Senza Jenka Senza Jenka komentáře u knih

Hrdost a pokora Hrdost a pokora Jennifer Blake (p)

(SPOILER) Zápletka je velmi důmyslná a komplikovaná. Má svá slabá místa. Například jsem nepochopila, proč Bretonovi tak najednou věřili Renému a vzali ho s sebou, nebo proč neprotestovali proti tomu, že se přilepil na Cyrene. Nebo její naivita ohledně svobody. Jinak se mi hlavní hrdinka líbila - rozumná, přímá, praktická, inteligentní.
René je ovšem zcela jiná liga - chápu, že jeho postavení vyžadovalo NEZBYTNĚ určitý přístup, ale nic to nemění na faktu, že Cyrené využil, podvedl, zradil, manipuloval a dokonce vydíral. Ta poslední obezlička se zatykačem...
Takže za "hrdinu" * dolů.

16.01.2024 3 z 5

Kniha skandálů Kniha skandálů Julia London (p)

Líbila se mi návaznost na skutečné historické události. Důvod jejich rozkolu byl uvěřitelný a v pravdě srdcervoucí. Až tak, že mi to na romanci přišlo moc. Padoucha autorka hezky schovala, neodhalila jsem ho. Jen ta "kámoška" Claire... to bylo tak do očí bijící hned od začátku, že to skoro uráží mou čtenářskou inteligenci. Možná by to mohlo být malinko svižnější.

15.01.2024 3 z 5

Zloděj srdcí Zloděj srdcí Teresa Medeiros

(SPOILER) Je to celkem zajímavě sepsané. Ač mezi postavami jednotlivých částí "zdánlivě" není souvislost, čtenář si samozřejmě dá rychle dohromady dvě a dvě. Celkem záhy se tak začne profilovat povaha jednotlivých aktérů. Admirál je sobecký, pokrytecký a prospěchářský studený čumák. Lucy zase typické odstrkované dítě, které se snaží, aby ho tatínek měl rád. Jen Gerard mi přišel trochu neprůhledný a nejednoznačný. To, že zachránil loď královského námořnictva a nechal sebe i posádku zajmout byl od člověka, co oplakal už svou první posádku, do nebe volající hazard - mohli je klidně pověsit s ním a na nějaké zásluhy zapomenout. Další plynutí příběhu bylo celkem nasnadě.
Mohlo by to být o fous kratší, nebo svižnější, ale jinak celkem pěkná kniha.

12.01.2024 3 z 5

Nádherná bouře Nádherná bouře Johanna Lindsey

(SPOILER) Čekala jsem... víc. Jack je sice odvážná a z konvencí si zase tak moc nedělá. Ale zároveň je velmi nerozumná, prchlivá a impulzivní.
Jeremy pobavil i trochu překvapil - jeho konstatování o sexuálně ukojené ženě... Nečekala bych, že podobné slovní spojení použije vůči své vlastní sestře. Ale jako gardedáma byl VELMI důsledný :D.
Damon oproti tomu byl prostě roztomilý. Ale chápu, že jí tím lezl na nervy.
Scéna s piráty opět velmi naivní a odbytá - škoda.

