Znamení lyry

Znamení lyry https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9822/kapitan-exner-znamen-9822.jpg 4 172 43

Kapitán Exner série

Na vojenské střelnici u zdi rozpadlého stavení je nalezen mrtvý důstojník v modré uniformě letců. Zpočátku se vše jeví jako nešťastná náhoda. Když se však případ dostane do rukou kapitána Michala Exnera a jeho kolegů z kriminálky, vyklube se z něj zákeřná vražda. Další důmyslný příběh z pera nezapomenutelného autora, jehož nestárnoucí kriminalista elegán Michal Exner, muž nevšední invence i přístupu k životu a jeho radostem i strastem, se stal již pojmem. Knihy byla přeložena do maďarštiny a pod názvem Az árulo jel vydána v roce 1985 v nakl. Zrínyi Katonai Kiadó a do bulharštiny Znamenieto na lirata v roce 1967Dărž. voenno izdatelstvo).... celý text

Emik87
17.02.2024 5 z 5

Exner mezi vojáky...poněkud třaskavá kombinace. Ovšem já ji miluju.

Senza Jenka
25.12.2023 3 z 5

Začátek byl věru zajímavý. Pak se příběh začal táhnout a konec byl vlastně spousta stránek zdlouhavého vysvětlování. První díl se mi líbil víc.

Eicherik
25.08.2023 4 z 5

Exnerovka z vojenského prostředí. Nejdřív se ztratí náboje, no prostě normální bordel na vojně. Pak se ale objeví pár mrtvol a to už se musí zavolat kapitán Exner. Určitou sounáležitost jsem pociťoval s četařem Svobodou. Na vojně jsem byl taky písař, do civilu jsem šel taky jako četař a také jsem přespával v kanceláři na gauči. Samotný motiv téhle krimi nebyl kdovíjaký, ale to vojenské prostředí bylo zajímavé. Po čase si o tom snad každý muž občas rád pokecá, ale v době, kdy to prožíval se těšil na to, až už bude v civilu. Jako zajímavé hodnotím, že na samotném konci knihy je takový drobný úvod do dalšího případu, nazvaného Bláznova smrt.
Citace: Četař přeskočil příkop a kráčel přes trávu ke vchodu do štábu praporu, kde v kanceláři spal. To se nesmí, aby písař spal v kanceláři, ale Kylar si velmi dobře uvědomoval, že dobré podmínky jsou předpokladem kvalitní práce. I písaře.

faba
18.06.2023 4 z 5

Systematický poručík Beránek, akční podporučík Vlček a elegantní kapitán Exner. Trojice, která nezklame, jak příběhem, humorem a detektivní prací. I když tady to bylo v ,,gumárenském průmyslu" (od slova guma, kdo byl na vojně ví - guma=vojenský důstojník), ale vůbec to nebylo na škodu. Právě naopak! A napsat takovou knihu v té době, i to šlo...
Skvělá česká detektivka.

mol378
15.12.2022 3 z 5

Uf, to je teda přelidněná detektivka! Napínala více moji trpělivost než zvědavost. Ke konci lepší. První vražda se mi nějak ztratila v chaosu, cože byl motiv a kdože to udělal? Ale nevadí, na závěr s troškou přeskakování to chytlo jakýsi spád, nicméně na úplném konci jsem úlevně spočinula na pohovce zároveň s Michalem Exnerem, ráda, že je hotovo a máme to z krku. Ovšem atmosféra socialistického vojenského cvičáku, letiště a hospody výborná. Rozchod, soudruzi!

Canniosh
07.08.2022 4 z 5

Rozhodně jde o zajímavou, hodně nadprůměrnou, detektivku, o tom žádná. Škoda jen těch "milionů" postav, které jsou zde v zásadě jen do počtu a čtenář se v nich prostě ztratí. Je fakt, že až do poslední chvíle jsem neměl tušení, kdo a proč je vrahem. Po odhalení pachatele následovala opět celá kapitola, kde Exner vše vysvětlil, ale tentokrát se nějaké "wow" nekonalo, což ale v celkovém pohledu nijak nesnižuje kvality tohoto příběhu. Určitě se těším na další knihy s Exnerem, Erbenův styl psaní mi prostě vyhovuje a socialistické prostředí jakbysmet (rozhodně lepší než zfilmovaná verze v seriálu s Michalem Dlouhým zasazená do současnosti).

Makii
15.07.2022 5 z 5

Další exnerovka do "sbírky" :-D A opět nezklamala! Moc se mi líbila, pobavila jsem se, líbilo se mi víc dějových linek, většinu jmen a hodností jsem s klidem vypustila. Po přečtení recenzí zde jsem věděla, že to není důležité, takže v pohodě. A i tak - když nevím, otočím pár stránek zpět, ne? :-) Těším se na další. Jo a navíc - očividně Doupov. Líbí se mi, když se Erben takhle inspiruje realitou.

berila
24.02.2022 3 z 5

Taková příjemná česká oddechovka, proč ne.

Booky84
23.02.2022 4 z 5

Nějak jsem se nemohla začíst - armádní prostředí mi ani příliš nevadilo, ale těch postav bylo opravdu hodně a měla jsem občas i problém si ujasnit kdo je kdo. Celkově mi přišlo, že se kniha až moc táhne a nic se vlastně neděje...

