Senza Jenka Senza Jenka komentáře u knih

Perfektní společnice Perfektní společnice Nicola Cornick

Romanťárna. S realitou a logikou to sice nemá moc společného, ale pokud má člověk na něco podobného náladu, splní to svůj účel. A já tu náladu měla :)

17.12.2023 4 z 5

Nevěsta na útěku Nevěsta na útěku Joan Johnston

Banální, málo uvěřitelné.

16.12.2023 1 z 5

Kořist Kořist Julie Garwood

Může to být i překladem, ale styl je... hrozný. Toporný, kostrbatý, neumělý... Také ta záležitost s dvojčetem mi nepřišla až tak nereálná, zejména poté, co se neohrožená obránkyně hradu, přesná střelkyně z praku a lstivá manipulátora najednou změnila ve zbabělou, roztržitou, nechápavou (až zmatenou) a lítostivou slípku. To jsem opravdu měla pocit, že musí být dvě.

16.12.2023 1 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Trochu mě hněte ta úporná a ne příliš elegantní snaha vyhnout se názvům některých měst, které navíc příliš nerozumím. Vzhledem k faktu, že názvy obcí jsou uváděny zcela běžně. To, jestli jsou smyšlené, nebo ne, podle mého názoru nehraje roli - mohli si vymyslet i ta města.
Styl psaní mi ale vyhovuje, povaha hlavního hrdiny je - maličko neobvyklá, ale příjemně, vyprávění plyne uspokojivým tempem a záhad je tak akorát. Jen pro filmové zpracování nebyla kniha asi dost zajímavá, že příběh tak moc překopali.

16.12.2023 4 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

(SPOILER) Je potřeba vzít v úvahu, že kniha vyšla v roce 1969, tedy před více než padesáti lety. Nad pokusy o dokonalou desinfekci celého těla a podobně, je tedy nezbytné zamhouřit oko. Co se týče chyb a úspor při budování výzkumného zařízení (například 5 konzolí k zabránění výbuchu místo 8) - nic nového a neznámého pod sluncem, a děje se to pořád.
Vzhledem k faktu, že nákaza unikla dávno předtím, než vědci dorazili, byl jejich zhruba 5denní výzkumný maraton vlastně marný a zbytečný.
Nepřestává mě udivovat šíře uvedených znalostí z mnoha oborů. Není to špatné čtení, ale Jurský park se mi líbil víc. Tohle je maličko suchopárné.

14.12.2023 3 z 5

Černí baroni Černí baroni Miloslav Švandrlík

Když zdvořile pominu fakt, že autor u PTP nesloužil, je to zábavné čtení. A nesmyslné rozkazy bohužel s minulou érou ani nezačaly ani neskončily.

14.12.2023 4 z 5

Rome Rome Jay Crownover

Zvláštní záležitost. Zhruba v půlce mě to přestalo bavit. Možná časem...

13.12.2023 1 z 5

Manželský omyl Manželský omyl Jennifer Probst

(SPOILER) První dvě třetiny je to o přetahování Cariny a Maxe. Ona chce konečně svobodně žít, daleko od sešněrované "morálky" Bergama. On zjišťuje, že už to není malá, přecitlivělá holka, kterou znával.
Zhruba ve dvou třetinách knihy, ho konečně dostane do postele - na jednu noc. A ráno ho přistihne matka Conteová. Po hláškách typu: "Zachováš se čestně" a "Jak by mohla tvoje matka v Bergamu vyjít na ulici, kdyby sis Carinu nevzal" jsem to nas.aně odložila.
Carinina matka a obyvatelé Bergama sice možná žijí ve středověku, ale zbytek světa rozhodně ne. Jak by se asi sousedé Maxovy matky dozvěděli, že se s Carinou vyspal? To jim to matka Conteová poběží vyzvonit? Hnus. Možná to časem dočtu, ale momentálně mě to příliš znechutilo.

