roso.mak roso.mak komentáře u knih

Konec dějin a poslední člověk Konec dějin a poslední člověk Francis Fukuyama

Pozor, toto je filozofická kniha (lze také vyslovit jako s*čka, jsem si jistá, že každý porozumí).

Autor na 400 stránkách onanuje nad vlastnoručně vymyšleným naprosto nelogicky pojmenovaným termínem, aby z něj nakonec vypadla myšlenka velká jak zlatý exkrement: Lidstvo spěje do ráje zvaném liberální demokracie a až tam dospěje, tak nastane konec dějin (myšleno historiografie, ale autor si zřejmě myslel, že tohle zní víc cool - hodinky nebo holinky, že?), protože pak budou všichni žít tak šťastně a spokojeně, že se přestanou vyvíjet a nebude o co zaznamenávat.

Lidi nečtěte to, akorát se rozčílíte, že si vás tato kniha dovolila připravit o čas.

26.10.2017 odpad!

Podivuhodná robotí expedice Podivuhodná robotí expedice Jindřich Janíček

Naprosto kouzelná a zábavná kniha se skvělým nápadem. Zasloužených 5 hvězd!

24.10.2017 5 z 5

Metoda 15/33 Metoda 15/33 Shannon Kirk

Znělo to hezky, ale je to vlastně pekelná nuda. Chytrá hrdinka je na svoji chytrost náležitě hrdá, celou dobu čekáte, že bude nakonec svého věznitele tři dny pomalu svlékat z kůže a nakonec nic.

21.10.2017 2 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Nenič zemědělskou půdu špatným hospodařením a nedělej si dluhy, pokud opravdu nemusíš.

Mistrně napsaná (a přeložená, četla jsem překlad z roku 1941) kniha, která je záznamem jedné ošklivé doby. Byla mi předávána jako kniha, která má být smutná, což mi nepřišlo. Celou dobu jsem měla pocit, že je osud hlavních hrdinů trestem za chování a hospodaření předchozích generací, že si za to vlastně můžou sami lidé, celá společnost, za celý systém nastavený na půjčkách, které se splácí sklizní.

Tak a teď si jdu půjčit něco o historii Krize v US.

15.10.2017 5 z 5

Nevyšlapanou cestou Nevyšlapanou cestou M. Scott Peck

No zas taková bomba to fakt nebyla. Kniha se samozřejmě začíná brzy cyklit a jeho názory na lásku rodiče vs. děti, eh, mám z nich trochu vyrážku.

27.09.2017 2 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Hrdinka je na můj vkus příliš velký superhrdina. Trochu příliš neuvěřitelná i na žánr fantasy. Navíc to vypadá na další nekonečnou sérii, kdy autor neví, kdy má přestat psát. Neříkám, že se to dobře nečetlo a že se nepustím do dalšího dílu (až splním všech 93 položek "chystám se číst" co tu mám na Databázi:-)), ale nijak zvlášť napjatá nejsem.

24.09.2017 2 z 5

Didaktika dospělých Didaktika dospělých Lucie Zormanová

Dejte si před každou větu z anotace předponu -ne- a máte tu krásnou definici této knihy. Je totiž součtem uměle vytvořených kategorií a názvosloví - naprosto klasická teoretická skripta. Silně teoretická a silně k ničemu, pokud potřebujete nějaké rady ke vzdělávání dospělých.

24.09.2017 1 z 5

Dějiny Itálie Dějiny Itálie Giuliano Procacci

Ta kniha je psána trochu jako Cimrmanova rekonstrukce operety Proso. Ze začátku jsem si myslela, že je to složitostí dějin mnoha republik, po sjednocení však telefonní seznam jmen a měst (událostí tam totiž mnoho nebylo, natož aby tam byly souvislosti) pokračoval.

Tato kniha je pro ty, co se o dějiny Itálie zajímají, ne pro ty, kteří je naposledy měli na střední. Já byla většinu času naprosto mimo a když jsem se dostala k někomu, koho znám, unudil mě k smrti již zmiňovaný seznam.

Dějiny Ruska ze stejné série jsou moc pěkné a zajímavé, ale z tohoto jsem zklamaná.

24.09.2017 1 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Vlastně to není špatná kniha. Vlastně se to čte velmi dobře. Jste zvědaví, jak to bude pokračovat. Přečtete to jedním dechem. Ale něco, něco tam prostě jemně skřípe. Nevím, možná nepravděpodobnost situací? Například, když se matka, byť workoholička, diví o letních prázdninách, že dcera není ve škole? Žena, která je natolik Bohem nepolíbená, že neví, co se říká na mši a zároveň je považována za natolik spjatou s církví, že jí nechají dělat náboženskou agitku? Prostě drobnosti, které se vám usadí v podvědomí a kazí knižní zažívání.

12.09.2017 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Když chcete něco velmi lehkého na čtení, kdy konec vám neudělá těžkou hlavu, něco co hezky plyne a hezky se to čte.

