Pátý elefant

Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Uberwaldu. Proto se tam dnes vyskytují obrovská tuková a jiná podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Uberwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit dolního krále. Ze dvou kandidátů: konzervativního a pokrokového. Podle toho, který to bude, se bude chovat k lidem i celé trpaslictvo. Volbu (a pak samozřejmě obchodní politiku) může ovlivnit nově jmenovaný Ankh-Morporský velvyslanec v Bjonku, jeho excelence, vévoda Ankhský, sir Samuel Elánius, za vydatné pomoci své ženy. Jedna z politických frakcí však chce udržet Uberwald a snaží se v tom siru Elániovi zabránit. Stojí tedy proti němu trpaslíci - zpátečníci, Anguini příbuzní - vlkodlaci a místní upíři. Angua mizí. Karotka najme jako stopaře a tlumočníka Gaspodu (biftek ke každé večeři) a vydá se po jejich stopách. Ankh-Morporská hlídka pod vedením serž-pardon, kapitána Tračníka se rozpadá! Milion dobrodružství! Napětí! Hrůza! Láska! Přírůstek do rodiny! Jediný slon!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475/zemeplocha-paty-elefant-475.jpg 4.6725

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 24.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

The Fifth Elephant, 1999

Kniha Pátý elefant

Deia
31.12.2020

Kniha ma naozaj veľmi bavila. Po čarodejkách sú členovia mestskej hliadky moje obľúbené postavy, hlavne sir Elánius. Páčilo sa mi, že v tejto časti sme viac nahliadli aj do jeho osobného života, keďže do Uberwaldu cestoval aj so svojou ženou. Tiež mi táto časť prišla celkom napínavá, keďže Elániov život bol niekoľkokrát v ohrození. Veľmi sa mi páčila aj dejová linka Angui a Karotku, aj keď pes Gaspoda medzi moje obľúbené charaktery veľmi nepatrí. Knihe (aspoň podľa mňa) určite veľmi prospelo, že sa dej neodohrával iba v Ankh-Morporku, ale že sa niektoré postavy vydali na cestu (do krajšieho prostredia). Táto časť u mňa bude patriť asi k tým najlepším (možno ešte nejaké nasledujúce časti prekvapia).

Torgal
28.09.2020

V Überwalde sa chystá korunovácia trpasličieho kráľa a tak Patricij posiela na diplomatickú misiu svojho najlepšieho muža - Samuela Elánia - aby s ním vyjednal pre Ankh-Morpork dôležité obchodné dohody. Čo ale keď bol ukradnutý mazanec - posvätný trpasličí kameň - a korunovácia je v ohrození? Elánius sa zapletá do mocenskej hry v ktorej sa ukazuje, že za nitky ťahajú vlkodlačí príbuzní Angui. A v Ankh-Morporku sa medzitým pod nekompetentným velením Freda Tračníka rozpadá mestská hliadka.
Detektívne vyšetrovanie na Zeměploche ma vždy baví, to je istota ktorá nesklamala ani tentokrát. Überwald bol aj so všetkými jeho Igormi vyťažený omnoho lepšie ako minule a poriadne sme preskúmali aj trable trpaslíkov preferujúcich sukne. Pratchett ma síce asi už nikdy nedokáže strhnúť samotným príbehom, no jemný úsmev mi stále vie vyčariť spoľahlivo. Len som nepochopil prečo sa kniha volá Piaty elefant (teda okrem toho že je to srandovná narážka na Piaty element). 7+/10

Ookmalej
15.09.2020

Naprosto uzasna kniha plna napeti, strachu, nadeje, nehy a moudrosti. Na konci jsem dojetim slzela. Tato kniha se da precist i stokrat a pokazde z ni vyplave nova myslenka, ktere jste si predtim jaksi nevsimli.
Proto je dulezite, aby ji precetl kazdy.

petra5588
03.09.2020

Pro mě zatím nejlepší díl Zeměplochy! Všechny knížky ze série při čtení vyvolávají úsměv na tváři, tady jsem se ale nasmála dost nahlas - třeba u hlášky, že trpaslíci z Ploskolebčí hory jsou vážně pokrokoví, protože jsou dokonce schopni přiznat, že někteří z jejich synů jsou dcery :D Navíc Elánius, Karotka a Noby jako obvykle nezklamali ;-)

Klenys
07.07.2020

Dostala jsem ji od kamaráda na památku. Pratchetta miluji a všechny jeho knihy. Hlavně Zeměplochu. A pan Kantůrek je pro něj ten nejlepší překladatel. Doporučuji.

Mikešš
16.06.2020

Krásný díl hlídky na cestách

zuzana4291
23.11.2019

Super příběh strážníků Karotky a Elánia. Opět zase něco nového a poutavého. I když mi chvilku trvalo než jsem pochopila název této knihy.

Mooneylan
30.05.2019

Další Terryho záležitost :)
Celá myšlenka těžby tuku, politických míchanicí mezi upíry, trpaslíky a vlkodlaky, akční scény za odborného dohledu Hlídky a pocit, že vám Vetinari stále dýchá na záda je prostě k nezaplacení! Zvedněte oba palce! Igorové, vy zvedněte všechny! :)