Rossel Rossel komentáře u knih

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Forma dramatu dovoluje dostat se ke klíčovým myšlenkám rychle, bez toho aby to působilo unáhleně. Nadčasové dílko.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Mám velmi ráda Čapkův literární styl. Je čtivý a v "jednoduchých" alegorických zápletkách přináší hluboké myšlenky.

11.08.2019 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Po delší době opět rande s panem Brownem. Tuto knihu jsem četla po po pár letech od těch ostatních a bylo to celkem příjemné setkání. Schéma klasické knihy s Langdonem zůstává stále stejné, ale tentokrát se vydáváme více do vod vědy a technologií. Kniha byla opět příjemně napínavá a Winston byl prostě super!

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Kniha mě vtáhla a bavila. Zase něco trochu jiného. Některé momenty je potřeba brát s rezervou, ale pro odreagování super.

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Četla jsem ji jako asi 4 v řadě. A tato kniha byla celkem osvěžující, snad proto, že nemá klasický brownovský střih. Napínavá akční oddechovka.

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Popravdě si moc nepamatuji, o čem kniha byla. Lehce napínavé čtení, jako všechny Brownovky, ale kouzlou už bohužel vyprachalo.

11.08.2019 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Fajn oddechovka s typickým Brownovým vzorcem... :)

Inferno Inferno Dan Brown

Brownovy knihy mají jednu velkou bolístku. Opakuje se prakticky stále ten samý scénář, jen s trochu jinými kulisami. Jako oddechovka je ktérákoli jeho kniha stále fajn, ale ztrácí se už to kouzlo.

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Byla to první kniha, která se mi od Browna dostala do ruky a čtení mě tehdy moc bavilo. Ano, je tam hodně berliček a občas trochu překombinované momenty, aby autor vyložil čtenářům děj tak, aby dobře pochopili a to tehdy, když chce. Ale příběh má spád, napětí, mystično a navíc zpracovává velmi zajímavou problematiku.

11.08.2019 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Co říct? Knihu jsem si chtěla přečíst, protože jednak patří v podstatě mezi (postmoderní) klasiku, jednak protože mě vážně zajímalo, co se skrývá za tak zajímavým názvem. Upřímně jsem nevěděla, do čeho jdu. A bylo to dost překvapení.
Jazyk týnů byl pro mě prvních pár stránek dost rušivý, ale člověk si celkem dobře zvykne (pomohlo k tomu výrazně i to, že v české podobě vycházel hodně z angličtiny). Tady tedy rozhodně klobouk dolů zejména překladateli, luštit to a pak převádět z rusizmů jinam chtělo určitě trpělivost. Od autora to byl rozhodně originální tah, který jen podtrhl surovost a brutalitu děje a velkou částí přinesl knize proslulost, které se dnes těší.
Děj je trochu šokující. Ale veškerá brutalita a zrůdnosti, kterých se Alex dopouští, dobře připravují půdu pro nastolení zajímavé filozofické otázky. Kdyby se Alex dopustil jen pár malých rošťárniček, rozhodně by to nemělo tu působivost a nebylo by zde takové morální dilema. To ale neznamená, že se mi líbilo všechny ty popisy číst. Knížka je to tenoučká, ale připadalo mi, jako by měla trojnásobek stran. Pořád jsem si říkala, kdy už se příběh posune někam jinam… a bylo to zadlouho. Konec pro mě bohužel vyšuměl dost do ztracena. Suma sumárum jsem se nemohla přemluvit k více než 3 hvězdám z 5.

11.08.2019 3 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Ze čtení mi zůstaly lehce rozporuplné pocity. Nevím, asi nejsem typ na rozsáhlé rodinné ságy :)
Určité momenty na mě byly až surreálné a chvílemi se vyprávění vleklo více, než mi bylo milé.
Na druhou stranu naprosto vyniknul Steinbackův spisovatelský um. Popisy doby, prostředí a krajiny tak živé, že jsem je viděla před sebou. Úžasně prokreslené postavy se svými hluboce lidskými příběhy. Doslovné i lehce skryté biblické paralely, které příběh posouvají do dalších rovin. A v neposlední řadě velká moudrost, která se v mnoha řádcích skrývá.
Zkrátka, naprosto rozumím tomu, proč je kniha tak vyzdvihávána a opěvována. Zaslouží si to. Pro mě ale měla pár momentů, které nedovolují dát hodnocení nejvyšší.

