Senza Jenka Senza Jenka komentáře u knih

Smyslné zlo Smyslné zlo Keri Arthur

Trochu nekonzistentní s některými údaji z minulého dílu (třeba otázka potomstva). A opakují se tu stejné rozpory, jako v jiných dílech o bytostech se supersmmysly, nebo nemrtvých. Jak sami hrdinové několikrát zmínili, vzhled lze měnit, pach nikoliv. Je tedy zvláštní, že je Starr nepoznal po čichu (a oni jeho). Stejně tak dýchání u upírů - možná ho nepotřebují k životu, ale k mluvení rozhodně :D
Jinak je to bezva počtení. Příběh se logicky vyvíjí, neskáče, má závěr - o to lepší, že je v podstatě dobrý a zároveň uzavírá i události předchozích dvou knih. Ta poslední scéna v aréně je výborná.

08.12.2023 5 z 5

Polibek hříchu Polibek hříchu Keri Arthur

Po přečtení anotací a štítků by člověk čekal banální upírsko-vlkodlačí slátaninu podřízenou erotické lince. Nečekala jsem, že to bude mít skutečný náboj. Vlastně to není ani nijak zvlášť "nadpřirozené". Vlkodlaci a kožoměnci i upíři jsou běžnou součástí společnosti a děsivé přízraky, které Riley ohrožují, jsou produktem genetického inženýrství.
Nebýt specifického vlkodlačího folklóru, který bere sex, jako jakoukoliv jinou společenskou aktivitu (tanec), kterou je možné provozovat klidně hromadně a prakticky s kýmkoliv a za kterou není nutné, ani žádoucí někoho odsuzovat, byla by to taková napínavá detektivka. A ten vlkodlačí přístup je vlastně docela osvěžující.
SPOILER:
Líbila se mi postava Mishy a bude mi chybět. S Quinem budou zřejmě potíže a Kellen... no uvidíme. Líbí se mi i Kade.

07.12.2023 5 z 5

Volání úplňku Volání úplňku Keri Arthur

(SPOILER) Autorka hází čtenáře rovnou do děje - je to sice v podstatě nevýznamná epizoda, ale naznačí, co kdo dělá, jaké jsou vztahy, i základní společenský úzus.
Riley a Rhoan jsou dvojčata, jejich matka vlkodlačice znásilnila čerstvého upíra (o něco čerstvějšího, než Max z Nočních lovců od Jeaniene Frost). Svůj původ i sourozenecké pouto tají a tvoří svou vlastní minismečku, protože jejich rodná je vykopla.
Oba pracují pro Direktorium pro jiné rasy - on jako strážce, ona je prostředník - taková holka pro všechno. Riley cítí přes pouto dvojčat, že bratr je v maléru, upír před dveřmi má výpadek paměti, zmizelo už 10 strážců a její dva stálí milenci se začínají chovat podivně. Čelí únosu i pokusům ji zabít, po městě chodí klony upírova přítele, jehož považoval za mrtvého a někdo se snaží uměle křížit rasy. Hráčů na hřišti je zřejmě víc, ale vodítka jsou nejasná a krátká.
Zajímavý přístup k volání měsíce :D. Ale proč ne. Je to celkem zábavné čtení.

07.12.2023 4 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Hmm... Lepší než dvojka, horší než jednička. Celá ta slavná výprava do Asgardu mi přišla trochu absurdní. Zmatená.
Thór si nic jiného nezasloužil a Ódin ho měl dávno srovnat, toho mi líto není. Stejně tak Norny - za Ratatoska jim to patřilo. Ale ostatní smrti byly zbytečné.
Pobavilo mě, že tisíciletého islandského upíra stvořil pražák Zdeněk :D Perun je docela fajn týpek. A Ježíš... co dodat :D
Jen ta češtinářská stránka zase kulhá.

06.12.2023 3 z 5

Divoký symbol Divoký symbol Patricia Briggs

(SPOILER) Je to trochu chaotické, neohraničené, nedotažené, neuzavřené... Ale bavilo mě to.
Série MT se zabývá hlavně Mercy, jejich smečkou a nad/přirozenem v Tri Cities. Tenhle a minulý díl AaO má širší záběr a víc provázaností s druhou sérií - mnohem víc informací o Samuelovi, o Mercy, o minulosti členů Marokovy smečky.
Leah není až taková megera, jak se zdála ze začátku. Bran je opravdu podlý parchant. Pěvec byl trochu zvláštní, ale jeho chodce jsem odhalila okamžitě.
Kojot je... prostě Kojot :D (úhoř, haha).

