Šánka Šánka komentáře u knih

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Shari je opravdu mistr v matení čtenáře. Dokáže vám z každé postavy udělat případného pachatele, nejlépe na každé stránce jiného. Tady snad ani nemá smysl hádat, to řešení vám rozkryje až v úplném závěru, až se dostatečně vyřádí na všech zúčastněných, vy nemáte šanci. Tentokrát opustila rodinné drama, i když vlastně ta ,,šťastná" rodina byla celé jedno velké drama, a pustila se do detektivního příběhu s thrillerovými prvky.
Řekla bych, že Shari si buď zamilujete, nebo zatratíte. Hodnocení typu neurazí, nenadchne podle mne k této autorce nesedí. Buď vás její knihy nadchnou a její styl baví, víte, co čekat, nebo ji ani nezkoušejte :-). Mě i tentokrát ta jednoduchost v této knize bavila.

22.06.2022 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

A jdeme do druhé desítky! Jdeme svižně s neotřelým námětem, lehkým napětím, občas s vtipnou hláškou, ale hlavně s tou starou známou partou, která mě stále baví.
Kim se svým týmem má od vedení nařízený odpočinkový režim, přitom mrtvých přibývá. No jak to asi s tím režimem dopadlo, nebudu psát, to by přece nebyla naše Kim, aby.... :-). Současně se odvíjí jiné dovyšetřování, na kterém pracuje její nový parťák Penn, je to spíše taková doplňková linka a podle mě by se vůbec nic nestalo, kdyby nebyla.
Dobré i tentokrát za 5*, byť jsou i díly o fous lepší, jenže tam bych potřebovala 6*.

22.06.2021 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Další skvělý díl této krimi série, který dáte i navzdory nevyspání maximálně za dva večery, protože to je prostě neodložitelné !
Ta laťka je hodně vysoká, a nevím, jestli ji Skryté karty ještě nezvedly. Pokaždé je to strhující a napínavé čtení, ale žádný díl mě ještě nedojal.....Na druhé straně vtipné dialogy na pitevně mezi Kim a patologem Keatsem nemají chybu a jako vždy odlehčily atmosféru. Zápletka je výborně vymyšlená, dotažená do detailu, téma soukromých škol a tajných elitních spolků docela děsivé.
Nezbývá než doporučit, ač tahle série to snad ani nepotřebuje....

03.01.2020 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Byla jsem velmi natěšená na novou knihu tohoto vynikajícího autora, ale i zvědavá, zda dosáhne kvality série s psychologem Josephem O'Loughlinem. Úplně zbytečné obavy, tento start se povedl na jedničku, tedy za 5*:-).
Od prvních stránek má děj švih, čtivost, výborné dialogy (jak je u tohoto autora zvykem), žádná zbytečná omáčka kolem a závěr....strhující. Příběh je vyprávěný ze dvou pohledů, psychlogem Cyrusem, který je stejný sympaťák jako jeho starší kolega z předešlé série, a mladou, problémovou, ale neméně sympatickou Evie. Obě postavy jsou senzačně napsané a prostě nejde si je neoblíbit.
Tak už jen doporučení a těšení na další díl, protože ještě mnoho zůstává neodhaleno.

17.03.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Nádherný a dechberoucí příběh, zasazený do tvrdé a nezkrotné aljašské divočiny.
Tato až magická, velkolepá a divoká krása Aljašky dostává z jejích obyvatel ty nejlepší povahové stránky, houževnatost, nezdolnost, lidskou soudržnost, ale také jejich temnotu a slabosti....
Stejně jako autorčin Slavík je i Velká samota nezapomenutelný román a doporučuji !!!

01.02.2020 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Bez váhání 5*, za mě dokonalý psychothriller! To jsem si myslela, že autorovu ,,Ta přede mnou" nic nepřekoná, omyl! Už samotné téma záměny novorozenců je nepředstavitelně děsivé a vzpomínám si, jak jsem před lety sledovala skutečný příběh podobné záměny, který se u nás v roce 2006 stal v třebíčské nemocnici.
Dva manželské páry, všichni zkraje působí jako velmi slušní lidé, kterým se stalo něco šíleného. Po dvou letech se dozvídají, že jim někdo vyměnil novorozené chlapečky. Zdá se, že celou hrůzu by ale mohli ustát, jsou to přece slušní, rozumní lidé! Jenže....
Perfektně vygradovaný napínavý děj, psychologie postav dokonalá, krátké kapitoly, žádná hluchá místa, to vše vás nutí končit v nočních (ranních) hodinách, abyste se konečně dozvěděli, jak tato kauza skončí, zda mohou u ní být pouze vítězové.

30.12.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Jak by řekla Deniska, bylo to ,,super psycho" :-). Mě tato série stále baví, je to humorné i když se něco opakuje již po několikáté, zasmála jsem se. Na audienci k nizozemské královně přijíždí část osazenstva Kostky a paní Tichá opravdu perlí, tedy nejen ona!
V této divné době báječný relax.