13.12.2023 1 z 5

Měsíční směna Měsíční směna Cassie Alexander

(SPOILER) Popis Winterova pomalého "odcházení" byl docela drsný. Pořád nechápu Asherovu roli a motivaci. Jake... asi bych nad ním po všech těch podrazech zlomila hůl. Luna lobos - to bylo dobré, stejně jako jeho původce. Upíři nepřekvapili - je to sebranka. Dědeček naproti tomu překvapil dokonale, tohle jsem nečekala.
Lepší, než první díl, ale znám zajímavější díla. I když musím uznat, že autorce se docela povedlo vykreslit trochu temný a poněkud bezútěšný svět ženy chycené do pasti dohodou se Stíny. Ženy jejíž život sestává z práce na noční směně zvláštního oddělení plného neobvyklých a děsivých pacientů a neustálého nebezpečí, kam se dostanete pouze výtahem čpícím močí vlkodlaků. V mezičase se vrací do malého, čím dál víc zdemolovaného bytu, kam se neustále cpou převážně nezvané návštěvy tvořené stejně bizarní směsicí, jako pacienti na Y4. Její kolotoč práce, nedostatku spánku a úniků před smrtí narušují pouze nahodilé vztahy na jednu noc.

13.12.2023 4 z 5

Noční směna Noční směna Cassie Alexander

(SPOILER) Když se Ediin bratr Jake předávkuje drogami, dostane Edie nabídku - Stíny (jakési tajemné bytosti, které střeží nemocnici a okolí a za to se krmí bolestí a utrpením) udrží jejího bratra naživu a "čistého" a ona nastoupí za pár šupů na přísně tajné oddělení Y4, kde se léčí upíři, denní služebníci, zvěrodlaci, měňavci, zombie apod.
Po smrti pana Listopada vyráží Edie hledat Annu, což se jí povede, ale zabije u toho upíra a jeho klan se ji rozhodne zabít a připravit o duši. Má sice předstoupit před jejich soud, ale výsledek je jasný dopředu.
Zastupovat ji má právník z jiného klanu. Edie se potýká s bratrem, který ji neváhá okrádat a upíry, snaží se najít Annu, aby šla svědčit k soudu a zároveň chodit do práce na noční směnu, protože větší výpadek příjmů si nemůže dovolit. Pomáhá jí zombie, kterého potkala v nemocnici, a jeho kamarád psodlak, měňavec, jehož sbalila v klubu, právníkova denní služebnice, kolegové z práce i samotné Stíny (které ale sledují vlastní zájem).
Příběh se odvíjí celkem lineárně, ale přesto je vlastně dost zmatený. Občas nebylo úplně jasné proč se do toho některé postavy tak hrnou - Ti, tam to vypadalo na vztah, ale Asher? Jsem zvědavá na dvojku.

11.12.2023 3 z 5

Manželská past Manželská past Jennifer Probst

Spousta zcela vykonstruovaných problémů, typu: Nejstarší syn se musí oženit první. Nebo: Musíte si manželský slib zopakovat v Itálii. Průhledná manipulace ze strany matky Conteové.
Maggiino dětství a dospívání byla očividně noční můra a jejím rodičům bych nesvěřila ani třínohého jezevčíka vteřinu před smrtí, natož dítě - hnus.
Jinak je to ale roztomilé a romantické. Oddechovka.

08.12.2023 3 z 5

Smyslné zlo Smyslné zlo Keri Arthur

Trochu nekonzistentní s některými údaji z minulého dílu (třeba otázka potomstva). A opakují se tu stejné rozpory, jako v jiných dílech o bytostech se supersmmysly, nebo nemrtvých. Jak sami hrdinové několikrát zmínili, vzhled lze měnit, pach nikoliv. Je tedy zvláštní, že je Starr nepoznal po čichu (a oni jeho). Stejně tak dýchání u upírů - možná ho nepotřebují k životu, ale k mluvení rozhodně :D
Jinak je to bezva počtení. Příběh se logicky vyvíjí, neskáče, má závěr - o to lepší, že je v podstatě dobrý a zároveň uzavírá i události předchozích dvou knih. Ta poslední scéna v aréně je výborná.

