Jih proti Severu 1

kniha od:

Jih proti Severu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1360/jih-proti-severu-1-1360.jpg 4.7 978

Jih proti Severu série

1. díl >

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Gone With the Wind , 1936


více info...

Komentáře (159)

Komentáře 159 Recenze 3

tereza1198
tereza1198
13.09.2023 4 z 5

Scarlett není nejsympatičtější postava. Je sebestředná, marnivá a občas vysloveně otravná. Jižanská dáma, která byla vychována k plesům, slušnosti a řízení velkého domu. Pak přijde válka a přerod v tvrdou a chladnou ženu, která má na starosti přežití svoje a celé své rodiny. Občas dost popisné, ale líbilo se mi to. Těším se na druhý díl.

Lole
Lole
30.07.2023 3 z 5

Jsem ráda že jsem si konečně tu knihu přečetla a především hlavní postava mě v mnoha ohledech rozčiluje a celkové líčení Yankee očima Konfederace. Jsem s knihou spokojená, ale příběh mě nevtáhnul tolik co jsem čekala.. Každopádně jsme ráda že jsem se k ní konečně dostala.


sajanka
sajanka
21.07.2023 5 z 5

Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Radimka
Radimka
17.07.2023 5 z 5

Moje první seznámení s klasikou americký literatury. Určitě bych si to měla přečíst znovu, protože to, že si pamatuju jen, že je tam Scarlett a její "na to budu myslet až zítra", je určitě velká škoda.

essterkaa
essterkaa
26.04.2023 4 z 5

Některé pasáže mi přišly trochu zdlouhavé a nudné. Ale jinak příjemné čtení.

Filomena1961
Filomena1961
06.03.2023 5 z 5

Mám ráda knihu Jih proti Severu a proto jsem se k tomuto románu po letech vrátila. Dostala jsem oba díly od své tety a už jsou notně zažloutlé časem. Jakmile jsem knihu otevřela opětovně jsem se do děje zcela ponořila. Román je velice čtivý, obsahuje motivy, které mají na čtenáře strhující účinek. Láska, občanská válka, kterou nám autorka přibližuje ve všech detailech.Román je nazírán z pohledu hlavní hrdinky Scarlet, která patří do plantážnické aristokracie. Svou rozmarností, sobeckostí, přízemností je v kontrastu s jemnými ženami této společnosti. A pak láska k Rhettovi, velice poutavý příběh. Doporučuji.

alabra
alabra
26.02.2023 5 z 5

Krásná, hýčkaná, sobecká, egoistická mrcha, která reálně uvažuje, ostatní využívá ve svůj prospěch. Jediné ji dokáže oslovit: Ashly, její láska k němu řídí veškeré chování a jednání. Jemu daný slib a nelítostná válka z ní vychovají ráznou, energickou ženu, která je ochotna převzít odpovědnost za životy jiných lidí odkázaných na ni. I přesto u ní zůstává hybatelem všech činů vlastní ego. Úžasně zachycená dračice plná vzteku, pokud není po její vůli. Autorka reálně zachycuje i hrůzy války, která zaskočila Jižany nepřipraveny na všechny ty obludnosti, ostatně jako každá válka viděná a prožívaná zblízka.

fénix56
fénix56
22.02.2023 5 z 5

Román, ze kterého jsem se hodně dozvěděla z období občanské války, války Sever proti Jihu. Občas jsem se sice trochu ztrácela v reáliích a vojenských osobnostech konfliktu, ale to je můj problém. Jinak jsou zde popsány důsledky onoho konfliktu. Kromě mrtvých vojáků i civilistů na obou stranách, zničená města, spálená úroda, hladovějící a nemocní lidé...

Hlavní postavou je Scarlett, dcera z bohaté jižanské rodiny. Ze začátku mne Scarlett neskutečně prudila. Tolik negativních vlastností... Sobecká, vypočítavá, protivná.... atd. Ale život s ní neskutečně zatočí. Samozřejmě hlavně "díky" válce. Jinak by asi zůstala celý život tou sebestřednou, povýšenou osobou. Postupně jsem jí začala fandit. Mám totiž ráda silné osobnosti, které vzdorují nepříznivým okolnostem, ne ty ufňukané. A Scarlett silná byla. Nezměnila se až tak, že by se z vlka stal beránek, možná nejvíc mi vadil její chladný vztah k vlastnímu dítěti, ale už nemyslela jen na sebe a snažila se pomáhat i ostatním. Dokonce včetně své sokyně v lásce.

