Kaziměsti

Čtveřice přátel naskočí jednoho dne do přijíždějící tramvaje číslo 0 a ta je zaveze do Nikam. Zjišťují, že město, ve kterém žijí a studují, má druhou tvář. Sněží v něm papír, tramvajové koleje tvoří horské dráhy, krysy se mění ve stíny a jsou v něm domy, ulice a celé čtvrti, o kterých většina lidí nemá tušení. Zlákáni plejádou divů a zázraků se rozhodnou sem přestěhovat. Jenže město je nakaženo nemocí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351345/big_kazimesti-aUk-351345.jpg 3.7264

Kniha Kaziměsti

janca6129

Váhám mezi 3-4 hvězdičkami, hlavně z toho důvodu, že jsem rozpačitá, komu je kniha vlastně určená. Zpočátku se totiž tváří jako YA, skoro pro tu mladí část, ale najednou zjišťujete, že ti podivně "slušně" mluvící puberťáci jsou vlastně vysokoškoláci. Myslím si, že by příběhu neuškodilo více surovosti, i v rámci té mluvy, v chování postav, v popisu města... Občas jsou tam sice náznaky, ale najednou to sklouzne zase do té až skoro "pohádkovosti" a já z toho byla místy lehce rozhozená.

Děj jako takový mi přišel trochu upozadněn, vlastně se to pořádně rozjede až ke konci (ten je skvělý mimochodem), stejně tak mi chyběly výraznější charakterové vývoje postav – nicméně v případě Kaziměstů mi to až tak nevadilo. Protože to byla jízda – lehce psychedelická, hodně působící na představivost. A krásně, vážně krásně se to četlo.

(Teď jsem si všimla štítku "prvotina" – tleskám autorovi, protože jen málokomu se podaří tak zdařilý a originální debut! Těším se na Hvězdopravce, kterého už mám doma taky, jen čeká, až jej otevřu.)

A ta obálka? Nádhera!

DreamerX9
31.12.2021

Dějová linie je poněkud slabší ale autorova fantazie to je prostě krása a jak v této knize tak v hvězdopravci bylo skvělé plout v tomto novém světě resp. Dojet tramvajíí.

"Kdybych ale chtěl běžný a obyčejný život, zůstal bych na vyšlapaných cestách plných nudných a nezajímavých lidí"

"Ničemu se nedivte a prostě to přijměte. Je to nejjednodušší způsob, jak se z toho nezblaznit"

Selket
12.11.2021

Skvěle to ubíhá, fantazie je nesmírná. Jakoby Miéville a Ajvaz měli dítě, jen si tolik nelibuje ve špíně a míň se kamarádí s Dalím. Musím ale říct, že se mi víc líbilo když se vše jen naznačovalo, jakmile začal autor polopatycky vysvětlovat, nějak pro mě všechno ztratilo kouzlo. Klidně bych snesla protáhlejší vyprávění.

vlkodlaq
18.05.2021

Autorovi nelze upřít bezbřehá fantasie a možná ještě obliba v halucinogenech, protože takové nápady a místy až psychedelické scény jsou od českého autora nemalé překvapení. Je zde jasně vidět inspirace Nikdykde, Druhým městem a možná ještě dalšími podobnými knihami, nicméně i přesto nám páně Bečan předkládá i značnou část svých originálních nápadů. Za mě Kaziměsti rozhodně stojí za pozornost, hlavně pokud máte rádi rozvinuté fantastično.
Samozřejmě by se dalo knize i ledacos vytknout, například scény jsou místy až příliš psychedelické a špatně uchopitelné, ale takových je zase jen pár. Pak je to nelogické chování postav, ale opět jen v několika málo případech. V knize se toho vlastně moc nestane, ale přesto má slušný spád a čtivost.
4 Slunce jsou plně zasloužená.

alimraj1
23.04.2021

Velmi zajímavá a hlavně originální kniha. Nezávislým milovníkům fantasy žánrů doporučuji.

slayeesgirl
22.04.2021

Tato kniha mě velmi mile překvapila. Líbila se mi struktura příběhu, popisy postav a míst a rozhodně nápad a představivost autora. Jak už tu psali jiní, kniha mohla být určitě obsáhlejší, některé věci jsem asi úplně nepochopila (hlavně v závěru knihy), na druhou stranu mě to nutilo více přemýšlet a víc si představovat, což je vítaná změna od knih, které čtenáře "vodí hodně za ručičku". Ocenila bych, kdyby šel vývoj postav víc do hloubky, přišel mi trošku povrchní, narozdíl od vývoje města (nemoci). Celkově si myslím, že se tato kniha bude líbit přemýšlivým lidem s dobrou fantazií.

13.01.2021

Knížka nebyla vůbec špatná. Dobře se u ní relaxovalo a člověk u ní nemusel ani moc přemýšlet. Prostě odpočinkové čtení.

Hanamo
29.11.2020

Knihu jsem během čtení chtěla několikrát odložit, ale nakonec jsem dočetla a závěr knihy je na ní asi nejlepší. Jako kdyby autor dospíval zároveň s hlavním hrdinou. Některé dějové linie mi tam opravdu nesedly, navíc je tam pár nekorektních poznámek, které mě na autora mrzí, protože jinak ta myšlenka vytvořeného světa je úžasná, ale bohužel zdaleka tak dobře nepropracovaná, jak by se dala. Moc fandím české fantasy, jen k téhle knize už se myslím nevrátím.