Pátý elefant

Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Uberwaldu. Proto se tam dnes vyskytují obrovská tuková a jiná podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Uberwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit dolního krále. Ze dvou kandidátů: konzervativního a pokrokového. Podle toho, který to bude, se bude chovat k lidem i celé trpaslictvo. Volbu (a pak samozřejmě obchodní politiku) může ovlivnit nově jmenovaný Ankh-Morporský velvyslanec v Bjonku, jeho excelence, vévoda Ankhský, sir Samuel Elánius, za vydatné pomoci své ženy. Jedna z politických frakcí však chce udržet Uberwald a snaží se v tom siru Elániovi zabránit. Stojí tedy proti němu trpaslíci - zpátečníci, Anguini příbuzní - vlkodlaci a místní upíři. Angua mizí. Karotka najme jako stopaře a tlumočníka Gaspodu (biftek ke každé večeři) a vydá se po jejich stopách. Ankh-Morporská hlídka pod vedením serž-pardon, kapitána Tračníka se rozpadá! Milion dobrodružství! Napětí! Hrůza! Láska! Přírůstek do rodiny! Jediný slon!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/475/zemeplocha-paty-elefant-475.jpg 4.6642

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (24.)

The Fifth Elephant (1999)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Pátý elefant

Aleen

V téhle Zeměploše se toho dělo tolik, že něco vypíchnout, by mi přišlo jako velká nespravedlnost vůči ostatním postavám a příhodám. Neskutečně jsem se pobavila jak s Hlídkou, tak s trpaslíky, tak s Igory a se všemi ostatními. A udělala jsem přesně to, co jsem nechtěla...teď bych měla vyjmenovat všechny, které zde již jmenovali všichni přede mnou a budou jmenovat všichni po mně!!....Neee!!! Prostě to bylo celé naprosto SUPER zábavné a, jako vždy i, poučné počteníčko!

mia.com
31.12.2018

Další bezvadný díl s mou oblíbenou hlídkou a trošku té detektivní záhadičky k tomu :)

Atlantis
17.12.2018

Pátý elefant u mne vždy dosahoval na nejvyšší mety v pořadí zeměplošských románů. Nevím, čím to je, ale tenhle díl prostě baví. Může za to možná ten absurdní nápad s doly na tuk, který ale na Zeměploše dává naprosto logický smysl (tedy dávné zřícení jednoho z kosmických elefantů držících celý disk), nebo že máme naši známou a milovanou bandu, ale sledujeme je v pro ně neobvyklém prostředí. Kdybyste měli číst za život jen řekněme tři Zeměplochy, tenhle díl mezi nimi musí být.

sarka9190
09.11.2018

Pod pátým elefantem se mi vybaví hlavně psí gang a sprint pana Elánia mrazivou divočinou. Terry Pratchett umí psát vtipné psychopaty a tady byla pomalu celá rodinka:-)

KarolKula
06.11.2018

Po Zeměploše šáhnu jako po odpočinkové literatuře, čímž chci říct, že se chci pobavit. Pátý elefant nezklamal, Sam Elánius a jeho hlídka jsou výteční, skvělé se činí také jeho žena. Svět Zeměplochy je úžasný, i nadále se objevují zákoutí, o kterých jsem ještě neslyšela, postavy známé z předchozích dílů v "objetí" rodiny dokreslují/vysvětlují zeměplošské aktivity.

aardvarka
19.10.2018

Pro milovníky ankh-morporského smyslu pro humor a také pro všechny sadistické fanynky Sama Elánia (ideál mužnosti) je to kniha v hodnotě nejlepšího überwaldského tuku.

W0JTAS04
11.07.2018

Za mě jednoznačně jedna z nejlepších Pratchettovek. Žádná kniha týkající se Hlídky nezklame, ale tuto řadím hodně vysoko.

Blekmun
19.05.2018

Príbeh nie tak okato príťažlivý a vtipný, ako niektoré legendárnejšie Terryho kúsky (zdravím Malých Bohov). Letmo pohodené zábavné miniatúrky zo života Zemeplochy vás ale doň spoľahlivo vtiahnu. Ak si uvedomíme, že Pratchett nie je primárne autor detektívok a odpustíme mu, že nedokázal toho príslovečného "zahradníka" utajiť až do konca, je to inak výborný diel. :) K tomu opäť tie inteligentné metyfóry napr. o mozgu vypisujúcom šeky, ktoré telo nedokáže vybrať.

"Manželovi se právě udělalo trochu nevolno", řekla Serafína tím zvláštním tónem hlasu, jaký používají manželky ve chvíli, kdy chtějí říci: "On si sice myslí, že přímo teď je mu ještě dobře, ale počkejte, až s ním zůstanu chvíli osamotě..."

"Vy jste Smrť?
VIDÍTE SNAD KOSU NE? (...)
Zemřu?
MOŽNÁ
Možná? Vy se zjevujete i když mají zemřít jen možná?
ALE JISTĚ. JE TO ZCELA NOVÁ SLUŽBA. ZALOŽENÁ NA PRINCIPU NEJISTOTY.
Co to má být?
NEJSEM SI JISTÝ."

"Je to teprve deset let, co tady nahradili boží soud soudem civilním, a to jen potom, kdy zjistili, že civilní soudce dokáže být mnohem krutejší"