09.01.2024 3 z 5

Bouřlivé vyznání Bouřlivé vyznání Johanna Lindsey

(SPOILER) Chápu jistou míru nedůvěry, ale Judyina podezíravost a útočnost byla trochu přes. Štěkala na něj, že je zločinec - ano, pašeráctví je nezákonné, ale její vlastní strýc byl deset let pirátem a bratrancova manželka se 15 let živila jako zloděj. Obvinila ho ze vstupu na cizí pozemek, o čemž se přesvědčila tím, že sama vlezla na cizí pozemek. Když řekl, že dům mu patří, osočila ho ze lhaní, ale sama nevěděla, kdo je současný vlastník. Byla přesvědčená, že nemůže být tesař - ale to by se na lodi asi rychle ukázalo a zcela pravděpodobně si ho proklepli už před vyplutím... A dalo by se v tomto duchu pokračovat. Celkem povrchní a pokrytecké.
Podezření z krádeže nebylo úplně nelogické, ale její první reakce byla opět přehnaná. Udivilo mě jen, že se víc nezajímali o Andyho a Catherine - ta strávila v kajutách většinu plavby, navíc bez dozoru a uměla velice dobře šít. A různé skryté kapsičky a cennosti zašité do oblečení nebyly v té době nic neznámého.
Nathan se mi líbil víc, ale ani jeho postava nebyla úplně domyšlená. Jeho únik ze spárů justice a vzestup na společenském žebříčku byl poněkud pohádkový.
Ale bylo to výrazně lepší, než třeba Dáma a námořník, kterou jsem četla předtím.

07.01.2024 3 z 5

Něžná pomsta Něžná pomsta Johanna Lindsey

(SPOILER) Ze začátku mě to bavilo velmi. Příběh se odvíjel svižně, zvraty zapadaly do děje, a nepostrádalo to ani vtip ani logiku.
V druhé polovině se ale obojí vytratilo (zejména ta logika) a celé se to začalo poněkud táhnout. Černý Gawain byl najednou nenávistný nepřítel, nikdo se nepozastavoval na tím, že nájezdy nedávají žádný smysl. Sheena vříská a klepe se strachy, jen Jamieho vidí a v další minutě se od toho samého muže nechá muchlat a ocicmávat, jako by se nechumelilo. To mi prostě nesedí.
Podezírala jsem jiného Williama - což byl zřejmě autorčin záměr - i když jeho činy vůbec nedávaly smysl - ale to nedávaly ani tak :D
Reálnost vztahů a chování - vzhledem k historické éře, ve které se to má odehrávat - řešit nebudu. Obálka úplně mimo mísu.

06.01.2024 3 z 5

Dáma a námořník Dáma a námořník Johanna Lindsey

Zmatené, nelogické. Prvních asi 50 stran bylo čiré utrpení - zdlouhavé, popisné pasáže, nuda.
Boyd je vykreslen jako chtíčem posedlé pako. Katey je... švihlá, prchlivá a bojí se vlastních citů. James a Anthony už začínají působit jako zastydlí puberťáci. Nejzajímavějšími postavami se tak pro mě stali Gordie Cameron (ano, zlotřilý bratranec Roslynn), malá Judy, teta Letitie a babička Sophie.
Ačkoliv motiv není špatný, dynamika příběhu je divná. Scéna s piráty je nevěrohodná. Vývoj vztahů mezi hlavními hrdiny je absurdní. Vadilo mi to Kateyino snění s otevřenýma očima, protože jsem chvílemi nevěděla, jestli si to zase vymýšlí, nebo se to skutečně odehrává.
Pár zábavných pasáží a hezkých scén, ale zbytek bohužel trochu chaos.

06.01.2024 2 z 5

Anglický hrdina Anglický hrdina Suzanne Enoch

(SPOILER) Musím říct, že hlavní hrdinka nebyla špatná, ale tady mi víc imponoval její protějšek. Zraněná duše, ale okolo ní zajímavý exteriér - inteligentní, všímavý, pohotový, galantní... Mělo to zajímavou zápletku a ačkoliv mě snaha o sebevraždu dozorcem nijak nešokuje, chápu, že byly doby, kdy to za šokující a špatné považováno bylo.
Výhodou hlavních postav je tím pádem ne zcela jednoznačný charakter, který jim dodává hloubku. St. Aubyn je tu vyloženě roztomilý.

04.01.2024 5 z 5

Londýnský prostopášník Londýnský prostopášník Suzanne Enoch

Pořád dost nereálné, ale mnohem lepší, než jednička. Sice nesplnil všechny lekce a ze začátku byl hodně prvoplánově hnusný na to, aby se tak z gruntu polepšil. Ale ten romantický závěr...