Křídla ve větru Křídla ve větru Sue Monk Kidd

Velmi šikovně uchopené vyprávění. Téma je ukázáno ze všech stran, příběh se plynule přelévá a autorka dobře snoubí realitu s fikcí.
Díky knize jsem se dozvěděla o sestrách Grimkéových, o kterých jsem nikdy před tím neslyšela. Což je s podivem. Velmi překvapená jsem ale byla, že ani v Americe, která je s historií otroctví mnohem blíže spjatá a je na toto téma (z pochopitelných důvodů) háklivá, jsou prakticky neznámé!

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Některé momenty knihy se mnou zůstanou ještě hodně dlouho...
Těžko se mi takové příběhy hodnotí. Protože jak chcete hodnotit něco, co nějaký člověk opravdu prožil?
Když se o této historii učíme v dějepise, je to samozřejmě hrozné a nepředstavitelné. Ale teprve když se ta historie stane osobním příběhem, který například prožijeme s děvčetem jako Viola, tehdy se z toho stává transcendentální zážitek.
Někdo moudrý kdysi řekl, že historii bychom si měli připomínat hlavně proto, abychom se z ní poučili. Snad si tedy knihu, jako je tato, přečte každý člověk za život alepoň jednu.

07.07.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Detektivky mám docela ráda a tak jsem si říkala, že by bylo víc než na čase přečíst si pravou klasiku žánru. Přiznám se, že jsem měla trochu předsudky, jak to asi bude vypadat... No a bylo to skvělé! Příběh měl spád, byl výborně napsaný a geniálně vymyšlený. Ano, určitě je potřeba brát celou zápletku malinko s nadhledem, ale i tak. Královsky jsem se bavila a knížku zhltla skoro za odpoledne.

07.07.2019 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Atraktivní námět, kniha byla pěkně napsaná, ale nějak nenaplnila očekávání. Mrazivé, temné, napínavé či strašidelné si představuji malinko jinak. Bohužel i rozuzlení knihy pro mě bylo trochu zklamání. Škoda.

07.07.2019 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Je zajímavé, jak sci-fi dokáže daleko přesněji vystihnout realitu než román zasazený do reality. Dystopie staví na dotažení negativních projevů společnosti ad absurdum... Ale můj pocit z tohoto rozhodně takový nebyl. Spíš mrazivá energie, protože mám pocit, že do něčeho podobného pomalu ale jistě spějeme. Samozřejmě v zájmu "zvýšení bezpečnosti a ochrany spořádaných občanů". Příběh měl spád a byl čtivý.

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Velmi působivá kniha. Těžko se hodnotí všechna tato autentická svědectví holokaustu. Je strašné a tragické a nepředstavitelné. A proto je potřeba takové příběhy zas a znova vyprávět...

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Krátká moudrá knížečka na večer. Hezké připodobnění toho, že když něco opravdu chceme, cesta obvykle vede proti proudu v krajině "nemožného".

05.06.2019 4 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Neuvěřitelné propracované dílo po všech stránkách, které je těžké neobdivovat. Jak po formální a jazykové stránce (skladba veršů a nádhera mluvy), tak samozřejmě duchovní a filozofický rozměr. Každý řádek je doslova prošpikován skrytými významy, narážkami a symbolikou. Je to tedy velmi těžké čtení. Pokud chceme do textu opravdu proniknout, moc se neobejdeme bez vysvětlivek a výkladu. Ale stojí to za to :)

05.06.2019 5 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Skvěle napsaná kniha. Dobrý vypravěčský styl se snoubí s kulturně-filozofickými vložkami a občasným popisem osobního života. Jsou tu historky zajímavé, humorné i lehce nechutné, ale vše je popsáno velmi citlivě a s úctou. Už dřív jsem o smrti v různých souvislostech přemýšlela a těší mě, že profesionálka z oboru má podobný názor, jako já (uklidili jsme umírání z očí společnosti a to je špatně). Kniha mě nicméně přivedla k zamyšlení nad tím, jak bych si vlastně přála umřít a jak bych chtěla, aby se naložilo s tělem. Přínosné.