Hvězdopravec

Jsou světy v našich hlavách opravdovější než ty, ve kterých skutečně žijeme? Konec studia na vysoké se blíží a Mikuláš Koperník by měl už brzy vykročit do dospělosti. Ta představa ho ale vůbec netěší. Když se mu naskytne možnost tento okamžik oddálit a vstoupit místo do reality do světa fantaskních příběhů, neváhá ani minutu. Dostane se do snových krajin, jimž ze svého trůnu na hoře z pánevních kostí vládne despotický tyran. Dokáže ho Mikuláš jen s pomoci mrtvé neandertálské ženy a sourozenců tvořených hvězdným prachem svrhnout? Snový svět, ve kterém se oceán vlévá do nebe a po zemi kráčí medvědice velikosti pohoří, se může jevit jako úžasné místo. Je život v něm ale opravdu lepší než vyhlídka na běžný život a obyčejnou práci v kanceláři? Vrátí se Mikuláš do reality, nebo se rozhodne upadnout do věčného spánku a svět snů už nikdy neopustí? Leda že by existovala možnost pobývat v obou realitách zároveň…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463858/big_hvezdopravec-6xf-463858.jpg 3.738

Kniha Hvězdopravec

Bulba
17.11.2021

Knihu jsem si půjčil na základě recenze v XB1 (***). Byla pro mě zklamáním - v první čtvrtině jsem uvažoval, že ji odložím, pak se mi zdála trochu zajímavější a v poslední čtvrtině jsem zase uvažoval o předčasném ukončení. Některé pasáže jsem četl několikrát a nějsem si jistý, zda jsem je pochopil. A to musím říci, že třeba knihy od Neila Gaimana se mi líbí a nevyhýbám se ani dost divným dílům - třeba China Miéville je můj oblíbený autor.

19.09.2021

Nu.. Uznávám, že celkový příběh byl hrozně zajímavý a celkově prostě jiný, než jsou ostatní příběhy, takže za mě rozhodně super.

Mikus
19.08.2021

Víc a víc na sobě začínám pozorovat své zalíbení v podivnůstkách. Líbí se mi, když můžu zmateně vrtět hlavou a říct si, že "tohle by mě teda ani ve snu nenapadlo!" Mám rád nové pohledy na běžné věci, neobvyklou představivost, kde se může stát úplně cokoliv nehledě na fyzikální zákony. Vařily se ve mě docela podobné pocity, které mi přináší Neil Gaiman. A sice že vaše fantazie si nezaslouží mít hranice. Je totiž něco zvláštně přitažlivého na oceánu vlévajícím se do nebe, kráčejících souhvězdích a medúzách využívaných coby dopravní prostředek.
Máte-li to aspoň trochu podobně, je-li ve vás aspoň kapka smyslu pro absurdno, Hvězdopravce prostě musíte zkusit! Pokud zas až tolik ne, je potřeba zvážit, jestli jste schopni přijmout tak velkou představivost. Ke všemu se vám nemusí dostat vysvětlení. Některé věci se prostě dějí, některé věci prostě jsou tak, jak jsou.
Zápletka a její rozuzlení mě opravdu mile překvapily. Takže i když si myslím, že kousek za polovinou to začalo trochu ztrácet dech a mělo to tendenci být repetitivní, konec si to u mě vyžehlil. V tomhle rozsahu o ani ne tři sta stránkách se to dá v pohodě přejít. Ze stejného důvodu jsem přešel i menší kladení důrazu na postavy kromě té hlavní. Je to holt o Hvězdopravci, a tedy i mikulášocentrické.
Hlavního sdělení příběhu si moc cením a rád si ho vezmu k srdci. V porovnání s Kaziměsty je Hvězdopravec o dost učesanější, zjevně mu bylo věnováno víc péče, a proto tady vyplyne mnohem jasněji. Trefilo se mi to do vkusu i do nálady. Bylo to moc hezký a někdy si to dám klidně znova!

DreamerX9
17.06.2021

Tohle bylo hodně zvláštní. Taková hvězdná Alenka v říši divů. Chtělo to hodně velkou představivost děj nebyl nic extra to souhlasím ale ta fantazie a propojování několika světů v jeden to zkrátka musím ocenit. Není to žádný nabouchaný děj ale plutí hvězdami a sny. :)

kikidok
13.06.2021

Tahle recenze je pro mě velmi těžká. Řekla bych, že se mi kniha nelíbila, ale na druhou stranu si nemyslím, že to je 100% autorova chyba. Kámen úrazu byla pravděpodobně autorova neuvěřitelná a moje nedostatečná představivost. Knihu jsem moc nepochopila upřímně. Nemyslím si, že by kniha měla bůh ví jaký přesah, v situacích jsem se velmi často ztrácela a autor hodně přeskakoval. Kniha mi nesedla ani do nálady. Všechny tyto aspekty tvoří bohužel negativní hodnocení. Za mě nejradši 1,5*

Shaxx
28.05.2021

Stejně jako předchozí kniha se i Hvězdopravec veze na vlně magického realismu, který v podání Bečana je spíše taková vlna tsunami, která se na čtenáře žene z nekonečného moře fantazie, kterou autor má. Já prostě zbožňuju magický realismus a tohle byl tak skvělý, surreální zážitek, stejně jako Kaziměsti. Doufám, že Martin Bečan napíše ještě spoustu takových knih!

spencer
24.05.2021

Námět této knihy mi přišel opravdu originální. Spojení dvou světů takovýmto způsobem se jen tak nevidí, což rozhodně přidalo titulu na hodnotě. Mým hlavním problémem ovšem bylo, že jsem se ve snovém světě často ztrácela. I když je autor velmi talentovaný vypravěč, přišlo mi, že právě v této linii jeho vyprávění malinko zadrhávalo.
Do Hvězdopravce tedy musíte jít s tím, že mu dáte vaši absolutní pozornost. Jakmile upřete svou pozornost jinam, ztratíte se. Já ji asi nečetla pro mě ve vhodnou dobu, což mě mrzí. Rozhodně se k ní už jen kvůli tomu v budoucnu vrátím.
3,75/5

roni24
17.05.2021

Tahle knížka je přesným ztělesněním toho, proč se mají knížky číst. Zasnít se, pobavit se, uvědomit si a vzít si z ní něco do života. A tohle všechno ona splňuje. Je pravdivá, hluboká a drsná. Hvězdopravec je o klukovi, které zapomněl na své vnitřní dítě a celý jeho život šel od desíti k pěti. Utíkat potom do své vysněné říše je nejlepším únikem od všeho, co je v životě špatně. Musím však říct, že některé popisy právě snové říše mi přišly už moc překombinované a hůř představitelné. I tak jsem si tuto knížku neuvěřitelně užila a na konci mě emočně dostala.