Kaziměsti

Čtveřice přátel naskočí jednoho dne do přijíždějící tramvaje číslo 0 a ta je zaveze do Nikam. Zjišťují, že město, ve kterém žijí a studují, má druhou tvář. Sněží v něm papír, tramvajové koleje tvoří horské dráhy, krysy se mění ve stíny a jsou v něm domy, ulice a celé čtvrti, o kterých většina lidí nemá tušení. Zlákáni plejádou divů a zázraků se rozhodnou sem přestěhovat. Jenže město je nakaženo nemocí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351345/kazimesti-aUk-351345.jpg 3.7242
Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Fragment (ČR)

Kniha Kaziměsti

alimraj1

Velmi zajímavá a hlavně originální kniha. Nezávislým milovníkům fantasy žánrů doporučuji.

slayeesgirl

Tato kniha mě velmi mile překvapila. Líbila se mi struktura příběhu, popisy postav a míst a rozhodně nápad a představivost autora. Jak už tu psali jiní, kniha mohla být určitě obsáhlejší, některé věci jsem asi úplně nepochopila (hlavně v závěru knihy), na druhou stranu mě to nutilo více přemýšlet a víc si představovat, což je vítaná změna od knih, které čtenáře "vodí hodně za ručičku". Ocenila bych, kdyby šel vývoj postav víc do hloubky, přišel mi trošku povrchní, narozdíl od vývoje města (nemoci). Celkově si myslím, že se tato kniha bude líbit přemýšlivým lidem s dobrou fantazií.

Knížka nebyla vůbec špatná. Dobře se u ní relaxovalo a člověk u ní nemusel ani moc přemýšlet. Prostě odpočinkové čtení.

Hanamo
29.11.2020

Knihu jsem během čtení chtěla několikrát odložit, ale nakonec jsem dočetla a závěr knihy je na ní asi nejlepší. Jako kdyby autor dospíval zároveň s hlavním hrdinou. Některé dějové linie mi tam opravdu nesedly, navíc je tam pár nekorektních poznámek, které mě na autora mrzí, protože jinak ta myšlenka vytvořeného světa je úžasná, ale bohužel zdaleka tak dobře nepropracovaná, jak by se dala. Moc fandím české fantasy, jen k téhle knize už se myslím nevrátím.

Ziriath
21.11.2020

Taky si při pohledu na mnohé studenty připadáte, že jste sami studentama nikdy ani nebyli?
Ajo, asi jste totiž doopravdy studovali.
Ne jak tahle parta budižkničemů, kteří zřejmě moc jiného, než párty, jednorožčí polívku a LSD z jiných světů ani neznají :)
Pár věcí mě na té knížce rozčiluje. Ne to, že něčím připomíná Ajvazovo Druhé město. To je v pořádku, narozdíl od Druhého města si totiž z Kaziměstů pamatuju i víc než jen tu tramvaj.
Ale ten nevyužitý potenciál! Autor nastřelil hodně nápadů jakéhosi anarchistického paralelního mini-vesmíru, ale world-building zůstává jak za zamlženým oknem, jako by vymyslel spoustu cest, kterými se děj může ubírat, ale vymýšlel jej za pochodu během psaní, a tak dost konceptů zůstalo opuštěno (např. kdo vlastně je Světlana, ta co je asi na obálce?)
Možná by to chtělo jiného vypravěče, který nemusí být rychlošípácky slušňácký, ale na druhou stranu se jeho život neodehrává jen v rámci socializace s jeho bros, ale věnuje čas i průzkumům. Přišel mi podivný ten rozpor, jako by knížka zezačátku byla určená pro děti, ale protagonisté jsou výše zmínění s jejich způsobem života a řeči, jen nevím zda jsem si na tu nesrovnalost nebo kostrbatost během čtení zvykla (včetně těch jmen), nebo se autorův styl během doby co to psal, postupně zlepšil.
Popravdě jsem Olomouc hned nepoznala, ale morový sloup s dírou mi odněkaď přišel povědomý :)
Zajímavé téma: Jakási alegorie toho, jak si lidé postupem věku přestávají rozumět s kamarády a ztrácí je, zobrazená jako jejich fyzické proměny.
Knížku jsem zaznamenala díky obálce od Šimečkové.

animale
17.09.2020

Kniha mě velice mile překvapila. Autor předvedl neskutečně originální fantazii a pretavil ji v poměrně zajímavý a poutavý příběh. Za mě opravdu pěkná kniha a jeden z dalších příjemných překvapení ulovených v levných knihách.

Terrveler
08.07.2020

Ačkoliv fantasy knihy nečtu, tato mě zaujala něčím jiným, podivným a zároveň temným a záhadným. I přes občasné nejasnosti a odkazy na fantasy typu Narnie jsem se s žádnou podobnou knihou nesetkala. Rozesmála mě, rozplakala mě, tajil se mi dech, kroutila jsem nad ní hlavou. Buduje napětí a nechá vás přemýšlet o městě jiným způsobem. Být rodákem z Olomouce (kde se děj odehrává) asi bych se jistě šla na vlastní kůži sama přesvědčit o neexistujících kolejích a uličkách a měla bych touhu je hledat. Prvoplánový a kostrbatý děj můžete hned vyloučit. Její konec mě překvapil i zklamal a to ve smyslu očekávání, že bude něco dál a že MUSÍ být něco dál...možná druhý díl? Stojí za přečtení a já se k ní určitě zase ráda vrátím.

s1ombrehimawari
14.06.2020

Osobité, zvláštní, ponuré. Dobře napsané postavy s kterými se dalo poměrně soucítit. Asi mám o kolečko míň, ale na pár otázek jsem si nezvládla najít odpovědi. Sem tam fakta příčící se se světem. Forma vysvětlování docela těžkopádná. Ale jinak wau.