Ale to srovnání s Harry Potterem na obálce - třikrát fuj všem pokusům vytěžit bestsellery! Pokud vás zaujal na knize zrovna tento výkřik, tak ji vraťte do regálu, protože to se vám líbit rozhodně nebude. Jediné, co mají společného je to, že se oba učí čarovat. To je jako kdybych srovnávala umyvadlo s okapem jen proto, že v obou teče voda.

04.09.2017 4 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Mám slabost pro postapokaliptické romány a hrdiny, u kterých se to nepřežene a neudělá se z něj superman křížený s Chuckem Norrisem (což u Žambocha jinak není bohužel příliš vzácnost).

Kniha je hodně o světě, ve kterém se odehrává a o tom, jak se v něm HLH učí přežít, takže se vám buď bude líbit hodně, nebo vůbec, podle toho, jak vám sedne svět, který tu Žamboch vytvořil. Měl ale sedl hodně.

04.09.2017 5 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Kniha by se měla jmenovat ne jak technologie, ale jak virtuální hry a porno připravuje muže o mužství. O těchto dvou tématech se tam mluví natolik intenzivně, že si zaboha nemohu vzpomenout, o čem se tam ještě mluvilo. Jako každá "populárně naučná" se začíná v třetině cyklit, aby se ukázalo, že to nevadí, protože poslední třetina knihy jsou vysvětlivky a zdroje.

Nečistotnost u koček Nečistotnost u koček Renate Jones

Dobré rady s dobrými příklady. Většinou nadávám, že by kniha mohla být tenčí, ale tahle by mohla být naopak tlustší. Jsou situace, které určitě nepokryla.

27.08.2017 4 z 5

Lovci nocí Lovci nocí Filip Klouda

Nedočteno.
Oceňuji, že je vydán mladý český autor, ale má to tak promyšlené do poslední myšlenky postavy a do každého kroku, až se to nedí číst. Nuda nuda a to já už zkousla kde co.

27.08.2017 1 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Jsou tam logické díry hluboké jak díra na mamuta. Dobrá zpráva je, že mám přečtený i návazný díl a autor asi dostal vynadáno, tak je to domyšlené tam. Ale bude vám to možná kazit dojem ze čtení.

Druhá věc je, že je to zábavné až do cca 1/3 knihy, pak jsem četla jen každou 3. kapitolu (sledují se 3 postavy) a to mi ke štěstí stačilo. Čtení se tak pravda urychlilo, nicméně si nemyslím, že to byl autorův záměr.

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Ale jo. Čte se rychle, pobaví. Asi by mě nakrklo, kdybych za tak krátký zážitek utratila tak hodně peněz, ale knihovnická průkazka snese všechno.

Planoucí lesy Venuše Planoucí lesy Venuše Tonke Dragt

Jak krásně hipísácky najivňoučké. A když si uvědomíte, že kniha byla napsána před tím, než se vědělo, že na Venuši by se rozpustil i Chuck Norris, bude váš zážitek z knihy o to větší.

27.08.2017 3 z 5

Běda ženám, kterým muži vládnou Běda ženám, kterým muži vládnou Felix Krumlowský (p)

Žily byly, byly i významné a ví se o nich - prd. Jó holky pro dějiny nebyly důležité. Ale i tak se dají vyškrabat zajímavé informace.

27.08.2017 3 z 5

Temné poledne Temné poledne Pavel Korněv

Pokud jste se dočetli až sem, tak vás nepřekvapí, že je třeba tahák na jména, aby se člověk neztrácel. Postav klasicky jako na orloji, ale pořád ten správnej ruskej odvaz.
I když jsem zvědavá, co bude v dalším díle. Příběh se na konci docela uzavřel, tak se Kluzký bude muset dostat zase do nějakého nového průšvihu. Nicméně tomuhle chlapovi to jde tak snadno, že je těžké udržovat přehled kdo a za co ho chce momentálně zabít. Viz má poznámka o taháku výše.

27.08.2017 4 z 5

Vadná Vadná Cecelia Ahern

Po té, co jsem přečetla komentář od Prey a po té, co jsem zjistila, jakému žánru se autorka věnuje (dívčí romány? tak k těm jsem si cestu opravdu nenašla), jsem ke knize přistupovala s jistou obavou. Nicméně hodnocení dávám vysoké (neb jsem holt taková hodná holka) a kniha se mi opravdu líbila.

Autorka dokázala román udržet navzdory žánru v tenkém formátu a její dar vyprávění, který jistě ohromuje dívky v jejích jiných knižních dílech, zde dokázal velmi realisticky vykreslit to, co HL.H. prožívá při své přeměně v potupu společnosti.

A ten milostný příběh? Nic hrozného, hrdina je sice čestňák, co se k ní neobrátí zády, ale moc se jejich vztah v knížce nerozvádí. Trochu se bojím pokračování, vyvstává tam hrozba milostného trojúhelníku, tak doufám že autorka nesklouzne od sci-fi k nějaké sladkobolné vyprávěcí linii. Byla by to škoda, tohle je dobře rozehraný příběh.

08.08.2017 5 z 5