Mihotavé stíny

Mihotavé stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245391/bmid_mihotave-stiny-245391.jpg 4 373 373

Povídková sbírka Mihotavé stíny přivádí čtenáře zpět do světa automechaničky a kožoměnkyně Mercedes Thompsonové, tentokrát se však nejedná o její příběh, nýbrž o pohled do zákulisí celé série. Sbírka obsahuje deset povídek a dvě vystřižené scény, které přibližují život a pohled ostatních postav. Autorka se v povídkách vrací do hluboké minulosti, například v srdceryvném příběhu Samuela a Ariany, nebo setrvává v současnosti a poskytuje čtenářům vhled do života vedlejších protagonistů série. Díky tomu se mohou čtenáři lépe seznámit například s Asilem, Benem, či Warrenem a jeho přítelem Kylem.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Fantom Print
Originální název:

Shifting Shadows , 2014


více info...

Přidat komentář

luculi
03.05.2024 3 z 5

Povídky mám obvykle ráda. K daným sériím si ráda totiž doplním informace, které se do nich nevešly. Nebo lépe poznám postavy, které nedostaly dostatek prostoru. Díky tomu si pak můžu na daný svět utvořit lepší náhled. Problémem však obvykle bývá, že některé z povídek mohou být méně záživné nebo naopak končí v tom nejlepším. Což je škoda. V této sbírce je k dispozici hned několik kousků, z různých míst, s různými hrdiny. Ať už je autorka psala jen tak nebo do sbírky příběhů spolu s dalšími autory, jedno mají společné. Nikdy neopouští svůj svět plný vlkodlaků, upírů, čarodějů, fae a dalších bytostí...

Stříbro - Tato povídka se věnuje minulosti Samuela a Brana. V podstatě se může jednat o vznik vlkodlaků, o tom kdo je stvořil a proč. I když to je možná jen moje domněnka. Vysvětluje tak některé detaily, které byly jen povrchově naznačené dříve. A nesmím ani zapomenout na další důležitou postavu. Ta zatím neměla dostatek prostoru, ale poznáváme mocnou Arianu a samozřejmě i společnou historii její a Samuela. Povídka sice není moc dlouhá a informací není pro fanouška dostatek, přesto to rozhodně doplní mezery.
Vílí dary - Tuhle část jsem příliš nepochopila. Jednak nedokážu zařadit postavu jménem Thomas, zda se někdy v sérii mihla, nebo jde jen o povídku jako takovou, bez širší návaznosti na hlavní příběh. A také jsem zmatená z toho konce. Ale nevadí. I tak to bylo zajímavé zpestření.

Šeď - Třetí povídka se zabývá upíry. Vyskytují se tu opět nějaké postavy, jejichž existenci či zmínku o nich si z dřívějška nepamatuji. V úvodu sama autorka zmiňuje, že jde o povídku psanou pro nějaký tvůrčí kurz. Už dříve jsem četla, že když psala nejrůznější povídky a texty do soutěží a podobných věcí, obvykle se zaměřila na svůj oblíbený svět s upíry, vlkodlaky, fae atd. Tudíž začalo vznikat takové universum různých postav z různých míst, ale z jednoho světa...

Vodicí pes - Příběh o bílé čarodějce Moiře a vlkodlakovi Tomovi. S oběma jsme se mohli potkat už během čtení Mercy, kde pomáhali při jednom pátrání. Tady však zjišťujeme, za jakých okolností se ti dva setkali.

Alfa a Omega - Nevím, jak vypadalo první vydání stejnojmenné série, ale v mém je tato povídka součástí a je takovým úvodem. Ale než se tak stalo, byla samostatným počinem, že kterého nakonec vznikla série...

Davidova hvězda - Vánoční povídka, která se točí okolo vlkodlaka Davida, Adamova známého, se kterým jsme se též mohli setkat během čtení série s Mercy. Jako vždy se vyskytne nutný problém k řešení. Ale na pozadí je i temná minulost, která to ovlivňuje. Nicméně by nešlo o vánoční povídku, kdyby neměla dobrý konec.

Růže v zimě - Jde o povídku věnovanou Kaře, mladé vlkodlačici, kterou někdo proměnil už v deseti letech. Nějaká zmínka proběhla už během čtení série, pamatuji si, že něco takového padlo. Každopádně zde žije v Branově smečce a snaží se ovládnout...

