roso.mak

Přečtené 337Odse*te se
? - říjen 2020
Odse*te se 2019, G. J. Bishop

Tahle kniha jen hódne těží z vizuálu a podobného názvu knihy Umění jak mít všechno u prdele. Ale vevnitř je to klasická motivačka, jak vystoupit ze své komfortní zóny. Jediné, co jí trochu odlišuje od ostatních knížek tohoto typu, je její přímočařejší jazyk a občas nějaké to lehké sprosté slovo, aby vás autor řádně nabudil.


Moře rzi
? - říjen 2020
Moře rzi 2019, C. R. Cargill

Kniha se mi líbila, velmi dobře se četla, a hlavně, je to opravdu jen jeden díl. Námět post-apo s vyhubením lidstvem byl velmi zajímavý, hlavní hrdinka sympatická a příběh čtivý. Jen na konci trochu vadila vágnost popisu "řešení problémů ". Postavám je to viditelně jasné, mně už méně. Ale dojem z příběhu mě to nezkazilo.


Tulák
? - říjen 2020
Tulák 2016, P. Newman

Pokud bych tuto knihu měla definovat jednou větou, bude to: kniha je zmatená. Přestože autorovi nemohu upřít jazykový talent, který čas od času prosvítá knihou, celé to zabíjí příšerně abstraktním světem, který dělá příběh dost nepřehledný. Další věcí, která vadí, je jeho zacházení s časem. Při cestě, která nemohla trvat déle, než několik týdnů, se malé novorozené miminko naučí nejdřív otáčet a pak chodit i mluvit. Pokud cesta měla trvat rok, neměl opomenout autor to tam nějak naznačit. Nebo si pomoct nějakou literární perličkou, je to přeci fantasy. A ještě k té fantasy... Absolutně nechápu proč na obálce i v anotaci několikrát najdeme odkaz na to, že by kniha měla být science-fiction. Fantasy je to velmi typická.


Temná krása
? - říjen 2020
Temná krása 2018, M. E. Pearson

Po druhém dílu, kdy to vypadalo docela zajímavě, tenhle díl sice ujde, ale zas tolik nepotěší. Z komisara je obratem ten nejtemnější zloun a všichni tam mají podezřele tuhý kořínek na dobu bez antibiotik . Čekání na závěrečnou bitvu mě vyloženě nudilo a trochu moc Deus ex machina na konci zklamalo. Doufala jsem v stejně povedený závěr knihy, jako to autorka uměla u předchozích dvou dílů.


Zrádné srdce
? - říjen 2020
Zrádné srdce 2017, M. E. Pearson

No, tak tenhle díl se mi líbil podstatně více. Venda je zajímavě pojaté království, autorka vede příběh přiměřeně napínavě a opět se jí velmi povedl konec.


Falešný polibek
? - říjen 2020
Falešný polibek 2017, M. E. Pearson

Nevím, nevím. Mě to zas taková bomba nepřišla. To, že jim zdrhne princezna, bych ještě spolkla, ale dost dobře pochybuji, že by pan korunní princ mohl (a chtel) taky jen tak zmizet. A taky bych chtěla být tak zatraceně krásná a charismatická, že si najatý zabiják rozmyslí podříznout mi hrdlo. Taky považuji za vtipné, že jí velmi snadno našli tihle dva, a zcela záhadně nikdo, kdo ji měl doopravdy hledat (i když přiznávám lehkou literární berličku jsi na to autorka vymyslela). Nicméně, poslední třetina knihy to docela vynahradila. Konec byl přiměřeně napínavý na to, abych sáhla po druhém dílu.


Ledový ostrov
? - říjen 2020
Ledový ostrov 2007, J. Rollins (pseudonym)

Čtivá a přiměřeně napínavá kniha. Nicméně: zvratu je tam tolik, že nebýt hrdinové literární, tak jsou mrtví asi tak 50x. Jejich nepřátelé mají, zvláště ze začátku knihy, nadpřirozené jasnovidecké schopnosti, jinak si to nedokážu vysvětlit. Samozřejmě nesmí chybět pár silných ženských hrdinek, pár mužských hrdinů a nějaké to zvířátko, které nakonec zázračně přežije. Záporáci tentokrát alespoň nejsou, alespoň někteří, tak nerealisticky bondovsky ďábelští.


Všichni tady lžou: Velké zmatky ve Svaté zemi
? - září 2020
Všichni tady lžou: Velké zmatky ve Svaté zemi 2019, J. Kalát

Příběh jednoho Čecha, který vyrazil na rok do svaté země, rozmotat klubko zvané Izrael. A pro roce ví jediné. Že to klubko nikdo už nejspíš nikdy nerozmotá. Protože tady opravdu všichni lžou. Ať už to ví, nebo ne. Přesto se potkává s lidmi, kteří se o to snaží. Ale i s lidmi, kteří pevně věří v to, co jim bylo řečeno. Nakonec si nechává jako třešničku na dortu pásmo Gazy, setkání s Hammasem a vyhoštění ze země. I když to poslední si asi neplánoval.