06.12.2023 5 z 5

Magie na vzestupu Magie na vzestupu Ilona Andrews

(SPOILER) Kate, Curran a dalších 11 členů smečky jedou do Gruzie, aby ochránili těhotnou vlkodlačku Desandru. Dvojčata, která čeká, mají rozdílné otce, z dvou různých smeček a prvorozený zdědí strategické území v Karpatech. Celou záležitost nevylepšuje ani fakt, že její otec je magor, který s ní doslova obchoduje a své slovo o dědictví by nejraději vzal zpět, ani to, že smečky obou otců jsou znepřátelené a nikomu na ní a jejím životě za mák nesejde.
Kate s Curranem vědí, že jedou do pasti, ale vyhlídka na zásobu panacey je nutí do ní vlézt. Všechny zúčastněné strany se ubytují na hradě místního papaláše, smlouvají, intrikují a hledají způsob, jak se navzájem pobít.
První pokus o vraždu Desandry na sebe nenechá dlouho čekat a nezůstane osamocen. Jedna ze smeček není tím, čím se zdá být, místní papaláš jde po Kate a jeden z alfů uzavřel kontrakt na "ulovení" Currana, který - zdá se - zabírá. A celé to možná bylo úplně zbytečné...
Zajímalo by mě, zda je Pastýř něco jako náš Krakonoš, nebo si ho autoři úplně vymysleli. Kate má nové slovo moci. Mahon překvapil a teta Bé...

04.12.2023 4 z 5

Jasným plamenem Jasným plamenem Patricia Briggs

(SPOILER) Pěkné, ale vlastně dost podobné, jako část prvního dílu. Cesta do hor za "narušeným" vlkodlakem a boj s čarodějkou v trochu pozměněném hávu.
Líbí se mi Wellesley. Bran... nejsem si jistá, jestli bylo jeho rozhodnutí zbabělé, nebo nezbytné... V příběhu je spousta úvah o Mercy (odehrává se během MT 10 - Dlouhé ticho) - ta o Branově vztahu k ní je dost bizarní.
Jsou Bankéř a čarodějka jedna a táž osoba? A bylo jasné, že zrádcem není Leah, příliš se to nabízelo.
Pěkný zvrat v charakterech.

04.12.2023 3 z 5

Uchvatitel duší Uchvatitel duší Patricia Briggs

(SPOILER) Wulfe mě baví, je nebezpečný, nepředvídatelný a plný překvapení. Škoda, že Bonarata unikl. Ale zřejmě si ho autorka šetří na později. Sherwood... no, tenhle vývoj mě malinko zklamal.
Pobavily mě dýně a Disney kanál pro špehy bezpečnostních kamer kolem domu. Zdlouhavé přemýšlení uprostřed bojové scény dost narušuje plynulost a dynamiku příběhu. A svetr je předmět zhotovený vzájemným prolínáním smyček z jedné niti (příze), žádná osnova a útek!
Doufám, že vydávání této série bude pokračovat. V příštím díle totiž Mercy s Adamem zamíří do Montany.

04.12.2023 4 z 5

Před záhrobím Před záhrobím Jeaniene Frost

(SPOILER) V počátku mě zmátly zmínky o Kiře (kdo to sakra je?) a o Denise... Pak jsem zjistila, že do mezery mezi čtvrtý a pátý díl, patří oba počiny ze série Svět nočních lovců. Přerušila jsem tedy čtení tohoto dílu a vrhla se na ně. Mimochodem - zmínka o Ianovi a Veritas je odkazem na další sérii, která bohužel česky nevyšla.
Některé kroky hlavní hrdinky jsem úplně nepochopila - třeba Pozůstatky. Také ty důležité řeči, zejména ke konci... Přišly mi poněkud v rozporu s omezenou dobou využití speciálních schopností nabytých z krve toho či onoho nemrtvého (ano, ne pouze upíra, ale nemrtvého). Od duchů jsem také čekala víc.
Ale jinak to bylo docela zábavné, spousta vtipných situací a hlášek. Jen ten vedlejší účinek Mariiny krve byl trochu přehnaný.

29.11.2023 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

(SPOILER) Drama, akce, filozofie, matematika, genetika, paleontologie... Film to ani náznakem neobsáhne. Opravdu zajímavé čtení.
Kniha není prostá nelogičností - proč čekali s Malcolmem ve stejném pokoji a nepřestěhovali se jinam? Proč šel Hammond ven, když věděl, že zvířata nejsou na svých původních místech? Ta akce s hnízdištěm a vůbec celé rozmnožování raptorů mělo značné mezery.
Lex bych asi utopila - ano, bylo jí teprve osm, ale znám děti o polovinu mladší a mnohem vychovanější!

