Metoda 15/33

Představte si bezmocnou, šestnáctiletou, těhotnou dívku, kterou právě někdo unesl z domova a naložil do špinavého auta. Jenže: dívka je sociopatka, má IQ na hranici geniality a je to skvělá manipulátorka. Od první chvíle únosu touží po dvou věcech – ochránit své nenarozené dítě a nemilosrdně se únosci pomstít. Promyšleně a s klidnou hlavou kalkuluje a čeká na správný okamžik k útoku. Tento thriller je o tom, co se stane, když oběť je stejně bezcitná jako únosce. Příběh plný zvratů vede k zamyšlení, kdo je tu vlastně oběť a kdo agresor. Fascinující psychologický thriller mladé americké autorky vychází ve 20 zemích a získal několik ocenění, například National Indie Excellence Award (2015) nebo School Library Journal's nejlepší kniha pro dospívající mládež za rok 2015....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328792/metoda-15-33-OqX-328792.jpg 3.3174

Method 15/33 (2015)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Omega

eva3695

Tak tohle byla velmi zajímavá kniha. Četla se dobře, jen poslední dvě kapitoly se trochu táhli. Ale děj byl promyšlený. Líbilo se mi myšlení Lisy a celá pomsta byla velmi krutá. Po čtení ostatních recenzí jsem se trochu bála, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Za mě dobrá knížka, takže doporučuji všem, kteří mají rádi psychologické thrillery

Tyrkysová

Na základě anotace jsem očekávala více, knížkou jsem se doslova musela prokousat, protože až na ojedinělé chvilky mne vlastně nebavila a připadala mi nereálná / předimenzovaná. Nijak tím nesnižuji velmi dobrý nápad i pointu, jež by si ale zasloužily lepší zpracování.

Ainslee

Přišlo mi to takové dost nepravděpodobné. No ale příběh to byl zajímavý, napínavý, dobře se četl. Jen ten konec, poté co se vše vyřešilo byl celkem utahaný a tak nějak navíc.

Alexxxka

Námět super. Ale to zpracování?!? Nebavilo mě, že když už to začalo být trošku akční tak to autorka zabila těma opisama... Přemáhala jsem se to dočíst. Zrovna tuto knížku bych nedoporučila.

Petra Ďat

Kniha se mi četla velice dobře, a inteligence ani vztahy hlavní hrdinky mi nijak nepřekážely.Naopak se mi líbily její popisy (položky) a vysvětlení "spínačů" .Nevadilo mi ani vyprávění ze dvou pohledů, ale vsuvky jako vzpomínky a různé zážitky mohly být možná vloženy lépe.Trochu mě mátlo, že Lisa vykládala o něčem z minulosti a náhle si ve vypravění vzpoměla na něco ještě jiného. Konec mi přišel trošku zbytečný, myslím že rozsudky a osudy našich hrdinů se daly shrnout na méně stránek. Podle popisu jsem jak už bylo níže zmíněno taky čekla trošku více psychické manipulace ze strany Lisy a možná i mučivější pomustu, každopáně mi ale vlastně nakonec nevadí že tomu tak nebylo jelikož to alespon nebylo přehnané.

pasici007

Podle popisu jsem čekala asi větší řežbu... No, thriller dobrý, ale spíše taková jednohubka s dávkou odpočinku. Kniha má obrovský potenciál, asi by to chtělo, aby si to někdo vzal do parády a vykouzlil z toho literární skvost...

hanis2806

Celou dobu co jsem knihu četla jsem měla pocit, že jí něco chybí. Je to jako když jíte nedochucené jídlo a celou dobu přemýšlíte co jste tam zapoměli dát. Možná kdyby nebyl děj vyprávěný zpětně měla by kniha větší šmrnc.

barbora0275

Precteno behem dvou dni, tak to bylo dobre :) neotrele, napinave, krute, ale zaroven plne nadeje

Lucka_eS

Musím říct, že kniha pro mě byla docela zklamáním. Ne že by tam nebyli dobré pasáže... jen to pro mě nebyla kniha, u který bych seděla jak zařezaná a musela ji přečíst “jedním dechem”, abych zjistila jak to celé dopadne. Občas jsem se i musela přemlouvat abych četla dál.. ale myslím, že knížka neurazí..

Peetullka

Anotace skvělá, ale upřímně knihu jsem odložila, jak mě strašně moc nebavila, strašně moc opisů a přišlo mi to velmi tuctové - to spíše Polamáné panenky mi přišli zajímavé.
Tuto kniho nedoporučuji.

iveta3689

Anotace se mi libila, ale to je asi tak vsechno zajimave na cele knize. Namet se brzy ukaze jako dost tuctovy, zpacovani nudne. Pubertacka genialni jako MacGyver, ufnukany detektiv, padouchove neslani nemastni. Celou dobu jsem cekala na zlom nebo alespon na akci, ale nekonalo se ani jedno.

Janeee

Velmi povedená kniha!

