Silencia Silencia komentáře u knih

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Je to příjemné, milé, ale ne úplně strhující. Ráda si zase přečtu něco podobného, přesto na piedestal tento román neumístím. Zpočátku mi vadilo asi 8 dějových linek a množství jmen, ve kterých jsem se ztácela. V názvech míst jsem se nezorientovala nikdy. Jinak druhá polovina je rozhodně lepší. 3,5*

24.05.2021 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Je to jednoduché, oddychové, předvídatelné a milé. Hlavní hrdinka nedělá žádné trapasy ani ukvapené závěry. Dalo by se možná říct, že ze všech románových postav mi Sophie byla nejsympatičtější největší reálností svého chování. Nejspíš to ale srovnávám jen sama se sebou. Příjemné nenáročné čtení.

18.04.2021 4 z 5

Konec doby odpadové Konec doby odpadové Pavla Wernerová

Ačkoli mě motivační, vzdělávací a podobné "nerománové" knihy nebaví, tato kniha se četla neuvěřitelně snadno. Pavla nabízí skoro ve všech částech života nejrůznější možnosti, jak šetřit naší planetu. Když se bez toho neobejdeš, vyrob si to; když to nejde/nechceš vyrobit, kup si to bez obalu; když to nejde koupit úplně bez obalu, zaměř se aspoň na recyklovatelný obal. Když nejde ani to, kup si velké balení. Každý si v tom může najít tu svou cestu a v žádném případě neplatí, že pokud nedělám "to nejlepší", všechno ostatní je zbytečné.
Sama se nechci nechat moc omezovat, ale pokud je něco vyloženě zbytečné, tak proč to nezměnit? Třeba pokud chci pepsi, bez obalu ji nejspíš neseženu. Proč bych si ale kupovala balenou vodu? Nebo trhala v obchodě pytlíky, když si můžu vzít vlastní z domova? V našem Albertu jsou ořechy v pytlíku a hned vedle sypané. Jaký přesně bych musela mít důvod vybrat si ořechy v plastu, když je to v zásadě jedno, které koupím?

Především však musím vyzdvihnout to, že kniha není jako ostatní články, které jsem četla, např. "vyrobte si vlastní čistič doma, na internetu najdete spoustu receptů" nebo "kupte si raději přírodní výrobek, po prostudování miliardy certifikátů, latinských názvu ve složení a hodin googlení, jestli to není fake, nakonec zjistíte, jestli je výrobek nezávadný". Naopak Pavla dává konkrétní příklady výrobků, konkrétní webové stránky, konkrétní obchody, konkrétní recepty. To je na knize asi to nejlepší. Nemuset si nic dalšího dohledávat.

12.01.2021 5 z 5

Stručné dějiny světa Stručné dějiny světa Christopher Lascelles

Přesně takovouhle knihu jsem hledala. Stručný přehled dějin. Bohužel dějiny se nedají podat stručně, takže nad každou větou musíte přemýšlet a navíc autor používá odborné názvy, které sice vystihují situaci a správné názvosloví, ale mně nic neřeknou. Zhruba v poslední třetině dějin jsem ztratila přehled. Do té doby to však bylo OK. A jsem ráda, že mi to pomohlo některé věci pochopit. Bohužel, za půl roku to už vědět nebudu, takže jsem ráda, že kniha je součástí mé knihovny.

08.01.2021 4 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

(SPOILER) Musím ocenit, že autorka se skvěle drží charakterů postav, což není úplně obvyklé. Často v knihách každý zázračně zchytří a úplně se změní, což není tak docela reálné. Tady naopak byla Scarlett hloupá, povýšená a čím dál bezohlednější a k prozření došla až úplně na konci, přičemž opět to bylo pouze na kratičký moment, jak vidno z posledního odstavce. Vše, co se Scarlett stalo, by se jí v klidu mohlo stát i v reálném životě, v knihách jsem se s tím však téměř nesetkala. Bohužel jsem ale romantička a takhle realistický příběh se mi proto nemohl úplně líbit. Skvělá kniha, ale pochybuji, že se k ní ještě někdy vrátím. :)

02.06.2020 4 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Dávám plný počet, jelikož mě to neskonale baví. Musím však říct, že popisy války mě nudily a Scarlett ne vždycky úplně fandím. Je ale osvěžující číst styl, na který nejsem úplně zvyklá (časové skoky) a zjišťovat "normálnosti" tehdejší doby.

20.05.2020 5 z 5

Na matce záleží Na matce záleží Kevin Leman

Super kniha. Nejen pro matky. Člověk cítí, že autor má pravdu. Budu se k ní postupem času určitě vracet. 4,5*

22.04.2020 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Ani 3* ani 4*. Něco mezi. Dystopie miluju, ale tohle bylo na můj vkus trochu zvláštní. Každopádně to bylo i tak super-zajímavý. Ale jak už někdo psal, nedokázala jsem se tak nějak do postav vcítit.

24.07.2019 3 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Zajímavé, ale hrozně dlouhé. Zbytečně. Mohlo být poloviční. Zas tolik zajímavé to nebylo.

16.06.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Překvapivě čtivá kniha plná zajímavých historických faktů. Velice dobře přibližuje tehdejší život lidem, kteří to nezažili. Dokonce mi nepřišla ani tak depresivní, jako spíše k zamyšlení o (ne)spravedlnosti světa a životních náhodách.

