mytologie a hlavně tragédie. Přiměje vás přemýšlet nad různými otázkami a bude vás ještě nějaký čas pronásledovat ve snech. Myslím, že pro určitou skupinku čtenářů bude opravdu přelomová a do budoucna je dost ovlivní. Já se řadím mezi ně.

12.02.2023 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

3,85/5*
Nejsem si úplně jistá, jak knihu hodnotit. Bylo to oddechové čtení, které se mi až na občasné opakování slov v kapitolách líbilo. Tedy do doby, než na scénu přišel moment, kdy se Daphne rozhodne docílit svého a vezme si Simona bez jeho svolení. Mrzí mě, že se na tento moment více nepoukazuje, protože opravdu NENÍ v pořádku mít sex s někým, kdo není při vědomí - ať už jsou manželé, nebo ne. Kdyby to bylo naopak, řešilo by se to pravděpodobně víc, což je špatně. Na takovéto situace a žádné jiné neexistuje dvojí metr.
Se sérií budu nejspíš pokračovat, protože mě zajímá, jak budou jednotlivé příběhy sourozenců pokračovat. Ovšem doufám, že na mě v dalších dílech nebude čekat podobné překvapení...
KLADY
- čtivost
- vztahy mezi sourozenci
- Lady Whistledown
ZÁPORY:
- scéna se znásilněním
- opakující se slova
- absence diverzity

14.10.2021 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha která mě nechala napnutou od začátku až do konce. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

10.08.2016 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Do knížky jsem se hned dostala a nemohla jsem se odtrhnout :)

14.05.2016 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Srpny byly opravdu silným čtením. Až budu koncem roku vzpomínat na knihy, které se mě určitým způsobem dotkly, tato bude rozhodně patřit mezi ně.

Sledujeme příběh Daniely, která to nemá v životě jednoduché. S každým létem, zejména srpnem, v jejich domácnosti houstne atmosféra a ji přepadá úzkost. Když to začne vypadat, že by těmto stavům a nepříjemné rodinné minulosti unikla, seznámí se se Štěpánem. Ten má ovšem na její vzpomínky jiný pohled. Bylo to tehdy doopravdy tak, jak si Daniela celý život myslela, nebo si s ní hraje vlastní paměť a většinu toho, co se dělo v jejich domácnosti si pouze představovala?

Pokud mě něco překvapilo, bylo to rozhodně samotné zpracování. Stále nechápu, jak se do tak útlé knihy mohlo vlézt tolik tíživých a důležitých témat. Jakub Stanjura se zabývá gaslightingem, úzkostmi a komplikovanými rodinnými vztahy. Jeho jazyk vyprávění je velmi čtivý a poetický. Snadno se do něj dostanete a do pozice hlavní hrdinky se vžijete. Jsem strašně ráda, že právě se v našem českém rybníčku tohle téma objevilo a že se mu dostalo tak skvělého zpracování.

Knihu moc doporučuju a budu se moc těšit na to, s čím Jakub Stanjura přijde dál!

18.06.2023 5 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Bylo to tragické, velmi reálné a objevila se i trocha symbolismu. Autor skvěle navozuje atmosféru New Orleans 40. let, a to od hudby po chování lidí. Napětí se mění s každou stránkou a vyskytují se i vážnější témata jako je například domácí násilí či duševní onemocnění. Za sebe můžu vřele doporučit.

28.05.2023 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Northangerské opatství je mou třetí knihou od Jane Austen. I když jsem byla s autorčiným stylem psaní seznámená, pár drobností mě stále překvapilo. Třeba podobnost mezi charaktery z předchozích počinů, a to především ve způsobu, jakým se dívají na svět. Catherine se mi jako protagonistka líbila a často jsem se v ní viděla, což mi čtení zpříjemňovalo. Bylo také hezké vidět, jak se v průběhu změnila a dost dospěla.
Co se mi nicméně líbilo nejvíce, byl fakt, že je v příběhu přátelství postaveno o něco výš než láska, což byla příjemná změna.

Myslím, že román nejspíš neosloví tolik čtenářů jako autorčiny další tituly, ale přesto bych mu dala šanci, pokud máte rádi komedie odehrávající se na zajímavých místech. Vydáte se totiž do anglických lázní v Bathu a věřte, že se na ono místo budete chtít poté vydat.

19.03.2023 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Přesně tohle je kniha, kterou by si měl přečíst každý.
Nejenže velmi přístupným způsobem hovoří o vztazích, ale také (jak už název napovídá) boří stereotypní mýty, jenž se jich týkají. Honza Vojtko je skvělý vypravěč a moc se mi líbí jeho styl psaní. Oceňuji, že se objevují i příběhy z jeho terapeutovny, ve kterých se třeba někteří čtenáři i uvidí a mohou jim pomoci. Dle mého názoru si ze čtení každý něco odnese. Ať už do partnerských vztahů či do vztahu k sám sobě.

12.03.2023 5 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Titul vypráví příběh Zacharyho Ezry Rawlinse, který je knihomol jako mnoho z nás. Jednoho dne v knihovně narazí na zvláštní knihu. Začte se do ní a zjistí, že se v ní vyskytuje příběh o něm. Brzy se stane knihou posedlý a jelikož touží po dobrodružství, rozhodne se přijít na to, jak daný příběh vznikl.

Stejně jako Noční cirkus ani Bezhvězdné moře nebude tím pravým pro každého. Je plné magického realismu a není lehké všemu ihned porozumět. Největší problém vidím v tom, že na začátku toho moc nevíte a musíte se k těm hlavním informacím dočíst. Když tomu ovšem dáte čas a dovolíte si vstoupit do tohoto kouzelného světa, najdete se v obklopení knih, tajemných pokojů, hádanek, pirátů a koček. Spousty koček.

Titul je vhodnou volbou pro milovníky literatury. Jazyk vyprávění Erin Morgenstern je vskutku nádherný a líbí se mi způsob, kterým vzdává hold tradičním pohádkám. Hlavní hrdina je sympatický, což je vždy ku prospěchu, a během čtení si jej snadno oblíbíte. Záhada doprovázející děj je prvoplánová, ale velmi dobře funguje.
Pokud se rádi ztrácíte ve stránkách fantasy románů, tento by vám rozhodně neměl uniknout.

22.01.2023 4 z 5