Jih proti Severu 1

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1360/jih-proti-severu-1-1360.jpg 4.6742

Jih proti Severu 1.

Vydáno, Ikar (ČR)

Gone With the Wind, 1936

Kniha Jih proti Severu 1

irskádívka
23. listopadu

Dlouho jsem nečetla “velký román” - knihu, velkou rozsahem, obsahující životní příběh, několik zajímavých, složitých, proměňujících se a životných postav, propracovanou linii příběhu, bouřlivé pozadí, na kterém se hrdinové knihy postavy pohybují a které je utváří a dokresluje. Mohla bych se vyjadřovat k charakteru Scarlett a Rhetta nebo Melanie, ale to by vlastně bylo zbytečné. Důležité je říct, že je příběh je skvělý čtenářský zážitek. Kniha vás nezklame předvídavým dějem, plytkými postavami, ani přeslazeným americkým koncem. Svého čtenáře si hýčká a rozmazluje. Kéž by takových knih bylo více.

agatha2
21. listopadu

V průběhu listopadu jsem se mezi knižními novinkami, které jsem četla, opět po letech vrátila k této klasice. Tentokrát nemá cenu zde psát obsah knih, ten je notoricky znám.
Poprvé jsem se se Scarlett a Rhettem setkala na základce a hned jsem tomuto příběhu propadla. Od té doby mám slabost pro romány z amerického Jihu. V tomto příběhu je prostě vše a já se k němu budu i nadále s láskou vracet.

VendulaB
07. listopadu

Naprosto úžasný román - čtivý, rychle vtáhne do děje, i přes to, kdy byl napsaný, příběh rychle plyne. Všechny postavy jsou popsány neuvěřitelně živě, nikdo zde není černobílý. Od knihy jsem se nemohla odrhnout, a když už ano, na příběh jsem neustále myslela. Kniha postupně přináší celou řadu témat, milostný vztah Scarlett a Rhetta je jen jedním z nich. Je to mistrovské dílo.

Martinique

Už když jsem kdysi viděla film, tak jsem se do příběhu zamilovala. A knihu jsem nemohla přestat číst.

veamertl

Pan Román, to je první, co mě jako hodnocení napadá..Myslím, že už kvůli takovým dílům, stojí za to číst. Protože aspoň já, díky knihám jako je tato, během svého života, stihnu žít mnoho dalších..Vůbec nevím, proč jsem na něj dostala chuť. Byl v knihovně, sekce "tak trochu povinná četba"..Do výzvy jsem měla v plánu zařadit jinou knihu a najednou, možná to horké léto, možná touha po injekci pořádných emocí.., zkrátka najednou byla v mých rukou. Přiznám, někdy mi trošku dělal problém se začíst.. Mé momentální mentální vyprahlosti, teď nejvíc vyhovují jednoduché krimi. Tohle je ale dost jiný šálek čaje. Nejednou jsem si povzdychla, že než mi tady popíšou oblečení paní domácí, měla bych vyřešené tři vraždy..Jediný kamínek u cesty, nezůstane nepopsán. Byl malý, hladký, zakopl o něj ten či onen? Ale díky tomu všemu, je to tak opravdové, strhující, jiný svět na dosah ruky..Nedivím se, že autorka psala dílo tak dlouho. Reálie skutečně neošidila, věřím jí, že správně změřila i tkaničky od bot těch horkých hlav..Zkrátka, děkuji, byla jsem tam, dýchala, cítila, milovala, bolela..ŽILA!

martineden

Naprostý skvost, to by měl číst každý.

katka-kacav3318

Miluju to. Můj první historický román a hned se stal mojí nejoblíbenější knihou. To prostě jen tak nic nepřekoná. Úplně zbožňuju ty postavy a všechno. Kdyby ta kniha byla osoba hned bych se za ní vdala.

Ronnie68

Nevěřila bych, ale tato první kniha, ktera popisuje dění behem války severu proti jihu (ale spise v zázemí) ... mě zaujala ....