Sixao Sixao komentáře u knih

"Odpusť sám sobě než zemřeš. Pak odpusť ostatním."
"Dokud je nám umožněno navzájem se milovat a uchovat si v paměti pocit lásky, můžeme umírat s pocitem, jako bychom doopravdy neodešli. Láska, kterou jsi vytvořil, přetrvává. Přežívají i vzpomínky. A ty žiješ dál - v srdcích všech, které jsi oslovil a potěšil, když jsi byl naživu."

03.01.2021 3 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Výborný historický román, který popisuje střet dvou kultur. Četla jsem ho před lety a pořád si pamatuji jméno hlavního hrdiny - Dirk Struan. V době čtení jsem se do něj trochu i zamilovala :) Evropan obchodující v exotické Asii, postupně přijímá jejich životní styl a opouští ten barbarský. Tajemný svět konkubín... paráda

28.10.2020 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Knihu i spisovatelku jsem objevila náhodou. Hledala jsem příběh vyprávěný z více perspektiv. První část je napsaná z pohledu Tea, kluka, který nechodí do školy, nemá žádné kamarády, doma ho učí jeho nábožensky posedlá matka. Členem rodiny je i otec, ale ten tráví většinu času v práci a k tomu každou neděli odpoledne někam záhadně mizí. Další část vypráví matka a nakonec otec. Bylo to hodně smutné čtení, ale nedá se to moc odložit, dokud se nedozvíte všechna rodinná tajemství.

03.02.2024 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Nejslabší kniha od Hartla. Dokud ještě byla na scéně Jelena, byla to celkem zajímavá love story. Pak už jsem u toho víceméně trpěla. Odkládám nedočtenou.

01.01.2023 2 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Stmívání. S upírskou ságou jsem se poprvé setkala ve filmu. A jako pro Bellu a Edwarda to byla láska na první pohled. Ano, všechno je to správně přitažené za vlasy. V široko daleko nejzamračenějším a nejupršenějším městečku Forks se usadila rodina Cullenových. Jsou nadpřirozeně krásní a pohádkově bohatí. Ze slunného Phoenixu se sem přistěhuje studentka střední školy Isabella Swanová. Edward Bellu extrémně přitahuje. Její závislost je až patologická. Bella má pro Edwarda také neodolatelné kouzlo. Až na to, že je to upír a od prvního bližšího setkání musí bojovat se svou touhou Bellu zakousnout. A tak se lev zamiloval do beránka. Až na půdu romantická love story začíná :)

28.11.2022 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Strašidelná panenka vylovená z moře, dva mladí cizinci stanující na Islandu, zavražděná Dísa, její tajemná dcera Rósa na útěku, ostatky těl, které vyloví ze dna moře Huldarův tým, případ zneužívání v dětském domově, na kterém se podílí Freyja, a zavražděný bezdomovec. To vše spolu nejdříve zdánlivě nesouvisí, ale postupně se ta záhada odkrývá a dozvídáme se, že naopak všechno souvisí se vším. Kniha mě bavila od začátku do konce, jen hlavní motiv mohl být o něco originálnější. A potěšil mě úplný závěr u Freyji a Huldara :)

14.08.2022 4 z 5

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Série má bohužel sestupnou kvalitu. První díl mě bavil nejvíc, tohle pokračování jsem pomalu měla problém dočíst. Od půlky bylo jasné, co se Aldě stalo. Závěr tedy nepříliš překvapivý, děj překombinovaný a chyběl prostě Matthias. Yrsa napsala lepší knihy.

