sarka9190 sarka9190 komentáře u knih

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Dala bych pět hvězdiček, kdyby byla knížka o půlku delší:) Bavila mne víc jak Solaris od Lema, ačkoliv co do myšlenky, jsou obě díla stejně skvostna, jen Piknik je pro mne o dost ctivejsi. Otevřený konec mi nevadí, ono se to stejně uzavřít nedá, těžko si představit,, žili šťastně až do smrti,, zkrátka u těchto děl žádný konec neočekávám. Film jsem neviděla, pc hru nahranou nemám, zato hrajeme deskovou hru Zóna, volně inspirovanou tímto světem. A světe div se, když jsem otevřela knížku, hned na mě zavanula známá průzkumnicka post apo atmosféra. Takže za mne jasná srdcovka.

28.07.2021 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Chtěla jsem dát těsně po docteni za 3,ale nebylo mi z toho příběhu úplně nejlépe a já si uvědomila, že se mi nenápadně dostal pod kůži. Nechala jsem tedy dojmy chvíli uzravat a po srovnání s filmem, kdy jsem si přiznala, že mě kniha oslovila daleko více a niterneji, musím dát plný počet.

19.07.2020 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Za mne supr, vraha jsem sice věděla, jelikož jsem viděla film, ale to vůbec nevadí, jelikož ve filmu byl motiv vraha jiny a vůbec všechny postavy neměly s těmi knižními nic moc společného. Narozdil od mizerneho filmu jsem si ale tady řekla, ahaaaaaa.... tak protooooo... Skvělé provázané a líbí se mi, jak je příběh budován i očima jiných postav, než Harryho. Pátá hvězdička za strašidelné mrazení.

10.08.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Můj přítel se ušklíbá, kdykoliv tuto knihu vidí u mě v knihovně - já tak zažraný blázen do fantasy a sci - fi - ale prostě jo no... A to jsem mu ještě neřekla, že jsem hltala Vinnetoua, Tři mušketýry a mnohé jiné.. Nezlobte se, ale ten poetický a kultivovaný jazyk mi leckdy chybí. Kultivované lehké, kouzelná jemná ironie, skoro pohádkový konec. Pro mne svého druhu pohádka.

23.10.2018 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Je to závěr, na který jsem se těšila, ale mám pár osobních výhrad. Kdyby se nejednalo o zakončení, dala bych průměr. Autor děj zbytečně rozdrobuje. Bez výhrad zde přiznávám, že jsem,, nedůležité,,linky preskakovala a četla hlavní linie příběhu. Preskoceny byly hlavně válečné pasáže, rozhovory mezi důstojníky apod. A vzhledem k tomu, že k vyústění děje neměly vliv, co dodat. A to čtu Eriksona, kde máte bezpočet filozofických odbocek, ale alespoň se dočkají na konci nějakeho vyústění. Tedy kromě Pádu světla, kde je tam toho opravdu zbytečně moc. SPOILER:je to můj subjektivní dojem, ale postavy na konci byly tak bezostysne zabíjeny, az to na mne působilo strašně zbytečné. Za mne spíše dojem, že Zaklínače už autora nebavilo psát a chce jim to na konci pořádně osolit, než nějaké pečlivě konstruované vyústění. Ale jak píšu, můj dojem.

05.09.2020 4 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Paráda. Tady jsem se o pana Zoeta a jiné opravdu bála. Tisice podzimu ve mne po přečtení zanechalo úžasný příval emocí. Smutek, radost, přehršel otázek, napětí, melancholie...ja v zásadě nečtu vysvetlivky, ani autorovy doslovy. Neni to zapotřebí. Rozhodne se kniha zahakla drapkem v me duši a moji knihovnu nikdy neopustí. Jedine, co bych mozna vytkla, je kupodivu úvod na přebalu. Neni zavadejici, ale knížka diky tomu pusobi tezkopadne a leckdo radeji sáhne po ,,lehčím,, námětu a vyhne se jí, protože očekává historický tezky vyzivny epos. Dostane pritom napínavý výborně napsaný příběh.

18.11.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Musím přiznat, že ještě před pár lety bych dala průměr. K některým knížkám musíte dozrát. I k těm pro děti. Rozkošná melancholická poetická. Teď jsem začala sbírat i ten kreslený seriál, byť s předlohou nemá moc společného, pořád je to hezky zpracované a z námětu se dá těžit.

09.11.2018 4 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Hodnotí se mi těžko. Mluví ze mne i soukromé pocity, jelikož minulý rok, před tím, než jsem Pastýřskou korunu začala číst, zemřela moje babička. Víceméně, kdybych tenkráte věděla, co bude v knížce, asi bych její četbu odložila. Ale stalo se. Kniha je to skvělá, přináší hořkost, lítost a smíření. Toho posledního se mi dostalo až o nějaký čas později. Člověk si říká, kdyby měl autor na tomto světě více času, kam by Zeměplochu posunul. Knížka je nedokončená, ale nabízí tolik nevyřčených možností, jak by se to mohlo odvíjet dále... Takže za mně je tato Pastýřská koruna synonymem pro rozloučení a přesto, že sérii s Toničkou zbožňuji, bude chvíli trvat, než se k ní vrátím. Myslím, že se na chvilku budu soustředit na Noční hlídku.:-)

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Pohřbený obr mne dostal. Nenápadný něžný až naivní příběh mne překvapil svojí gradací a svým vyústěním. Čtení této knihy mi svým jazykem evokovalo Tři mušketýry, Vinnetoua, Julese Vernea a podobnou klasiku. Chápu, že tento poetičtější, někteří řeknou archaičtější, jazyk některým lidem může přijít obtížný. Je pro ně úmornější se knihou prokousat. Já jsem ovšem za to jen ráda. Rozhodně zaujme své místo v mé knihovně.

