Kaziměsti

Kaziměsti https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351345/bmid_kazimesti-aUk-351345.jpg 4 304 94

Čtveřice přátel naskočí jednoho dne do přijíždějící tramvaje číslo 0 a ta je zaveze do Nikam. Zjišťují, že město, ve kterém žijí a studují, má druhou tvář. Sněží v něm papír, tramvajové koleje tvoří horské dráhy, krysy se mění ve stíny a jsou v něm domy, ulice a celé čtvrti, o kterých většina lidí nemá tušení. Zlákáni plejádou divů a zázraků se rozhodnou sem přestěhovat. Jenže město je nakaženo nemocí...... celý text

EliaBooks
09.12.2017 4 z 5

Už jen termín české fantasy mě zaujal a prostě jsem si to musela přečíst. Příjemné čtení, napínavý příběh, opravdu, ale opravdu zvláštní jména postav a hlavně svět, který nevidíme každý den mě mile překvapil a i přesto, že jsem byla ze začátku trochu skeptická se mi kniha opravdu líbila. Jen jsem možná očekávala trošičku veselejší konec, ale vynahradila mi ho aspoň Anděla ... :-)

Dendam
08.12.2017 5 z 5

Knížku jsem si koupila nejdřív kvůli obalu. Hned jsem se do ní ale začetla a svištělo to, měla jsem ji dočtenou během pár dní. Skvělej příběh, autor měl fantazii :) na konci jsem si říkala, že ti "kaziměsti" jsme vlastně taky... Pro mě je knížka jedna z nejlepších objevů tenhle rok.

hanes3013
05.12.2017 5 z 5

Úžasná kniha ! :)

silvara
01.12.2017 4 z 5

K současné české literární tvorbě příliš netíhnu, dokonce by se dalo říct, že se jí vyhýbám. Proto jsem byla Kaziměsty příjemně zaskočena. Ano, je vidět, že se jedná o debut autora. Ano, má to své chyby, háčky, ale... Ale je to zatraceně dobré, nádherně imaginativní a má to nádhernou češtinu (je vidět, že si Bečan umí s češtinou pohrát). Zkrátka Kaziměsti jsou milým a nečekaným překvapením na české literární scéně.

arram
23.11.2017 4 z 5

Většinou jsem k českým knihám hodně skeptický, ale musím říct, že jsem byl překvapen tím, jak čtivá je tato kniha. Kniha, která asi nesedne úplně každému, kvůli občas vyloženě absurdním situacím, které se v knize vyskytují. Ale právě tyto situace dělají knihu zapamatovatelnou a čtivou.

kalinkacz
21.11.2017 4 z 5

Wow, tohle byla pecka! Miluju knihy, od kterých nic nečekám a potom jsem šíleně překvapená... Autor knihu zasadil do mé rodné Olomouce a vytvořil svět skoro jako v Harry Potterovi... Vše bylo kouzelné, magické a originální... Postavy i příběh jsem si zamilovala a jsem si jistá, že tohle nebude jediná kniha, kterou od autora najdeme v knihkupectví, už teď se těším na další!

Annkag
09.11.2017 5 z 5

Ked som to začala čítat mala som pocit že máme konečne autora ktorý dá českému a slovenskému fantasy žánru do tela...a pak pri čítaní dalej som si hovorila :,,Jéminkote,čo to ten týpek húlil za matroš?,, ale i napriek tomu som knihu nepustila z ruky pokial nebola prečítaná.
Páčil sa mi ten nápad tajomného mesta v meste,a len tak so zvedavosti by som rada navštívila zastávky ktoré boli v knihe použité a zasmejem sa nápadu ked sa každý v meste zmení.....

