roso.mak roso.mak komentáře u knih

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Líbí se mi struktura knihy složená z mnoha příběhů, "vědeckých článku", novinových výstřižků, kterým prochází skrz naskrz velké varování a kritika mnoha stránek naší společnosti i historie. V konkurenci současných apokalyptických románů možná neobstojí, ne každému bude dnes vyhovovat "čapkovský jazyk", ale rozhodně dojem zanechá.

19.02.2018 4 z 5

Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Arto Paasilinna

Žádná sláva. Nápad hezký, ale že bych se nějak zvlášť bavila, to tedy ne.

03.02.2018 2 z 5

Stručná historie téměř všeho Stručná historie téměř všeho Bill Bryson

Vážně pěkné a zajímavé počtení. Kniha je tlustá, moc se mi do ní nechtělo, ale když jsem se začetla, přečetla jsem ji s potěšením. Předloží spoustu zajímavých faktů o dějinách přírodních objevů i o přírodních jevech samotných.

31.01.2018 5 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Opět knížka na pohodu. Hrdinka je v téhle knize nějaká příliš měkká, ale na konci se poučí a všichni zlouni nakonec ztratí hlavu nikoliv metaforicky. Prostě takové hezké uspokojivé čtení.

31.01.2018 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Ach jo, to se to vládne Římanům, když je holka kus... Knížka je těžce odpočinková, hrdinové umírají přiměřeně situaci, nejsou černobílí, ani přehnaně supermanovští. Příjemné čtení.

31.01.2018 4 z 5

Rané případy Hercula Poirota Rané případy Hercula Poirota Agatha Christie

Povídky jsou dost krátké, než se stačí člověk začíst, už jsou pryč. A některé jsou dost neuvěřitelné a překombinované. Asi půjdu příště raději do nějaké delší.

24.01.2018 3 z 5

Permakultura - Zahradničení v souladu s přírodou; Funkční zahrada s minimální údržbou Permakultura - Zahradničení v souladu s přírodou; Funkční zahrada s minimální údržbou Christopher Shein

Autor viditelně nevycházel z překvapení. Třeba, že pod stromy je stín, nebo že některé části zahrady mohou být mokřejší než jiné... Čekala jsem rady typu: co zasadit vedle salátu, aby na něj nešly housenky a místo toho jsem dostala rady jako: zamulčujte černou umělou! fólií. Navíc od člověka, který o zahradničení nevěděl nic a šel rovnou do permakultury. Zmínky o škůdcích, plevelích skoro žádné, návrhy dělané pro obří zahradu. Manželka to neuměla, tak tu její zahradu musel vzít do ruky on.

17.01.2018 1 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Přečetla jsem asi za 3/4 hodiny. A bylo to čtení poctivé. Knížečka je to čistě motivační (a dobře motivační), ale mnoho textu v ní není.

17.01.2018 3 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Ze začátku slabý nástup, pak velký kus líbivého popisu fantaskního města, ale nezoufejte, nakonec se to rozjede a čeká vás i překvapivý konec.

Ten začátek mě trochu rušil a málem odradil, ale možná to bylo jenom tím, že jsem četla o věcech, které sama dobře znám a o kterých tedy byla nuda číst. Přiznávám, že sama jsem byla studentem na Jezuitském konviktu, co po zkouškách zapadal do Vertiga, aby si tam pár Vzteklými psy trochu narovnal své sociální myšlení. Ale přísahám, takové smažky jako hrdinové jsme nebyli.

17.01.2018 4 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Díky, pane Pratchette!

15.01.2018 5 z 5

Po práci legraci Po práci legraci Jakub Šofar

Nevím jak pro lidi, kteří to ještě zažili, nebo nedejbože přesvědčené komunisty, ale pro mě velmi poučné.

09.01.2018 5 z 5

Zápisky malého tyranosaura: dalších 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Zápisky malého tyranosaura: dalších 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Pavel Tomeš

Hravé, jen ten název mi trochu uniká. Je třeba hrábnout po předchozím díle nejspíš?

06.01.2018 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Přečteno po několikáté a pořád mi připadá Elániovská série stejně skvělá.

02.01.2018 5 z 5

Úvod do současné trapnosti Úvod do současné trapnosti Pavel Šplíchal

Kniha pro ty, co potřebují vědět, že jsou na tom lidé hůř než oni. Neříkám, že nemají pravdu (až na výjimky) a děkuji za tipy, kam v Brně zajít na Piko, ale kniha se na můj vkus poměrně cyklí, po chvíli začne nudit. Rétoriku má tak trochu jako ten Vašutův kretén kamarád z Románu pro ženy, akorát nejsou slyšet ty nosové hlásky. Sorry hoši. Příště něco svižnějšího.

21.12.2017 1 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

No jo no, zas taková hitovka to nebyla. Anděl se mi líbil víc.

Dost to pokazilo to velkolepé drámo na konci, bez kterého by to nebyl ten správný thriller. Záporák se vynoří odnikud, na to, jak je závěr knihy holywoodský, motiv vraha je čistě náhodný. Detektiv je pořád stejně tlustý a geniální Mia by měla brát svého psychiatra vážněji. Kdybych si ji kupovala a ne půjčovala, byla bych dost zklamaná.

17.12.2017 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ano, je to patetické a cíleně dojemné, ale proč sakra ne?

Není nad to si přečíst jednou za čas nějakou pohádku. Nemusí vám sednout autorův styl vyprávění a je třeba se ze začátku trochu začíst, ale pak se to čte samo a čte se to rychle.

11.12.2017 4 z 5

Jak se loví hlupáci Jak se loví hlupáci Robert Shiller

Oceňuji poodhalení ekonomických příčin krize r. 2008, to je na knize hodnotné. Ostatní je omáčka, kterou jsem slyšela už několikrát. O to rychleji se kniha četla.

30.11.2017 3 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Nemohu si pomoct, sláva této knihy stojí hlavně na brutalitě vraha. To je to, co ji odlišuje.

Nicméně oceňuji, že autor pamatoval na logickou zápletku a uvěřitelný motiv vraha a vynechal jakékoliv deus ex machina. A umírání obětí? Ať si autor hraje, hlavně, že nezlobí.

30.11.2017 3 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Hu, dočteno na druhý pokus. Kdyby mi nepřišlo ostuda mít v knihovně knihu, kterou nemám přečtenou...

Kniha je krásnou podrobnou sondou do dějinných událostí dané doby. Je skoro historickou učebnicí. A asi stejně tak snadno se čte. Děj si tak plyne, bez nějaké velké zápletky, pokud jako zápletku nepočítáte životopis jednoho falzifikátora a pár mrtvol.

Dílo je to geniální a muselo za tím stát úplně neskutečné množství práce, ale nevím, zda to za to stálo.

28.11.2017 3 z 5

Líný rodič Líný rodič Tom Hodgkinson

Ach chudáci rodičové v US, že potřebují takové rady. Rady napůl dávno objevené a napůl zcestné a nebezpečné. Třeba, že děti můžou jíst kdy chtějí, naprosto mimo vůli rodičů.

OK, vyházejte nesmysly, vemte za své, co se vám líbí a asi tak třikrát přitvrďte, co se týče samostatnosti a disciplíny. Pak se možná dočkáte klidu.

28.11.2017 2 z 5