10.12.2020 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Kniha pro mladší čtenáře? Ne, to si nemyslím, je to kniha pro nás všechny. Pro ty, kdo komunismus zažili, ale už zapomínají, pro ty mladší, kteří tuto část historie naštěstí znají pouze z vyprávění a svobodu již berou jako samozřejmost.
Příběh mě úplně dostal. Očima 17letého chlapce jsme vtaženi do období jednoho z nejkrutějších, zločineckých, totalitních režimů tehdejšího Východního bloku, do Rumunska. V této zemi se sametová revoluce nekonala.
Ne, není to kniha jen pro mládež, je pro nás všechny, aby se nikdy nezapomnělo...

24.01.2023 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Právě dočteno a musím se o dojem z této knihy podělit teď hned, protože tohle je ukázková, stará, dobrá detektivka v tom nejlepším, co tento žánr nabízí a vůbec se nedivím, že měla a má takový úspěch! Film jsem neviděla, nemám tedy s čím srovnávat, ale Purpurové řeky čekaly několik let na mém čtenářském pořadníku.
Autor nás se slušným napětím provází vyšetřováním ve dvou dějových linkách, které se k sobě nakonec přiblíží a protnou. Tentokrát tedy musím říci, že ani jeden z vyšetřovatelů mé sympatie nezískal. Oba kriminalisté jsou docela drsní týpci, příběh má hutnou atmosféru podtrženou prostředím, v němž se odehrává a závěr vyžaduje docela soustředění na pochopení všech souvislostí, které do sebe ale dokonale zapadnou. Věrohodnost neřeším, to bych se připravila o ten skvělý dojem, který ve mně kniha zanechala.
A za mě velké doporučení!!!

03.10.2021 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Máte rádi obsáhlé, dějově bohaté romány, odehrávající se ve dvou časových linkách? Necháváte se strhnout zejména tou historickou, která mívá v sobě silný příběh velké lásky, kamarádství, ale také statečnosti ženských hrdinek za války? Líbí se vám, když ta současnost odhalí velká a dojemná tajemství minulosti?
Pokud na toto všechno si můžete odpovědět ano, a líbila se vám autorčina Pařížská švadlena, věřte, že Skřín plná Diora je to nejlepší, co může takový román nabídnout. A připravte si kapesníčky, bez nich to asi nedáte....
Překrásně napsaný román, strhující, chybí mi hvězdičky na jeho ohodnocení.
Doporučuji!

20.02.2021 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Teď jsem dočetla a musím to ze sebe vypsat. Kdyby to šlo, tak bych nejraději B. A. Paris vzkázala, ať nechá psaní thrillerů pro ženy jiným spisovatelkám, (je jich dost), a napíše hodně podobných knih jako je Dilema, (takových je málo). Za mě nejlepší autorčina kniha, a to se mi její thrillery líbily!
Tohle je skvěle napsané rodinné psychologické drama s hlubokým popisem citů a jednání všech postav. To dilema, které se táhne celým příběhem je tak silné, napínavé, že jsem měla velkou chuť podívat se na závěr,....neudělala jsem to.
Výborná kniha, nechápu tak nízké hodnocení a doporučuji !!!

17.11.2020 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Co mně to ta Colleen dělá, tohle přeci vůbec už nejsou příběhy pro mne, ale jí se i tentokrát povedlo mě dojmout, rozesmát, usmívat se, doufat, vyždímat ze mne celou škálu emocí.
Další z příběhů tak trošku inspirovaný nezapomenutelným filmem ,,Příští rok ve stejnou dobu", jen ti hrdinové jsou zde trošku mladší a každý z nich si ve chvíli seznámení již nese své šrámy na duši i na těle. Jejich příběh začíná 9.listopadu, jejich cesty se prolínají i rozchází v tento den každý rok a jejich osud se možná i v tento den naplní.....
Krásné a fanouškům této autorky mohu jako vždy jen doporučit.

07.12.2021 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Kdybyste mohli do konce tohoto roku přečíst pouze jednu knihu, měla by to být tahle.
Nezapomenutelný příběh, napsaný nádherným, vytříbeným jazykem s dechberoucími popisy přírody. Tohle je kniha, na kterou je potřeba si udělat čas a užít si každou větu.

...Představte si město, mlčící, zapomenuté, tlející na dně jezera, které kdysi bývalo řekou. A jestli teď přemýšlíte o tom, zda se radosti a bolesti místa spláchnou, když se zvedne povodňová vlna a odplaví je, pak vám musím říct, že nespláchnou. Krajiny našeho mládí nás utvářejí a my si je neseme v sobě. Opředené vším, co nám daly a vzaly, zůstávají součástí toho, čím se stáváme.....

Vynikající, nezapomenutelný debut, který budu z celého srdce doporučovat.

