Naděje umírá poslední

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha vypráví o osudu autorky, která měla v okamžiku propuknutí druhé světové války 10 let a byla žákyní jedné varšavské obecné školy. V září 1939 žila s rodiči a bratry v ul. Nowiniarské. Museli se přestěhovat do ghetta, kde žili až do vypuknutí povstání. Nějakou dobu se skrývala v bunkru na ul. Milé. V květnu 1943 byla převezena do koncentračního tábora Majdanek. Prošla také tábory Osvětim a Ravensbruck. Osvobození se dočkala v táboře Neustadt-Glewe. Většina jejích nejbližších se konce války nedočkala......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29370/nadeje-umira-posledni-ydx-29370.jpg 4.8235
Žánr
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, Jota
Orig. název

Nadzieja umiera ostatnia, 1967

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (57)

Kniha Naděje umírá poslední

Přidat komentář
Hani77
11. února

Autentická výpověď malého děvčátka o životě ve varšavském ghettu a poté v koncentračních táborech mě dostala. Neskutečný příběh. Nemám slov, doporučuji přečíst.

coppacabana
07. února

Ač je to v rozporu s veškerými morálními hodnoty, které jsou mi vlastní, musím říci, že co se týče umělecké roviny knihy, nebylo to tak pamětihodné. Jazyk vypravování mi zkrátka neseděl, ale na tom nakonec tolik nesejde.
Protože v případě takové knihy je umělecká rovina druhořadá, podřízená hrůzostrašnému obsahu, který nám paní Birenbaum servíruje takřka nezúčastněně. Ačkoliv jsou v knize líčeny věci naprosto neuvěřitelné, paní Birenbaum o svých záčitcích vypráví s pokorou, která je obdivuhodná, vzhledem k povaze těchto zážitků.
Ve svých příspěvcích se jistě už opakuji, ale přesto to napíšu - bylo zajímavé se podívat na druhou světovou válku, na holocaust, opět z trochu jiné roviny. Zatím jsem ještě nečetla knihu, která popisovala přežívání v ghettu, popisovala osvobození sovětskou armádou. Baví mě - jakkoliv morbidně to může znít - objevovat další a další kousíčky příběhů, které druhou světovou válku, nejhorší ze všech válek, tvoří. Škola vám toto nenabídne. Výklad, kterému jste ve škole podstoupeni, je jako předmluva pro všechny tyto knihy - ať už beletrii, nebo memoáry - o druhé světové válce, chladná a uspěchaná předmluva, která zdaleka nedokáže vyjádřit, co vše se v tom období ve světě stalo.

klara1640
28. ledna

Nevím zda mě ovlivnily tolik knihy Tatér z Osvětimi a Cilčina cesta, ale nějak mě nezaujal jazyk vyprávění. Celkově i písmo. Kniha o holocaustu, kde se člověk nic nového nedozví.

fruitbueno
20. ledna

Ačkoli mi "koncentráčnické čtivo", jak a nadsázkou podobné knihy nazývám, běžně nevadí a naopak ho poměrně ráda a často vyhledávám, po knize Haliny B. cítím, že si od tématu nutně dám dlouhou pauzu. Ono je totiž rozdíl ve čtení beletrie, byť zobrazuje sebehorší podobné příběhy, a v čtení něčích vzpomínek. Alespoň já to tak vnímám... U této knihy mi bylo až fyzicky zle z čteného. Podobně jako ostatní čtenáři mám problém s hlubším hodnocením, zážitek byl opravdu mimořádně silný a umocňuje jej právě fakt, že se nejedná o fikcí.

Mudry
28.10.2019

Podobných svědectví bylo napsáno a konkrétně mnou přečteno mnoho. Vždycky mám trochu problém knihy tohoto typu hodnotit. Nelze na ně pohlížet jako na adepty na literární cenu roku. Je třeba nezapomínat, že je to literatura faktu a právě v tom vidím sílu těchto zas a znovu šokujících příběhů.

prochajda
20.09.2019

Hrůzostrašné a zoufalé vyprávění, spousta utrpení, ponížení a lidské bolesti. Obdivuji sílu všech, kteří přežili a ještě se dokázali po letech vrátit...

VIPmag
10.08.2019

Další zajímavá kniha na toto téma. Hlavní hrdinka mi byla sympatická. Čtivě napsané, přečetla jsem během chvíle.

Anahk1
04.08.2019

Nenacházím slova, ale myšlenky se mi v hlavě bouří a nevím, jak je přenést do smysluplného komentáře.. je to dalši z mnoha knih, co jsem na toto téma přečetla a musím uznat, že pro mě odkryla další úhel pohledu na všechnu tu hrůzu.. úhel pohledu dívenky, která měla tu odvahu a sílu to všechno zvládnout a přežít a nakonec i žít.. našla v sobě odvahu vrátit se tam.. to smekám!!! Osvětim a Březinku jsem též navštívila a nedovedu si představit, co to muselo být pro ni, když si vezmu, co tento "výlet :( " udělal se mnou.. silný příběh, co stojí za přečtení...

1