08.12.2023 5 z 5

Polibek hříchu Polibek hříchu Keri Arthur

Po přečtení anotací a štítků by člověk čekal banální upírsko-vlkodlačí slátaninu podřízenou erotické lince. Nečekala jsem, že to bude mít skutečný náboj. Vlastně to není ani nijak zvlášť "nadpřirozené". Vlkodlaci a kožoměnci i upíři jsou běžnou součástí společnosti a děsivé přízraky, které Riley ohrožují, jsou produktem genetického inženýrství.
Nebýt specifického vlkodlačího folklóru, který bere sex, jako jakoukoliv jinou společenskou aktivitu (tanec), kterou je možné provozovat klidně hromadně a prakticky s kýmkoliv a za kterou není nutné, ani žádoucí někoho odsuzovat, byla by to taková napínavá detektivka. A ten vlkodlačí přístup je vlastně docela osvěžující.
SPOILER:
Líbila se mi postava Mishy a bude mi chybět. S Quinem budou zřejmě potíže a Kellen... no uvidíme. Líbí se mi i Kade.

07.12.2023 5 z 5

Volání úplňku Volání úplňku Keri Arthur

(SPOILER) Autorka hází čtenáře rovnou do děje - je to sice v podstatě nevýznamná epizoda, ale naznačí, co kdo dělá, jaké jsou vztahy, i základní společenský úzus.
Riley a Rhoan jsou dvojčata, jejich matka vlkodlačice znásilnila čerstvého upíra (o něco čerstvějšího, než Max z Nočních lovců od Jeaniene Frost). Svůj původ i sourozenecké pouto tají a tvoří svou vlastní minismečku, protože jejich rodná je vykopla.
Oba pracují pro Direktorium pro jiné rasy - on jako strážce, ona je prostředník - taková holka pro všechno. Riley cítí přes pouto dvojčat, že bratr je v maléru, upír před dveřmi má výpadek paměti, zmizelo už 10 strážců a její dva stálí milenci se začínají chovat podivně. Čelí únosu i pokusům ji zabít, po městě chodí klony upírova přítele, jehož považoval za mrtvého a někdo se snaží uměle křížit rasy. Hráčů na hřišti je zřejmě víc, ale vodítka jsou nejasná a krátká.
Zajímavý přístup k volání měsíce :D. Ale proč ne. Je to celkem zábavné čtení.

07.12.2023 4 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Hmm... Lepší než dvojka, horší než jednička. Celá ta slavná výprava do Asgardu mi přišla trochu absurdní. Zmatená.
Thór si nic jiného nezasloužil a Ódin ho měl dávno srovnat, toho mi líto není. Stejně tak Norny - za Ratatoska jim to patřilo. Ale ostatní smrti byly zbytečné.
Pobavilo mě, že tisíciletého islandského upíra stvořil pražák Zdeněk :D Perun je docela fajn týpek. A Ježíš... co dodat :D
Jen ta češtinářská stránka zase kulhá.

06.12.2023 3 z 5

Divoký symbol Divoký symbol Patricia Briggs

(SPOILER) Je to trochu chaotické, neohraničené, nedotažené, neuzavřené... Ale bavilo mě to.
Série MT se zabývá hlavně Mercy, jejich smečkou a nad/přirozenem v Tri Cities. Tenhle a minulý díl AaO má širší záběr a víc provázaností s druhou sérií - mnohem víc informací o Samuelovi, o Mercy, o minulosti členů Marokovy smečky.
Leah není až taková megera, jak se zdála ze začátku. Bran je opravdu podlý parchant. Pěvec byl trochu zvláštní, ale jeho chodce jsem odhalila okamžitě.
Kojot je... prostě Kojot :D (úhoř, haha).