19.08.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Po třech letech těšení a je to tady! Další případ s Erikou byla jedna velká čtenářská rychlojízda plná napětí se spoustou matoucích uliček a možných pachatelů. Ne, neuhádla jsem, a tak to mám u detektivek ráda. Jen opět ten závěr, ne neuvěřitelný, ale pro mne malinko nedotažený. Některé věci (osoby) kolem pachatele bych uvítala více rozvést. Těžko bez spoileru popsat.
Ale autor už pár let má u mě protekci za to Slovensko a zmínka o české paštice taky udělala své :-).
Tak tedy za plný počet *.

14.12.2022 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Bože, díky, že všichni nepíšou jako Angela Marsons, protože to bych asi už dávno byla rozvedená a nejspíš i bezdomovec, neboť když se pustím do dalšího dílu této brilantní série, jsem totálně nepoužitelná, a to na vše :-).
I tento díl byla jedna velká čtenářská krasojízda. Řeší se dva případy, a ač to hlavní téma moc ráda nemám, tady jsem četla s mrazením v zádech a mnoho se i dozvěděla, jak tohle funguje. U druhého případu se mi moc líbil závěr, ta šedá zóna spravedlnosti. Prostě skvělé!

11.07.2022 5 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Začnu trošku oklikou. Ve svém posledním komentáři moje oblíbená uživatelka Hanka (Mandlevest) napsala, že si v této době hodně vybírá, co číst. Dělám to také, jen jsem na to tentokrát šla z druhé strany. Toho smutného je kolem nás teď moc, ale je třeba si připomínat, že bylo daleko, nesrovnatelně hůř.....
Tohle je čtení určené především pro děti a mládež. Je to kraťoučký, smutný příběh, napsaný stručně, jasně a srozumitelně, aby hlavně děti pochopily, ale to podstatné, ten odkaz v sobě má dostačující. Hanin kufřík je dojemný příběh o jedné strašné a kruté etapě lidských dějin, přesto v sobě nese poselství naděje. Aspoň já to tak vidím......

04.03.2021 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Šílené, strhující, šokující, ufff,.....nevím, jak to ještě popsat, tohle se mi z hlavy hned tak nedostane.
Andílek nebo malé ďábelské dítě? Nevinná oběť, psychicky poznamenaná malá holčička nebo čiré zlo ? Přečtěte si, je to hodně dobrý psychothriller. Autorka, bývalá klinická psycholožka, ví, jak své čtenáře ke knize připoutat a i správně vyděsit. To napětí je tak dokonale vystupňované, stále čekáte, kdy a co přijde, bude vás z toho mrazit, protože ono to asi opravdu přijde......

07.03.2021 5 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Tento román je hluboká psychologická sonda do vztahů a myslím, že ho více pochopí a ocení ti, kteří vztah tchyně - snacha znají z vlastní zkušenosti. Není to jednoduchý vztah, vybíráme si partnery, ne tchyně, tchány. A až jednou se i my dostaneme do pozice tchyně, pohled na tento mnohdy komplikovaný vztah dostává nový rozměr (něco o tom vím :-)), aspoň já to tak po létech vidím.
Příběh je vyprávěný z obou pohledů - snachy Lucy a její tchyně Diany, kterou najdou mrtvou a zřejmě se nejednalo o sebevraždu. Nemůžu říct, že by mi byla Diana sympatická, jenže postupně se zpětně z jejího vyprávění dozvídáme víc, její pohnutky, důvody proč se tak chovala a já jsem ji časem snad trošku pochopila, i když bych se tak sama nezachovala a s jejím chováním neztotožnila.
Je to příběh nad kterým jsem ale opravdu dlouho po dočtení přemýšlela.....

03.08.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Jako vždy dokonale ,,nesbovsky" napsané !!! Tento díl je ale jiný, není tolik akční, možná i méně napínavý, více na přemýšlení a dojemný.
Prostě skvělý.
Cesta, která nás dovede k pachateli, je plná slepých uliček, do nichž nás autor jako vždy navádí, mate a daří se mu to mistrovsky. To, že se Harry úspěšně propíjí i 12. dílem už k tomuto geniálnímu detektivovi jaksi patří.
Ale, pane Nesbo, stranu 64 Vám neodpustím, to si Harry nezasloužil :-( !!!!!!!!

23.09.2020 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Bezva série. I tento díl jede ve svižném tempu hned od prvních stránek, mrtvých přibývá, provedení vražd je opravdu hodně brutální. Vyšetřovatelé Luc a Ava jsou na sebe občas jako pes a kočka ( přitom pořád čekáte, kdy už, no třeba jednou :-)), šéfová je na odstřel a do toho občas i nějaká vtipná hláška.
Závěr je infarktový, ale pokud máte rádi kvalitní, drsnější a napínavé detektivky podobné stylu Ch. Cartera, tato série by vás neměla minout. A začněte pěkně od začátku.

26.05.2020 5 z 5