21.05.2022 3 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Super pokračování, jen už mi docela pila krev Vanja a Torkel jí k tomu přizvukuje bez kousku profesionality. Sebastian je nenapravitelný sukničkář, ale tohle si prostě nezasloužil. Navíc pokaždé zásadně přispěje k vyřešení případu. Vážně přemýšlím nad tím, jakým právem Vanja takhle zachází s nejbližšími lidmi. Až za ní Sebastian nebude dolézat, nebude mít skoro nikoho. A jak se zachoval Jonathan k přítelkyni? Taková borka Vanja opravdu není. Na druhou stranu jí Sebastian pokazil to přijetí na FBI... Pěkně si s námi autoři pohrávají :) Co dodat k Billymu. Trochu jsem to tušila a čekala nějaký šílený zvrat na závěr. Teď jen doufám, že to nedopadlo úplně nejhůř jak mohlo.

22.01.2022 4 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Tessa & Hardin, já je prostě žeru. Už je to delší doba, kdy jsem celou sérii přelouskala téměř bez přestávek. Nad podrobnostmi děje se nebudu nějak hlouběji zamýšlet. Zajímala mě hlavně ústřední dvojice. Ona tak nevinná a on jakože zkažený a tak sexy :) Magneticky přitažlivé vzájemné jiskření a chemie. První lásky, první doteky..., divoké hádky, dramatické usmiřování. Knihy jsou navíc zfilmované a výběr představitelů překonal mé představy. Hero Fiennes Tiffin je ztělesněním drsňáka s citlivou duší v tom správném poměru. Josephine ho skvěle doplňuje. Prostě sladká dvojička, nad kterou se zasní nejedna čtenářka resp. divačka.

24.11.2021 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Přiznám se, že knihu jsem začala číst bez nějakého zvláštního zájmu o paní Mandlovou, hodila se mi do výzvy jako kniha o známé osobnosti. Považovala jsem ji prostě za jednu z charismatických hereček známých z filmů pro pamětníky. Její osud byl ale velmi pohnutý a překvapivý a troufnu si tvrdit, že počtem milenců, manželů, místy pobytu a pracovní dráhou se rovná několika životům běžného smrtelníka. Musela být velmi přitažlivá osobnost, muži pro ni měla slabost a také ona pro ně. Za krátkou dobu působení natočila ohromné množství filmů a odehrála spoustu her. Její život byl opravdu jízda na horské dráze.

24.06.2021 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Zajímavý námět, jen poměrně vážné téma mi přišlo povrchně zpracované. Asi nejsem z knihy tolik nadšená, protože nejsem cílová věková skupina. Dokázala bych si představit podle knihy natočený film ve stylu Hunger games, který by měl u mládeže určitě úspěch.

29.04.2021 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Hodnocení tohoto dílu píšu zpětně po přečtení Paní jezera. Zhltla jsem to všechno moc rychle po sobě, takže mi děje jednotlivých knih splývají. Tohle je jedno velké dobrodružné putování Geralta za Ciri. Připojila se lučišnice Milwa, upír Regis. Líbí se mi obrat u postavy Cahira.

17.03.2021 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Ani druhý díl nezklamal. Komisař krůček po krůčku odkrývá 20 let starý případ brutální vraždy sourozenců. Na povrch postupně vyplave, jakým bestiálním způsobem se ve volném čase bavila parta středoškoláků. Děj neustrnul ani na okamžik. Jednoho z pachatelů (Kimmie) mi bylo nakonec líto. Kniha hodně vypovídá o tom, že zlo plodí zlo.

16.07.2020 4 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Je to hodně zajímavá knížka. Hlavně otec rodiny je neuvěřitelný magor a často jsem žasla a říkala si, to jako fakt? Všechny potomky pozabíjí nebo minimálně zmrzačí? To nemají pud sebezáchovy? Na druhou stranu v tom od narození vyrůstali, takže se jim zase nemůžeme tolik divit. Jejich matka byla většinou na straně toho šílence. Školský systém v Americe mi přišel taky poměrně zajímavý. A ten přístup mormonů ke zdravotnické péči jak je zde popsán, je hrozně pokrytecký. Když už šlo opravdu do tuhého, spěchali samozřejmě do nemocnice.