V rudé s perlami - Pokud už jste s Mercy začali, znáte vlkodlaka Warrena. V knihách je obvykle popisován jako sympaťák a velký přítel Mercy. V tomto případě dostal nějaký prostor navíc, abychom ho poznali lépe. Odehrává se v době, kdy už je soukromým vyšetřovatelem a tak se vydává pátrat po vrahovi.

Vykoupení - Do záře reflektorů se dostává Ben, britský vlkodlak, samotář, neruda a osoba s neskutečně plným slovníkem sprostých slov. Z počátku měl v sérii spíše málo prostoru a byl popisován jako tak trochu antisociální. Ale došlo k nějaké změně a nakonec si ho musí každý oblíbit. A kousek z jeho života se promítne i do této povídky, kdy se budete opravdu smát :-).

Díra, Scéna vystřižená ze Stříbrné relikvie a Nocí zlomené - Tři poslední povídky už jsou opět o Mercy. Jde tedy už o nám známé prostředí. A myslím, že není třeba to probírat dopodrobna :-)

Tohle mě bavilo, osvěžilo a přineslo pár zajímavostí. Byly chvíle, kdy bych z nějakého příběhu měla ráda rovnou celý díl, ale bohužel, zatím k tomu nedošlo. Nicméně to bylo takové obohacující, přesto průměrné.

Senza Jenka
12.11.2023 3 z 5

Já a povídky máme velmi specifický vztah. Tohle dokonce mnohdy ani povídky nejsou, spíš takové střípky... Skvělá je Díra a Vykoupení, zbytek je spíš zajímavý.
Stejně jako možnost nahlédnout do tvůrčího procesu spisovatele.


Hatshepsut
19.03.2023 4 z 5

Bylo fajn si přečíst vyprávění autorky, kde nám odhaluje něco více z životních osudů některých oblíbených postav ze série Mercedes Thompsonové. Jsou zde příběhy méně záživné, ale i příběhy velmi poutavé jako například seznámení Charlese a Anny nebo i Samuela a Ariany. Pokud jste fanoušky této série, nemůžete si nechat ujít ani tuto povídkovou knihu.

Charmedka
28.06.2022 3 z 5

Vůbec nejsem povídková a bohužel je to vždy při hodnocení povídkových knih znát, vlastně i při tom čtení, protože se hrozně těším, až danou knihu dočtu a budu se moci pustit zas do klasického příběhu.

Za mě asi vůbec nejhezčí byla první povídka Stříbro, která se zaměřila na Briana, Samuela a dokonce i Arianu, sahá tedy hluboko do minulosti. Docela emotivní byla Růže v zimě, příběh o dětské vlkodlačici Kaře.

LilluLong
24.01.2022 4 z 5

Ťažko sa mi hodnotí cela kniha, keďže u týchto poviedok jednu by som urcite hodnotila 3*a ďalšie 4* a 5*,takze spriemerujem :)

Luigi1
02.05.2021 5 z 5

Po získání nových informací o jiných "né,že by byly méně důležití"hrdinech,které jsem poznal díky Patricii.

KájaKoxík
30.10.2020 5 z 5

Oblíbená autorka přidává knihu, která je sbírkou povídek o veldlejších postavách ze sérii o Mercedes i Anně a Charlesovi. Za mne super počin a 5 z 5.

Co Vás v knize čeká? Přidávám seznam povídek a o kom si v nich přečtete:

1) Stříbro - povídka o Samuelovi a Arianě. Doporučuji přečíst před knihou Stříbrná relikvie, jelikož knižní příběh navazuje na tuto povídku.
2) Vílí dary - povídka vypráví příběh o upírovi Thomasovi Hao a fae Maggie
3) Šeď - vypráví o opírce Elyně
4) Vodící pes - příběh to tom, jak se poznali Moira bílá čarodějka a Tom Franklin zástupce alfy smečky Smaragdového města (Seattle). Děj předchází knize Měsíční píseň a Toma a Moira dále vystupují v knize Loviště.
5)Alfa a Omega - povídka je také součástí knihy Štvanice. Vypráví o tom, jak se poznali Anna a Charles.
6) Davidova hvězda - příběh Davida Christiansena. Známe ho z knihy Měsíční píseň a tato povídka se odehrává o Vánocích po události v Měsíční písni.
7) Růže v zimě - povídka o Kaře. Vlkodlačici, kterou jsme poznali především skrz žádost jejího otce o pomoc v knize Krevní pouto. Odehrává se mezi Zkříženými hnáty a Stříbrnou relikvii.
8) V rudé a s perlami - příběh vypráví o Warenovi, který začal pracovat jako soukromé očko pro svého partnera Kylea. V povídce se tedy vydáme s detektivem Warenem pátrat. Odehrává se mezi Stříbrnou relikvií a Říčním znamením.
9) Vykoupení - povídka o Benovi sprostém Britovi se záhadnou minulostí. Tu odhalíme v této povídce, která se odehrává mezi spálenou mrazem a Nocí zlomenou.
10) Díra - povídka navazuje na knihu Nocí zlomená a je přímo o Mercy.
11) Scéna vystřižená z konce Nocí zlomené - patří na konec knihy a vypráví o Samuelovi a Arianě.