06.12.2023 5 z 5

Magie na vzestupu Magie na vzestupu Ilona Andrews

(SPOILER) Kate, Curran a dalších 11 členů smečky jedou do Gruzie, aby ochránili těhotnou vlkodlačku Desandru. Dvojčata, která čeká, mají rozdílné otce, z dvou různých smeček a prvorozený zdědí strategické území v Karpatech. Celou záležitost nevylepšuje ani fakt, že její otec je magor, který s ní doslova obchoduje a své slovo o dědictví by nejraději vzal zpět, ani to, že smečky obou otců jsou znepřátelené a nikomu na ní a jejím životě za mák nesejde.
Kate s Curranem vědí, že jedou do pasti, ale vyhlídka na zásobu panacey je nutí do ní vlézt. Všechny zúčastněné strany se ubytují na hradě místního papaláše, smlouvají, intrikují a hledají způsob, jak se navzájem pobít.
První pokus o vraždu Desandry na sebe nenechá dlouho čekat a nezůstane osamocen. Jedna ze smeček není tím, čím se zdá být, místní papaláš jde po Kate a jeden z alfů uzavřel kontrakt na "ulovení" Currana, který - zdá se - zabírá. A celé to možná bylo úplně zbytečné...
Zajímalo by mě, zda je Pastýř něco jako náš Krakonoš, nebo si ho autoři úplně vymysleli. Kate má nové slovo moci. Mahon překvapil a teta Bé...

04.12.2023 4 z 5

Jasným plamenem Jasným plamenem Patricia Briggs

(SPOILER) Pěkné, ale vlastně dost podobné, jako část prvního dílu. Cesta do hor za "narušeným" vlkodlakem a boj s čarodějkou v trochu pozměněném hávu.
Líbí se mi Wellesley. Bran... nejsem si jistá, jestli bylo jeho rozhodnutí zbabělé, nebo nezbytné... V příběhu je spousta úvah o Mercy (odehrává se během MT 10 - Dlouhé ticho) - ta o Branově vztahu k ní je dost bizarní.
Jsou Bankéř a čarodějka jedna a táž osoba? A bylo jasné, že zrádcem není Leah, příliš se to nabízelo.
Pěkný zvrat v charakterech.

04.12.2023 3 z 5

Uchvatitel duší Uchvatitel duší Patricia Briggs

(SPOILER) Wulfe mě baví, je nebezpečný, nepředvídatelný a plný překvapení. Škoda, že Bonarata unikl. Ale zřejmě si ho autorka šetří na později. Sherwood... no, tenhle vývoj mě malinko zklamal.
Pobavily mě dýně a Disney kanál pro špehy bezpečnostních kamer kolem domu. Zdlouhavé přemýšlení uprostřed bojové scény dost narušuje plynulost a dynamiku příběhu. A svetr je předmět zhotovený vzájemným prolínáním smyček z jedné niti (příze), žádná osnova a útek!
Doufám, že vydávání této série bude pokračovat. V příštím díle totiž Mercy s Adamem zamíří do Montany.

04.12.2023 4 z 5

Před záhrobím Před záhrobím Jeaniene Frost

(SPOILER) V počátku mě zmátly zmínky o Kiře (kdo to sakra je?) a o Denise... Pak jsem zjistila, že do mezery mezi čtvrtý a pátý díl, patří oba počiny ze série Svět nočních lovců. Přerušila jsem tedy čtení tohoto dílu a vrhla se na ně. Mimochodem - zmínka o Ianovi a Veritas je odkazem na další sérii, která bohužel česky nevyšla.
Některé kroky hlavní hrdinky jsem úplně nepochopila - třeba Pozůstatky. Také ty důležité řeči, zejména ke konci... Přišly mi poněkud v rozporu s omezenou dobou využití speciálních schopností nabytých z krve toho či onoho nemrtvého (ano, ne pouze upíra, ale nemrtvého). Od duchů jsem také čekala víc.
Ale jinak to bylo docela zábavné, spousta vtipných situací a hlášek. Jen ten vedlejší účinek Mariiny krve byl trochu přehnaný.

29.11.2023 4 z 5