Román se četl dobře, jen bych trochu zkrátila některé rozvláčné hovory...

soupik2012
soupik2012
04.01.2023 4 z 5

Na pozadí občanské války severu proti jihu, sledujeme příběh který nám vypráví dcera otrokáře a majitele plantáže s bavlnou Scarlett O'Harová. Především právě tato skutečnost může za její namyšlenou a sobeckou povahu. Narodila se totiž do doby, ve které byla žena pro muže jenom něco málo víc než domácí mazlíček. Ale v jádru nebyla vůbec zkažená. A protože válka z ní to dobro vymámila, dá se s nadsázkou hovořit o tom, že patřila k tomu málu lidí, kterým válka něco dobrého přinesla. Kniha je napsána velice dobře i když se nevyhnula některým nudnějším pasážím. Myslím si, že tím důvodem byl fakt, že je kniha vyprávěna pouze z jednoho úhlu pohledu. A protože Scarlett velice často myslela na stejné věci, příběh se občas zbytečně vlekl a točil v kruhu. Daleko lepší by bylo mít možnost podívat se na příběh také očima někoho jiného. Audiokniha je velmi vydařená a opravdu dobře ji načetla paní Martina Hudečková.

Chesterton
Chesterton
29.12.2022 4 z 5

[audiokniha]
Bible pokrytectví a přetvářky ? Minimálně první polovina. Hlavní postava, u které si neustále musíte opakovat "je jí teprve šestnáct", abyste neměli chuť ji proplesknout. Ze Scarlett vyroste vlivem prostředí slušný spratek a autorka skrze ni i její irskou rodinu ukáže mnohé ze základů dodnes komplikované společnosti.

Vše zaránované i prošpikované tou nejčervenější knihovnou co jsem kdy vydržela. Vážně nesmrtelná klasika romantického románu, což mě soustavně hladilo proti srsti :o)

Hodně jsem si cenila poplatnost své době, zejména určitého 'protipohledu' na tehdejší Státy. Stejně jako dokonale vylíčeného zbytečného zmaru a ubohosti (jakékoli) války. Nejvíc se mi líbila závěrečná proměna Scarlett v duchu povahy otce. Je krásně vidět jak v dobách těžkých a zlých čerpáme ze svého dětství a zdravých kořenů předků. Kvůli tomu celá kniha přes různý diskomfort stála za to! Styl psaní je vycizelovaný do nejmenších detailů, chutí a vůní.
Trochu si odpočinu a zkusím druhou část.
4/5

niki-chan
niki-chan
02.12.2022 5 z 5

Krásný popis dobových zvyků a myšlení, včetně hrůz které přináší válka a jejích dopadů na všechny. Velmi se mi líbila postava Scarlett, která ač se zdá jako ta zlá a zasluhující trest, se umí postavit na obranu svého života a svých blízkých a nevzdává to. Komplexnost této postavy dává románu 5 hvězdiček.

Jenette
Jenette
19.11.2022 5 z 5

Mnohem víc než jen milostný příběh. Scarlett můžete milovat nebo nenávidět (nebo oboje), ale nemůžete popřít, že je to je jedna z nejkomplexnějších románových hrdinek, které kdy byly napsané. Chvíli ji musíte obdivovat, chvíli si říkáte, co je to za krávu :)
Jako historický román to trochu selhává kvůli politické zaujatosti autorky, takže doporučuju brát s rezervou. Ale pokud o tématu něco víte, je to dobrá sonda do mysli části americké populace (a přes stáří knihy to platí dodnes).
V každém případě kniha stojí za přečtení a film s fantastickou Vivien Leigh za shlédnutí.

MaggieR
MaggieR
09.11.2022 5 z 5

Prvý krát som sa pozrela na ,,dobrých” ľudí ako na hlupákov. Podľa mňa máme všetky v sebe kus Scarlett.

Nofar197
Nofar197
11.10.2022 5 z 5

Dodnes mi není jasné, co dynamická Scarlett na tom vymackanem citronu viděla.

Lucie85
Lucie85
30.07.2022 5 z 5

Moooc krásný a hodně dramatický příběh. Román o romantických vztazích, lásce, gentlemenství, hýření, ale i utrpení, strádání, odvaze a hrdinství, to vše na pozadí kruté války Jihu a Severu. Zamilovala jsem si všechny hlavní postavy. Příběh je velice poutavý a čtivý, za mne nebylo hluché místo. Hned se pouštím do druhého dílu, nemůžu se dočkat pokračování příběhu!

palka452
palka452
14.07.2022 5 z 5

Scarlett je velmi emancipovaná žena! Knihu čtu průběžně celý život a pořád se k ní vracím. Jednu dobu nejčtenější kniha po Bibli a vůbec se nedivím!

knihovniceS
knihovniceS
04.07.2022 5 z 5

Jé, četla jsem v mládí a vím, že se mi román moc líbil. Knihu mám doma (oba díly), dostala jsem je později darem a těším se, že se k přečtení časem vrátím ...

Staňule48
Staňule48
06.01.2022 4 z 5

Skvělé čtení s osobitou chutí a nostalgií.