katallinka
26.05.2020 4 z 5

Obecně moc povídky nemusím, ale tato kniha byla skvělá. Všechny povídky měly nějakou zajímavou zápletku a žádná nebyla zbytečně zdlouhavá. Klidně bych si přečetla i další povídkovou knihu. Bylo moc příjemné nahlédnout do života vedlejších postav. Samozřejmě některé povídky byly lepší a jiné horší. Pro mne byla nejlepší povídka s Karou.

Catyna
25.03.2020 5 z 5

Super série

x-lee-x
04.08.2019 5 z 5

Bylo fajn přečíst si tyto střípky a zasadit je do prázdných míst příběhu, který už známe. Autorka vdechla život skupině úžasných lidí a tvorů. A jsem ráda za každou příležitost poznat jejich život o něco blíž.

KláraK13
29.11.2018 5 z 5

Líbí se mi celá série této autorky.

kkarmela
08.11.2018 5 z 5

krásná celá série, velmi čtivé

mikoss
25.09.2018 4 z 5

čtivá, romantická i dobrodružná splnila všechny očekávání

brendiska
31.08.2018 3 z 5

Jako vždy super čtení. Přečetla jsem všechny knihy z obou serii (Mercedes i Alfa a omega), takže postavy jsem znala a bylo super nahldénout do pozadí vedlejších postav. Všechny byly zajímavé a už během čtení ostatních knih jsem si je oblíbila a tak bylo super vědět o nich víc.

Ailee
10.08.2018 4 z 5

Prvních pár povídek mě moc nebavilo. Popravdě u spousty postav jsem marně přemýšlela, kam do příběhu Mercy zapadají. Jakmile však došlo na členy smečky, bylo to úplně o něčem jiném, takže z knihy, která mě nebavila, se najednou vyhoupla mezi mé oblíbence.

Andynka
25.02.2018 3 z 5

Chápu proč tuto knihu spisovatelka napsala. Ale sama za sebe, bych se bez ní obešla.
Protože to bylo pro mě málo. Víc by mě zajímal, život Adama, nebo jak se Bran stal marokem.
Neříkám, že vše bylo nezajímavé, to vůbec, ale bylo toho málo.... Já jsem z této knihy zklamaná.

*Pájuše*
27.01.2018 2 z 5

Patricia Briggs je známkou kvality, proto jsem to očekávala i u této knihy, resp. povídkové knihy. Bohužel, jsem zklamaná. Některé povídky mě nebavily, jiné dokonce nudily! Což zrovna u série Mercy Thompson, dokonce i u Alfy a Omega, se mi nikdy nestalo! Příběhy o vedlejších postavách by byly super, kdybych si alespoň některé pamatovala. Takhle to byly jen povídky, ke kterým mi chyběl návod jak je číst. Jediná povídka, která se mi opravdu líbila byla o Asilovi a Kaře. Potom už jen vystřižená scéna z Mercy. A co se týče prequelu k sérii Alfa a Omega, který je obsažený jako povídka ve Štvanici, zdála se mi v knize nadbytečná. Ale víte, jak se to říká: proti gustu žádný dišputát.

paprika75
07.03.2017 5 z 5

Jsem ráda, že tahle kniha je. Moc se mi líbil příběh o Arianě a počátcích Samuela a Brana ve vlčí kůži. Příběh Charlese a Anny mně přivedl k sérii Alfa a omega. Díky. 5*

LilianaFalcon
19.09.2016 3 z 5

Tyhle povídkové dodatky nemám ráda. Ocenila bych rovnou normální knihu a ne takovéto útržky vytržené z kontextu.

Evule114
19.08.2016 5 z 5

Já rozhodně nesouhlasím se Sarri.. Všechny povídky byly úžasné a pokaždé mě mrzelo,že už končí. Ale v jednom má pravdu.. Obal se jim tentokrát moc povedl. Díky Mihotavým stínům se vrhnu co nejdříve na Alfu a omegu, protože svět, který stvořila Patricia je naprosto pohlcující..