Silencia Silencia komentáře u knih

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tak konečně jsem se dostala k přečtení předlohy mého nejoblíbenějšího filmu a musím říct, že zklamána nejsem. Adaptace z roku 2005 perfektně vystihuje postavy jak vzhledem, tak chováním. Jedinou menší výtku bych měla k panu Collinsovi. Celá verze je příjemně zkrácena, nic důležitého nechybí, avšak některé pasáže jsou komlikovanější a není lehké je pochopit hned napoprvé, pokud děj neznáte. Však pro to dokonalé zobrazení pocitů, lásky a prostředí tomuto filmu odpustím vše. Avšak český dabing je příšerný. Ne hlasy a dialogy, ty sedí dokonale, ale překlad. Takové boty nemohu tolerovat, obzvlášť teď, po přečtení správného znění.
Verze z roku 1995 lépe vystihuje děj, ale postavy mi nejsou tolik sympatické. Elisabeth vypadá starší a vše bere s takovou samozřejmostí a nezájmem, že mě to udivuje.
Konec ódy na filmy :D Co se týče knihy samotné, ten příběh je super, vyprávění výborně vysvětlované a dialogy vtipné, i když kdo je zvyklý na moderní způsob psaní, nemusí mu to zrovna sednout. Mně se však líbil popis Elizabetiných pocitů, který tak skvěle odpovídá realitě.

30.11.2014 5 z 5

Nejznámější pohádky: učíme se německy Nejznámější pohádky: učíme se německy Agnieszka Fraczek

Dvojjazyčná knížka psaná jednoduše, srozumitelně a učení jazyka je podané krásně zábavnou formou.

14.09.2014 4 z 5

Dějiny magie Dějiny magie Richard Cavendish

Nejlepší knížka, pokud se chcete něco dozvědět o dějinách magie. Zajímavá, čtivě podaná a je jen věčná škoda, že pro mě nemá smysl ji číst, protože si z toho stejně nic pamatovat nebudu.

14.09.2014 4 z 5

Flashforward Flashforward Robert J. Sawyer

Námět je neuvěřitelně originální. Ale knížka jako taková mě zklamala. Zbytečně moc fyzikálních, pro mě nesrozumitelných pojmů, rozuzlení se sázela bez většího rozruchu a celkově mi bylo nějak jedno, jak to dopadne. Jasně, pár zajímavých myšlenek bylo vyřčeno (zamýšlení muže nad údělem ženy, promarňování času), pár otázek k zamyšlení položeno (co bude dál?), ale opravdu jediné, čím mě kniha zaujala nejvíc bylo realistické zobrazení budoucnosti - přesněji roku 2030. Všechny přehnané akční, fantasy i sci-fi filmy šly stranou a objevil se snad první pořádně promyšlený obraz budoucnosti.

05.09.2014 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Ačkoliv opět Itálie, ačkoliv všudypřítomný popis děl a umělců mně většinou neznámých, je tato kniha výjimečná především poukazováním na daný problém a jeho vysoce elegantní řešení. Kniha s šíleným fanatikem, a vlastně zároveň i bez něj. Neřekla bych, že by Inferno překonalo Šifru, snad možná ani Anděle a démony, ovšem Ztracený symbol určitě. Zednáři jsou mi totiž narozdíl od křesťanství a literatury na míle vzdáleni (tam udržovala atraktivitu především noetika). Polovina Inferna byla zajímavá, i když zdlouhavá, ale napínavá díky ztrátě paměti. Samotné rozuzlení ztráty paměti (včetně věcí okolo toho) mě však mírně vytočilo. Konec už je však napínavý a navíc výborně zakončený. Dost jsem ovšem v díle našla podobností s předchozími knihami. A je škoda, že Brown neprolíná svá díla ani minimálně.