Banka těl - Mladší
? - září 2020
Banka těl - Mladší 2012, L. Price

Přestože tato kniha má obzvláště v začátku lehké nedostatky, jako celek se mi velmi líbila. Přesto viditelně měla tak nízkou prodejnost, že nakladatelství nevydalo a asi ani nevydá 2. Díl. Což je dost blbé, vzhledem k tomu že to končí v prostřed zápletky. Takže lidé dobří, kdo neumíte anglicky ,nebo se vám nechce dávat 11 dolarů na Amazonu...


Marťanská kronika
? - září 2020
Marťanská kronika 1991, R. D. Bradbury

Není to špatná kniha. Některé povídky jsou slabší, některé lepší, ale líbí se mi, jak dohromady tvoří krásný celek, ač spolu nemají zdánlivě provázanost a mohou fungovat zcela samostatně.


Nyxia povstává
? - září 2020
Nyxia povstává 2020, S. Reintgen

Nuda plna popisu akcnich scen. Alespon, ze hl.hr se přestal chovat jako ambiciozni pako. Trochu jeste namichame deus ex maxina a vuala name dlouhoocekavany konec trilogie.


Nyxia nespoutaná
? - září 2020
Nyxia nespoutaná 2019, S. Reintgen

Srážím hodně za konec. Ten byl totiž tak akční, az to byla nuda. A to po tak slibném začátku. Take mi vysvětlení " tajemství" místních přišlo ne moc pevně ukotvené v logice.


Válka klanů
? - září 2020
Válka klanů 2019, V. Mahaněnko (pseudonym)

Anotace je trochu zavádějící, nejde úplně o nastavování série, protože přeci jenom v herním světě zůstalo spoustu věcí neuzavřených. Kniha se čte velmi dobře, přestože uznávám že konec je trochu překombinovaný ,obzvláště ta část co se týká reálného světa. To by jsi opravdu autor mohl úplně odpustit


Zpěv drozda
? - září 2020
Zpěv drozda 2008, W. Tevis

Trochu jsem se bála, že kniha bude plná filozofických blábolů, jako knihy stejného žánru a ze stejné doby, ale není tomu tak. Popravdě, ta kniha je opravdu skvělá. Velmi zajímavá myšlenka a rozuzlení a žádný volný filozofický tok myšlenek v rámci vyprávění jen hola fakta.


Do pátku bude váš manžel jiný
? - září 2020
Do pátku bude váš manžel jiný 2010, K. Leman

Nenechte se zmást názvem, kniha není a předělávání manžela ale o předělávání manželky. Nicméně, názory jsou rozumné a obzvláště se mi líbí že autor nezapomíná na to ,že někteří muži to prostě nemají v hlavě v pořádku a je třeba od nich utéct.


Obsidio
? - srpen 2020
Obsidio 2019, A. Kaufman

Ok, Ne že by to nebylo opět napínavé, ale celé je to zatraceně děravé. Vypadá to, dle nového hrdiny, že spoustu " vojáků "vůbec nevědělo do čeho lezou, přesto jim nevadí vyvraždil nevinné lidi včetně malých dětí. Motivaci se nedozvíme, čímž se logika příběhu trochu hroutí. Autoři dále decimuji obyvatelstvo, nicméně čekejte happyend. Na to jak je to tlusté, tak se to čte rychle. A po třech tlustobychlích je toho opravdu konec.


Gemina
? - srpen 2020
Gemina 2017, A. Kaufman

Ok, tak tu máme jiné prostředí, jiné hrdiny, i když ti původní se nakonec také objeví. Opět tu máme dva puberťáky, kteří ještě víc než v prvním díle ztrácí velmi drahocenný čas absolutně zbytečnýma kecama a opět několik dalších věcí, které se po, aby to bylo dostatečně drámo. Osnova knihy je vlastně velmi velmi podobná prvnímu dílu. A opět se také nedozvíme, co motivuje vojáky Bei-techu vraždění nevinných.


Illuminae
? - srpen 2020
Illuminae 2016, A. Kaufman

Velmi napínavé čtení s poměrně uvěřitelnou situací a hrdiny. Nic samozřejmě nemůže jít hladce a a není na to, aby se pořádně pokazily ještě tak dvě tři věci ,aby kniha mohla být řádně tlustá. Nicméně tloušťky se zas tak úplně nebojte, spousta stránek má na sobě například jenom jedno slovo. Co bych knize vytkla, tak absolutně zbytečné špičkování a výčitky a asi tak 20% keců, které hlavní hrdinové tváří v tvář apokalypse úplně zbytečně vypouští z úst. Ale možná se jenom autoři snažili napodobit konverzaci opravdových puberťáků a jen jim to nešlo. A také mi chybí pořádné vysvětlení komu patří ti vojáci, co je napadli, protože si až tak nedokážu představit, že by ses chrastil o dost lidí na takovou malou genocidu bez ideologie jenom za prachy.