26.11.2023 3 z 5

Věčný polibek temnot Věčný polibek temnot Jeaniene Frost

Líbilo se mi to víc, než první díl. Děj byl poměrně přímočarý, ale ne úplně průhledný, což považuji rozhodně za plus. Také je mi mnohem sympatičtější zejména ženská hlavní hrdinka. Nic proti Denise, ale Kira se nebojí, nekňourá a nevymýšlí blbosti, žádné hloupé obviňování nebo sebeobviňování a morální laťku má sakra vysoko.
Zdá se mi, že autorka nakládá s Egyptskou a Řeckou historií i mytologií poněkud svévolně, ale dobře, beru, třeba zrovna převozník byl fajn. Milostná scéna ve strojovně nebyla nic moc, i když strop mě docela pobavil. A nevyhnutelná blížící se Temnota na závěr.... :D

26.11.2023 4 z 5

Navždy mrtví Navždy mrtví Charlaine Harris

(SPOILER) Poslední díl. Takový uklízecí. Začátek s Arlene a její vraždou je dobrý. Pak už to pozbývá jakýkoliv smysluplný styl - prostě jen vymést pavučiny a zamknout za sebou.
Vztah s Ericem skřípe už dlouho, takže oficiální "rozvod" je sice bolestivá, přesto rána z milosti. Chci stejně jako Sookie (a na rozdíl od Pam a Karin) věřit, že dohoda týkající se její ochrany, není jen pragmatickým tahem. Myslím, že ji Eric opravdu miloval. Svým vlastním, trochu sobeckým, upířím způsobem. Jenže pravdou je, že jeho svět má úplně jinou perspektivu a nutně i pravidla a lidé jsou (až na výjimky) takové přitažlivé, krátkověké jídlo. Brzy by ji tak jako tak musel za a) proměnit, nebo za b) odložit někde cestou. A zvolil bé.
Autorka se v závěru série zamyslela a sehnala dohromady všechny zloduchy z předchozích dílů, kteří by mohli Sookie ještě ohrozit, pro jistotu si vypůjčila i jednoho bezpečně uzavřeného v říši víl a pak je několika tahy smetla ze stolu. Jako protipól použila neméně nesourodou skupinku jejích přátel, již poslala k ní domů, aby jí naopak pomáhala. Celé je to kostrbaté, chaotické a divné.
Tady, víc, než v ostatních dílech, trčí to, jak hlavní hrdinka kolísá mezi chováním upíří drsné femme fatale a puritánské tetičky ze zapadákova.
Sam byl myslím celkem jasná volba a je to můj oblíbenec - na rozdíl od Billa, (jehož remcání kvůli pití její krve mi v prvních dvou dílech lezlo silně na nervy - mimo jiné). Jen ten vývoj jejich vztahu je takový... autorsky chtěný a šustí papírem.
Celkově je fajn, že série je uzavřená, Sam se dočkal své vysněné vyvolené a Sookie snad bude mít klid (a spoustu rajčat).

25.11.2023 2 z 5

Kouřový démon Kouřový démon Patricia Briggs

(SPOILER) Tohle bylo vážně... váhám mezí zvláštní a divné. Autorka opět spletla více motivů dohromady. Velkou část knihy zabírají tanečky s kouřovým démonem, navrch boj s vlkodlaky, kteří přitáhli, aby (zdánlivě) uzurpovali moc nad smečkou a územím. K tomu problémy s Adamovým prokletím, Wulfeho šmíráctvím a svévolností Tilly.
Pod Kopcem je mrcha. Chudák Ben.
Příběh tentokrát obsahuje dvojitou porci paranormálních zvláštností, ale bavily mě. Několikrát jsem se od srdce zasmála - myslím, že výraz "zlatá rybička" někde sama použiju :D
A konec je skvělý.

21.11.2023 4 z 5

Čarodějka Čarodějka Blanka Jehlíková

Knihu mi kdosi vychválil, tak jsem se pokusila začíst. Stálo mě to dost trpělivosti a sil. Autorka má dobré nápady na zápletky i různé čarodějné skutečnosti - jistě toho za tímto účelem i dost nastudovala. Ale její styl mi nesedí. Je... jednotvárný, popisný. Nic nevyčnívá. Jednotlivé příběhy nejsou nijak zvlášť dramatické, vtipné ani záhadné. Prostá konstatování suché skutečnosti.

