Kaziměsti

Čtveřice přátel naskočí jednoho dne do přijíždějící tramvaje číslo 0 a ta je zaveze do Nikam. Zjišťují, že město, ve kterém žijí a studují, má druhou tvář. Sněží v něm papír, tramvajové koleje tvoří horské dráhy, krysy se mění ve stíny a jsou v něm domy, ulice a celé čtvrti, o kterých většina lidí nemá tušení. Zlákáni plejádou divů a zázraků se rozhodnou sem přestěhovat. Jenže město je nakaženo nemocí......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351345/kazimesti-aUk-351345.jpg 492
Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

YuuMitsuko

Znáte ten pocit, kdy si vás vybere kniha? Tak mě si vybrala tahle v jednom knihkupectví. Aniž bych četla o čem je nebo si zjišťovala nějaké podrobnosti jsem si ji prostě chtěla zkusit.
Hned prvních pár stránek mě uchvátilo, což možná bylo i tím, že se kniha (ne)odehrává v Olomouci, což autor nikdy neřekne na přímo, ale dovednými kličkami odhalí těm, kteří Olomouc znají, že je to právě ona! Ale nenechte se zmást, autor možná vzdá menší úctu Olomouci, ale dále už si hraje na svém vlastním písečku ve svém vlastním světě. V něm potom můžete obdivovat jeho nezměrnou fantasii, doslova na každé stránce čekáte, jakou další blbost vymyslí. Ale kupodivu všechno má svoje pravidla a řád, nezapomíná na věci, se kterými pracoval, a děj se díky tomu posouvá rychle vpřed. (Jen tak letmo - kanály, které požírají všechno živé, hospoda ve skříni, zlí kozí jednorožci).
Za zápor bych brala to, že některé postavy byly až příliš plytké a ačkoliv chápu, že Podivno funguje podle jiných pravidel, některé věci byly předhozeny stylem: takhle to je, smiř se s tím, jdeme dál. To mi nestačí. Celkově mi přišli obyvatelé Podivna až příliš smíření se všemi katastrofami, kterým museli čelit. Ale chápu, žádné scény navíc.
Hlavně musíme umět jít dál.

anmaride

Neměla jsem žádná velká očekávání. Hodně jsem z toho cítila, že je příběh psaný pro mladší čtenáře než jsem já, ale snažila jsem se nad to povznést a knihu si užívat. Námět byl opravdu originalní, četlo se to skvěle. A stejně jako se od první stránky lepšil příběh, tak se lepšil i autorův sloh, což mě hodně překvapilo a potěšilo. Konec jsem doslova zhltla. Za mě dobrý. Fakt dobrý.

superleontynka

Takže... další kniha za námi!
Hned po několika stránkách knihy budete pochybovat o autorově duševním zdraví. Už jen hlavní jména postav - Lazar, Cesmín, Parma a Zima zní opravdu zvláštně. Ale pozor toto je jen začátek této šílené jízdy!
Ze začátku jsem si opravdu myslela, že kniha bude o studentech, které zajímá jen alkohol a takové věci, ale Bečan dokázal překvapit.
Rozhodně to nebyl schválně psaný líbivý text (jako například u Selekce), ale také to byla kniha, kterou nebudete číst jenom jednou.
Proto hodnotím knihu takto:
1 hvězda za zajímavý děj
1 hvězda za originalitu
0,5 hvězdy za Olomouc
0,5 hvězdy za skvělé zakončení!

Originální kniha, která stojí za přečtení!

nycol

Zvlastni, moc by me zajimalo, na cem autor jede :))). Jen skoda toho konce, ten byl takovej, hmmm, nebo bude druhy dil.

DracoMalfoy

Kniha byla skvělá. Tak zvláštně divná, ale zároveň příjemně podivná. Námět, postavy i příběh jako takový mě zaujaly a byla jsem jimi často ohromena. Sám autor mi pověděl, že mu lidé říkají, jak je druhá polovina lepší. Mají pravdu. Je. Ale i ta první není nic špatného.