blondajk
06.11.2017 4 z 5

Kniha je skutečně zajímavá, stojí za přečtení, autor má velkou fantazii, kterou by mohl rozdávat. Jistým způsobem mi to trochu připomíná Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Přitažlivé na knize je i fakt, že hlavní hrdinové studují v Olomouci a děj v realitě, ale vlastně i v fantasknu, je i sem zasazen. Co bohužel velmi ubírá knize na kráse a neskutečně mě rozčilovalo, je značné množství překlepů a chyb (Neprošlo snad korekturou?!). Stejně tak jde poznat, že jde o debut, po jazykové stránce by text potřeboval ještě vypilovat. Jak už někteří přede mnou také psali, ze začátku mi vadila jména hlavních hrdinů, ale když byly v knize dále vysvětleny důvody, proč se tak postavy jmenují, tak už jsem se s nimi smířila a sžila. Bylo by fajn, kdyby kniha měla i pokračování, na otevřený konec se dá dobře navázat a ještě více vykreslit svět Nikde, který se mi moc líbil. Autorovu tvorbu budu nadále sledovat a těším se na jeho další knihy :) Plus: Kniha má krásnou obálku :)

DariDerek
01.11.2017 4 z 5

Určitě jedno z největších překvapení tohoto roku. Pro mě jako milovníka fantasy, urban fantasy a všech možných bizarností, to byl skvělý výlet tramvají 0. :-)

Mishak
31.10.2017 4 z 5

Takže si to nakonec všechno pěkně shrňme. Máme velmi čtivou knihu, ve které se ale z velké části nic extra neděje. Jazyková forma by potřebovala sem tam trochu poupravit, aby nebyla tak krkolomná. Hrdinové mají příšerná jména, která dokáží lézt na nervy během celé četby příběhu. ALE! Autor má nepřeberné množství fantazie a musím uznat, že jsem si ji velmi užívala! A také jednu hodně důležitou věc - velmi otevřený konec, který si každý může přebrat po svém...

AniS1
21.10.2017 4 z 5

Na knihu Kaziměsti jsem se opravdu těšila. Originální anotace, nádherná obálka a slibný začátek. Bohužel v ní bylo spoustu nedostatků jak v příběhu, tak ve slohu.
Přesto knihu k přečtení doporučuji. Je to něco jiného, něco vybočujícího a hlavně něco co na českém knižním trhu jen tak nenajdeme!

bosorka
17.10.2017 4 z 5

Příjemné čtení. Autor má fantazie na rozdávání. Městskou fantasy mám v oblibě a tak jsem už pár podobných knih četla a všechny ty vedlejší a alternativní města mě moc baví. Stejně tak se mi dobře včítalo do Nikam a ráda jsem se procházela po "podivných" ulicích. Možná trochu chyběla silnější zápletka, možná bylo chování některých postav až příliš naivní, možná i sloh by chtěl semtam malinko učesat, ale jedno vím, další knihy Martina Bečana si určitě přečtu a kdyby pokračoval v nastaveném světě, velice ráda se do něj zase zanořím. 70 %

Skye Isis
15.10.2017 5 z 5

Kdybych měla hodnotit jedním slovem, tak napíšu: Boží!
Autor ukazuje, že česká fantastika není mrtvá a že není potřeba valit sem překladovou literaturu, protože i v naší malé kotlině máme autory, kteří dokáží psát zatraceně dobře.
V Kaziměstech se prolíná skutečný svět se světem, který tu sice existuje pořád, ale většina ho nevidí a nikdy neobjeví. Naštěstí jsou tu čtyři hlavní hrdinové, se kterými se do toho skrytého můžeme vypravit. (A pak už asi nebudeme chtít nikdy odejít.)
Pokud čekáte romantický příběh, upíry a vlkodlaky, tak Kaziměsty radši nečtěte. Za sebe jednoznačně doporučuju všem, kteří už mají po krk trapných, klišovitých příběhů. Kaziměsti jsou zajímavým a originálním počinem, který v sobě kombinuje new weird, magický realismus a nekonečně bujou fantazii.

betys6914
12.10.2017 4 z 5

Velmi originální kousek s naprosto neotřelými místy, lidmi a situacemi. Ač je na knize poznat, že je to debut, doporučuji všemi deseti pro nezvyklý zážitek.

prvotina česká fantasy městská (urban) fantasy

Martin Bečan
česká, 1992