17.08.2014 5 z 5

Záhadný rukopis Záhadný rukopis Thierry Maugenest

Moc se mi líbilo, že autor zbytečně nepopisoval postavy, situace, místnosti a vše kolem. Stejně jako já, pokud s někým jednám a znám ho, tak už nevnímám jak vypadá, tak i ve snech a knihách vždy vnímám jen osobu a pocit z ní mající, namísto detailního rozboru pohybu vlasů při chůzi, jak je bohužel zvykem v jiných knihách. Je pravda, že spoustě lidem to může pomoci s konkrétnější představivostí, jiným to dotváří obraz, mě to však naopak zdržuje od obsahu. Nikdy nevidím konkrétní rysy, ani pokud jsou podrobně popsány a scénu si vždy přizpůsobím momentálnímu popisu. Každému však sedí něco jiného, mě se tento styl líbil.

14.08.2014 4 z 5

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Tak nějak nevím, jak tuto knihu ohodnotit. Pár naivních nedostatků (dokonalostí) by se našlo - čekala bych větší zmatek a nezkušenost v tamních způsobech, drastičtější dopady změny historie (i když vlastně o to v tomto románu právě vůbec nejde) nebo mi zrovna nevyhovoval hollywoodský život, kdy hrdinka měla, a pak i dostala vlastně úplně vše, co si přála. Zároveň ale kniha nabídla opravdu věrné zobrazení pocitů hlavní hrdinky, která si neváží toho, co má, a že každé přání a pozitivum (rub) má i svůj líc. Čekala bych ale, že hrdinka bude starší, podle některých situací, ovšem v dalších byla zase věrná svému věku. Chvílemi matoucí, ale stále pěkná kniha s příběhem, který si přeje zažít každá dívka. Obálka je navíc ta nejkrásnější, jakou jsem kdy viděla, a je to to první a hlavní, co mě ke knize přivedlo. Jsem ráda a těším se na další díl. Nemohu se rozhodnout mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, kdy bych nejraději ohodnotila 4,5*. Díky skvělému nápadu příběhu, který konečně oživil vše, co jsem si vždy přála (i když bych Florencii nahradila Londýnem) a nádherné obálce se snad i přikloním k plnému počtu.

03.08.2014 5 z 5

Dvakrát dospělá Dvakrát dospělá Lenka Lanczová

Líbí se mi, jak je Dita, vlastně i celý román racionální. I když musím bohužel konstatovat, že rozhovory mezi náctiletými již neprobíhají tak, jak je to zde popsáno.

31.07.2014 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Děsí mě, jestli J.K. takhle vidí svět a lidské povahy. Nevěřím, že takhle negativně lidé přemýšlejí. Z celé knížky čišela ošklivost, marnost, závist, vulgarita a prostota. Jazyk - nespisovné, hovorové a vulgární výrazy mi nevadily, naopak byly osvěžením mezi těmi všemi spisovnými texty, které čítám. Co mi ale vadilo byl všudypřítomný pesimismus a zlé pohnutky lidí. Knížka je čtivá, nenudí, J.K. umí vyprávět, i když se do poloviny knížky nic nestalo a postav byl přehršel. Nevím, nevím, co si o tom myslet.

18.07.2014 2 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Povstaleckou trilogii jsem si zapsala jako lehce naivní, ale s neuvěřitelně výstižně popsanými pocity. V prvním díle byla Tris nejlepší, v druhém díle jde o poznání sebe sama v krizových situacích a na třetím dílu je nejlepší to zamyšlení nad vším s nadhledem.

17.06.2014 4 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Ačkoli hrdinka často vystihuje pocity, kterým rozumím a chápu je snad více než v kterékoli jiné knize, tato kniha mě stále dostatečně nepřesvědčila. Nějakým způsobem se mi z mně neznámého důvodu nedokázala dostat pod kůži tak, jak bych si představovala. 4,5*

13.06.2014 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Druhý díl je dějově asi zmatenější, než první, a Tris je dementnější. :D Jsem ale ráda, že autorka splnila má očekávání ohledně Caleba a Petera a všechno to přecházení se strany na stranu je stále přehledné. A že jednání lidí je stále pochopitelné. 4,5*