Veronicess

Táto kniha bola naprosto úžasne nezvyčajná a originálna.

Dobre sa čítala, objavovanie tajného mesta ma veľmi bavilo, až som si želala aby sa niečo takéto prosím prosím prihodilo aj mne. Občas bol dej trošku pomalší, ale autor nám to krásne vynahradil svojou obrovskou fantáziou a genialitou pri popise mesta. Záverečný zvrat ma zastihol absolútne nečakane, poslednú štvrtinu knihu som prečítala na jeden dych a pri záverečných stranách som mala zimomriavky.

LeeZ

Knihu jsem stihla přečíst za jeden den. To co mě čekalo na jejích stránkách jsem nečekala. Moje mysl nestihala vytvářet všechny ty ulice,domy a všelijaké drobnosti světa. Ten zážitek stojí za to. Upoutala mojí fantazii.

evilunicorn

Nepamatuji si,že bych od českého autora někdy četl něco tak originálního :) Kniha na rozhraní fantasy a magického realismu mě dokonale pohltila.Jen škoda konce,ten mohl být víc dotaženější..ale jinak určitě stojí za přečtění :)

Roux

Zřejmě nejkrásnější na celé knize je obálka. Jinak se jedná o partu lidí, kteří neustále chlastají a fetují. Řeší hlouposti a oddávají se sexu. Opravdu jsem čekala něco zcela jiného. Ani styl psaní mě nějak výrazně neoslovil. Nápad to byl možná dobrý, ale chtělo to nad tím víc přemýšlet a jít do hloubky. Na to jak jsem se těšila, je kniha velkým zklamáním.

Nelíísek

Česká fantazárna jak má být i když trošku šílená.

Kniha mě v některých ohledech hodně připomíná serii Mrakodrapový trůn, některé pasáže jsou prostě nepředstavitelné, autor má užasnou fantasii, město skryté ve městu, briliantní nemám výhrad, hodnotím na 4*.

ATheo

"Když se probudíte v posteli plné dlažebních kostek..."
Hned první věta mě přesvědčila o tom, že koupě nebudu litovat. Zmínka o zahradě hned na následující stránce mě naprosto okouzlila a ujistila mě o tomtéž. A byla to pravda.
Přestože souhlasím, že začátek byl dějově pomalejší, naprosto mi to vykompenzovala přehršel skvělých potřeštěností - kdyby se tam toho ještě k tomu hodně dělo, asi bych už si to nedokázal správně užít. Takhle se ta pravá hloubka příběhu začala rozvíjet ve chvíli, kdy už jsem si na Nikde aspoň trochu zvykl. A příběh to byl pozoruhodný, s ještě pozoruhodnějším koncem, o kterém asi budu ještě nějakou dobu přemýšlet. Líbila se mi i určitá nevinnost a naivita hrdinů, která hezky ladila k objevování fantaskníhi světa, tedy k něčemu, co bývá vyhrazeno dětem. A nakonec se mi líbila i jména, z nichž jsem na začátku byl trochu na rozpacích, ale ona ani jiná být nemohla.
Celkově vzato krásná a netuctová knížka, doufám, že nikoli autorova poslední.

Elmo

OLOMOUC!!!

groula

Zajímavá kniha. Skvělý námět, možná trošku nedotazenej. Ale musím říct, že něco podobného sem snad ještě nečetl...

EliaPhantom

Z téhle knížky jsem opravdu hodně nadšená. Už od samého začátku jsem se nemohla odtrhnout od čtení a přečetla jsem ji jedním dechem. Samotný příběh je takový "divný" ale v dobrém slova smyslu. Když u toho člověk zapojí fantazii, je to pecka. Krásně propracované prostředí i charaktery postav. Za mě rozhodně ano.

ivca79

Myšlenka zajímavá, některé části čtivější, než jiné... jen už si na podobné knihy přijdu trochu stará. Tento styl studentského života tak nějak byl vždycky moje chápání, takže mi hlavní hrdinové až tak blízký nebyli.