27.10.2018 5 z 5

To To Stephen King

Dala jsem 4 hvězdičky.Jednu za výborně zvládnuté postavy-hrdinové jsou zranitelní,padousi uvěřitelně zlí. Víceméně,co si lidé dělají mezi sebou,netřeba klauna.Druhá za atmosféru,která je tak hustá,ze by se nedala rozkrajet ani motorovkou.Třetí hvězda je za výborné propojení vsech linií až do finále.Čtvrtá je za prvek překvapení u hororu nutnost.A proc jsem nedala pátou?Hlavni padouch je ehm ... TAMTO?To jako fakt?Cítila jsem se,jako když mi vytoužena zmrzlina spadne na zem.

17.08.2018 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Upravila jsem hodnocení. Hodnoceno z odstupu ve srovnání s dalšími díly. Kafka u mne zabírá v žebříčku 2.místo i přes rádoby nejdrsnějšího kluka na světě, který mi moc k srdci nepřirostl. Nicméně po 4 dalších Murakamiho knížkách si začínám na pasivní mužské hlavní hrdiny zvykat. Dějová linka okolo pana Nakaty je prostě skvělá a leckdy si říkám, že by možná fungovala i sama o sobě. Na pana Nakatu si pokaždé vzpomenu, když sleduji Hledá se Dory. Zbožňuji Dory, která i přes svůj nedostatek dokázala nemožné. Nemův normální otec by svého syna nenašel, rádobydrsný Kafka Tamura mne o své drsnosti také nepřesvědčil. Prostě pana Nakata je pan Nakata. Můj nejoblíbenější Murakamiho charakter vůbec.

17.08.2018 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Docteno před týdnem, dost dobré. Pár dílů s Harrym jsem už přečetla, takže mi trochu vadí jeho pravidelně se vyskytující opilecke výkyvy v každém z dílů, které jsem vzala do ruky. Našla jsem nakonec řešení a četbu jeho knih si prokládám jinými autory, jelikož se obávám, že by mi po čase splýval. Ale co Jo Nesbo parádně umí, je poslední čtvrtina každé knihy. Parádní kolotoč vrazdicek, akce a překvapení. To je důvod, kvůli kterému mám příběhy Harryho Holea ráda.

13.10.2021 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Musím opět smeknout. Napínavý jako Sněhulák Levhart sice nebyl, spíš mi připomínal krimi od Tess Gerritsen Umři znovu, ale výborně. Prekombinovane mi to nepřišlo, Jo Nesbo voditek poskytuje docela dost a na hodně postav jsem zvykla z rozvleklych fantasy. Vraha jsem neuhodla a za sebe říkám, no tedy...parada.Sice mi trochu vadí, že se hlavní hrdina vždycky aspoň jednou opije a nechá si někde skrze provokaci rozbít ústa,ale hádám že to prostě k Harrymu patří. Stejně jako jsem si musela zvyknout na Murakamiho pasivní hlavní hrdiny, nebo na fňukající Robin ze série C. B. Strike. Dám si chvíli od Nesba pohov, ale určitě se k němu vrátím.

10.08.2021 5 z 5

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Nadšení po grafické i obsahové stránce. Prostě zábava a pastva pro oči. Komiks si na nic nehraje, stačí si prolistovat v obchodě pár stránek a máte přehled, co Vás čeká. Rozebírat zde filosofické teze, má zhruba stejný význam, jako koumat nad obsahem komiksu Lobo se z-vrací. Hledala jsem černý humor, akci a zábavu a přesně to jsem dostala.

13.08.2020 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Kdyby šlo dát 3 a půl hvězdičky, tak by to odpovídalo mému dojmu. U této knihy, kterou dosud zpracovávám, je možné, že ještě hodnocení poupravim. Jelikož jsem před Solaris dočetla Pád světla, kde se to filozofickými polemikami, jen hemží, byl Solaris o poznání jednodušší, i když chvíli jsem myslela, že mě Lem svými popisnými částmi unudi. Kvůli pár myšlenkám, které mi doteď vrtaji hlavou, jsem dočetla a nelituji. Spoiler: Lidstvo se může pachtit za nekonečným poznáním, ale když zaveli srdce, jde rozum stranou a hrdina jde čekat k břehům oceánu na svého fantoma.

19.07.2020 4 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Národ zboznuji, je to má letní knížka a už se opět blíží její cas. A pokaždé, když ji čtu, tak moje romantická část doufá a nakonec se musí spokojit s dvěma delfíny na konci, i když jen teoreticky.

07.04.2020 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Docteno přes víkend, větší část v neděli, při zpáteční ceste vlakem a dlouho do včerejší noci. To mi došlo, že bych mohla něco i sníst. Série má vzestupnou kvalitní tendenci, kdyby šlo dát 6 hvězdiček, tak je dám, sestupnou tendenci míněno jak padá čelist. Za mě to dopadlo ok, konečně čaroděj, jak má být a za vyústění jedné z hlavních postav jsem neskonale ráda. Výborně vystavena série.

03.02.2020 5 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Tato kniha je moje dětská láska.

10.11.2018 5 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Pod pátým elefantem se mi vybaví hlavně psí gang a sprint pana Elánia mrazivou divočinou. Terry Pratchett umí psát vtipné psychopaty a tady byla pomalu celá rodinka:-)

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Počáteční díly noční hlídky nemají chybu. Naprostý vrchol série je Noční hlídka, ale první díl je první díl.