05.04.2019 5 z 5

Vstupenka do ráje Vstupenka do ráje Lenka Lanczová

Ta hrdinka byla vážně blbá. Nicméně kniha byla čtivá, ostatně jako všechny lanczovky. A já jsem přesvědčena, že některé ženy takhle tupé skutečně jsou, proto to ani autoce nelze vyčítat. Třeba se v tom někdo najde a poučí. Styl psaní moc komentovat nechci. Vyrostla jsem na tom, tehdy to bylo fajn. Teď už tolik není, ale k lanczovkám to tak nějak asi patří. I když je pravda, že ICQ už vážně není v kurzu.

25.03.2019 3 z 5

Horečka Horečka Lauren DeStefano

Ta holka je fakt blbá. :D a autorka možná taky. Koho zajímají popisy nočních můr? Mě zajímá děj. Sice se tam sem tam něco děje, ale rozčiluje mě, jak je Rein furt blbě. Chudince.

01.03.2019 3 z 5

Past Past Lauren DeStefano

Hrozně mi to připomínalo Selekci, nicméně mnohem, mnohem horší. Kniha byla čtivá, žádné zbytečné popisy, což chválím, ale občas jsem se ve vyprávění ztratila, protože se autorka zaměřila na něco nepodstatného a přeskočila důležité věci. Najednou třeba byli venku a já nepostřehla kdy se tam děj přesunul a tak. Navíc hrdince bylo pořád z něčeho nesympaticky na zvracení. Příběh ale zajímavý a určitě stojí za to si přečíst. Jsem zvědavá na pokračování.

25.02.2019 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Super díl. O maličko lepší, než pár předchozích. 4,5*

17.02.2019 4 z 5

Labyrint Labyrint Kate Mosse

Tohle je přesně ten typ knihy, který by se mi měl líbit. Tak jak to, že to pro mě bylo takové utrpení? Příběh je docela fajn a dočetla jsem to jenom proto, abych věděla, jak to dopadne. Cím přesně, co mi na knize vadilo. Zfilmované by to bylo určitě zajímavější a ne tak zdlouhavé. Ano, kniha je zbytečně zdlouhavá a objevují se tam nedůležité odstavce, popisy a lidi, kteří by tam vůbec nemusely být. Ale nejhorší asi bylo, když snad polovinu knihy ze mě autorka dělala blbce, když pořád o něčem mluvila a nikdy to nevysvětlila. Další knihy autorky už neplánuji.

14.12.2018 3 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Poslední díl už mě tolik nebavil. Musím přiznat, že nejsem zastáncem válečných příběhů, což tato kniha je. K tomuto příběhu to ale patřilo, s tím se nedá nic dělat. Nicméně bála jsem se, jak to dopadne, což jsem naštěstí nemusela. Je to prostě úžasné.

24.10.2018 4 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Asi nemám, co k tomu dodat. Moc jsem se těšila, že toto bude poslední díl a já se konečně dozvím, jak to dopadlo. Pak jsem bohužel zjistila, že není, nicméně jsem místo toho dostala příjemnou, zajímavou a hlavně přehlednou část příběhu. Nevím, čím to je, ale bylo to jasnější, srozumitelnější a dávalo to větší smysl, než předchozí díl. Jsem moc zvědavá na konec. Už aby vyšel.

Pozor spoilery.
Chaol zůstává mým oblíbencem, je prostě miloučkej. Yrene se k němu skvěle hodí. Nesryn naopak moc ráda nemám, zato ale Sartaq je super. Těším se na další výpravu do jejich světa.

27.09.2018 5 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Líbí se mi, jak je to pochopitelně napsané a hlavně, že několikrát opakuje kdo je kdo, i když ta postava tam vystupuje již poněkolikáté. Člověk si pak ověří, že ví o koho jde. Obyčejné knížky jsou zjednodušovány na minimum postav, nicméně toto je psané podle skutečnosti a přehršel postav tam být prostě musí. A pak Vondruška se s tím popral bravurně. Kniha nenudí, neomrzí a hlavně nezmate. :)

15.08.2018 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Nemůžu říct, že bych to přečetla jedním dechem. Je to docela fuška vyznat se ve všech postavách a politických machinacích. Přesto je zde historie neuvěřitelným způsobem podaná tak, aby nenudila a byla pochopitelná. Trochu mě zamrzel rozdíl mezi míšenskými osobnostmi od pana Vondrušky a paní Ebertové (jejíž Porodní bába byla přece jen o něco málo čtivější), ale to se nedá nic dělat, jací opravdu byli už nikdo nikdy nezjistí. Avšak na rozdíl od německých knih tato popisuje naše české dějiny. :)

18.07.2018 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Já čtu skoro všechno, zajímá mě totiž naprosto každá zápletka. Obzvlášť historická a navíc s cestování časem! Nechápu tedy jak je možné, že tohle mě nechytlo. A když to nešlo knižně, zkusila jsem to přes seriál, ale ani to nepomohlo. Škoda. Nejspíš to bude sice atraktivním, ale mně vzdáleným prostředím Skotska. Možná tomu dám ještě šanci, ale asi se spíš přesunu na knihy, co mě baví už od začátku.

04.06.2018 2 z 5