12.06.2014 4 z 5

Přebyteční Přebyteční Gemma Malley

Oddechová lehčí kniha, která ale nutí k zamyšlení. Pěkné. 3,5*

11.03.2014

1984 1984 George Orwell (p)

A já se na to tak těšila. První třetinu se tam vůbec nic nestalo. A do dalšího čtení jsem se musela nutit. Je to psaný zbytečně složitě a nudně. Škoda. Jediné, co mi přišlo zajímavé byly televize se zabudovanou kamerou v bytech, což ve 40.letech určitě nebylo normální. A jediný emociální zážitek byl při tom, když promluvil kovový hlas v pokoji. Nic víc, nic míň. Zbytek románu jakoby šel kolem mě. Nadčasový, ale podle mě přehnaný a VELICE depresivní.

03.02.2014 2 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Konečně se ukázalo, že i Harry je jen člověk a může se i splést a něco podělat. Není tak skvělý, že mu vždy vše projde, všichni mu pomůžou a on je nejlepší. Paradoxně se mi tato knížka líbila asi nejmíň (až na tu nejvíc část, kdy se Harry vrátí do Brumbálovy pracovny), ale své místo v sérii má a bez ní by to nebylo ono.

13.01.2014 5 z 5

Autorka si mě nejvíc získává tím, že popisuje budoucnost, a přitom se vyhnula trapnýmu vysvětlování všemožných technických věciček. Zásadní téma je nejprve současná situace a pak vzdor. Autorka je povznesena i nad téma lásky, které jinak zaujímá nejdůležitější části ve většině napsaných knih. Jasně, jsou tam dva kluci a milujou jednu holku. Musí to tam být, jinak by to nebylo realistický. Katniss to ale neřeší, protože má na starosti úplně jiný věci a v zásadě je jí úplně jedno jestli s některým skončí nebo bude sama.

03.12.2013 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Kniha i film jsou skoro úplně stejné, až na pár (nepodstatných) detailů. Film na mě ale nijak velký dojem neudělal. Zato kniha byla to nejlepší co jsem za poslední roky četla! Tím spíš, že jsem první viděla film, takže jsem si už nemusela domýšlet žádné neúplné, neurčité kulisy, který by mi další odstavec dovysvětlující scénu kompletně narušil. Přečíst si o pohnutkách, které ve filmu nejsou vidět a nebo si všimnout věcí, které jsem ve filmu přehlídla jsou jen další a další výhody této skvělé knihy!

25.11.2013 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Už úplně jiné než první (nejlepší) kniha. Katniss jsem v půlce přestala tak úplně chápat. První kniha mě nutila přát si být součástí jejich světa, při druhé se objevily pochybnosti, a po třetí knize jsem ráda tam, kde jsem. Konec byl skvělý. Jakýmkoli způsobem to autorka mohla zkazit, ale naštěstí se jí povedlo nádherně vybruslit. Dokážu si představit celou trilogii i více rozepsanou, ale tohle bohatě stačí. Vystihuje vše důležité. Konečně kniha s reálným koncem. Třetí díl se ale mezi mé nejoblíbenější nedostane, ačkoli ta realističnost, emoce a probrečené hodiny u konce knihy stály za to.

25.11.2013 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Trochu slabší než jednička, ale stále výborný!

24.11.2013 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Hodně pomohlo, že jsem viděla první film, a tak jsem měla lepší představu. Jako plus beru skutečnost, že se film striktně drží knihy a nemusel vůbec nic vynechat nebo upravit. Kniha je bohatší o Katnissiny doměnky a myšlenky, které ve filmu podle mě nejsou žádné, jelikož z výrazu není nic poznat. Jinak výborné téma a skvěle vymyšlené prostředí. Líbí se mi, že se sama Katniss poznává a přijímá bez keců to co přichází, i když na začátku mi přijde dospělejší než na konci. Peeta je snad nejlepší postavou vůbec. V mnohém mi ten jejich svět přijde zajímavější než náš.

04.11.2013 5 z 5