04.01.2024 4 z 5

Síla osudu Síla osudu Lisa Kleypas

(SPOILER) Hlavní hrdinka mě moc neuchvátila - ve dvaceti se chová, jako patnáctiletá puberťačka - rodiče mě nechápou, nenávidím je.
Celý skok do minulosti neobsahuje nic nového ani překvapivého, žádná záhada, žádný aha-moment - jen delší verze již jednou krátce shrnutého. Čímž autorka zbytečně promrhala spoustu stránek.
Přiznávám, že některé národy a historické epochy mě nikdy ničím nepřitahovaly a carské Rusko (stejně jako třeba Japonsko) mezi ně patří.
Suma sumarum - nižší kategorie.

02.01.2024 2 z 5

Smlouva s ďáblem Smlouva s ďáblem Liz Carlyle

Zbytečně natažené. Vývoj vztahu bleskový. Do postele ji tak trochu dotlačil.

02.01.2024 3 z 5

Nahý vikomt Nahý vikomt Sally MacKenzie

(SPOILER) Ta úvodní scéna byla trochu absurdní. Co se skicy a pátrání týče - jak příhodně vždy alespoň jeden z nich věděl, kde a co hledat. Ta rostlina byla přičinlivě hned v první zahradě... A vždycky se o věc zajímali zrovna ti, kteří byli na aktuální části obrázku... To je trochu moc vody na mlýn. Prostě jim osud šel na ruku a i toho obávaného Satana se zbavili celkem lehce.
Ale klišé jsou celkem vyvážena švihem, zajímavými nápady a neotřelými charaktery.

31.12.2023 3 z 5

Cizí muž v mém náručí Cizí muž v mém náručí Lisa Kleypas

(SPOILER) Lara byla popisována jako laskavá dáma - mně přišlo, že se chová spíš paličatě a do všeho strká nos. Že to není Hunter bylo celkem jasné od začátku, i když se autorka hodně snažila. Přesto to mělo mezery. Podoba vysvětlena příbuzenskou vazbou. Byl chameleon - fajn, někteří lidé jsou v tom lepší, než jiní. To ale nevysvětluje, jak poznával lidi, které nikdy předtím neviděl. Nebo jak to, že měl stejné jizvy, na stejných místech. A jak to, že ona ho neodhalila - minimálně po čichu (v určitých situacích)...
Matka Hawksworthová se dala na pokání - to je chvályhodné. Lara se snažila zachovat zdánlivě čestně, ve výsledku spíš hloupě... Naštěstí si to rozmyslela.
Průměr.

29.12.2023 3 z 5

…protože jsi má …protože jsi má Lisa Kleypas

(SPOILER) Že se chystá Logana hnusně využít si Maddy ve své mladické nerozvážnosti ze začátku neuvědomuje. Když se chystá svého plánu vzdát, skončí s ním v posteli, aniž by se přiznala.
Hned ráno ji ale najde otec a Logan je - celkem oprávněně - zhnusen. Už jednou se zamiloval a ta žena ho zradila. Když se dozví o Maddyině těhotenství, nakonec se s ní ožení, ale chová se k ní dost ohavně. Není hrubý fyzicky, ale psychického teroru užívá bez zábran. Zároveň se v něm s hořkostí sváří i silné city, které k ní chová a které si nechce přiznat.
K tomu všemu zjišťuje pravdu o svých rodičích, přítel z dětství utone v Temži a jeho pokrevní otec se k němu najednou chce hlásit.
Musím říct, že mi chování hlavních postav nesedělo, prostě mi nepřišlo uvěřitelné. Není to úplně tragické, ale LK má lepší kousky.

25.12.2023 2 z 5

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Začátek byl věru zajímavý. Pak se příběh začal táhnout a konec byl vlastně spousta stránek zdlouhavého vysvětlování. První díl se mi líbil víc.

25.12.2023 3 z 5

Cizí nevěsta Cizí nevěsta Kinley MacGregor (p)

(SPOILER) Zkrátila bych to o 50 stránek kňourání, že si ji nezaslouží a nemůže si ji vzít, protože patří jinému muži. Také mi přijde poněkud nesmyslné, že ji otec nejdřív závazně zasnoubil a pak se ji snažil dohodit jinému.
Jinak celkem fajn.