02.07.2020 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Zvláštní styl psaní ve 2. osobě jednotného čísla. Myslím, že jsem se s tím setkala poprvé. O tom, že je balet velká dřina, jsem už slyšela. Tohle ale byla už hodně silná káva. Ve spojení s pokusy v užívání drog, nepřívětivým prostředím intru, mi hlavní hrdinka připadala jako masochistka a říkáte si, jak dlouho to ještě vydrží? A docela by mě zajímalo, jak moc skutečnost spisovatelka přibarvila.

19.06.2020 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Recenze slibovaly, že budu brečet smíchy. Tak to se nestalo, ale na pláč došlo. U posledních 3 stránek jsem slzela dojetím. Určitě stojí za přečtení.

04.09.2019 3 z 5

Poslední na řadě Poslední na řadě Helen Fields

Přečetla jsem celou Dokonalou sérii a zatímco nás s jejím pokračováním autorka napíná, vzala jsem zavděk tímto detektivním románem. Marketingová strategie funguje :) Kniha nás zavádí na skotský ostrov Mull. Rodině přistěhovalých Američanů se ztratila dospívajíci dcera Adriana. Na objednávku přicestuje z Kanady Sedie, specialistka na hledání zmizelých teenagerů. Naráží na odpor místních i policie, objevují se další nevysvětlená úmrtí. Postupně odhaluje, že zdejší dívky se po staletí věnují čarodějnictví. Víc nebudu prozrazovat. Nebylo to úplně špatné. Připojuji se k názoru, že poslední smrt v knize byla zbytečná. Zkazilo mi to celkový dojem.

15.02.2024 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Příjemná audiokniha načtená paní Jirešovou. Vypravečem je kočka, které se jako neduživého koťátka ujal Dalajláma. Nenásilnou formou se v příbězích seznámíme se základními myšlenkami Budhismu. Literatuře osobního rozvoje se zpravidla vyhýbám obloukem. Tahle laskavá knížka mě moc bavila.

ČT: hlavní postava je milovníkem koček

21.01.2024 4 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

Historické thrillery nebo jak žánr pojmenovat, je důvod, proč Peter May patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům. Námětem připomíná Ostrov Entry, který také doporučuji všemi deseti. Ušlechtilá stezka nás přivádí do Kambodži na konci 70. let 20. století ovládané komunisty a Rudými Khmery. Válečný veterán Jack Elliot se nechá najmout, aby z pracovního tábora zachránil rodinu bohatého uprchlíka Ánga. Již překročení hranic mezi Thajskem a Kambodžou se pro Elliota a jeho dva parťáky promění v boj o život. Děj je napínavý od začátku do konce a protagonistům jsem neskutečně fandila, aby se dostali konečně na svobodu. Jen postava Lisy mi byla hrozně nesympatická. Nechápu, jak někdo tak naivní a hloupě umanutý se rozhodne studovat žurnalistiku. Kniha by byla dost působivá i bez jejích útrap. Konec nebyl takový happy end, jak bych si přála. Některá úmrtí už si autor mohl odpustit, ale nebudu více prozrazovat.

20.06.2023 5 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Yrsu jsem objevila letos v únoru a její knihy mě zaujaly natolik, že mám teď v říjnu přečteno všechno, co u nás zatím vyšlo. U téhle knihy jsem musela ponocovat, abych se dozvěděla rozuzlení a zejména osudy dvou ztracených chlapců. Místy byla kniha správně mrazivě strašidelná až hororová. Napětí jsem si užívala, jen jsem pak měla mnohem větší potřebu svítit. A podívat se do dveří otevřených do chodby taky nebylo jen tak :) Závěr u Benniho a Bernóduse byl vcelku uvěřitelný a méně zašmochrdaný než např. Plavba smrti. Ostatní záhady by si zasloužily podrobnější vysvětlení. Těším se na další Yrsiny knihy.

11.10.2022 5 z 5