Silencia Silencia komentáře u knih

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Asi takhle. Bylo to depresivní, takovým pozitivním způsobem. Je to vůbec možný? :-) Moje Nesbo-prvotina na doporučení znalcem. Styl psaní mě překvapivě bavil. Je to takové drsné a suché, je vidět, že to psal chlap. Ženské popisují úplně jiné detaily a hlavně jinak. Navíc při psaní více přemýšlejí a jsou často nejisté, což po čase trochu omrzí. K tomuhle žánru se ale Nesbo-styl hodí perfektně a myslím, že nebude trvat dlouho a vyhledám nějaký další díl.

15.12.2015 4 z 5

Vpád Římanů: Příběh chlapce z roku 84 n. l. Vpád Římanů: Příběh chlapce z roku 84 n. l. Jim Eldridge

3,5*. Ačkoli příběh není kdovíjaký, hrozně mě to bavilo. Moc zajímavý pohled do života Římanů.

15.12.2015 4 z 5

Egyptská princezna: Deník dívky z roku 1490 př. n. l. Egyptská princezna: Deník dívky z roku 1490 př. n. l. Vince Cross

Rozhodně lepší, než Pompeje, ale na Titanic to asi nemá. 4,5*

14.12.2015 4 z 5

Nejistý zítřek Nejistý zítřek Avery Williams (p)

Ani jsem knihu nemohla dočíst. První díl byl ještě ucházející, ale tady jsem kolikrát i nemohla uvěřit. Komentář může obsahovat spoilery.
Jak jsem poslední dobou měla pocit, že se mi všechny hrdinky zdají chytré, rozumné, vždy si umějí poradit a správně se rozhodnout, tak mi Sera dokázala, že ne. Na to, že jí bylo šest set let byla neskutečně hloupá, impulsivní a ubližovala všem okolo, kteří jí to (nepochopitelně) pořád odpouštěli. Třeba Noah se k ní vrátit neměl. No, je to alespoň naděje pro pitomce, že i ti mohou dostat, co chtějí. 1,5*

19.11.2015 2 z 5

Eden Eden Helen Douglas

Že by to bylo extra skvělý se říct nedá, ale hrozně se mi líbí ten nápad. Hrdinka zvláštně vyspělá na šestnáct let, ale pokud jsem na to zapomněla, její přístup se mi líbil. 3,5*

15.11.2015 4 z 5

Pandemonium Pandemonium Lauren Oliver

Druhý díl mě hodně nadchl. Nejlepší kniha na světě to asi není, ale v mnohém překonala Delirium. Líbí se mi způsob, jakým jsou popisovány pocity hlavní hrdinky, a to, jak bojuje sama proti sobě. A dost mě (v dobrém) vytáčelo, že skončila vždy kapitola v tom nejzajímavějším místě, takže mi v tu chvíli byl druhý úsek úplně jedno. Jenže pak jsem se zažrala do něj a kapitola zase najednou skončila. A tak to šlo pořád dokola. V tomto díle už autorka ubrala na popisu prostředí, tak se mi to četlo i o mnoho lépe. Snad první kniha, kde je pokračování lepší než první díl. Dala bych asi 4,7*.

03.11.2015 5 z 5

Delirium Delirium Lauren Oliver

Takové zvláštní. Chvílema se to hrozně blbě čte, hlavně díky tomu, že se autorka pořád rozepisuje popisem, ale až takovým zvláštně přirovnávajícím, který kolikrát ani moc nechápu. V originále bych to proto asi vážně nedala. Oproti tomu děj je velice zajímavý a originální. Určitě dočtu celou sérii, jak nejdříve to půjde. Úvahy, láska jako nemoc a celkově to má skvělou myšlenku, akorát škoda, že je to tolik podobné ostatním dystopiím, kdy všichni lžou a jsou krutí. Přece by ta vláda nemusela být tak krutá, i když bez lásky. 3,5*

21.10.2015 3 z 5

Titanic: Deník dívky z roku 1912 Titanic: Deník dívky z roku 1912 Ellen Emerson White

Je skvělé, jak veškeré detaily - vybavení lodi, chování cestujících a ostatní věci, si dokážu díky filmu tak přesně představit. A všechno sedí. Cameron je vážně kouzelník. Tak vtipné, tak opravdové, tak smutné, tak neskutečné. Jsou tyto deníky pravé?

15.10.2015 5 z 5

První První Kiera Cass

Je to tak trochu pohádka. Teda ne trochu, ale hodně, nehledě na počet mrtvých, kteří to alespoň trochu zmírňují. Jinak pohádka od začátku do konce. Víceméně předvídatelné, přesto mě to často dokázalo překvapit.
Svět, země a jejich životní pravidla jsou promyšleny velice dobře a zajímavě, ačkoli jim není dán až takový prostor, jaký by mohli mít. Ale nevadí, tato kniha je naštěstí zaměřena na něco jiného než jsou ostatní moderní dystopie (HG nebo Div). Je také ale o to méně skutečná. Neznamená to však, že je méně čtivá. Od prvního dílu jsem se nemohla odtrhnout až tak, že jsem zbytek trilogie musela dočíst v originále, jelikož jsem nevydržela čekat, než se mi do ruky dostane český výtisk. Naštěstí angličtina zde byla jednoduchá, tak mám dokonce i dobrý pocit, že jsem udělala něco pro své jazykové znalosti. :-)
Moc pěkná trilogie, doporučuji všem jako odpočinkovou četbu do světa princezen, luxusu a happy-endů. První díl mě unesl, druhý byl maličko horší a třetí nejprve akčně zajímavý a pak trochu předvídatelný. 4,5* :) Navíc mají knihy neskutečně krásné obálky :D