Nyxia
? - srpen 2020
Nyxia 2019, S. Reintgen

No, zas tak nadupaný to nebylo. Hlavní hrdina je ambiciózní pako, který má sotva na brambory, ale odmítá steak, protože pán chce přece lanýže. Ne, že by mu to vycházelo. Přestože autor knihu zasadil do budoucnosti, hlavní hrdina (černoch) stále řeší otrokářského otázku a tahá s sebou klíč od okovů své praprapra prababičky, který jí ukoval nějaký kovář (protože měl 3D scanner a dokázal oskenovat klíčovou dírku, předpokládám). Jednání hlavního hrdiny i ostatních hrdinů dost často není přirozené, aby vznikaly thrillerove situace, ignorují logiku i fakta. Srovnání na obálce, že kniha je něco mezi Prvních 100 a Akta illuminae, dává smysl. Akta illuminae jsou napínavé, i když mají své díry prvních 100 stojí za houby. Číst se to dá, ale pověst si to nezaslouží.


Adaptace
? - srpen 2020
Adaptace 2017, J. S. VanderMeer

Asi nejpřehlednější díl trilogie. Kdyby to bylo psané stejným stylem a bylo to zkrácené tak na 10% objemu, byla by to velmi zajímavá kniha. Rozhřešení je částečné, konec otevřený, ale přeci jenom se konečně o oblasti x něco dozvíme.


Autorita
? - srpen 2020
Autorita 2017, J. S. VanderMeer

2. Díl je na trochu racionálnější notu, nicméně se úplně neskutečně táhne, a přitom se nedá přeskakovat, protože vám unikne v tom zmatku nějaký zastrčený detail. A ve výsledku se stejně nic nevyřeší.


Artemis
? - červenec 2020
Artemis 2018, A. Weir

Za prvé upozorňuji - Marťan byl neskutečně skvělá kniha a pokud budete srovnávat, tak se vám Artemis líbit nebude. Laťka je totiž zatraceně vysoko. Ale pokud se chcete pustit do nepříliš vzdálené budoucnosti a navštívit město na Měsíci, které by rozhodně mohlo fungovat - pak do toho.


Anihilace
? - červenec 2020
Anihilace 2015, J. S. VanderMeer

Já nevím. Máme tu podivný pozměněný kus světa, který viditelně zabíjí. Ale místo toho, abychom tu měli hrdinu/hrdinku, která se s tím světem dokáže racionálně poprat, tu je osoba, která se bez zjevného důvodu stává velmi brzy psychicky labilní a pomocí svého deníku nám předkládá myšlenkový proud svého počínajícího šílenství, kde musíme popis toho, co se vlastně děje aktivně hledat. Výsledkem je, že za celou knihu se toho vlastně moc nestane a nějak tak prostě člověka neuspokojí.


Amazonie
? - červenec 2020
Amazonie 2008, J. Rollins (pseudonym)

Klasická dobrodružná akčňárna s trochou vědeckého fantastična. Děj napínavý do začátku do konce, i když je od začátku jasné, kdo přežije a kdo ne. Složení hrdinů je velmi klasické. Samozřejmě jako u každé autorovy knihy čekejte úmrtnost velikou. Akorát ti hlavní záporáci mohli umřít trochu brutálněji, vzhledem k tomu, co všechno způsobili.


Potkala jsem Sicílii
? - červenec 2020
Potkala jsem Sicílii 2012, M. Třešňáková

Spíše takové fejetonky z cest. Příjemně čtivé, hodně tenké. Kdo tuto knihu ale zařadil pod cestopis, nikdy ji neotevřel.


Neznámý
? - červenec 2020
Neznámý 2018, S. Toyne

Přiměřeně napínavá, přiměřeně ubíhající. Není to žádný trhák, co vás donutí číst dlouho do noci a ten závan fantastična, co se ke konci rozvíjí, mě trochu znejistěl, ale vzhledem k tomu, jak se to nakonec vyvinulo - proč ne.


Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény
? - červenec 2020
Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény 2017, D. Gabaldon

Jsem ráda, že tato kniha vznikla, neb autoři málo kdy předají jakékoliv know-how. A i když červenou knihovnu nečtu, bo mě nebaví submisivní hrdinky a spousta spousta keců, ráda jsem do této knihy nahlédla. Díky tomu vím, jak autoři těchto knih postupují a díky tomu jsem zjistila, že červenou knihovnu netřeba dál zkoušet. Dvě věci, které mi vadí, to jest spoustu řečí při sexu a znásilnění jako součást začátku romantického vztahu, jsou podle autorky v tomto žánru normou a žádané. A propos, je tam spousta ukázek, pokud se chcete pobavit.


Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít
? - červenec 2020
Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít 2019, Š. Miková

Kniha tlustá, z které je nutné přečíst pouze první pětinu a ze zbytku 1/16, podle toho, ke kterému typu jste se přiřadili. Aplikace známé teorie typu na ženy na mateřské. Doporučuji půjčit, nekupovat.


Hrad fantomů
? - červenec 2020
Hrad fantomů 2019, V. Mahaněnko (pseudonym)

Serie pokracuje stejne ctive, kniha je to vyplnkova, ale zabavna.


Šamanova pomsta
? - červenec 2020
Šamanova pomsta 2019, V. Mahaněnko (pseudonym)

Zajimave rozuzleni. I kdyz me zaver neprekvapil, cetlo se to jedna radost.


Karmadontova šachovnice
? - červenec 2020
Karmadontova šachovnice 2019, V. Mahaněnko (pseudonym)

Wow, tak konec téhle knihy je fakt bomba. Pokud váháte zda sérii dočíst až sem, rozhodně neváhejte. Ještě, že sérii čtu až teď po vydání. Kdybych měla čekat rok na dalsi dil, tak me asi jebne, admini prominou.


Devět nocí
? - červen 2020
Devět nocí 2019, Z. Strachotová


Tajemství Temného hvozdu
? - červen 2020
Tajemství Temného hvozdu 2018, V. Mahaněnko (pseudonym)

Tahle kniha mě zatím bavila nejméně. Alespoň tam trochu vymysleli berličku pro tu hrdinovu zatracenou kliku na herní postup.


Kartosský gambit
? - červen 2020
Kartosský gambit 2018, V. Mahaněnko (pseudonym)

Opět napínavé, opět má hrdina zatracenou kliku, až trochu příliš a opět jsem se občas trochu ztrácela. Kniha má alespoň vytucněné herní poznámky, tak se to alespoň lépe dohledává.


Bez šance
? - červen 2020
Bez šance 2016, N. Shusterman

+ autor opravdu umí vyprávět. Přes všechny mínusy níže, jsem se dobře bavila a na konci byla lehce dojatá. - hrdinové to mají podezřele jednoduché - prokreslení postav nic moc - dost dobře pochybuji, že by se rodiče zbavovali dětí, se kterými se museli 16 let piplat, nehledě na mateřské instinkty atd., jen proto ,že nosili špatné známky a občas se poprali


My
? - červen 2020
My 1989, J. I. Zamjatin

Samozřejmě velmi oceňuji tuto knihu, vzhledem k roku, ve kterém byla napsána. Nicmene, že by mi úplně vyhovoval styl volného toku myšlenek, nedokončených vět a vyjadřování odpovídající počátečnímu šílenství... Těžko se to čte ,ale nejen pro výše vyjmenované. Akce je tam velmi pomálu. Kdyby to bylo napsané jako současná kniha hodím hodnocení 1-2. Musí se to holt vzít v kontextu doby.


Povídky aneb Nechci slevu zadarmo
? - červen 2020
Povídky aneb Nechci slevu zadarmo 1998, M. Šimek

Skvělá kniha i na několikáté přečtení. Moje nej je Vedla nás Šmauzová a Jak jsem se učil kouřit.


Naučte se kreslit manga
? - červen 2020
Naučte se kreslit manga 2013, K. Sparrow


Úkol přežít
? - červen 2020
Úkol přežít 2017, V. M. Machanenko

Knihu jsem nakonec zhltla na posezení, nenechte se odradit prvními stránkami. Je to jako hrát Word of Warcraft, aniž by se člověk musel obtěžovat doopravdy hrát. Prostě sledujete, jak se to to hlavnímu hrdinovi zatraceně daří. Jo, daří se mu až moc, Deus ex machina by mohl občas šlápnout na brzdu, ale mám pocit, že to v rámci série bude dávat nějaký vyšší smysl. Nehledě na to, že by ta kniha nebyla jinak tak čtivá.


Ultra a dál - Jak se připravit na běhy od 50 km po 100 mil a dál
? - červen 2020
Ultra a dál - Jak se připravit na běhy od 50 km po 100 mil a dál 2015, K. Hal

Velmi podrobný manuál k běhání dlouhých tras. Nečekejte tabulky tréninků - těch se po internetu válí plno, ale osobní rady autora. Dozvíte se, co mu fungovalo, co ne a navíc dost rad, které fungují prostě tak nějak všeobecně. Prostě dobré doplňkové vzdělání.


1 ...