Luccinda

Já si nemůžu pomoct, mě se knížka líbila. Ještě teď jsem naprosto fascinována myšlením hlavní hrdinky, místy jsem ji dokonce obdivovala za její schopnost zachovat si chladnou hlavu i v těch nejhrůzyplnějších situacích.

Příběhově nám Metoda 15/33 sice nepřináší nic nového, ale vzhledem k žánru zde jde především o psychologii postav, a tu autorka vykreslila naprosto dokonale.

Celkově hodnotím knížku velmi kladně, byla napínavá od začátku až do konce a vzhledem k její tloušťce jsem ji měla přečtenou hodně rychle. Nevadily mi ani časté skoky z přítomnosti do minulosti a odbíhání od tématu, stejně jako filosofické úvahy, které k psychologickým thrillerům zkrátka patří.

saez

Zajímavá kniha, čtení bylo místy....jak to říct...zvláštní. K některým pasážím jsem se vracela, abych je správně pochopila. Trochu mi vadil konec.

BarboraMichlová
30.12.2017

Do knihy jsem se ze začátku nemohla začíst. Postupem času jsem si zvykla na styl vyprávění a byla jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat. Několikrát jsem byla opravdu překvapená a zmatená zvraty, které přišly. (nevím, jestli to byl záměr nebo má nepozornost)
Líbilo se mi střídání kapitol Lisa/agent FBI Roger Liu. Některé kapitoly, které vyprávěla Lisa se mi vlekly, některé byly naopak velmi napínavé a svižné. Celkově mě překvapilo přemýšlení hlavní hrdinky ( i když to bylo zřejmě hlavní podstatou knihy :D)
Nevím, zda se mnou bude někdo souhlasit, ale přišlo mi to jako trochu náročnější čtení. Často se zde objevovaly filozofické úvahy a zamyšlení. Vypravěči se ve vzpomínkách vraceli do minulosti a v myšlenkách odbíhali jinam, čtenář tak musí být na pozoru. Dle mého názoru autorka také dobře vykreslila psychologii postav.
Poslední dvě kapitoly se mi velmi vlekly.
Ač jdu proti většině, kniha se mi ve výsledku líbila a hodnotím ji 4 *. :)

petra5588
30.12.2017

Styl vyprávění je sice originální (vzpomínky aktérů po 17 letech), ale zároveň mi na tom celkem vadila ta absence prvku překvapení. Už od začátku víte, jak to celé dopadne, což snižuje napětí na minimum. Knížka je napsaná dobře, dobře se i čte, ale nějak jsem se do děje prostě nedokázala "zažrat".

trudoš
27.12.2017

Thrillerová verze Sám doma, kdyby Macaulay Culkin byl víc jako Sheldon Cooper a Dexter Morgan dohromady. Naneštěstí, jak zní námět zajímavě, provedení žádnou spanilou jízdu nepředvede. Hlavní problém u mě byl, že hrdinka románu i přes všechnu svou inteligenci není vlastně ničím zajímavá. Jasně, je chytrá až na půdu, ale to přijde ke slovu až v druhé půlce, kdy konečně aplikuje svůj do detailů promyšlený plán. Jenže ani tady neokouzlí nápaditostí MacGyvera - prostě využije co je a sejme pachatele, stejně suše jako máma mele maso. Není v tom žádná nadsázka ani punc originality. Jednotvárnost příběhu pak podtrhuje tupost únosců, kteří se neumějí starat o svůj prodejní artikl. A jak si Shannon Kirková nedokáže poradit se dvěma stranami konfliktu, zapojuje do příběhu ještě agenty FBI, kteří však nemají jinou úlohu, než přijít s křížkem po funuse. Je tu pár dobrých momentů a fajn se to čte, ovšem jinak mi to přišlo jako tuctovka prvotřídního charakteru, s korbou plnou ledabylé absurdnosti.

Šmoulinka1980
18.12.2017

Já za sebe mohu knihu doporučit. Námět příběhu je opravdu originální. Na začátku mi sice chvíli trvalo než jsem se do knihy začetla, zvykla si asi na styl vyprávění, ale později už jsem byla zvědavá jak to celé dopadne a co všechno hlavni hrdinka Lisa vymyslí. Líbilo se mi i střídání vyprávění v rámci kapitol.Vypráví buď Lisa nebo agent FBI Roger Liu. Kdo má rád hlavně psychologické thrillery, toho tato kniha zaujme a nezklame.

blackvanilla
17.12.2017

Musím se přiznat že mě kniha nenadchla. Přišla mi o ničem, ani jsem se nedokopala jí dočíst jelikož mi to přišlo zcela nemožné. Jednu stranu jsem četla několikrát, snažila jsem se v knize najít zalíbení, snažila jsem se v ní najít jakousi čtivost, bohužel se mi to nepovedlo. Miluji psychologii a zdarné případy chladné sociopatie, ale musí to být alespoň čtivé. Ne nudné, což je přesně to čím pro mě kniha byla. Bohužel.