03.10.2015 5 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Selekce byla dějově asi lepší, přesto i od této knihy jsem se nemohla odtrhnout. Pokládá správné otázky a výstižně popisuje vztahy mezi lidmi. Líbí se mi, že si hrdinka musí vybírat mezi dvěma dobrými možnostmi a (zatím) není nic, co by jednu či druhou stranu automaticky vyloučilo. Jako v životě. 4,5*

29.09.2015 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Vtipné, milé, zajímavé. Hrdinka je ve všech ohledech zvláštně vyspělá, ale sympaticky, ne nepřirozeně. Já byla nadšená a ani nevím proč. Hrozně se mi to líbilo, ačkoli vím všechna negativa ohledně naivity a neskutečnosti. Měla jsem z toho dobrý pocit. Hlavně ten kamarádský vztah byl úplně skvělý.

20.09.2015 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tak jestli mě tahle knížka měla odradit od braní drog, tak dokázala úplný opak. Pohled do života narkomanů je jedinečný. I když docela depresivní. Ty její úvahy jsem často úplně chápala. A drogové opojení, díky němuž ti je vše víceméně jedno je docela lákavé.

16.09.2015 4 z 5

Dotek anděla Dotek anděla Thomas Brezina

Pěkná knížka, trochu naivní, spíš pro mladší čtenářky. To mi ale nevadilo, téma bylo zajímavé a četla se moc dobře. 3,5*

23.07.2015 4 z 5

Nezapomenutelná cesta Nezapomenutelná cesta Nicholas Sparks

Film je trochu jiný, ale to je dobře. Kniha mi nepřišla tolik dojemná, jelikož příběh jsem znala a navíc jsem to četla v originále. Nicméně 4,5*, jelikož je to super.

19.07.2015 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Bohužel jsem to moc ani nemohla dočíst. Další nová pravidla v novém fantazijním světě už asi nezvládám. Už jich asi bylo na mě moc.

16.07.2015 2 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Kniha je velmi chytlavá, navzdory tomu, že po shlédnutí filmu jsem si řekla, že to číst fakt nepotřebuju. Příběh, děj, postavy, jejich svět.... vůbec nic z toho mě nezajímá, ale přesto čtu dál. Nevím proč. Snad to dočtu.

02.06.2015

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Výborná kniha, ale tak nějak jsem ji nemohla dočíst. Přes všechny ty odborné názvy se čte docela těžko.

20.05.2015 4 z 5

Vtipný, bezprostřední humor, který už ke konci mohl být trochu ohraný, ale stejně pobavil. První polovina knihy je dokonalá, druhá už byla na mě trochu moc. Moc politická, abych tak řekla. I když to mohlo být audioknihou, kterou Martin Stránský četl brilantně. Každopádně si to přečtu znovu, a regulérně.

10.02.2015 4 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Co tohle sakra mělo znamenat? :D A ten konec? Na to se nedá nic než zírat. No každopádně mi to přišlo ještě ujetější než ty dva předchozí díly, i když klidnějším způsobem. Zvráceným způsobem zajímavý a přitom nudný. Občas jsem se divila, co si to Harris troufl všechno napsat, jindy jsem zase obdivovala jeho humor. No každopádně jednou to přečíst stačilo, ale na Zrození už se nechystám. Jeho styl psaní mi moc nevyhovuje, a v této části už to bylo až moc zřetelné. Vadí mi jak se občas rozepisuje o irelevantních detailech, používá šílená přirovnání a ty nechutnosti také k životu nepotřebuju. 2,5* Musím se ale přiklonit výš, protože nemám ráda špatné konce, ale předvídatelné mě taky netěší. Takovýto konec bych však netipla ani v pomatení mysli :)

29.01.2015 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tak konečně jsem se dostala k přečtení předlohy mého nejoblíbenějšího filmu a musím říct, že zklamána nejsem. Adaptace z roku 2005 perfektně vystihuje postavy jak vzhledem, tak chováním. Jedinou menší výtku bych měla k panu Collinsovi. Celá verze je příjemně zkrácena, nic důležitého nechybí, avšak některé pasáže jsou komlikovanější a není lehké je pochopit hned napoprvé, pokud děj neznáte. Však pro to dokonalé zobrazení pocitů, lásky a prostředí tomuto filmu odpustím vše. Avšak český dabing je příšerný. Ne hlasy a dialogy, ty sedí dokonale, ale překlad. Takové boty nemohu tolerovat, obzvlášť teď, po přečtení správného znění.
Verze z roku 1995 lépe vystihuje děj, ale postavy mi nejsou tolik sympatické. Elisabeth vypadá starší a vše bere s takovou samozřejmostí a nezájmem, že mě to udivuje.
Konec ódy na filmy :D Co se týče knihy samotné, ten příběh je super, vyprávění výborně vysvětlované a dialogy vtipné, i když kdo je zvyklý na moderní způsob psaní, nemusí mu to zrovna sednout. Mně se však líbil popis Elizabetiných pocitů, který tak skvěle odpovídá realitě.

30.11.2014 5 z 5