Nieroccoon
Nieroccoon
30.11.2021

Scarlett mi popravdě nebyla ze začátku moc sympatická, ale ke konci se to zlepšilo a obdivovala jsem její odvážnost, pracovitost... Rhetta jsem si vůbec neoblíbila, ale doufám, že se to změní. Kniha krásně popisuje tehdejší těžkou dobu a po dočtení člověk nad ní stále ještě přemýšlí. Těším se až budu mít čas a vrhnu se na pokračování.

Marianna496
Marianna496
12.10.2021 5 z 5

Krásny román plný bolesti a lásky,Scarlett hlavná hrdinka mi učarovala...doporučujem čítať hlavne ženám lebo napriek tomu že sa tu odohráva vojna je to romantické a ženskému srdcu blízke.

Karol23
Karol23
23.09.2021 4 z 5

Těžké pro mě bylo přijmout, jakým způsobem se v knize jedná a mluví s otroky. Když jsem ale tuto realitu přijala a odpoutala se od ní, tak mě příběh pohltil.

danka13
danka13
10.07.2021 5 z 5

Uf, docela jsem se při čtení nadřela, ale myslím si, že to stálo za to. Na druhý díl si dám trochu pauzu.

Andi
Andi
22.06.2021 5 z 5

Nechápu jak to, že jsem ji ještě nečetla. Snad se mi celý život vyhýbala? Skvěle napsané, a to to byl takový hit, který vyšel těsně před druhou světovou ... ta ironie. Co válka lidem bere, jakou spoušť za sebou zanechá ... některé pasáže se mi těžko četly. Scarlett mi byla neskutečně protivná, taková sobecká pipina, ale nakonec se ukázalo, že ona je tou skutečnou superhrdinkou. Takže nesuďme knihu podle obalu?

lernami
lernami
14.06.2021

V knize byl velmi znát autorčin vřelý vztah k Jihu - z toho důvodu se mi zdály některé pasáže dost idealizované (např. to jak se majitelé plantáží chovali k otrokům apod.).
Knihu však beru jako náhled do jižanské mentality a jejich zvyků.
Válka je prostě válka. Ať už člověk stojí na jakékoliv straně, hrůznost války zasáhne všechny.

Haduwig
Haduwig
07.06.2021 4 z 5

Zatím mám za sebou první díl. Čekala jsem příběh o lásce, ale romantiky tam zase tolik není, naopak do popředí vystupují dopady války na běžný život v celé své šíři a hrůze.

Scarlett na jedné straně nesmírně obdivuji za to, že se dokázala postavit na svoje nohy v dané době a se svojí výchovou (!!), ale jinak mi povahově sympatická rozhodně není, její sobectví, nepřejícnost a naprostá absence soucitu mi zkrátka k srdci nepřirostly.

Chystám se i na druhý díl, časem určitě i filmové zpracování, ale že bych plánovala se ke knize někdy v budoucnu vrátit, to není pravděpodobné. Jednou mi to asi stačilo.

cedos
cedos
22.05.2021 5 z 5

Tohle dílo pro mě bylo, je a bude klasikou, vídím v téhle knize o mnoho víc, než zamilovaný příběh a vždycky se k ní budu vracet ... nostalgie, a navíc jedna z mála zfilmovaných knih kde se film opravdu povedl. Sáhla jsem po ní kvůli čtenářské výzvě .... ale teď přečtu i druhý díl. Prostě mě to baví.

Atuin
Atuin
07.05.2021 5 z 5

Je to do nebe volající drzost napsat takovou knihu a vdechnout život takovým, takovým... mužům a ženám...Protože po dočtení si uvědomíte zásadní věc, že dnes již nejsou tací muži, ( minimálně jistě ne ve velkém ) nemohu říct zda existuje taková láska, v širším měřítku, člověk by si to strašně přál ale co je zásadnější, další takovou knihu prostě nepřečtete. Je to moc krásný a živý rukopis a obrázek doby, země a lásky. Takže pozor. Úplně vás to k sobě přiková i když se může zdát začátek matoucí, pomalý až ospalý kniha je to perfektní, protože skládá dohromady prvky které jsou s námi navždy i když je třeba nevidíme..ty muže, tu lásku....

Manyna
Manyna
15.03.2021 5 z 5

Scarlett mi svou povahou byla od začátku značně nesympatická. Čekala jsem, že třeba časem jí přijdu víc na chuť, měla sice pár lepších chvilek, ale stejně bych nechtěla být její kamarádkou. Rhett Butler je super postava, která mě bavila nejvíc. Pustím se hned do druhého dílu.

LucieT
LucieT
30.11.2020 5 z 5

Dlouho jsem tento titul odkládala, bála jsem se, že to na můj vkus bude moc "červená knihovna", ale kdepak. Naopak - z knihy jsem nadšená! Ani ta politika mi vůbec nevadila. Opravdu nádhera.

Allla9
Allla9
24.11.2020 5 z 5

Krásné dílo.