Sylvanas

Ze začátku jsem si říkala: „Páni, to je super!“ Nic, co by mělo podobný námět jsem zatím nečetla. Uchvátila mě tramvaj s číslem nula i Tunelice. Pak se to ale začalo kazit, jako samotné město.
Střed příběhu mi přišel oproti začátku poměrně nudný, syrový až chudý. Možná, že právě proto, jak se mi na začátku všechny nenormální věci zdály úžasné, mi pak připadaly naprosto samozřejmé.
Konec měl ale rozhodně něco do sebe. Na jednu stranu mě sice trochu naštvalo, že zůstal otevřený (A že mě sakra zajímalo, jak že to hodlá Lazar vyřešit!), ale na tu druhou byl vážně filozoficky zaměřený, což se mi opravdu líbilo a donutilo mě to nad mnoha věcmi přemýšlet.

Jonny

Tuctové. Hlavní hrdina, tři další kamarádi, každý je zvláštní něčím jiným. A protože to jsou studenti, tak se neučí a jen chlastají a fetují (po objevení nového světa je celé studium vlastně odsunuto na druhou kolej... ). Prostředí knihy mi přišlo nepromyšlené (jakoby ho autor domýšlel v průběhu psaní). Závěr knihy to trochu zachránil a přidal příběhu na hloubce.

regiiiii

Výborné čtení. Jsem hrdá, že Kaziměsty napsal čech. Doufám v další díly. Jména mi vůbec nevadily. Právě naopak bych řekla, že je to o to víc originalní. Spisovatel má neuvěřitelnou představivost. Dlouho jsem nečetla něco u čeho musím použít hodně své představivosti. Prostě bomba knížka. Ale konec mě zklamal jelikož to byl konec. Čtu, čtu hltám každé slovo, otočím stránku a konec. Sakra. Musí být další díl.

roso.mak

Ze začátku slabý nástup, pak velký kus líbivého popisu fantaskního města, ale nezoufejte, nakonec se to rozjede a čeká vás i překvapivý konec.

Ten začátek mě trochu rušil a málem odradil, ale možná to bylo jenom tím, že jsem četla o věcech, které sama dobře znám a o kterých tedy byla nuda číst. Přiznávám, že sama jsem byla studentem na Jezuitském konviktu, co po zkouškách zapadal do Vertiga, aby si tam pár Vzteklými psy trochu narovnal své sociální myšlení. Ale přísahám, takové smažky jako hrdinové jsme nebyli.

E.lisabeth

Ja asi nejak nejsem schopna dat knize hodnoceni...to je podle me nehodnotitelne:-D. Z kraje jsem si rikala tak prumer, tri hvezdy, pak chvilema presahovala i ctyri, pak zas spadla na tri a pul. Ve finale je at umyslne, ci neumyslne hluboka myslenka, ktera mne donutila se zamyslet....nevim, vazne nevim. V hlave se mi z toho presypa pisek sem a tam:-D. Kazdopadne kniha je velice ctiva, prijemne napsana a stranky ubyhaji zavratnou rychlosti.

Andrea K.
29.12.2017

Zpočátku jsem měla pocit, že hrdinové v knize (a možná i autor) požili nějakou drogu :-) Pak mě to ale celou vtáhlo do děje a celý den jsem jen četla a četla dokud jsem celou knihu nedočetla. Nejmilejší z "postav" je Anděla :-D

AgnessN.R.
27.12.2017

Nejdřív mě zaujala obálka, pak český autor, pak jména, a pak vcelku nic. Do čtení jsem se musela nutit. Až konec mě překvapil, ale už to na lepší hodnocení nestačil vytáhnout.