JessyPitt
13.12.2017

Knihu jsem si přečetla kvůli zajímavému námětu. Chytla me však tak 1/3 knihy. Posledních 40 stran o ničem. Ale ten střed byl vcelku dobrý. Psané skoro jako deník dívky kterou unesli a správa pomstu na svého únosce.

Denisa.knizky
11.12.2017

Thrilleru mam prectenych si troufam rict opravdu hodne a tenhle neni nejak podprumerny. Urcite se nejedna o bestseller roku, ale zklamani? To take ne, snad jedine to, ze v prvni pulce pribehu jsou plany unseen popsany tak vividne a drasticky, ze jsem mozna cekala trochu vice "drnosty", ktera neprisla v te mire v jake jsem ocekavala. Jinak, opet jedna z knih, kterou si za rok pomatovat nebudu ale precteni nelituji.

Maryjane3315
10.11.2017

Půjdu proti většině, ale to je mi jedno. Je to můj pohled na knížku a příběh se mi líbil, knihu sem četla jedním dechem a se zájmem. Určitě ji doporučuji.

Aleen
09.11.2017

Užila jsem si fázi, ve které jsem se snažila představit, co hrdinka s kterou položkou svého seznamu únosci provede. I přesto, že jsem od začátku tušila a pak i věděla, jak příběh dopadne, byla jsem stejně napnutá, jestli se "psychopatce" podaří vyváznout, nebo jestli se policii přes všechna protivenství povede dívky zachránit. Mimochodem, celou knihu jsem si myslela, že jde o někoho jiného. Asi jsem při četbě měla slabší intelektuální období. Celkově jsem s detektivkou spokojená a i když jdu proti většině, si myslím, že stojí za přečtení.

Babarunka
30.10.2017

Zklamání..některé pasáže byly celkem dost přitažené za vlasy. Těšila jsem se na vychvalovanou "sociopatku" a velké finále..bohužel palec dolů.

šipek
30.10.2017

Tak tato kniha mě vůbec nenadchla. Jsem rád že jsem jí vůbec dočetl.

Thesimpsonsgirl
29.10.2017

Bohužel jsem od této knihy čekala mnohem více už jen kvůli tomu, že ji všichni vychvalovali. Kniha se četla dobře a v některých pasážích byla napínavá, ovšem takové skvělé téma by se dalo více využít.

Espejox
28.10.2017

Přidávám se do zástupu zklamaných lidí. Knížka se od první stránky četla dobře. Jenže se až moc dlouho nic moc nedělo. Moc dlouho. Ale těšil jsem se na to velké finále. Těšil jsem se, kdy se naplno projeví ten avizovaný charakter hlavní hrdinky. "Vzteklá, pomstychtivá sociopatka", jak se píše na zadní straně přebalu. Možná jsem sám sociopat, ale žádnou takovou postavu jsem v příběhu nezaznamenal.
Od určitého zvratu (zvratíku) začíná být knížka čtivější, protože se konečně něco děje. Přesto stále nepřichází to, na co čekáte. Do konce příběhu mě pak čekal jeden jediný moment, u kterého mě opravdu zamrazilo v zádech. Trochu málo na knížku, která sama sebe prodává jako A+ titul. Poslední kapitolu pak považuji za nadbytečnou. Doufal jsem, že se ještě něco zajímavého na závěr stane, ale ona už je to jen nastavovaná nuda.
Nakolik mě zaujal námět, který je skvělý, tak bohužel zpracování není dobré.

roso.mak
21.10.2017

Znělo to hezky, ale je to vlastně pekelná nuda. Chytrá hrdinka je na svoji chytrost náležitě hrdá, celou dobu čekáte, že bude nakonec svého věznitele tři dny pomalu svlékat z kůže a nakonec nic.

Pavcitko
10.10.2017

Pro mě velké zklamání. Recenze, díky které jsem knihu koupila zněla fantasticky, ale ve finále je kniha tuctová, děj docela nudný a od začátku víte jak to dopadne. Některé kapitoly jsou až nesmyslně popisné a mimo děj, že vás to i nudí. Konec zbytečně zdlouhavý a o ničem. I přes to dávám tři hvězdy za čtivý styl, nápad a promyšlenou reklamu.

DenisaV
07.10.2017

Tuto knihu jsem si koupila, protože mě zaujalo její shrnutí. Po jejím přečtení jsem si nebyla úplně jistá, co si o ní mám myslet. Původně jsem chtěla dát jenom tři hvězdičky, ale nakonec jsem dala čtyři, a to díky autorčině někdy velmi odbornému jazyku, díky kterému dostává své dílo na jinou úrověň, než je většina knih pro masové čtenáře. Není to tedy kniha pro každého, ale myslím si, že jsou lidé, kteří z ní budou unesení. A rozhodně u konce jsem byla celkem překvapená a nebyla jsem si jistá, jestli mi na začátku něco neuniklo.