Riccia
02.01.2022 4 z 5

Hodně souhlasím s hodnocením Milary a v lecčems se shodnu se zusi.kovar. Tedy. množství postav = peklo. Skončila jsem se seznamem na dvou stránkách a se školením od manžela v pravidlech vojenského "útvarosloví", než jsem pochopila, že spoustu jmenovaných postav už v dalším textu nepotkám a že mi tedy stačí znalost cca základních dvaceti z nich. Které to jsou, to jsem však pochopila až v polovině knihy.
Jak to bylo s první vraždou, to jsem bohužel úplně nepochopila - holt nemůžu chtít všechno, že? Možná jen neumím "číst mezi řádky". Jinak bylo čtení docela pohodové a pobyt mezi vojáky ve vojenském prostoru byl téměř idylický :-)

Ava365
27.11.2021 5 z 5

Další výborná detektivka z pera mistra oboru. Tentokrát jde o příběh z armádního prostředí, což mu ale neubírá nic na atraktivitě. Téměř všechny Erbenovy detektivky se sice odehrávají v socialismu, ale nikdy zde nebyly žádné řádky poplatné tehdejšímu režimu, což lze taktéž ocenit.

vladislav6610
09.04.2021 5 z 5

Kapitán Exner řadí mezi vojáky.

playada
25.11.2020 4 z 5

Docela komplikované. Motiv činu mi stále není zcela jasný, snad je to tou tehdejší dobou, která je z dnešního pohledu nesrozumitelná.

milary
10.08.2020 4 z 5

Kapitán Exner 2. čili další „zářez na pažbě“. Tím chci naznačit, že pan Erben pro následující případ s oblíbenými vyšetřovateli zvolil prostředí ozbrojených složek neboli armády. Vývoj děje byl poněkud spletitý. Zpočátku mi dělalo nemalé potíže přiřadit k novým a novým postavám jejich funkce, anebo k samostatně uvedeným funkcím jejich vykonavatele. Autor tentokrát mlžil za pomoci přečetných odboček a rovněž rozptyloval pozornost čtenáře případy zdánlivě nesouvisejícími. Trpělivost se ale vyplatila a mlhy na blatech - teda nad vyšetřováním- se pomalu protrhávaly až ke zdárnému rozuzlení.
Je neuvěřitelné, vzhledem k době, kdy tyhle detektivky vznikaly, jak nestrojeně a svobodně působí.
Jojo, čefe, nostalgie v tom určitě roli hraje :). Ale mimo to jsou „erbenovky“ dodnes doopravdy třída.

zuzi.kovar
07.08.2020 3 z 5

Takový průměr. Čekala jsem daleko víc. Tady jsem trpěla s každým dalším jménem, bylo jich milion. Takže jsem měla v hlavě zmatek. Čekala jsem, jak se na konci ty dvě smrti krásně propojí v jeden případ s velkým rozuzlením. A ono nic, vlastně půl knížky se tak stalo naprosto zbytečnou. Exner mi taky přišel jak amorální komouš, když nejdůležitější informace vytáhl z vojáků, kteří překročili předpisy. Nechal je samozřejmě potrestat, i když byli-li by vzorní a chovali-li by se přesně dle předpisu, nedozvěděl by se nikdo nic a případ by šel k ledu. No celkově mi to přišlo dost nedotažené, a to nejsem na detektivky ani v nejmenším náročná, jelikož je čtu opravdu jen jednou za čas.

trudoš
13.07.2020 4 z 5

V některých bodech výborné, v jiných zas o chlup slabší než předchozí Poklad byzantského kupce. Bavilo mě hlavně armádní prostředí, protože jsem si službou vlasti sám prošel, ačkoli o mnoho let později. Každopádně jsem se bez problémů dokázal vcítit do uvažování většiny protagonistů. Co mi ovšem pod nos moc nešlo, bylo scénické uvedení první smrti, protože ta vlastně nemá pro příběh valný smysl. Václav Erben se sice tváří, jak je to celé promyšlené a že na konci všechno zaklapne na své místo, ale ono tomu ve finále tak není.
Stran kriminálních postupů ovšem dokonalost, zase jsem se ocitl v polovině šedesátých let a byl přímo na místě činu. Autor pomocí postupného získávání stop a výslechu podezřelých skládá dohromady srozumitelnou mozaiku zločinu, přičemž já tomu věřil úplně všechno. Na škodu byl jen opakující se styl osnovy, kdy se policisté vydávají po mylné stopě, aby se v pravý čas vrátili zas na začátek, a teprve od toho okamžiku nabere vyprávění tu správnou detektivní atmosféru.

georginaa
07.07.2020 5 z 5

Druhým dílem této série je z vojenského prostředí. Téma velice známe pro většinu chlapů. Kapitán Exner musí přijít na to, proč by chtěl někdo zabít důstojníka.

ninano
06.07.2020 5 z 5

Velmi dobrá detektivka z vojenského prostředí.

sima.mis
07.05.2020 3 z 5

Česká detektivka která se dobře a rychle čte.

AliStejsy
02.03.2020 2 z 5

Exnera mám ráda, ale tahle kniha mne zklamala. Nedokázala jsem se pořádně začíst, možná za to může pro mne nezajímavé prostředí, ve kterém se detektivka odehrává.