betka2467
09.12.2017

Už jen termín české fantasy mě zaujal a prostě jsem si to musela přečíst. Příjemné čtení, napínavý příběh, opravdu, ale opravdu zvláštní jména postav a hlavně svět, který nevidíme každý den mě mile překvapil a i přesto, že jsem byla ze začátku trochu skeptická se mi kniha opravdu líbila. Jen jsem možná očekávala trošičku veselejší konec, ale vynahradila mi ho aspoň Anděla ... :-)

Dendam
08.12.2017

Knížku jsem si koupila nejdřív kvůli obalu. Hned jsem se do ní ale začetla a svištělo to, měla jsem ji dočtenou během pár dní. Skvělej příběh, autor měl fantazii :) na konci jsem si říkala, že ti "kaziměsti" jsme vlastně taky... Pro mě je knížka jedna z nejlepších objevů tenhle rok.

hanes3013
05.12.2017

Úžasná kniha ! :)

silvara
01.12.2017

K současné české literární tvorbě příliš netíhnu, dokonce by se dalo říct, že se jí vyhýbám. Proto jsem byla Kaziměsty příjemně zaskočena. Ano, je vidět, že se jedná o debut autora. Ano, má to své chyby, háčky, ale... Ale je to zatraceně dobré, nádherně imaginativní a má to nádhernou češtinu (je vidět, že si Bečan umí s češtinou pohrát). Zkrátka Kaziměsti jsou milým a nečekaným překvapením na české literární scéně.

arram
23.11.2017

Většinou jsem k českým knihám hodně skeptický, ale musím říct, že jsem byl překvapen tím, jak čtivá je tato kniha. Kniha, která asi nesedne úplně každému, kvůli občas vyloženě absurdním situacím, které se v knize vyskytují. Ale právě tyto situace dělají knihu zapamatovatelnou a čtivou.

kalinkacz
21.11.2017

Wow, tohle byla pecka! Miluju knihy, od kterých nic nečekám a potom jsem šíleně překvapená... Autor knihu zasadil do mé rodné Olomouce a vytvořil svět skoro jako v Harry Potterovi... Vše bylo kouzelné, magické a originální... Postavy i příběh jsem si zamilovala a jsem si jistá, že tohle nebude jediná kniha, kterou od autora najdeme v knihkupectví, už teď se těším na další!

Annkag
09.11.2017

Ked som to začala čítat mala som pocit že máme konečne autora ktorý dá českému a slovenskému fantasy žánru do tela...a pak pri čítaní dalej som si hovorila :,,Jéminkote,čo to ten týpek húlil za matroš?,, ale i napriek tomu som knihu nepustila z ruky pokial nebola prečítaná.
Páčil sa mi ten nápad tajomného mesta v meste,a len tak so zvedavosti by som rada navštívila zastávky ktoré boli v knihe použité a zasmejem sa nápadu ked sa každý v meste zmení.....

blondajk
06.11.2017

Kniha je skutečně zajímavá, stojí za přečtení, autor má velkou fantazii, kterou by mohl rozdávat. Jistým způsobem mi to trochu připomíná Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Přitažlivé na knize je i fakt, že hlavní hrdinové studují v Olomouci a děj v realitě, ale vlastně i v fantasknu, je i sem zasazen. Co bohužel velmi ubírá knize na kráse a neskutečně mě rozčilovalo, je značné množství překlepů a chyb (Neprošlo snad korekturou?!). Stejně tak jde poznat, že jde o debut, po jazykové stránce by text potřeboval ještě vypilovat. Jak už někteří přede mnou také psali, ze začátku mi vadila jména hlavních hrdinů, ale když byly v knize dále vysvětleny důvody, proč se tak postavy jmenují, tak už jsem se s nimi smířila a sžila. Bylo by fajn, kdyby kniha měla i pokračování, na otevřený konec se dá dobře navázat a ještě více vykreslit svět Nikde, který se mi moc líbil. Autorovu tvorbu budu nadále sledovat a těším se na jeho další knihy :) Plus: Kniha má krásnou obálku :)