20.12.2023 3 z 5

Čas na lásku Čas na lásku Kinley MacGregor (p)

Divím se, že se ze Sina nestal pokřivený netvor, po tom všem, čím si prošel. Pomatená matka, nenávistná macecha, vinou pronásledovaný bezohledný otec, zlý dohlížitel a krutí věznitelé. A "kámoš" Jindřich. Moooc pěkná sebranka.
Je v tom spousta blábolů - např. určitě by nechali důležitou zajatkyni jen tak bloumat po celém hradě bez dozoru a krále, který má všechny jako šachové figurky bude určitě zajímat, že vůdce vzbouřenců je ještě kluk. Ostatně i to je sporné - nebyli v té době tzv. mezi muže přijímáni mnohem mladší jedinci?
Konec je cukrátkový, ale jinak... postava hlavního hrdiny zahrála v mém případě na správnou strunu. Uvnitř zraněná duše a na povrchu drsný muž, přesto laskavý a spravedlivý. Kdo by odolal. Za něj jedna * navíc.

20.12.2023 4 z 5

Rytíř mnoha srdcí Rytíř mnoha srdcí Kinley MacGregor (p)

Oceňuji, že se mi konečně jednou nějaká autorka historizujících romancí nesnaží věšet na nos, že všichni skotové jsou stateční, neúplatní, čestní, milující a věrní až za hrob. Na druhou stranu shrnula všechny skotky do jednoho pytle, jako bezskrupulózní doroty.
Maggie osciluje mezi statečnou vůdkyní povstání a ustrašenou slečinkou. Braden mezi amorálním prostopášníkem a zásadovým, vnitřně zraněným mužem. Takže mě mnohem víc, než hlavní postavy, zaujal nevlastní bratr Hřích ;) I když by mě tedy opravdu zajímalo, jak to vlastně bylo s těmi Bradenovými zálety.
Obálka příšerná.

19.12.2023 3 z 5

Nezkrotná touha Nezkrotná touha Lisa Kleypas

(SPOILER) Nějaké to klišé by se našlo, ale zbytek je celkem originální. Bordelmamá se rozhodne, že její přítel (nakladatel) bude mnohem vhodnější, než nějaký bezduchý gigolo. Ač nepoučen, proč ho tam vlastně poslala v konkrétní den a hodinu, velmi rychle se zorientuje. A zachová se vlastně velmi čestně.
Když Amanda zjistí, o koho ve skutečnosti jde, je vyděšená a naštvaná. Nakonec se sblíží a dohodnou - nejen na vydání její prvotiny, ale i na diskrétním, časově omezeném milostném poměru.
Ten kvůli drbům Amanda utne mnohem dřív a vzápětí se o ni začne ucházet jiný muž. Když zjistí, že je těhotná, plánuje nejprve zmizet za hranice, ale Hartley ji přesvědčí, že si ji vezme i s dítětem, jen ji nabádá, aby o tom Jackovi řekla, do čehož se jí vůbec nechce.
Je to červená, takže výsledek je celkem jasný. Mám dojem, že tady se vykreslení charakterů postav autorce povedlo víc, než jinde. Jack je trochu nejednoznačný, ale uvěřitelný. Líbila se mi věrná Sukey, veselý Oskar Fretwell i obdivuhodný Hartley. Milostné scény obsahují pro tuhle literaturu celkem nezvyklé praktiky, ale je to velmi decentní, což oceňuji.

19.12.2023 5 z 5

Skotova zajatkyně Skotova zajatkyně Sabrina Jeffries

Zajímavá zápletka. Jen se to na můj vkus moc táhlo, Lachlan se točil, jak korouhvička a je v tom spousta a spousta klišé. Ale dá se, i když z oslovení "děvče" mi postupně začaly naskakovat pupínky.

18.12.2023 3 z 5