21.11.2023 2 z 5

První rudá kapka První rudá kapka Jeaniene Frost

Spade je sympaťák. Denise toho má dost za sebou a občas jí trochu hrabe, ale nic proti ní. Ian a Bones mě docela bavili. Raum je přehnaný a zároveň nedotažený.
Autorka si umí pohrát s napětím a neupadá do stereotypu, umí překvapit zajímavých zvratem, ale tohle je zbytečně dlouhé. 20-25% rozsahu dolů a bude to i svižné.

16.11.2023 3 z 5

Micah Micah Laurell K. Hamilton

Rozsahem spíš delší povídka. Moc nerozumím tomu, proč to vyšlo, jako samostatná kniha.
Celkově mě udivuje, že podobné "nehody" nejsou při oživování častější. Oficiální verze nejsou vždy pravdivé či úplné a pokud záleží i na pocitech oživeného - no, potěš koště.
Bylo fajn dozvědět se Micahův příběh, ale Anita je s tou svojí přednas.aností občas na ránu do hlavy.

13.11.2023 3 z 5

Mihotavé stíny Mihotavé stíny Patricia Briggs

Já a povídky máme velmi specifický vztah. Tohle dokonce mnohdy ani povídky nejsou, spíš takové střípky... Skvělá je Díra a Vykoupení, zbytek je spíš zajímavý.
Stejně jako možnost nahlédnout do tvůrčího procesu spisovatele.

12.11.2023 3 z 5

Smrtící žár Smrtící žár Patricia Briggs

(SPOILER) V téhle knize se mísí vzpomínky na Charlesovu minulost (a snaha vyrovnat se s blížící se smrtí starého přítele) s honbou za fae, jež unáší a zabíjí děti. To vše na pozadí záměru koupit pro Annu koně.
Příběh Charlese a Josepha je moc hezký a dojemný, stejně tak Chelsey - i když vyhlídka na smečku v područí pratchána by mě taky nenadchla. Hepziba byla zmiňována od začátku tak moc, že to nemohla být náhoda, ale pachatele únosů a vražd jsem netušila. Od začátku jsem nechápala, proč se nikdo nezeptal Mackie?
Užívám si postupné odhalovaní Charlesovy povahy, jen doufám, že to autorka nepřežene. Potěšil mě návrat Leslie (ač dělá spíš křoví), líbil se mi Max, doktor Vaughn a jeho přítel a dokonce i agenti Cantripu (!!!), pobavila učitelka Newmanová.
Nepochopila jsem pouze, k čemu se vztahuje ten název.

10.11.2023 4 z 5

Dvojí spravedlnost Dvojí spravedlnost Patricia Briggs

(SPOILER) S příliš uzavřenými lidmi je složité jednat. To, že je dotyčný navíc chlap (a dominantní vlkodlak nadaný magií k tomu), situaci očividně nevylepšuje. Přesně tak na mě působí Charles. A hodně se v tom plácá.
Jsem trochu zmatená chronologií - s čarodějkou Moirou se Anna údajně setkala "před lety" - ale s Charlesem nemůže být o moc déle, než dva roky (vzhledem k tomu, že se děj odehrává těsně po událostech MT6-Říční znamení) a s Moirou se setkala později, než s Charlesem.
Kniha nepostrádá zajímavé momenty, nejsem sice fanda sexu na veřejnosti, ale svůj účel to asi splnilo :D A proměnit se únoscům pod nosem ve vlčici - to bylo geniální!
Moc se mi líbil Isaac, Leslie, Craig a vlastně i Nick - i když ten se jen mihnul.

08.11.2023 4 z 5

Bouří prokletá Bouří prokletá Patricia Briggs

V tuto chvíli mám pocit, že série se stále mírně zlepšuje. Pravda - opět velmi komplikovaná zápletka s až příliš velkým počtem zainteresovaných stran a rozličných zájmů. Tentokrát mi ale přijde, že to autorka spletla dohromady zručně. Ze scény mizí pár známých i neznámých postav - mrtvolami se opět nijak nešetří. Jen ty týdny v hlavě Piráta... Posloupnost událostí v tomhle motivu dost kulhá, ale budiž.
Sherwood válí a Wulfe vážně překvapil - navíc to jeho magoření je prostě luxusní, miluju jak to krásně udržuje všechny ve střehu. Rozloučení s čarodějnicí - čekala jsem, že jí prokousne hrdlo, ale tohle bylo čisté a elegantní - krásná scéna.
Doufám, že budeme víc potkávat Rennyho. A Larryho.

07.11.2023 5 z 5